Skocz do zawartości
welyk

Intel Core 2 Duo E4300, 1.8ghz, 800fsb

Rekomendowane odpowiedzi

mialem procka A64 3000+ Venice , który poszedł z 1800MHz na 3100MHz, wiec przed C2D były procki co mozna było kręcic o 70-80% a nie jestem wyjątkiem, byli tacy co wiecej krecili

Dothan podobnie się podkręcał jak C2D.

Były jeszcze wcześniej podobnie krętliwe CPU przykładowo celeron 300 MHz.

Pentium 75 MHz też nieżle się podkręcało (nmożnik CPU i FSB ustawiało się zworkami na płycie).

Taki DX 80486 33MHz podkręcał się o 100% po założeniu chłodzenia na niego.

Normalnie to pracował jako łysol nawet bez radiatora (fabrycznie bez bez wiatraka i radiatora).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dothan podobnie się podkręcał jak C2D.

Były jeszcze wcześniej podobnie krętliwe CPU przykładowo celeron 300 MHz.

Pentium 75 MHz też nieżle się podkręcało (nmożnik CPU i FSB ustawiało się zworkami na płycie).

Taki DX 80486 33MHz podkręcał się o 100% po założeniu chłodzenia na niego.

Normalnie to pracował jako łysol nawet bez radiatora (fabrycznie bez bez wiatraka i radiatora).

no właśnie a ktos pisze że dopiero C2D się tak dobrze podkrecaja

Edit apropo rdzeni: 6320 to jest ulepszony i mniej prądozerny E6300 a E6300 to conroe z zablokowaną polowa cache'u,

natomiast E4300 ma obcięte polowę cache'u (allendale).

Edytowane przez mieciop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko dothan :P patrz sig :twisted: Fakty są takie, że od czasów P3 nie było szczególnie krętliwych płyt z wysokim FSB dla Intela :( marniutkie były te wszystkie wyniki NW i Prescottów ... dopiero po wejściu C2D pokazały się mobo które ze smithsfieldów wyciągnęły siódme poty. No ale to już offtopicznie się zaczęło. Proponuje powrót do tematu. Ja mam bardzo lipny stepping procka a i tak poszedł o 133% co uważam za ogromny sukces.... DEVILEK bodajże miał 163% na swoim z innym steppnigiem.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie a ktos pisze że dopiero C2D się tak dobrze podkrecaja

Edit apropo rdzeni: 6320 to jest ulepszony i mniej prądozerny E6300 a E6300 to conroe z zablokowaną polowa cache'u,

natomiast E4300 ma obcięte polowę cache'u (allendale).

e6300 step L2 to allenade czyli to samo co e4300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E4300 już 400zł :o

http://www.agito.pl/?switch=index&cmd=...4300&cid=66

Jak tak dalej pójdzie to może jeszcze z 2 dychy tańszy będzie.

Ceny są takie, że zastanawiam się nad przejściem z mojedo Athlonka. Pewnie w wakacje będzie można za 350zł kupić :)

 

Tylko, że sprawa wygląda tak, że mój San Diego, bez problemu, na niskim napięciu i fryzjerze chodzi full-stable na 3.1GHz. I się zastanawiam: bo jak tarafię na intela-padakę, to nie dość, że będe miał wolniejszy sprzęt (wydajność w 99% gier nie zależy od 2. jajca) to jeszcze będe musiał sporo dopłacić (mobo+ram+proc). Żeby kurcze te procki mniej kaprysiły przy kręceniu i szły bez problemów na 3GHz to bym nie miał powodów do zmartwień, bo 3GHz C2D jest sporo wydajniejsze niż 3.1GHz w Athlonie64...

