Skocz do zawartości
welyk

Intel Core 2 Duo E4300, 1.8ghz, 800fsb

Rekomendowane odpowiedzi

ja bym raczej nie próbował izolować tych pinów bo to nic dobrego nie wróży! przeciez to nie jest Conroe z 4mb tylko Allendale z 2mba więc nie mozna powiedziec ze zachowa sie tak jak Conroe.. te piny to chyba nie są od częstotliwości szyny....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Milek 29a - owszem cos stac sie moze... to nie jest takie oczywiste ze odpali :) moze czasem szlag trafic plyte albo cokolwiek...

Nie wydaje mi się, słyszałeś żeby wkładająć proc bez nóżki albo kilku mobo uwalić? Bo ja nigdy, i często jaki się noge spowrotem na miejsce umieści to zaczyna wszystko dzialac. Co najwyżej nie będzie działać, ale nic od tego nie padnie moim zdaniem.

 

...a przy dobrej warstwie izolacji powyginac piny w podstawce i zrobisz zware ?! :P

No jak cm izolke da...

(jaka jest właściwa nazwa tych styków w LGA??)

'Styki' :P Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BTW: tutaj : http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=152892 znajduje się przykład jak Intel pogrywa z tymi wszystkimi pinami... mnie też kilka razy zastanowiło dlaczego oni dają więcej pinów niż wykorzystują realnie i jedyne do czego doszedłem to unifikacja podstawek by nie było wraz ze zmianami wewnątrz chipa zmieniać całości ...

 

Kolejną rzeczą jest to co pisał hary: raczej nie ma obaw że coś syknie i pójdzie z dymem. Prędzej komp nie wstanie przy zaizolowanym pinie ( jaka jest właściwa nazwa tych styków w LGA??). Zawsze istnieje ryzyko ... u mnie jak założyłem izolację na złego pina to po prostu nie dał sobie podać prądu i tyle :P Badacz nowych terenów OC.... hmm brzmi dumnie :D tylko trzeba jeszcze mieć i ten procek i mobo i w ogóle ... ech ... zawsze można później oddać na gwarę jakby co :P

 

Zresztą to chyba MaSell miał w sigu: doświadczenie w OC wzrasta wprost proporcjonalnie do ilości zniszczonego sprzętu. Kto nie ryzykuje ten stoi w miejscu. :D

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DATASHEET C2D

 

Tu jest datasheet Core2Duo. Dotyczy on zarówno serii E6xxx jak i E4xxx

Cała sekcja 4 jest poświęcona 'nóżkom' :D

 

Może na tej podstawie ktoś coś wykombinuje? :)

 

 

Może landy opisane jako 'VIDx' mają coś wspólnego z identyfikacją proca? Są w sumie właśnie w okolicy tych trzech, które się w cwelku izolowało :)

Jest jakiś sposób, żeby wybadać, które piny są 'aktywne'? Można by było porównać E6300, E6600, E4300 i X6800 (wyjaśniłoby to pewnie kwestię blokady cache w E6300, różnicę w mnożnikach i FSB). Może i myślę utopijnie, ale 'w moich czasach' to się brało ołówki/druciki/nożyki i się cięło ścieżki, łączyło nóżki, zamalowywało połowę PCB :D I zawsze to skutkowało zwiększeniem mnożnika/ilości potoków/etc :) A teraz same V-mody... Przyjemniej byłoby odblokować 2MB cache w E6300/E6400, odblokować mnożnik we wszystkich C2D i z rozpędu kilka potoków w kartach klasy GS :D

Sorki za marzenia na jawie, ale już późno ;)

 

____EDIT____

 

Jeszcze kilka intelowskich dokumentów:

 

http://download.intel.com/design/processor...ex/31368502.pdf

http://download.intel.com/design/processor...dt/31327908.pdf

 

Może ktoś coś z tego wyłapie, bo mnie przeglądanie 775 nóżek i domyślanie się, co oznaczają intelowskie skróty/oznaczenia nieco chyba przerasta ;)

 

 

OK :D Coś chyba wyszperałem... Dzięki starszej specyfikacji Core Duo i Core Solo... Otóż:

