Skocz do zawartości
welyk

Intel Core 2 Duo E4300, 1.8ghz, 800fsb

Rekomendowane odpowiedzi

mój E4300 idzie na 3ghz przy napięciu 1,49V a żeby działał na 3,2ghz napięcie w okolicy 1,6V już mu nie pomaga nawet :mur: takiego szrota mam :(. Musisz ustawić FSB, które Ciebie interesuje i kolejno podnosić napięcie lub od razu ustawić np 1,45V i zapuścić orthosta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz ustawić FSB, które Ciebie interesuje i kolejno podnosić napięcie lub od razu ustawić np 1,45V i zapuścić orthosta.

Tak właśnie robiłem/robię na 370MHz i jest ok na standardowych napięciach chipsetu, czyli wariujący procesor to będzie pewnie wina Vcore, coś mi się zdaje że jak do 3000MHz było OK to teraz zaczną się schody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mozesz wyeliminowac plyte puszczajac x6 i wysokie FSB. :wink:

 

Genialny pomysl...

Zmniejszajac mnoznik zwiekszy znacznie czestotliwosc taktowania NB, katujac tym samym plyte jeszcze bardziej.

... tak robię od samego początku, jednak miałem ograniczone pole manewru ponieważ proc miał walla na 370MHz... pisze miał ponieważ dzisiaj go rozbiłem :damage_wall: i tym samym zniknęły problemy z "dziwnym zachowaniem" na 3100MHz mimo zwiększania napięcia. Otóż winny był jeden z dzielników pamięci zmieniając na inny ścianę przesunąłem do około 395MHz FSB. Czy procesor może więcej to się zbada, jak na razie 3200MHz testuję przy 1,4V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sadze ze chipset nie wyrabia. Radze poczytac http://www.thetechrepository.com/showthread.php?p=32#post32

 

Slabo z angielskim ale cos mi się tam rzuciło w oczy - otóż zapodane ma FSB na 400 i w sisoft przy mnożniku x8 dla proca - Front Side Bus Speed - jest 400x4 czyli 1600 - to rozumię

 

ale poniższy screen przedstawia 4x457MHz na FSB pomimo iż w cpuiz jest 400 ??? Skąd takie wyniki? Dla fsb w cpuiz 533 sisoft podaje 4x609MHz ??? Tego nie rozumię :(

 

Wogole czy ktoś może conieco potłumaczyć z tamtego forum o co biega?? Sądzę iż są to konkretne informacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

domyślny mnożnik proca dzielisz przez ustawiony dzielnik proca i mnożysz przez ustawione FSB co daje Ci wewnętrzną częstotliwość taktowania NB. Jak wiemy NB ustawia sobie timingowanie wewnątrz układu zmieniając strapa co może skutkować tak zwyklinanym FSBWall'em ( o którym kiedyś pisałem za extremesystems oraz po jakichś swoich zaglądnięciach w papiery intela - dot. chipsetów, że to zjawisko NIE ISTNIEJE!). Z badań Cableguy'a widać że się nie myliłem. Chodzi po prostu o możliwość taką, której nikt dotąd nie brał pod uwagę : chipset i965 ma zapodany wyższy max strap : w sensie może sięwyżej przełaczać niż inne chipi, które zaczynają trochę krzaczyć. To trochę to niżej ustawiony FSB.

 

Konkluzja Tony'ego i Cableguy'a jest taka, ze jak ktoś chce sięgnąć max NBCC to powinien sobie zapodać prockiem o jak najniższym mnożniku.

 

Raczej niczego nie poplątałem. W sumie to nawet nie mam czasu za bardzo śledzić forum ostatnio, ale kiedyś o tym z kimś już dyskutowaliśmy i wyłania się ciekawa perspektywa dla high i mid endowych cepów :twisted:

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

domyślny mnożnik proca dzielisz przez ustawiony dzielnik proca i mnożysz przez ustawione FSB co daje Ci wewnętrzną częstotliwość taktowania NB. Jak wiemy NB ustawia sobie timingowanie wewnątrz układu zmieniając strapa co może skutkować tak zwyklinanym FSBWall'em ( o którym kiedyś pisałem za extremesystems oraz po jakichś swoich zaglądnięciach w papiery intela - dot. chipsetów, że to zjawisko NIE ISTNIEJE!). Z badań Cableguy'a widać że się nie myliłem. Chodzi po prostu o możliwość taką, której nikt dotąd nie brał pod uwagę : chipset i965 ma zapodany wyższy max strap : w sensie może sięwyżej przełaczać niż inne chipi, które zaczynają trochę krzaczyć. To trochę to niżej ustawiony FSB.

