Skocz do zawartości
Dawid afg

SSD Plextror M5S w laptope - losowa niestabilna praca i BS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam problem z moim SSD. Kupiłem go jakieś 2-3 tygodnie temu. Chciałem, ale nie zdecydowałem się na sklonowanie partycji - zainstalowałem system z płyty recovery oraz wszystkie sterowniki i niezbędne programy ze strony samsunga.

 

System jest okresowo niestabilny. Problem zaobserwowałem podczas włączania dużych rozmiarowo gier i przenoszenia dużej ilości małych plików przykładowo skopiowanie ze starego dysku "Osu!", czasami np: dziś, podczas zrobienia ScreenShot'a pulpitu.

 

Problem jest okresowy, tj przez kilka dni może nie występować, a następnie system się zawiesza czego następstwem jest Ekran śmierci, który może się pojawiać przez okres nawet 3-7 minut mimo restartów laptopa (po restarcie system się albo wczyta, albo nie zdąży i pojawia się kolejny BS). Po tym czasie, system ponownie wraca do stabilnej pracy na kilka dni. Czasami po BS i samoczynnym restarcie, system nie wczytuje się z SSD, a starego HDD robiącego za "awaryjny".

 

Model dysku to polecany tu na forum Plextor PX-128M5S 128GB. Bios najnowszy, fabrycznie wgrany 1.05 dostępny na jego stronie. Dysk jest zamontowany w laptopie Samsung RF711 (04PL) na i7 z 8GB Ram.

 

Jak rozwiązać problem niestabilności? Co może być nie tak?

 

Dodam że w systemie nic, prócz wyłączenia defragmentacji nie mieszałem. W biosie ahci włączone. Dysk wpięty w miejsce starego, stary poszedł do wolnej kieszeni. SSD wpięty do fabrycznie pustej, był nie widoczny.

Edytowane przez Dawid afg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź w logu systemu dzienniku zdarzeń czy w czasie tego blokowaniarestartu nie dochodzi do jakiś błędów, czy jakiś wątek nie wykorzystuje 100% procka, na pewno takie dane po nieoczekiwanym zamnknięciu są zapisywane, jak nic nie znajdziesz zostaje format do czystego

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Minęły już ponad 2 tygodnie przez które liczyłem na to, że ktoś podpowie mi co może być winne prócz zalecania reinstalacji, ale chyba znalazłem przyczynę.

 

Być może komuś ta wiedza się przyda. A więc:

 

Pierwsze co mi przychodziło do głowy, to jakiś problem sprzętowy np: od nowości wadliwa sztuka SSD (jak to w życiu, czasami się trafi w nawet najdroższym sprzęcie), jednak nie potrafiłem tego "udowodnić". Dziwną rzeczą, którą zaobserwowałem, były odczyty prędkości odczytu w "Crystal Disk Mark" - raz typowe dla Sata II, innym razem dla Sata III, dość często zdarzało się, że testy nie dochodziły do końca i witał mnie BS. Znalazłem informację iż Samsung zaklina się, że w ów modelu sata III nie ma, użytkownicy, że jest i działa świetnie.

 

Powyższe informacje dały mi do myślenia, ale w biosie przysiągłbym, że nie widziałem stosownej opcji zarządzającej tymi parametrami.

 

Jakoś 2 dni temu, coś mnie tknęło i zaktualizowałem bios w laptopie w nadziei poprawy (do tej pory nie robiłem tego w imię zasady "działa - nie ruszaj, bo narobisz dodatkowej roboty"). Sama aktualizacja trwała około 2-3 minuty, ale zakończona sukcesem, dała mi opcję zarządzania SATA 2/3 której przysiągłbym, że nie było. Zabrałem się za testy - na Sata 3 zaobserwowałem typowe zwiechy i problemy jakie do tej pory mi towarzyszyły, zaś na trybie Sata 2, o dziwo, mija 48 godzin bez przykrych problemów. Dysk przeszedł z 10-15 testów w Crystal Disk Mark bez żadnych problemów (wcześniej, przynajmniej 3-4 by się "przywiesił").

 

Wszystko wskazuje na to, że: albo mój laptop ma faktyczne problemy z sata 3, albo trafiła mi się wadliwa sztuka lub (skoro innym ludziom działa Sata 3) akurat ten model mu nie podpasował.

 

Tym nie mniej, wydaje mi się że znalazłem właściwą przyczynę.