 

Nóżki VID to nóżki 'Voltage Identification Definition', a nóżki BCLK są odpowiedzialne w/g specyfikacji za 'FSB Clock and Processor Clocking'. Najciekawsze są jednak nóżki z onzaczeniem BSEL :D Otóż te nóżki są opisane jako: 'FSB FREQUENCY SELECT SIGNALS' i w ich opisie jest bardzo wyraźnie napisane, jaka konfiguracja tych czterech nóżek (0 lub 1 dla każdej z nich, co rozumiem jako izolować/nie izolować) odpowiada za jakie FSB. Niestety w dokumencie o Core 2 Duo nie ma jeszcze wzmianki o tym, ale może na podstawie zwykłego Core Duo coś wykombinujemy...

 

Tutaj link do tego datasheet'a Core Duo i Core Solo, w którym to w sekcji 3 (Electrical Specifications) możemy odnaleźć konkretne kombinacje nóżek izolowanych i nieizolowanych dające konkretne napięcie CPU i narzucające 'bazowe' FSB...

 

http://download.intel.com/design/mobile/da...ts/30922106.pdf

 

 

Podążając nadal tym tropem docieramy do rozmieszczenia pinoutów w Core2Duo i tam odnajdujemy 3 piny odpowiedzialne (jak mniemam) za rozpoznanie przez MoBo domyślnego FSB procka :) Piny są dość specyficznym miejscu i chyba każdy w razie czego je znajdzie... Ja na próbę zaizoluję tylko jeden w weekend.

 

Tylko tu pojawia się pytanie. Co w sytuacji, gdy do FSB=200 są akurat przypisane wszystkie 3 w pozycji OFF? Wtedy trzeba by było jakoś 'dociągnąć' sygnał do tych pinów, żeby oszukać MoBo... Poniżej jeszcze schemacik nóżek core2duo z zaznaczonymi pinami odpowiedzialnymi za 'przedstawienie się' procka jako egzemplarz z domyślnym FSB=X :)

 

post-143997-1169686095_thumb.jpg

Edytowane przez Milek29a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strzelam ze nie trzeba izolowac tych 3 pinow ino jedna nozka oznaczona jako BSEL1 w tym datasheecie, co sie wszyscy tak boja? :D Zwarcie nozek w LGA775 nie grozi raczej w sumie zniszczeniem plyty, choc gwarancji nie mam. Z doswiadczenia dodam tez ze raz zgieta nozka w Sockecie juz do konca plyty bedzie nam sprawiac problemy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na 100% izoluję w weekend, przy wymianie płyty...

Pewnie cały Arctic Silver pójdzie na montaż/demontaż i próby :D

 

Dorzucam jeszcze pliczek, który pokazuje, jak sprawa wyglądała w poprzedniej generacji procków:

 

post-143997-1169686605_thumb.jpg

 

Jak widać, tylko BSEL1 i BSEL0 w czterech różnych konfigach mogą ustawić 4 różne FSB (zakładamy: 200, 266, 333 i RESERVED/400) :D

 

Zatem moje próby zacznę od zaizolowania tego skrajnego pinu (BSEL1) i zobaczymy, co to da... Pewnie będzie kilka prób, bo jest opcja, że już są w konfiguracji: 0=ON, 1=OFF, 2=ON... Mam tylko nadzieję, że dla FSB 200 nie jest 0=OFF i 1=OFF, bo wtedy trzeba będzie łączyć BSEL2 z którymś z dwóch pozostałych :D (pocieszam się tym, że w przykładzie Core Duo/Solo akurat oba zaizolowane oznaczają najwyższe FSB :) )

 

Okaże się, że po izolacji obu FSB domyślne skoczy na 333 :D Ale by fajnie było...

 

Jeszcze się podzielę moim marzeniem:

 

post-143997-1169687193_thumb.jpg

 

Trzymajmy kciuki, żeby tak właśnie było ;) Czy w takiej sytuacji płyta musi oficjalnie wspierać FSB333 lub FSB400? Jest opcja, że procek puszczony na domyślnej 333 nie wstanie na płycie, bo ta go nie rozpozna? Czy wstanie z FSB266 wtedy (tak jak E4300 wstał jako jednojajowiec na jednym z biosów w P5B :D )?