Edytowane przez przemo3642

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny są takie, że zastanawiam się nad przejściem z mojedo Athlonka. Pewnie w wakacje będzie można za 350zł kupić :)

 

Tylko, że sprawa wygląda tak, że mój San Diego, bez problemu, na niskim napięciu i fryzjerze chodzi full-stable na 3.1GHz. I się zastanawiam: bo jak tarafię na intela-padakę, to nie dość, że będe miał wolniejszy sprzęt (wydajność w 99% gier nie zależy od 2. jajca) to jeszcze będe musiał sporo dopłacić (mobo+ram+proc). Żeby kurcze te procki mniej kaprysiły przy kręceniu i szły bez problemów na 3GHz to bym nie miał powodów do zmartwień, bo 3GHz C2D jest sporo wydajniejsze niż 3.1GHz w Athlonie64...

Mam takie samo problemo... mój SanDiego idzie na 2,97GHz przy 1.49V i planuję przesiadkę na c2d w rozsądnych granicach cenowych czyli płyta 400zł procesor 400zł (jak nieco taniej będzie to się nie obrażę;) oraz ramy 600zł. Teraz tylko pozostaje dumanie co za te pieniążki zakupić, wstępnie wiem że płyta to będzie Abit ab9 lub Asus P5n-e Sli z przewagą na Abita ponieważ ma lepszą sekcję zasilającą. Tylko efektem ubocznym zakupu Abita będzie zmiana moich dwóch dysków PATA na jednego SATA ponieważ abit ma tylko jedno gniazdo PATA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Wczoraj pod wieczór dotarł do mnie E4300 - pora była już taka, że zwątpiłem w pojawienie się kuriera.

 

Dzisiaj puściłem go na 2,4 GHz. Na razie nie poddałem go testom, ale póki co wszystko jest w porządku.

Napięcia w biosie zostawiłem na auto, ale niepokoi mnie to. CPU-Z pokazuje napięcie 1,392 V, a program Easy Tune 5 (mam płytę Gigabyte GA-965P-DS4) wykazuje 1,41 V. Temperatura w spoczynku 30 stopni :blink:

Co w związku z tymi napięciami - radzicie ustawić na sztywno czy pod kontrolą biosu proc jest bezpieczny?

 

Pamięci nie kręciłem, ale napięcie (ustawione na auto) wzrosło z 1,8 na 2,1 :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcia w biosie zostawiłem na auto, ale niepokoi mnie to. CPU-Z pokazuje napięcie 1,392 V, a program Easy Tune 5 (mam płytę Gigabyte GA-965P-DS4) wykazuje 1,41 V.

Zasada nr 1: nigdy nie wierz programom, jak masz wątpliwości używaj miernika :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Wczoraj pod wieczór dotarł do mnie E4300 - pora była już taka, że zwątpiłem w pojawienie się kuriera.

 

Dzisiaj puściłem go na 2,4 GHz. Na razie nie poddałem go testom, ale póki co wszystko jest w porządku.

Napięcia w biosie zostawiłem na auto, ale niepokoi mnie to. CPU-Z pokazuje napięcie 1,392 V, a program Easy Tune 5 (mam płytę Gigabyte GA-965P-DS4) wykazuje 1,41 V. Temperatura w spoczynku 30 stopni :blink:

Co w związku z tymi napięciami - radzicie ustawić na sztywno czy pod kontrolą biosu proc jest bezpieczny?

 

Pamięci nie kręciłem, ale napięcie (ustawione na auto) wzrosło z 1,8 na 2,1 :?

Z tego co mi sie wydaje to jak się ustawia napięcie na auto to ono się samo, często niepotrzebnie zwiększa, a 30 stopni to przecież dobrze chyba :P

Edytowane przez Angel1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 1 godz. w orthosie temperatura skacze 67~72 stopni. Rozumiem, że jak by coś było nie tak, to wyskoczy stosowny komunikat?

 

Czy jest możliwe aby przy ustawieniu napięć na auto, bios będzie podawał większą wartość niż maksymalne, dopuszczalne napięcie?