 

Konkluzja Tony'ego i Cableguy'a jest taka, ze jak ktoś chce sięgnąć max NBCC to powinien sobie zapodać prockiem o jak najniższym mnożniku.

 

Raczej niczego nie poplątałem. W sumie to nawet nie mam czasu za bardzo śledzić forum ostatnio, ale kiedyś o tym z kimś już dyskutowaliśmy i wyłania się ciekawa perspektywa dla high i mid endowych cepów :twisted:

z wyliczeniem rozumię :)

 

"wiemy NB ustawia sobie timingowanie wewnątrz układu zmieniając strapa.. " - jak mam to rozumieć? chodzi mi o strap - co to oznacza w tym kontekscie?

"Z badań Cableguy'a widać że się nie myliłem..." - czyli jest fsb wall czy nie?

"chipset i965 ma zapodany wyższy max strap : w sensie może sięwyżej przełaczać niż inne chipi..." jakoś prościej się da może??

"To trochę to niżej ustawiony FSB." - deczko niejasne zdanie i nie kumam co chciałeś powiedzieć tym zdaniem :( .

"...jest taka, ze jak ktoś chce sięgnąć max NBCC to powinien sobie zapodać prockiem o jak najniższym mnożniku..." - niższy mnożnik to większe taktowanie NB - chyba że mówisz o default w procu - jak najniższy mnożnik default ??

 

Ale dzięki za to co już powiedziaeś - powoli robię sobie w głowie z tym porządek. Jedyne co by mi się przuydało to objaśnienie do pierwszego wykresu z http://www.thetechrepository.com/showthread.php?p=32#post32

Tak łopatplogicznie - w kilku krokach i przykładach - jeśli ktoś może to objaśnić to z góry dzięki

 

A jak tylko dostanę zasiłkę nową to potestuję będąc bogatszym o całą tajemną wiedzę :))

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh a ja musiałem swoje e43 zwolnić do 2,4 żeby tempy w stresie nie przekraczały 60* (na 2,7 miałem 70+ po minucie orthosa). Ale jakoś na razie nie odczułem specjalnie spadku wydajności :)

Na jakim napięciu miales to 2.7, że powyzej 70* w orthosie osiagałeś? (odczyt cpu diode czy bezposrednio z core?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no na core temp 0.95 mam te 70 stopni i czasem więcej. W idlu ogólnie mam 45* średnio. Cooler jest dobrze założony bo nie ma luzów, ale nie wiem czy przypadkiem go lekko nie zeszlifować od spodu i wypolerować żeby lepiej przylegał. Bo ogólnie lekko leci na defcore na 3,0 tylko tempy są straszne ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no na core temp 0.95 mam te 70 stopni i czasem więcej. W idlu ogólnie mam 45* średnio. Cooler jest dobrze założony bo nie ma luzów, ale nie wiem czy przypadkiem go lekko nie zeszlifować od spodu i wypolerować żeby lepiej przylegał. Bo ogólnie lekko leci na defcore na 3,0 tylko tempy są straszne ;/

Zianstaluj sobeicore tempa 0.94 i pozbadz sie kompleksow :)... to normalne w tch procach ze sie tak grzeja...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem na forum ale nie mogę tego zrozumieć. Proszę wyjaśnijcie mi bo na pudełku widnieje takie o to oznaczenie D80681-003 1.35V max. Czy to oznacza że maxymalne napięcie rdzenia na deafult to 1.35V??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

defult to myślę że takie nominalne. Tzn. maxymalne standardowe napięcie w pracy core 2 duo o taktowaniu 1.8 GHz czyli np [(od 1.2V do 1.35V)Czysty strzał]. Czy dobrze myślę?

Edytowane przez Aln

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MarOO78 :

 

pierwszy wykres na tamtej stronie podpisany jako : chipset clock speed vs. cpu fsb : co można przetłumaczyć jako t6aktowanie NB kontra prędkość szyny fsb procesora. To już powinno wystarczyć, ale jeśli będą tutaj mniej kumający to jest to ciekawostka dla posiadaczy płyt gł. zbudowantych w oparciu o chipset intela 965 a zwłaszcza dloa posiadaczy Asusków P5B.

