Skocz do zawartości
07

24'o bitowy kolor // sterowniki catalyst

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie w zwiazku z tym, ze uzywam monitora lcd w polaczeniu z karta ati. Monitor wyciagnie max 24'y bity koloru, natomiast poki co dziala w trybie 16 bit, poniewaz nie wiem jak uzyskac kolor 24'bitowy na sterownikach catalyst (wersja 3.2 + cpanel). Stad pytanie - jak zmienic kolor na 24 bpp ? :wink:

Jesli ktos wie to bede wdzieczny za pomoc.

Glownie chodzi mi o tryb 2D, ale jesli ktos zna sposob na OGL i D3D, to to takze sie przyda :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)a nie mozesz 32bitow ustawic???

Wiec wlasnie chodzi o to, ze na lcd'kach (nie wiem jak u innych, ale przynajmniej moj tak ma :wink: ), jesli sie ustawi kolory ponad obslugiwana wartosc to wszystko sie sypie (w sensie kolorow oczywiscie :wink: ) i wyglada gozej niz 16 bpp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja gdzies przeczytalem ze catalysty 3.2  zle obsluguja LCD wiec dla swietego spokoju zaistaluj np  3.4 i sprawdz.  ja tez mam lcd i na 3.4 mam ustawiany 32 bit kolor

Witam ponownie...

Ad.1: Grafa widzi lcd'eka jako zwykly monitor (a nie panel) poniewaz jest podlaczony przez zlacze d-sub, a nie dvi (przypuszczam, ze "zla obsluga" mogla dotyczyc wlasnie tego zlacza, bo raczej na drodze z d-sub w k.graf. do monitora trudno jest cos skopac wraz ze zmiana wersji sterownika :wink: ).

Ad.2: Hmmm... :wink:

I nie widzisz zadnych przeklaman kolorow w porownaniu do trybu 16 bpp ?

Nie chodzi mi tu o "suchy" tryb 2d windy, ale np. o wyswietlanie jakichs jpeg'ow zapisanych w trybie powyzej 16 bpp (z tego co sie orientuje to w standardowych uzywa sie wlasnie 24 bpp :? - a roznice widac golym okiem - szczegolnie na lcd'kach :wink: ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez mam lcd polaczone poprzez zwykle gniazdu d-sub !

moj monitor to lg 1511s i szczerze mowiac to jakos specjalnie nie patrzylem na jakosc kolorow na zdjeciach ale ze jestem grafikiem z zawodu to raczej bym zwrocil uwage na jakies przeklamania. moge za to z cala odpowiedzialnoscia powiedziec ze zarowno w 3D (gry) i w 2D ( programy, strony internet.) uzywam 32 bit i w nich obraz mam najlepszy.

 

dla swietego spokoju zainstaluj nowsze stery. nie wiem gdzie ale gdzies przeczytalem ze cat. 3.2 zle obsluguja lcd (nie wiem czy chodzi o d-sub czy dvi). nic nie tracisz a nadzieja jest. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez mam lcd polaczone poprzez zwykle gniazdu d-sub !

moj monitor to lg 1511s i szczerze mowiac to jakos specjalnie nie patrzylem na jakosc kolorow na zdjeciach ale ze jestem grafikiem z zawodu  to raczej bym zwrocil uwage na jakies przeklamania. moge za to z cala odpowiedzialnoscia powiedziec ze zarowno w 3D (gry) i w 2D ( programy, strony internet.) uzywam 32 bit i w nich obraz mam najlepszy.

 

dla swietego spokoju zainstaluj nowsze stery. nie wiem gdzie ale gdzies przeczytalem ze cat. 3.2 zle obsluguja lcd (nie wiem czy chodzi o d-sub czy dvi). nic nie tracisz a nadzieja jest. :-)

A wiec moj monitorek to tak szeroko tu omawiana :wink: Belinea 101570.

Na innych lcd i kartach graficznych sprawdzalem i jest tak samo.

Zrobie tak jak mowisz i zobacze co to da... choc szczerze watpie :? .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) Zrobie tak jak mowisz i zobacze co to da... choc szczerze watpie.

No wiec maly updejt w tej sprawie... :wink:

Jest dokladnie tak jak mowilem, czyli nic to nie dalo :cry:

Ktos jeszcze ma jakis pomysl ? :?

Ogolnie to czy ktos jeszcze z uzytkownikow lcd ma taki sam problem, bo mnie szczerze mowiac to przeszkadza... :?

Moze jakas zbiorowa petycja do ati ? :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj potestowalem tryb 16 i 32 bit na moim lg i stwierdzam ze nie ma zadnej roznicy pomiedzy tymi trybami.

 

a jeszcze w odpowiedzi na twoje pytanie to ati nie ma trybu 24 bit, zreszta tak naprawde to 32 bit to tez 24 bit + 8 bit na alpha blending -czy jakos tak).