Kurcze nie wiem czy zostawić na auto czy ustawić na sztywno :-|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2,4GHz powinno brykac w okolicach 1,3v wiec ustaw na sztywno. Pamieci - wg specyfikacji jesli nie bedziesz je krecic.

Ja bym nawet zaryzykował i dał na początek jakieś 1,25V - od tego procek sie nie spali :D

 

A resztę tak jak piszesz na sztywno i protestować procka.

Jak nie bedzie stabilny to podnieść napięcie o 0,2V

do 1,35V jest niby bezpieczne napięcie - tak napisał intel na opakowaniu z BOX-a

 

@krzysi3x

 

Więc AMD bedzie wolniejszy a i też coś podkręcisz - nieraz można fajne selekty kupić sporo taniej niż Intel. - Wszystko zależy ile masz kasy oraz co bedziesz robić na tym procku.

Polecam Ci byś przejrzał kilka testów AMD i Intela - jaka będzie karta do tego procka oraz jakie są perspektywy przyszłościowe na modernizację.

Ja nie ukrywam że u mnie sprzęt jest sprzedawany jakieś 5-7 miesięcy przed końcem gwarancji zawsze to łatwiej sprzedać.

 

Tynio

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Tynio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny są takie, że zastanawiam się nad przejściem z mojedo Athlonka. Pewnie w wakacje będzie można za 350zł kupić :)

 

Tylko, że sprawa wygląda tak, że mój San Diego, bez problemu, na niskim napięciu i fryzjerze chodzi full-stable na 3.1GHz. I się zastanawiam: bo jak tarafię na intela-padakę, to nie dość, że będe miał wolniejszy sprzęt (wydajność w 99% gier nie zależy od 2. jajca) to jeszcze będe musiał sporo dopłacić (mobo+ram+proc). Żeby kurcze te procki mniej kaprysiły przy kręceniu i szły bez problemów na 3GHz to bym nie miał powodów do zmartwień, bo 3GHz C2D jest sporo wydajniejsze niż 3.1GHz w Athlonie64...

sam sobie odpowiedziales po co zmieniac wyjdzie k10 to sobie zmienisz przy takim procku jaki masz spokojnie podolasz trudom codziennosci chyba ze:

 

1. Codziennie obrabiasz filmy video - swoje badz pracujesz jako kamerzysta ( komunie wesela)

2. Jestes grafikiem 3d animatorem

 

 

no i nie ulegaj owczemu pedowi gdzie wielu zmienia zeby tylko zmienic :mur:

Edytowane przez wezir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i nie ulegaj owczemu pedowi gdzie wielu zmienia zeby tylko zmienic :mur:

Ale to fajne jest... owczypend :)

 

Tylko jak na razie nie wiadomo, czym będzie K10, jaką będzie miał cenę i kiedy pojawi się w sprzedaży oraz czy rzeczywiście będzie szybki jak lub szybszy od C2D, więc warto rozpoznać grunt pod ew. przesiadkę.

 

Mam pytanie czy na C2D występują problemy podobne do tych jakie ma X2 do czasu zainstalowania łat optymalizujących pracę dwóch rdzeni w windows? Tzn. dziwne przyśpieszanie i zwalnianie gier?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.....

Mam pytanie czy na C2D występują problemy podobne do tych jakie ma X2 do czasu zainstalowania łat optymalizujących pracę dwóch rdzeni w windows? Tzn. dziwne przyśpieszanie i zwalnianie gier?