 

Dodam jeszcze tylko, że sekcja Voltage Identification dla obu typów procków (Core Duo i Core2Duo) jest IDENTYCZNA, co dość pozytywnie nastraja przed modowaniem... :)

 

Chyba posunę się dalej w przypuszczeniach :D

 

Z kombinatoryki (pzdr @hary) wiemy, że aby uzyskać 4 możliwości, potrzebujemy dwóch zmiennych o wartościach 0 lub 1 (tu: piny BSEL0 i BSEL1 podłączone lub izolowane).

 

Płynie z tego jeden ważny wniosek :D

Otóż... (werble) ... aby uzyskać 16 możliwości, potrzebujemy 4 zmiennych (2^4 = 16). Zatem należy znaleźć 5 pinów o takim samym oznaczeniu :)

 

Pewnie się zastanawiacie, po cholerę akurat 16? Już śpieszę poinformować :)

Co Wam mówią następujące liczby: 6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21 ??? :D

Jest ich DOKŁADNIE 16.

A są to... (ponownie werble) WSZYSTKIE MOŻLIWE MNOŻNIKI C2D :)

 

Stąd mój wniosek: Manipulacja pinami może również ustalić maksymalny mnożnik procesora. W P5W był błąd w jednym biosie i właśnie mi wykryło E6300 jako unlocked. Płyta podała wówczas właśnie taki zakres mnożników: 6-21 (założę się, że X6800 ma właśnie taki :) )

 

 

Jeszcze jeden szybki edit :) Jest tylko jedna grupa pinów, która ma 5szt. Są to piny oznaczone jako REQx. Założę się, że to właśnie one odpowiadają za mnożnik procka. Dodatkowo w ich opisie jest taka fraza: 'must connect the appropriate pins/lands of all processor FSB agents. They are asserted by the current bus owner to define the currently active transaction type. These signals are source synchronous to ADSTB0#.'

 

Czy tylko mnie określenie 'transaction type' się kojarzy z zależnością? A że wcześniej jest wymieniona FSB, to pewnie chodzi o zależność z jej taktowaniem - w skrócie: MNOŻNIK :) A zależność od ADSTB (który jest jeden i może być ON lub OFF) może sugerować, że to on jest odpowiedzialny za lock/unlock mnożnika.

 

Może się zapędzam, ale niech się ktoś obcykany jeszcze wypowie ;)

Edytowane przez Milek29a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zresztą to chyba MaSell miał w sigu: doświadczenie w OC wzrasta wprost proporcjonalnie do ilości zniszczonego sprzętu. Kto nie ryzykuje ten stoi w miejscu. :D

 

Pozdrawiam.

"ekspertem staje sie ta osoba która popełnia wszystkie możliwe błędy"

 

 

ja jestem tego żywym przykładem :D od listopada wyparowało 2x1GB G.Skill HZ, galaxy 7600GS, Biostar 965PT, Tacens Valeo 480W, seagate 250GB, sound blaster audigy SE

 

oczywiście nie jestem z tego powodu dumny ale z dzisiejszego punktu widzenia doświadczenie jakie mnie różni teraz a sprzed 2 miesięcy to dosłownie przepaść tylko że kosztem prawie 2 koła :/

Edytowane przez elek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widać BSEL2 jest zawsze podpięty (zakładam, że L=LET, a H=HOLD), a tylko BSEL1 i BSEL0 w czterech różnych konfigach mogą ustawić 4 różne FSB (zakładamy: 200, 266, 333 i RESERVED) :D

Dobra teoria nazewnictwa :lol: L=low (stan niski, 0 logiczne), H=high (stan wysoki, 1 logiczne).

 

Z rachunku prawdobodobieństwa wiemy, że aby uzyskać 4 możliwości, potrzebujemy dwóch zmiennych o wartościach 0 lub 1 (tu: piny BSEL0 i BSEL1 podłączone lub izolowane).

