Skocz do zawartości
Rasti003

RamDysk na serwerze

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w mojej głowie narodził się pewien pomysł i potrzebuje rady .

Otóż  posiadam nowy komputer w którym wąskim gardłem są dyski gdyż nie posiadam ssd i na razie nie zamierzam go mieć . Czytałem ostatnio o sposobie tworzenia RamDysku . Mój Pomysł polega stworzeniu takiego dysku ale nie na komputerze lokalnie tylko na swoim domowym serwerze który stoi zaraz przy głównym PC i połączyć je gigabitowym lanem .

Czy ma to szanse zaistnieć ?

I Czy jest to opłacalne pod względem wydajności 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest sens .

 

1 GB/s = ~125 mb/s i to w idealnych warunkach .

 

Wolniej niż przepustowość SATA I . 

 

W praktyce rzeczywisty transfer może być sporo wolniejszy , nie wiem także czy takie coś jest w ogóle możliwe .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W większości przypadków to nie transfer, tylko czas dostępu do danych ma największe znaczenie, stąd SSD na sata I będzie subiektywnie szybsze, niż RAID0 na kilku dyskach. I tu przepustowość 1gbps nie będzie wielkim ograniczeniem, w końcu takim samym ograniczeniom podlega iscsi, które jednak jest wykorzystywane i nie zawsze w sieciach 10G. I to samo założenie stało za ReadyBoost. 

 

IMHO próbować warto - tylko co ma być uruchamiane z ramdrive?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale iscsi ma multipathing ktory sie potrafi ladnie skalowac i wtedy inaczej to dziala.

Poza tym dobry nas ma sporo ramu/ssd ktory pomaga w szybkich trasferach.

 

Moim zdaniem ramdisk po sieci to raczej tylko na specyficznd dane czesco i losowo odczytywane/zmieniane. Na dane typu wideo/storage nie zda to egzaminu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toteż dlatego pytałem co autor chce z tym robić - np. jako cache webserwera myślę, że sprawdziłoby się świetnie ;]

A MPIO to opcja - którą nota bene tu też można zastosować, jakkolwiek byłoby to zdecydowanie strzelanie z armaty do muchy ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...