Skocz do zawartości
aerial

LC w Lian Li A7110B

Rekomendowane odpowiedzi

Hello,

 

Raj dla kota - pomocnika :wink2: Wygląda całkiem spoko, rez nie jest krzywo trochę czy mi się wydaje? Ile będziesz miał w tej maszynie dysków HDD ( jeśli w ogóle) i jak to planujesz rozwiązać? Pompkę obudować jakimś materiałem typu gąbka i wstawić w jakieś pudełko? ;) Przy napełnianiu cały układ nie powinien się po prostu samoczynnie odpowietrzyć w rezie? U mnie wystarczyło wlać płyn do reza odpalić pompkę i dolewać płyn w miarę ubywania go dopóki nie pojawił się z drugiej strony :smoke:

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rez jest prosto, takie ujęcie.

Dyski są 2, ssd i 2,5'' hdd, będą w zatokach 5,25'' (łącznie z panelem do regulacji, i napędem optycznym).

 

Co do odpowietrzania, nie miałem wygodnego dojścia do reza, także, dolewałem wodę porcjami, po tym jak pompka opróżniała rezerwuar. Może następnym razem spróbuje dolewać non stop w miarę jak pompuje, żeby nie zassało żadnego powietrza.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to z dyskami masz łatwo, ja będą miał minimum 3 lub 4 hdd 3,5 cala i dlatego mam jakieś durne dylematy czy się z tym pomieszczę jak wrzucę chodnicę na front lub dół. Bo SSD to nie problem.

 

Taki sposób dolewania jest dobry. Ja miałem łatwiej bo rez mam właśnie dokładnie po przeciwnej stronie budy póki co ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak już zredukowałem ich liczbę :smoke: , niestety zdjęcia, filmy czy filmiki z GoPro nie chcą ważyć mniej ;) Do tego ciągle ich przybywa choć staram się ;) Do tego muzyka, jakieś dokumenty itp. Cześć i tak już wyekspediowałem do NAS'a, ale do tego backup'y itp... Tak czy inaczej mniej niż 3 raczej nie będzie, zawsze miałem z tym problem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hello,

 

Raj dla kota - pomocnika :wink2: Wygląda całkiem spoko, rez nie jest krzywo trochę czy mi się wydaje? Ile będziesz miał w tej maszynie dysków HDD ( jeśli w ogóle) i jak to planujesz rozwiązać? Pompkę obudować jakimś materiałem typu gąbka i wstawić w jakieś pudełko? ;) Przy napełnianiu cały układ nie powinien się po prostu samoczynnie odpowietrzyć w rezie? U mnie wystarczyło wlać płyn do reza odpalić pompkę i dolewać płyn w miarę ubywania go dopóki nie pojawił się z drugiej strony :smoke:

 

Pozdrawiam

Jak potrzęsiesz chłodnicą to się zdziwisz ile w niej jeszcze powietrza zostało przy twoim systemie odpowietrzania.

 

Ja robię prawie tak jak Ty, z tą różnicą, że chłodnicę przykręcam do topu dopiero po odpowietrzeniu. Przy napełnianiu układu chlodnica jest pionowo luzem i parę razy trzeba ja porządnie potrząsnąć, żeby całe powietrze z niej uciekło.

 

Tapatalk 4 @ SGS 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest akurat łuk najmniej zagrożony zagięciem. Chce mieć miejsce pod kartą, na ewentualne dołożenie drugiej, a tak wąż by ten obszar przecinał.

 

Ciekawi mnie jeszcze co z tym blokiem na gpu jest, bo temperatury w idle są bdb, a w stresie tragiczne. Jakby nie było kontaktu z rdzeniem, to idle też nie powinny być słabe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stock było ok, idle wyższe temperatury stress niższe..

Może to jest spowodowane tym, że w idle rdzeń się bardzo słabo grzeje, a podgrzewały kartę inne elementy, które są lepiej chłodzone w bloku fc nawet jeżeli jest problem ze stykiem do samego rdzenia.

Blok generalnie nie ma na rdzeń żadnego wyprofilowanego elementu, jest całkiem płaski na rdzeniu, raczej ciężko coś tym ukruszyć.