 

Asus mimo, że i965 oficjalnioe nie wspiera fsb ponad 1333 w jakiś sposób znalazł możliwość dojechania do magicznej granicy 1600 QPB dla proca gdzie następuje przełaczenie strapa. Z wykresu wynika, że pamiątki wtedy dostają obniżenia wydajności kosztem przyspieszenia taktów cepa (to drugi z wykresów). Generalnie jest jakaś dziura w fsb dla tego chipsetu sięgająca poważnych 30 - 50 MHz dla FSB co przekłada się na dość znaczny przyrost taktów. Z wykresu i opisu jego autora wynika, ze aby przełączyć strapa w pewnym momencie trzeba odpuścić metodę "co 1 MHz dla fsb" i dać kopa od razu o te brakujące 31 - 51 MHz na fsb. Mam nadzieję że będzi już na tyle jasno że nie trzeba nic dodaweać. jak coś to pytaj.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem gdzie to umieścić no ale:

Mam w miarę (patrząc po wynikach innych osób) niezły egzemplarz e4300 robiący 3.2ghz na 1.365V.

Jednak maksymalny FSB wynosi ok 384MHZ (przy napięciu 1.55V) pomimo dovoltowania procka do 1.605V oraz podniesieniu napiec na mostkach FSB ani drgnie.

Dzisiaj jednak próbując przebić się przez wg. FSBwall zauważyłem że po wyjęciu wtyczki zasilającej i odstaniu 2-3 minut(wszystkie elementy stają sie chłodne) komputer włącza się na FSB=427mhz. Myślałem już, że w końcu się przebiłem, ale rzeczywistość była inna. Po włączeniu się windowsa FSB wg. CPUZ wynosił 200 czyli default. Potwierdziły to wyniki SPI.

 

Jak myślicie w czym tkwi problem ?

 

Poniżej zamieszczam screen z biosa.

Dołączona grafika

 

 

Moja konfiguracja:

Abit IP35-E

2gb Goodram 667mhz (spokojnie robią te 854mhz na tym napięciu jednak dalej nie łykają napięcia)

Pentagram HP-120 AL-CU

wiatraki: 3x120mm@5V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem gdzie to umieścić no ale:

Mam w miarę (patrząc po wynikach innych osób) niezły egzemplarz e4300 robiący 3.2ghz na 1.365V.

Jednak maksymalny FSB wynosi ok 384MHZ (przy napięciu 1.55V) pomimo dovoltowania procka do 1.605V oraz podniesieniu napiec na mostkach FSB ani drgnie.

Dzisiaj jednak próbując przebić się przez wg. FSBwall zauważyłem że po wyjęciu wtyczki zasilającej i odstaniu 2-3 minut(wszystkie elementy stają sie chłodne) komputer włącza się na FSB=427mhz. Myślałem już, że w końcu się przebiłem, ale rzeczywistość była inna. Po włączeniu się windowsa FSB wg. CPUZ wynosił 200 czyli default. Potwierdziły to wyniki SPI.

 

Jak myślicie w czym tkwi problem ?

 

Poniżej zamieszczam screen z biosa.

Moja konfiguracja:

Abit IP35-E

2gb Goodram 667mhz (spokojnie robią te 854mhz na tym napięciu jednak dalej nie łykają napięcia)

Pentagram HP-120 AL-CU

wiatraki: 3x120mm@5V

A sprawdzałeś na różnych dzielnikach pamięci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest 1:1 innego nie mogę dać bo pamięci nie ruszają.

Tylko czemu windows startuje z FSB 200mhz pomimo nastawienia innego ?

A nie masz przypadkiem zainstalowanego jakiegoś programu co może zmieniać FSB przy starcie windy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem, że to zabrzmi niedorzecznie, ale : kumpel miał jazdy z wyłączaniem EIST'a i C1E u siebie ... i nic .. dopiero wlezienie w zakładkę zarządzania energią pod winXP dało rezultat z tego co mówił ... może by tutaj jakąś akcję jednak podjąć ?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cameleeck - Nie czytalo sie chyba instrukcji obslugi plyty ;) P5B ma taki feature ze jak komp po oc nie wstaje to po wylaczeniu zasilania wraca do ust. domyslnych (nie trzeba bawic sie zworka). Po odcieciu zasilania ptrzysz ile Hz pokazuje POST i jak cos to wchodzisz do setup'u - ustawienia beda dobre, wiec tylko save i juz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...