Z kombinatoryki nie z rachunku prawdopodobieńsktwa :P

 

Stąd mój wniosek: Manipulacja pinami może również ustalić maksymalny mnożnik procesora.

Błędny wniosek, bo o ile da się ustalić "0" izolując piny to już "1" nie zrobisz ;]

Edit:

I nie koryguj mnie, dzieciaczku neostrady, bo takie drobne błędy sam wychwycę, jak przejrzę swojego posta o normalnej godzinie. Tu na forum chodzi o to, że jak masz się czym podzielić, to robisz to entuzjastycznie i nie zważając na porę. Oczywiście ty tego nie zrozumiesz, bo jesteś chyba zbyt rozgoryczony własnymi brakami i próbujesz takowych szukać u innych. To że nikt cię nie lubi w realu może mieć z tym jakiś związek. Przemyśl swoją postawę, a później dopiero bierz się za krytykę.

Nikogo tutaj nie ośmieszyłeś bardziej niż siebie, dzieciaku.

:lol: Pewnie! Nie ma to jak se poprawić humor z samego rana czytając takie posty :D Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maxymalny mnoźnik X6800 jest 20 (na Asus P5W DH DELUXE)

Tym czasem na abit AW9D-MAX jest to 31... Pierwsze zdanie pod zdjęciem "The BIOS"

Abit-USA sent us a beta BIOS (13.B04) that supports the multiplier to be configured from 6 to 31 for the Conroe Extreme (X6800)(...)

Wiec chyba nie jest tak prosto odblokować C2D

Edytowane przez Jimmy007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie czepiajmy się słownictwa... Owszem LOW-HIGH i z kombinatoryki.

Była prawie 3 w nocy i chyba nie w tym jest meritum mojej wypowiedzi.

 

Już o twoich kompleksach i ich leczeniu mówiłem i w innym wątku, drogi @hary

 

Nie wniosłeś do tematu kompletnie nic. Nóżkę w stan '1' da się wprowadzić łącząc z inną aktywną nóżką.

 

Jak będziesz miał coś do powiedzenia w temacie to zapraszam. Póki co potrafisz tylko się czepiać głupot i tym samym pokazujesz, że w sumie w temacie to się tak średnio orientujesz.

 

Chyba nawet nie masz Core 2 Duo... Znajdź sobie przyjaciół w realu, a nie próbuj 'błyszczeć' w necie, bo Ci to kiepsko idzie.

 

I nie koryguj mnie, dzieciaczku neostrady, bo takie drobne błędy sam wychwycę, jak przejrzę swojego posta o normalnej godzinie. Tu na forum chodzi o to, że jak masz się czym podzielić, to robisz to entuzjastycznie i nie zważając na porę. Oczywiście ty tego nie zrozumiesz, bo jesteś chyba zbyt rozgoryczony własnymi brakami i próbujesz takowych szukać u innych. To że nikt cię nie lubi w realu może mieć z tym jakiś związek. Przemyśl swoją postawę, a później dopiero bierz się za krytykę.

 

Jeżeli Ci zależy na tym, żeby błędy poprawiono, to napisz PM. Wtedy nie uznam Cię za kogoś, kto chce wytykać palcem, a kogoś komu zależy na tym, żeby poziom wypowiedzi był na wysokim poziomie. Ja również zwracam uwagę na styl postów i okropnie nie lubię błędów, ale czasem takie rzeczy się trafiają. W końcu wszyscy jesteśmy tylko ludźmi. Post był pisany w podnieceniu. Sam widzisz, że jest chaotyczy... można czasem walnąć byka.

 

Więcej uśmiechu i mniej jadu życzę.