Nie występują takie przypadki z tego co mi wiadomo, jakieś anomalie zdarzają się dopiero w quadzie. Edytowane przez WDK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam sobie odpowiedziales po co zmieniac wyjdzie k10 to sobie zmienisz przy takim procku jaki masz spokojnie podolasz trudom codziennosci chyba ze:

 

1. Codziennie obrabiasz filmy video - swoje badz pracujesz jako kamerzysta ( komunie wesela)

2. Jestes grafikiem 3d animatorem

no i nie ulegaj owczemu pedowi gdzie wielu zmienia zeby tylko zmienic :mur:

3. Grasz i Ten Athlon i tak ograniczą Twoją grafikę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3. Grasz i Ten Athlon i tak ograniczą Twoją grafikę.

http://www.purepc.pl/node/855?pageNo=1

Ten test odwodzi mnie póki co od wymiany procesora, wyraźnie widać że przy dużym obciążeniu A64 jednojajowy lub dwujajowy vs C2D wypada podobnie. Wychodzi tu brak gier wspierających dwa rdzenie, co oczywiście zmieni się w przyszłości... oczywiście jest parę zastosowań dla drugiego rdzenia w windows np podczas wypalania okładki na płytce (lightscribe) system mi frezuje, ale ja "chyba" odwieszę jeszcze plan zakupu C2D, zobaczę jak kształtować się będą ceny kupna nowego oraz sprzedaży starego sprzętu.

Edytowane przez m40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po trailerach z Crysisa - ta interakcja ze środowiskiem i ta fizyka po prostu musi korzystać z 2 jajc, bo nie wyobrażam sobie, żeby mój Athlonik nawet na 3.1GHz wyrobił się z czymś takim. Dziwne, że w linku powyżej intel przegrywa w 3dMarku03.

 

Sorry za mały OT, jak już jesteśmy przy temacie wykorzystania rdzeni to mam pytanie: czy komfort pracy w Windows XP zwiększa się dzięki 2. rdzeniowi? Chodzi o zwykłe użytkowanie - pakiety biurowe, internet, multimedia? Czy windows jakoś potrafi rozdzielać automatycznie np procesy pomiędzy rdzenie? Albo programy - np nero na jednym jajku siedzi a office na drugim?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramgis i jak tam kręcenie proca :wink: Chwal się dalszymi testami :razz:

Teraz proc ustawiony jest na 2,4 i napięcie na sztywno 1,30. Jeśli chodzi o napięcie, to mniej nie próbowałem.

Leci teraz Orthos i na razie jest wszystko w porządku. Na tym poziomie kręcenie kończę :wink:

Temperatura sięga 50~56 stopni, co w w porównaniu z temperaturą przy napięciu sterowanym przez bios jest o ok. 15 stopni mniej B-)

 

I jeszcze jedno program Easy Tune 5 przy napięciu ustawionym na 1,3 pokazuje 1,28, a więc wnioskuję, że jak było napięcie ustawione na auto, to bios podawał 1,43 (bo w ET5 było 1,41). Choć wiadomo, że miernik jest tu niezastąpiony I co ciekawe teraz napięcie pamięci wróciło do normy - czyli 1,8, a przy auto napięcie podniosło się do 2,1 (choć pamięci nie kręciłem).

Edytowane przez Ramgis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

granica 400zł przekroczona:

 

2589571[/snapback]

Teraz proc ustawiony jest na 2,4 i napięcie na sztywno 1,30. Jeśli chodzi o napięcie, to mniej nie próbowałem.

Leci teraz Orthos i na razie jest wszystko w porządku. Na tym poziomie kręcenie kończę :wink:

Prawdę mówiąc, na tym poziomie to się powinno dopiero zaczynać :) Edytowane przez przemo3642

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niebawem dołączę do Was Panowie - procek już wybrany - będzie 41 tydzień ub. roku, starszych nie było :P jednak z upatrzoną płytą (tj. ABIT AB9 Pro) muszę poczekać do dni po-długo-weekendowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy nie widzę sensu dalszego podkręcania na chwilę obecną. W zupełności wystarcza mi te 2,4, no a w przyszłości nie wykluczam dalszych prób :wink:

Ja tam zawsze widzę sens podkręcania: odczuwam pewnego rodzaju satysfakcję, gdy wyciskam z niedrogiego sprzętu siódme poty, ale to takie moje skrzywienie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...