 

Dołączona grafika

 

Zdejmę blok i zobaczę co jest.

 

Karta generalnie działa, nie ma żadnych artefaktów, w grach czy w furmarku, tylko wysoka temperatura pod obciążeniem.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laing ddc nawet na 7v, dość głośny jak na moje standardy. Wydaje dźwięk jak bzyczenie transformatora, nie są to wibracje bo jest na gąbce, i ten dźwięk się nie zmienia, nawet jak wezmę pompkę do ręki.

 

Szkoda, że nie możesz posłuchać, jak działa mój DDC+ z elektroniką Toshiba (30W :lol2: ). To dopiero bzyczy :P

Może zrób bitumboxa na pompkę ;)

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli te weze sa np z Castoramy, to na luku zaraz za rezem w strone mniejszej chlodnicy waz za chwile Ci sie zlamie. Przerabialem te weze i wiem, ze to tragedia. Mam jeszcze jakis odcinek Tygona 8/10. Zobacze po pracy ile tego mam i jak bedziesz chcial to Ci za symboliczna kwote sprzedam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem, wąż wymieniłem, to było zdjęcie z pierwszego podejścia. Teraz jest trochę inny kąt, i się nic nie załamuje.

Węże są ze stacji jakiejś, "wąż do paliwa" :)

Jedną z ich wad jest że są niebieskawe, i jest inny kolor płynu w nich niż w rezie, jaśniejszy. Ale po zalaniu i tak wygląda ok. Cienkie węże mają jedną dużą zaletę, jest na nie dużo miejsca, można puścić kilka w ciasnych miejscach, a i tak się nie dotykają.

 

Co do bloku, założyłem jeszcze raz, było kilka niedociągnięć. Docisk był, bo był odcisk rdzenia na bloku, ale jak mocny, trudno powiedzieć.

Spiłowałem kawałek złącza 6 pin na karcie, który kolidował z blokiem.

Dokręciłem blok lepiej, szczególnie wokół rdzenia.

Dałem thermal pada za rdzeń pod backplate (nie miałem tam pada poprzednio).

Wszystkie te czynności poprawiły sytuację, temperatura w idle spadała jeszcze, w stresie w furmarku 60 po jakimś czasie, w grach poniżej 40.

Blok jest tak zaprojektowany, że jest bardzo mała tolerancja, ułamek milimetra i już za słabo dociska do rdzenia.

 

Jeżeli chodzi o pompkę, po odpowietrzeniu, na 7v nie jest aż tak źle, chociaż dalej, benchtable np. był wyraźnie cichszy.

Będę musiał jeszcze pokombinować jak odpowietrzyć chłodnicę na przodzie, nie bardzo można to przechylić, a u góry jest powietrze. Po wyłączeniu pompy, widać powietrze w węży cpu->240 przy chłodnicy.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbliżamy się do finału powoli.
 
Ktoś pytał, gdzie będą dyski:
 
Dołączona grafika
 
Dołączona grafika
 
Układanie kabli.. kilka ładnych godzin zeszło, ale od strony mobo nic nie widać, a panel ładnie się zamyka. Dobry patent w tych budach na kable, to wkręcanie śrubek w tackę od mobo po drugiej stronie, i wiązanie/przypinanie do tego kabli, albo jakieś blaszki, między 2 śrubki, dociskają kabel do tacki. Zasilacz w moim przypadku niemodularny, więc zadanie podwójnie utrudnione.
 
Dołączona grafika
 
I dwa ujęcia zalanego układu, bez detali. Płyn to Petrygo Q, ciut ponad 1l (koszt 8zł).
 
Dołączona grafika
 
Pompka jest już prosto, zrobiłem podkładkę z grubego filcu, jest na tyle twardy że pompka stoi idealnie prosto, do tego jest niższy niż poprzednia gąbka - daje mniej naprężenia na wąż do reza, pompa jest przez to cichsza. Chodzi na 7v (laing wersja 10w).
 