 

/EOT

 

Co do mnożnika to raczej pobożne życzenia i pomysł. Ale w kwestii mnożnika 20 (i wyższych), to teoria 2^4 go nie wyklucza, gdyż może być opcja - 6-20 + Unlocked. I może w trybie unlocked nie ma ograniczeń i już tylko płyta ustala. Wówczas pin ADSTB byłby przeze mnie podejrzewany o komunikację dotyczącą mnożnika (jaki akurat ma być, bo pin jest I/O)

Edytowane przez Milek29a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie dokumentacji innych procesorów można przypuszczać, że tabelka BSEL jest taka:

Mhz 2 1 0

133 L L H

200 L H L

266 L L L

333 H L L

 

L oznacza napięcie ~0V (Vss), H oznacza ~1.2V (Vtt). W dokumentacji chipsetu 965 jest informacja (o ile dobrze zrozumiałem), że przy starcie chipset powinien wysterować BSEL0 na 1 a pozostałe w dowolny ale zdefiniowany sposób. Jak pin się zaizoluje, to pewnie chipset odczyta tę inicjalną wartość. Tylko nie wiadomo, jaka ona jest na konkretnej płycie. Być może to jest np. minimalna FSB, czyli LLH. Wtedy zaizolowanie BESL1 ustawiłoby 266MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesteśmy po oficjalnej premierze i ceny zaczynająostro spdać w wielu sklepach.. już można dostać w sklapach za ok 620zł boxa np tutaj

http://sklep.proline.com.pl/shop.php?prodi...DUO+E4300+1.86G

 

 

jeszce niech stanieje tak z 40-50zł i chyba sie skusze B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie dokumentacji innych procesorów można przypuszczać, że tabelka BSEL jest taka:

Mhz 2 1 0

133 L L H

200 L H L

266 L L L

333 H L L

 

L oznacza napięcie ~0V (Vss), H oznacza ~1.2V (Vtt). W dokumentacji chipsetu 965 jest informacja (o ile dobrze zrozumiałem), że przy starcie chipset powinien wysterować BSEL0 na 1 a pozostałe w dowolny ale zdefiniowany sposób. Jak pin się zaizoluje, to pewnie chipset odczyta tę inicjalną wartość. Tylko nie wiadomo, jaka ona jest na konkretnej płycie. Być może to jest np. minimalna FSB, czyli LLH. Wtedy zaizolowanie BESL1 ustawiłoby 266MHz.

 

 

Dokładnie na to liczę :) W przeciwnym wypadku będę zmuszony do wyciągania proca i zmiany konfigu izolacji kilka razy, żeby coś wywnioskować :/

 

Co do mnożnika, to podejrzane są jeszcze piny 'COMP', gdyż jest ich również 5szt. Dodatkowo mają dziwne oznaczenia 0, 1, 2, 3, 8 (jakby brakowało numerów 4, 5, 6 i 7). Opis tych pinów jest na tyle mglisty, że podejrzenia jeszcze się wzmagają :D

 

post-143997-1169741141_thumb.jpg

Edytowane przez Milek29a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile od dawna mi wiadomo to cache w procach Intela kryje się wewnątrz struktury jądra, ae moge się mylić. Jeżeli jednak tak jest, a do tego Intel "obcina" go do rządanej wielkości i to metodą kastracji laserem to raczej marne szanse na odblokowanie tegoż. Co do mnożników się nie wypowiadam bo z miłą chcęcią zobaczę wynik Twych poszukiwań. Gdyby były owocne to znaczyłoby to ni mniej ni więcej, że starsze proce tak samo mają i tutaj cyt. "Alleluja i do przodu" - czyli perspektywiczne czasy by nastały. Ale tak raczej nie jest :-(

Co do fsb powyżej nominalnego: domyślne ustawienia poza fsb kryją się chyba w mikrokodzie odpowiedzialnym równiez za pełną identyfikację proca... tu też moge się mylić ale : zmiana bsela w moim P4-M nie zmieniła sposobu jego wykrywania przez bios płyty, stąd przypuszczenie, że informacja o rozpoznanie prcesora jest możliwe właśnie za sprawą mikrokodu. To takie moje małe przypuszczenia, które niekoniecznie są własciwe.

 

jesteśmy po oficjalnej premierze i ceny zaczynająostro spdać w wielu sklepach.. już można dostać w sklapach za ok 620zł boxa np tutaj

http://sklep.proline.com.pl/shop.php?prodi...DUO+E4300+1.86G

 

 

jeszce niech stanieje tak z 40-50zł i chyba sie skusze

kurde kompuszrocik to wie lepiej jakie te procki mają taktowanie :P

 

Szybkość taktowania 1.86GHz

a myślałem już, że to E6300 :P

EDIT:

Cache L2 2 x 1 MB

a to tak jak ze Smithfieldami jest ??

