Skocz do zawartości
Konar

Laptop - obróbka zdjęć/dobra matryca

Rekomendowane odpowiedzi

To tak, szukam sprzętu, który pozwoliłby na obróbkę zdjęć w Photoshopie. Wymogiem byłaby matryca, która dosyć dobrze oddaje kolory.
Wymóg: 15 cali i cena do jakiś 2500 brutto - chyba, że warte uwagi to pogadamy.

Osobiście nie wyobrażam sobie pracy z obróbką na tak małym ekranie, ale nie dla mnie ta zabawka. Sam pewnie coś od Lenovo zaproponowałbym, ale może ktoś ma jakieś większe rozeznanie w kwestii jakości wyświetlanego obrazu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz choć jako-taką matrycę, to od Lenovo trzymaj się z daleka - jedne z najgorszych na rynku. Zobacz sobie Acery na IPS, da się takiego zdobyć poniżej 3k złociszy.

 

A tu masz bardzo ciekawą ofertę. Myślę, że warto jej się przyjrzeć:
http://allegro.pl/acer-v3-i7-2-1ghz-3612qm-8gb-500gb-gt730m-fv23-i4024268506.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z 15,6"

ACER V5-572G z i5 ULV za 2400zł na allegro

 

 

z 17,3" trzeba by dopłacić 200zł

http://www.x-kom.pl/p/167262-notebook-laptop-17-3-acer-v3-771g-i5-3210m-8gb-500-brcombo-win8-gt630m-fhd.html?partnerid=100180188&sm12=NTk=&ts=1393856443&token=fc1375be2f998661cbbbfcbd689e0f78

 

Wersji z 4GB nie ma sensu brać bo raz dwa zabraknie. Chyba, że masz zamiar retuszować zdjęcia i nic więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do obróbki zdjęć proponuję Acera V3-771G z i5 i GT630 - porządna, 

sam coś o tym wiem.

Wcale tego nie udowadniasz. Pisząc "porządna" bluźnisz, a piszesz to tylko dlatego - że jest matowa i FHD ? 

 

 Wymogiem byłaby matryca, która dosyć dobrze oddaje kolory.

Wymóg: 15 cali i cena do jakiś 2500 brutto 

 

Dla mnie to niewykonalne, 2500zł za komputer z dobrą matrycą ? Za samą matrycę, która oddaje "w miarę dobrze" kolory trzeba dać 2500zł wzwyż. Średnio to widzę. Przygotuj się na wybór "najlepsze z beznadziejnych opcji", sam widzę po tanich laptopowych matrycach jak diametralnie się różnią kolorystycznie od profesjonalnego monitora, no i w konsekwencji - od wydruku. Raz popełniłem w życiu błąd, że obrobiłem zdjęcia dla klienta na laptopie, poszedłem do niego i byłem załamany, wszystko było do poprawy, więc lojalnie uprzedzam - kolory to nie jest mocna strona laptopów. 

 

Sam się nie wypowiem, bo należy poszukać testów z odwzorowaniem kolorów dla każdej z matryc (szukaj czegoś takiego, co robi Jan Foltman na PurePC). Należy usiąść i przeanalizować jak się zachowują dane matryce, wątpię, że ktokolwiek zna tu na pamięć taką specyfikację.

 

Musisz wejść tutaj : www.notebookcheck.pl/  i szukać, no a jak nie ma konkretnego modelu to Google.

No i kajitsu ma świętą rację - 8GB koniecznie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MaciekCi to prawda, ale porównując laptopowe matryce 1366x768/1600x900 względem najtańszej 1920x1080 jest przepaść w jakości obrazu. Także najtańsze NOWE FHD (obojętnie jakie) będzie lepsze jak droższe HD/HD+ pod kązdym względem. W tym budżecie nie można cudów oczekiwać. Jeśli chodzi o matryce to producenci pakują do jednego modelu często kilka różnych matryc więc ciężko o prawdziwe rzetelne testy. Zakładam, że użytkownik tego laptopa nie jest profesjonalistą bo wtedy wiedziałby, że na taki sprzęt musi wydać 3x tyle.

Edytowane przez kaijitsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MaciekCi to prawda, ale porównując laptopowe matryce 1366x768/1600x900 względem najtańszej 1920x1080 jest przepaść w jakości obrazu. Także najtańsze NOWE FHD (obojętnie jakie) będzie lepsze jak droższe HD/HD+ pod kązdym względem. W tym budżecie nie można cudów oczekiwać. Jeśli chodzi o matryce to producenci pakują do jednego modelu często kilka różnych matryc więc ciężko o prawdziwe rzetelne testy. Zakładam, że użytkownik tego laptopa nie jest profesjonalistą bo wtedy wiedziałby, że na taki sprzęt musi wydać 3x tyle.