 

a nie wzieles pod uwage ze moze cos masz zepsute ? bo moi znajomi ktorzy tez maja lcd (marvin) i karty ati (8500 i 9000pro) nie maja takich problemow.

 

a jak to wyglada w grach ? wszystko dobrze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj potestowalem tryb 16 i 32 bit na moim lg i stwierdzam ze nie ma zadnej roznicy pomiedzy tymi trybami.

W takim razie to sie zupelnie kupy nie trzyma... :wink:

Roznica miedzy 2^16 a 2^32 to tylko jakies 4294901760 kolorow... :?

Sam fakt, ze nie widac dla ciebie roznicy miedzy 16bpp, a 32bpp jest dla mnie zastanawiajacy...

Zgoda miedzy 24bpp, a 32bpp moze juz nie widac roznicy (pewnie dlatego jpegi sa standardowo kompresowane w 24bpp, a skoro poprzeczka jest ustawiona na takim poziomie, a jest to format stratnej kompresji :wink: ... to zapewne uznano, ze 16bpp to za malo... ja tam widze roznice jak cholera bez zbytniego wpatrywania sie :) ).

 

a jeszcze w odpowiedzi na twoje pytanie to ati nie ma trybu 24 bit, zreszta tak naprawde to 32 bit to tez 24 bit + 8 bit na alpha blending -czy jakos tak).

Znowu :wink: ...

Nie znam sie za bardzo na oprogramowywaniu ukladow DAC w karcie :wink: , ale nie wiem dlaczego skoro karta obsluguje tryb 32bpp to miala by nie obslugiwac 24bpp :? .

Z tego co pamietam to tryb 24bpp obslugiwal Trident 1MB na ISA :D

A co do alpha blendingu to to jest raczej chyba do 3d niz do 2d... ale moge sie mylic :wink:

 

a nie wzieles pod uwage ze moze cos masz zepsute ? bo moi znajomi ktorzy tez maja lcd (marvin) i karty ati (8500 i 9000pro) nie maja takich problemow.

Nie nie biore czegos takiego pod uwaga, poniewaz wszystko dziala jak najbardziej normalnie w 16bpp.

 

 

a jak to wyglada w grach ? wszystko dobrze ?

w grach wyglada tak samo.

W kazdym razie dzieki za dobre checi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiec chciabym tez ladnie odpowiedziec pod postami ale nie umiem wiec napisze po prostu.

 

z tym brakiem roznicy miedzy 16 a 32 to wynika z tego ze lcd nie sa w stanie wyswietlic palety 16 mln. i pewnie dlatego nie widac roznicy pomimo ze mozna wlaczyc 16 lub 32.

 

tak ja tez sie nie znam na DAC ale wiem napewno ze nie ma 32 bit koloru w ukl. graf. tylko 24 + 8 na cos tam (mysle ze chodzi tu o efekty graf. np. pol przezroczyste tla okien w win 2000 czy xp).

 

czemu nie ma 24 bit tego nie wiem ale zdajsie ze wszystkie obecnie produkowane karty maja 16 albo 32 bit.

 

a mozesz przeslac zrzut ekranowy tego czegos ?

 

ps. acha poszukalem danych tech, roznych LCD i na kazdym pisze ze LCD obsluguje 16 mln. kolorow a nie 16 bit (65 tys.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj ponownie :D

Ogolnie to dziwi mnie fakt, ze ludzie, ktorzy gadaja o lcd pomijaja ten problem (tak samo zwolennicy jak i przeciwnicy :wink: ), a moim zdaniem jest on intotny :o

A teraz do rzeczy...

 

(...)z tym brakiem roznicy miedzy 16 a 32 to wynika z tego ze lcd nie sa w stanie wyswietlic palety 16 mln. i pewnie dlatego nie widac roznicy pomimo ze mozna wlaczyc 16 lub 32.

Kiedy 2^24 to wlasnie 16 z groszami mln. kolorow :wink:

Dotad to raczej problemu nie ma - problem pojawia sie powyzej 24 bpp.

Moze do tej pory nie bylem zbyt precyzyjny, a wiec teraz dokladnie wyjasnie o co mi chodzi...

Efektu o ktorym mowie nie zobaczysz na jednolitych tlach (np. ekrany windy). Efekt ten pojawia sie na grafikach, w ktorych jest duzo przejsc miedzy kolorami (nie wiem jak to wytlumaczyc - mam nadzieje, ze mnie zrozumiesz :wink: ). Najbardziej jest widoczny przy wyswietlaniu wlasnie takich grafik w formacie bez kompresji zapisanych np. z dokladnoscia 32 bpp :wink: . Po prostu monitor moze wyswietlic max 16 mln. (z groszami) kolorow czyli 24bpp natomiast grafa podaje mu duuuzo wiecej, wobec czego nie jest w stanie tego wyswietlic w normalny sposob i upraszcza to sobie do 24 bpp - Nie wiem czy to zalezy od algorytmu upraszczania, ale u mnie nie jest on zbyt dobry - niech to bedzie przestroga dla wszystkich "mega" entuzjastow lcd :wink: .