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez PC_Speaker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm... kurcze ja moglbym sie poswiecic z probami, problem w tym ze jak uwale p5b dlx to nie mam na czym pracowac, kumpel ma asrocka - on jest tani jesli sie zgodzi to moze cos z moim 6300 pokabinuje, bo nie powiem ten mnoznik x7 mnie strasznie wq... jakbym mial x9 oj to bym poszalal bo memki juz by sie tak nie meczyly :)

 

edit: nie dziwi was to ze jeszcze nikt z poza kraju na to nie wpadl? a moze to jest poprostu niemozliwe? tak czy siak probowac warto

Edytowane przez Che

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

edit: nie dziwi was to ze jeszcze nikt z poza kraju na to nie wpadl? a moze to jest poprostu niemozliwe? tak czy siak probowac warto

Zmiana mnoznika jest niemozliwa od czasow Northwoodow i nawet najstarsi gorale to wiedza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I 2 rdzenie dodatkowe :P

 

Edit:

@Milek29a

Weź się misiu złocisto-puszysty odczep odemnie, kszonek napisał, ja dokończyłem, co nie można?

 

Jak tak bardzo ci przeszkadza to se wejdź w mój profil i w menu opcje profilu masz "ignoruj użytkownika" i będzie po sprawie, nikt ci moich postów czytać nie każe ;]

Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana mnoznika jest niemozliwa od czasow Northwoodow i nawet najstarsi gorale to wiedza.

Nie jest możliwa, czy nikomu się to nie udało?

 

I 2 rdzenie dodatkowe :P

Kolejny powalający swoją merytoryczną zawartością komentarz. Przepraszamy najjaśniejsze guru, że próbujemy tu czegoś nowego. Od dzisiaj zarzucamy zatem projekt i zajmujemy się jęczeniem, narzekaniem i krytykanctwem. Dopiero wtedy będziemy godni przebywania na tym forum. Wszyscy poza harym powinni od dziś zacząć płacić za możliwość korzystania z PurePC i znajdowania się w jednym miejscu z jaśniepanem.

 

@Che: Jak coś to ja mam w sumie dwie płytki. Przy czym coś mi mówi, że przy takich zabawach jak już coś padnie, to procek, a nie MoBo...

 

 

Szybkie info tylko :)

 

TO DZIAŁA :D Póki co wiem tyle:

 

BSEL1 jest oryginalnie niepodpięty, bo jego izolacja nic nie dała. Po izolacji BSEL0 i BSEL2 moim oczom ukazało się w biosie info o procesorze E4300 - 1.50GHz :) Znaczy to tyle, że odpalił na FSB 166 :) (Co dziwne dostał standardowo 1.2V zamiast 1.35)

 

Skoro mamy 166 i 200, to krok jest 33MHz, przez co raczej domyślnego 333 nie ustawimy, ale może uda się 233 i 266 wykombinować :)

 

Wracam do zabawy z taśmą i będę informował na bieżąco...

 

Już wiem tyle, że tylko izolacja BSEL0 cokolwiek daje (zmienia domyślne FSB na 166) zatem wniosek jest prosty - tylko BSEL0 ma w E4300 podpięte zasilanie. Za chwilkę biorę ołówek i połączę BSEL0 i BSEL2. Wydaje mi się, że powinienem w ten sposób uzyskać jedno z pozostałych ustawień.

 

Jest tak:

0=ON, 1=OFF, 2=OFF ---> FSB=200

0=OFF, 1=OFF, 2=OFF ---> FSB=166

Edytowane przez Milek29a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest możliwa, czy nikomu się to nie udało?

Zapomnij :-)

 

TO DZIAŁA :D Póki co wiem tyle:

BSEL1 jest oryginalnie niepodpięty, bo jego izolacja nic nie dała.

Podpięty jest z pewnością, tylko po zaizolowaniu ustawia się na H. Może wszystkie są domyślnie na H?