 

Ciekaw jestem czemu dysk nie współpracuje prawidłowo z sata 3, ale sprzęt działa i jakoś przeżyje niższy odczyt :P

 

Dziękuję wszystkim, którzy do tej pory próbowali pomóc.

Edytowane przez Dawid afg
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieje się tak ponieważ osobiście uważam, że ten dysk to badziewie i jest dobry tylko na papierze i w cyferkach. Osobiście kupiłem taką samą sztukę. Miał on zastąpić mojego już 2 letniego Samsunga 830 64Gb, zainstalowałem system i voila, korzystamy, testujemy.... W testach rakieta, bił mojego samsunga o dobre 20% na ogólnych rozrachunkach. Ale jakoś o dziwo system (tak samo czysty, bez dodatków i z takimi samymi aplikacjami w autostarcie) włączał się około 4 sekund dłużej. Mówię to uczciwie, zmarnowałem cały weekend na reinstalki windy i porównywanie obu dysków. Do tego co najweselsze, wspaniały (o kant d.... rozbić) i wielki Plextor wykazywał u mnie troszkę inny losowy problem. Mianowicie, losowo podczas ładowania windowsa 7 nagle robił sobie przystanek na kuleczkach ładowania i to potrafiło trwać 2-3 min, po czym system się ładował i pracował normalnie. działo się tak statystycznie 1/10 łaowań windy. Czytałem, szukałem, nic nie znalazłem, ale ten 1/10 razy musiałem przeżyć, że mój boski ssd ładuje system wolniej niż hdd. Po miesiącu użerania się z tym dziadostwem powróciłem do mojego starego 830. Plextora oddałem żonie do zarżnięcia z dyrektywą użytkowania: "nie piernicz się z nim, korzystaj jak z normalnego hdd, nie oszczędzaj w żaden możliwy sposób" Żonka sobie korzysta zadowolona, a ja rozważam zakup samsunga EVO, względnie PRO, ponieważ widzę, że nie warto inwestować w środkową półkę. Mój sprzęt to i5 2500K@4,6Ghz, MSI Z77A GD65 i 8 Gb ramu kingston Hyperx 1600Mhz. Dodam, że bios zaktualizowany do ostatniej wersji i wszystkie funkcje SATA i AHCI ustawione poprawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzęsiesz się jak nad jajkiem. 

WOW 4 sekundy dłużej się ładuje system to porażka totalna ( zobacz ile czasu straciłeś instalując przez weekend systemy -- na pewno wiecej niż te 4 sekundy * X odpaleń systemu w ciągu miesiąc/rok. 

* hibernuj system będzie szybciej...

 

A może to nie PLEX a np mobo ? Tego już nie sprawdziłeś.

FW nic nie wspomniałeś czy najnowsze ale to już szczegół.

 

Jak ci mało to polecam ci sprzętowy kontroler RAID + 2xSSD z najwyższej półki. Będziesz zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...z dyrektywą użytkowania: "nie piernicz się z nim, korzystaj jak z normalnego hdd, nie oszczędzaj w żaden możliwy sposób" ...

A to tak nie robiłeś??? Przynajmniej żona będzie używać normalnie...

 

Problemy z rozruchem często robią sterowniki urządzeń na USB, same urządzenia i czasem sterowniki dodatkowych kontrolerów na płycie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może faktycznie trafiłeś na jakąś wadliwą sztukę. To jest elektronika i tak się po prostu zdarza. Jednak gdzieś czytałem, że Plextory mają bardzo małą ilość zwrotów na gwarancję, o wiele niższą niż konkurencja. Osobiście mam M5S 128gb i zero problemów. Katuję go dość ostro, w rok zrobiłem ze 3000 GB zapisu. Nie widze też sensu w przenoszeniu Temp'ów itp. bo to głupota. Nie po to kupuje się nowy dysk, żeby trzymać cache na starym HDD. Nowe ssd wytrzymują po kilkaset TB zapisu, więc zostało mi ze 100 lat takiego użytkowania tego dysku. ;)

A co do ładowania Win7, to różnie to bywa i nie ma reguły. Czasami dłużej wczytuje jakieś sterowniki, windowsy lubią sobie same pomielić dyskiem. Ja mam laptopa 6-letniego i mój Win7 uruchamia się około 12 sekund.

Edytowane przez Bruce Lee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...