 

Przepaść w jakości obrazu powiadasz ? No to ja Ci odpowiem, że wolę pracować w 1024x768 z realnymi kolorami niż w 1920x1200 z kolorami od czapy. Prawda jest taka, że i tak często w Photoshopie pracuje się na dużych przybliżeniach i akurat rozdzielczość da się obejść, a przekłamania koloru już niczym nie załatwisz. 

 

Przykład tej wspomnianej porządnej matrycy FullHD z Acera : 

 

sRGB

AdobeRGB

 

Serio chcesz mi powiedzieć, że to będzie dobry wybór ? I potem co ? Kaszana u klienta, bo niebieski to zielony, a żółty to czerwony ?  Słabo to widzę. 

 

Sam kiedyś pracowałem na 1024x768 i nie było źle. Przez długi czas (chyba jeszcze ze 2 lata temu) wciąż tłukłem zdjęcia na 1280x1024 - nie narzekałem, ale matryca już zaczęła się wypalać, więc zmieniłem. Oczywiście, przesiadka na 1920x1200 jest bardzo komfortowa, ale tak jak mówiłem, rozdzielczość da się obejść, koloru niestety nie. 

 

EDIT : No chyba, że to laptop do grania, a górnolotne hasła "do obróbki zdjęć" to tylko weekendowe hobby ze zdjęciami trzymanymi w folderze na swoim kompie i nic dalej. Już tu był jeden taki, który koniecznie chciał jakiegoś Radeona do Phenoma, bo "musi mieć dużo mocy w Photoshopie" :lol: po czym jak zaproponowałem zamiast mocnej grafy zmienić procesor, to się oburzył i wyszła prawda na jaw, że to komputer do grania... ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, ani to dla mnie sprzęt, ani tym bardziej do grania. Raczej założenie najlepsze z klasy ścierwo do tej i tej kwoty. Niektórym, pomimo usilnych starań, nie przetłumaczy się, że jedno i drugie nie chodzi pod rękę (vide laptop i obróbka zdjęć). Osobiście wolałbym laptop plus zewnętrzny monitor jeśli już. Czyli widze trzeba zmienic taktykę i najpierw szukać matrycy, a później do czego ją wkładają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co poszukałem, to nadają się :

 
Apple MacBook Pro Retina 13/15 
Dell XPS 15/16 FHD

Asus Zenbook Prime UX31A (niedotykowy) 

 

Ale niestety to kosmiczny koszt, jak zaznaczyłem filtr do 700 Euro, to nie mogę znaleźć nic sensownego, wszystko wydaje się takim samym padłem , po godzinie szukania, wybacz - odpuszczam. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jestem sceptyczny, jeśli chodzi o laptopa do obróbki zdjęć z naprawdę dobrą matrycą za ok 2,5 tysiące, szczególnie jeśli ma to być połączone z dobrymi parametrami wydajności graficznej i ogólnej. Osobiście po dłuższych poszukiwaniach zdecydowałem się na Lenovo ThinkPad E540 w konfiguracji za niewiele ponad 3 tysiące. Nie ma tu co prawda karty dedykowanej, tylko zintegrowana, ale działa bardzo sprawnie, a ekran Full HD jak najbardziej nadaje się do pracy z grafiką. Poza tym sprzęt jest naprawdę dobrze wykonany i funkcjonalny, a o to mi chodziło od samego początku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te Acery są z matrycami IPS z tego co mi wiadomo za 2700, nie wiem czy to ta sama, której przestrzeń barw podana była w linkach gdzieś w temacie, ale w tej cenie chyba nie ma lepszej matrycy, jest też niezły ASUS N56VV, ma full hd matową tn, ale jak na laptopowy sprzęt dosyć porządną, tyle że to już 3300. oba mają i5, 8 gb ram, gt750..  osobiście nie robię obróbki zdjęć, przynajmniej nie profesjonalnie, ale praca na laptopie, jakakolwiek no może poza robotą handlowca, jest dla mnie tak uciążliwa bez zewnętrznego monitora, klawiatury i myszy, że nie wyobrażam sobie jakiegokolwiek kodera, architekta czy grafika dłubiącego coś poważnego na laptopie. 

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak, szukam sprzętu, który pozwoliłby na obróbkę zdjęć w Photoshopie. Wymogiem byłaby matryca, która dosyć dobrze oddaje kolory.

Wymóg: 15 cali i cena do jakiś 2500 brutto - chyba, że warte uwagi to pogadamy.

 

Osobiście nie wyobrażam sobie pracy z obróbką na tak małym ekranie, ale nie dla mnie ta zabawka. Sam pewnie coś od Lenovo zaproponowałbym, ale może ktoś ma jakieś większe rozeznanie w kwestii jakości wyświetlanego obrazu?

 

Znalazłeś coś ciekawego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiepsko to widzę, chciałem zaproponować Della XPS, ale 5k PLN to deko za dużo. Chyba zostanę przy Acerze Aspire V5-573G. Później jak mi zainteresowana będzie zrzędzić, to chyba będę forsował zakup oddzielnego monitora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...