 

tak ja tez sie nie znam na DAC ale wiem napewno ze nie ma 32 bit koloru w ukl. graf. tylko 24 + 8 na cos tam (mysle ze chodzi tu o efekty graf. np. pol przezroczyste tla okien w win 2000 czy xp).

Oj tam :wink: ... skad ten pesymizm. Kiedys karty graficzne mialy duzo prostsza konstrukcje, a o akceleracji 2d (np. windy 3.11 :lol: ) poczatkowo nie bylo mowy, a mimo to obslugiwaly 24bpp.

Moim zdaniem to leniwi panowie z ati :lol: ...

 

a mozesz przeslac zrzut ekranowy tego czegos ?).

LOL :D

Zrzut ekranu to raczej robi sie z jakiejs czesci pamieci karty (kurcze no... jak to sie nazywalo :lol: ), a nie z monitora. Jesli jednak chodzi ci o zdjecie to nie mam cyfrowki niestety :wink:

 

Konczac watek prosze o opinie na temat dobrych kart graficznych (dobrych pod wzgledem: duza czestotliwosc ramdac, tryb 24bpp) na PCI, co by mozna bylo uzywac w combo z radkiem :wink: . ...No i w miare tanich oczywiscie :lol: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli moge sie wtracic...

1. obecnie karty NVIDII (nie wiem jak jest z Quadro) takze nie obslguja 24bpp.

2. jestem na 90% pewien ze karta graficzna w trybie 24bpp wyswietli max tyle samo kolorow co w 32bpp. przeciez te dodatkowe 8bitow jest uzywane do przejrzystosci, a nie do dodatkowych kolorow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne rozwiazanie jakie mi sie nasuwa to sterownik Omega.

Moze tam bedzie 24bpp?

jesli karta nie obsluguje 24bpp to zaden sterownik nie wymusi na niej takiego trybu :!: :!: :!: nie ma szans.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LOL :oops:

No wiec niektorzy z was chyba mieli racje :lol: .

A to wlasciwy odnosnik:

http://www.ati.com/support/infobase/3240.html

"NOTE: 24 and 32 bit modes produce the same number of colors - 16.7 million. They differ only in the organization of video memory (3 bytes per pixel for 24 bit, 4 bytes per pixel for 32 bit).

RECOMMENDATION: Use "True Color (32 bit)". "

To co innego moze byc skopane ? :wink:

To jakie sa te dobre stery pod lcd ? (aktualnie mam 3.5).

A moze to elektronika, akurat w tym panelu jest jakas dziwna, lub nie wiem moze sygnal na kablu ? :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(07)

Najbardziej jest widoczny przy wyswietlaniu wlasnie takich grafik w formacie bez kompresji zapisanych np. z dokladnoscia 32 bpp

---------------------------------------

nie ma grafik z dokladnoscia 32 bit. (w potocznym uzyciu) wiesz jak nie wiele programow graf. obsluguje 32 bit kolor (np photoshop potrafi wgrac takie zdjecie ale nic poza tym. zeby cos w nim zmienic trzeba zrobic przeskalowanie do 24 bit) wiec gwoli scislosci to nie masz zdjec 32 tylko 24 bit a jak juz wiesz 24 bit to 16 mln. (tyle ile teoretycznie wyswietla lcd) wiec problem lezy nie w zlym lcd.

caly czas zakladam ze masz wszystko dobrze poinstalowane.

wiec zostaje zle ustawiony monitor (jasnosc, kontrast, temp. barw,gamma jesli masz) lub jakies uszkodzenie sprzetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam Belinee ale 17" (101730) , przez złącze DVI - DVI, stery Omegi na CAT3.2, karta jak w podpisie i 32 bit True Color...i dodam, ze jest cholerna roznica miedzy 16 bit a 32..szczegolne jak po kupnie kabelka DVI...to byla dobra inwestycja 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne rozwiazanie jakie mi sie nasuwa to sterownik Omega.

Moze tam bedzie 24bpp?

jesli karta nie obsluguje 24bpp to zaden sterownik nie wymusi na niej takiego trybu :!: :!: :!: nie ma szans.

Tak, masz racje, o ile napewno takiego trybu nie obsluguje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam Belinee ale 17" (101730) , przez złącze DVI - DVI, stery Omegi na CAT3.2, karta jak w podpisie i 32 bit True Color...i dodam, ze jest cholerna roznica miedzy 16 bit a 32..szczegolne jak po kupnie kabelka DVI...to byla dobra inwestycja  8)

Dobra wiec ja sie poddaje :cry:

Przeinstalowalem juz nawet system :wink:

Pozostaje to cholerne d-sub :cry: (no, coz nastepnym razem trzeba bedzie kupic taki wlasnie panelik :lol: ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...