 

Po izolacji BSEL0 i BSEL2 moim oczom ukazało się w biosie info o procesorze E4300 - 1.50GHz :) Znaczy to tyle, że odpalił na FSB 166 :) (Co dziwne dostał standardowo 1.2V zamiast 1.35)

Zostały Ci już tylko 2 kombinacje. Zaizolowane tylko BSEL0 lub tylko BSEL2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostały Ci już tylko 2 kombinacje. Zaizolowane tylko BSEL0 lub tylko BSEL2.

Jest jeszcze inna możliwość (jesli Intel zrobił to sensownie to izolując można tylko zmniejszyć wartość 3- bitowego kodu

odpowiadającego za FSB najprawdopodobniej rosnącego zgodnie z FSB)

Po sprawdzeniu który jest jedynką trzeba zamienić miejscami połączenia podpinając jedynkę gdzie indziej a konkretnie

do BSEL0 i wtedy może wyjdzie FSB 266

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grafit nie działa (pewnie nie zwarł pinów). Potrzebny będzie lakier przewodzący prąd. Już w porywie ekstremy myślałem o łączeniu pinów za pomocą Liquid Pro (igła jest wystarczająco precyzyjna :D ), ale mi przeszło na myśl o paście rozlewającej się po sąsiednich pinach ;)

 

lakier będzie w sam raz. Połączy się wszystkie 3 piny (wszystkie dostaną wartość H) i wtedy się będzie kombinować z izolacją...

 

BSEL0 jest jedyną 'jedynką' w E4300 niestety. Robiłem wszystkie 8 kombinacji i tylko BSEL0 reagował na izolację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grafit nie działa (pewnie nie zwarł pinów). Potrzebny będzie lakier przewodzący prąd. Już w porywie ekstremy myślałem o łączeniu pinów za pomocą Liquid Pro (igła jest wystarczająco precyzyjna :D ), ale mi przeszło na myśl o paście rozlewającej się po sąsiednich pinach ;)

 

lakier będzie w sam raz. Połączy się wszystkie 3 piny (wszystkie dostaną wartość H) i wtedy się będzie kombinować z izolacją...

 

BSEL0 jest jedyną 'jedynką' w E4300 niestety. Robiłem wszystkie 8 kombinacji i tylko BSEL0 reagował na izolację.

Źle to napisałem trzeba zamienić miejscami BSEL0 i BSEL2 wtedy będzie 300 (zamiana BSEL0 z BSEL1 powinna dać 233)

000 - 166 166+ 33*0 = 166

100 - 200 166 + 33*1 =200

010 - 233 166 + 33*2 = 233

110 - 266 166 + 33*3 = 266

001 - 300 166 + 33*4 = 300

101- 333 166+ 33*5 = 333

011 - 366 166 + 33*6 = 366

111 - 400 166 + 33*7 =400

 

Wygląda że najłatwiej ustawić FSB 233 lub 300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Połączy się wszystkie 3 piny (wszystkie dostaną wartość H) i wtedy się będzie kombinować z izolacją...

Zwieranie wyjść CMOS nie jest dobrym rozwiązaniem. Pewnie się nie spali, ale jaka będzie wartość na tych zwartych wyjściach, to trudno powiedzieć. Jeżeli miałbym stawiać, to pewnie wygrają 2xL i będzie 266.

Optymalnie byłoby zaizolować piny na CPU i dorobić jumpery na płycie.

A może taka kombinacja: zaizolować B1 i na izolacji domalować połączenie do B2? Nie wiem, czy fizycznie to się uda, ale teoretycznie to powinno dać 266Mhz.

 

Jeżeli dobrze przeanalizowałem Twoje eksperymenty, to tabelka BSEL mogła by być taka:

Mhz 2 1 0

133 L L H

166 L H H

200 L H L

266 L L L

333 H L L

 

Wartość 333 na razie hipotetyczna :-)

Edytowane przez popej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak je zamienić miejscami? Chyba łatwiej połączyć BSEL0 i BSEL2 co powinno nam dać 333MHz

Oby nie było zwarcia.

Jakiś bardzo cienki drucik resztę izolować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...