Dołączona grafika
 
Co do odpowietrzenia układu, w przedniej chłodnicy trzeba było odkręcić jeden z górnych korków, było tam sporo powietrza. Górna ma akurat odpowietrznik w miejscu górnej zaślepki na przednim panelu.
Wydajność samego układu bardzo dobra, szczególnie na cpu, identyczne temperatury na rdzeniach. Woda zimna, nie mam termometru ale chłodnicę są tak zimne jak sama blacha obudowy.. ;) pewnie by dało radę z tylko jednym odpalonym wentylatorem.
 
Wkrótce zrobię porządne zdjęcia przy dobrym świetle, ale do tego muszę przenieść obudowę w inne miejsce, bo w pokoju w którym stoi, światło jest tragiczne.
Do zrobienia jeszcze podwieszenie gpu. Karta jest prawie prosto, ale planuję podwiesić za jeden róg żyłką albo czarną linką do jednej ze śrubek mobo w okolicach złącza 24pin. A propos, zakładanie klamer na tak naprężone i poprzypinane kable - koszmar :)
Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monologu ciąg dalszy :)

 

Zrobiłem kilka normalniejszych zdjęć, ale dalej było za ciemno + nie chciało mi się targać skrzyni do lepiej oświetlonego pomieszczenia, po schodach.
 
 
Dołączona grafika
 
 
Dołączona grafika
 
Tutaj długie połączenie z cpu na chłodnicę 240, między innymi dla tego efektu warto było tak połączyć:
 
Dołączona grafika
 
Dołączona grafika
 
Dołączona grafika
 
Rez nie jest krzywo, to spód w miejscu złączki wychodzącej na małą chłodnicę jest w tym miejscu płaski, i z tego ujęcia robi takie wrażenie.
Karta lekko krzywo, ale jest to do poprawienia.
 
Dołączona grafika
 
Z topu do pompy (100% miedź) jestem bardzo zadolony. Wygląda super, do tego jest tak ciężki, że pompa nie wibruje, trzyma się w miejscu bez żadnego mocowania czy kleju.
 
Dołączona grafika
 
Dołączona grafika
 
Okno, siedząc głowa jest wyżej, widać cały układ, łącznie z pompą.
 
Dołączona grafika
 
Dołączona grafika
 
Górny panel + widok na backplate gpu:
 
Dołączona grafika
 
Dołączona grafika
 
Jak będzie słoneczny dzień zrobię lepsze zdjęcia.
Do zrobienia zostaje oświetlenie, może podwieszenie karty graficznej, ale tutaj nie jestem pewien.
No i ewentualnie jakieś poprawki/zmiany, jak to zawsze bywa w takich układach, z tym że na ten moment nie mam konkretnych planów.
Wydajność układu jak nietrudno się domyśleć, to solidny overkill do tych podzespołów co mam, woda ma temperaturę otoczenia (+/-), mimo wentylatorów skręconych poniżej progu startowego, nie jestem w stanie podgrzać wody, żeby dało się ręką wyczuć na chłodnicy że coś jest cieplej. Dzieje się tak dopiero po wyłączeniu całkiem wentylatorów.
Hałas, jest ciut głośniej niż w benchu, bo jest pompa na 7v, chociaż wytłumiona i w zamkniętej obudowie, ~1m od głowy jest już bardzo cicha. Oczywiście wydajności, nie ma co porównywać.
 
Normalnie o pieniądzach się raczej nie rozmawia w takich tematach ;), ale że całość wyszła dość tanio, to powiem że koszt całego tego lc, wliczając absolutnie wszystkie przesyłki, najdrobniejsze detale, płyny, uszczelki czy nawet taśmę led która dopiero będzie, nie przekroczył 900zł. Jak widać można podejść do LC bez strasznie grubego portfela jak się trochę poszuka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko schludnie i elegancko, a do tego relatywnie tanio. Bardzo mi się podoba. Teraz, jak sam zauważyłeś, pozostała Ci kwestia oświetlenia ... Może jakoś punktowo, niż całościowo ? :) Ja bym się z tym pobawił, bo efekty mogą być nieziemskie.

 

Kolor węży jest przyjemny, a top pompki rewelacyjny. Mówisz, że to overkill ? 670 + i7@ 4.8 ? Jak rozumiem, masz 6 wentylatorów na chłodnicach + 1 wyciągający ? 

 

Głośność pompki wynika z jej głośności samej w sobie, nie z przenoszenia drgań na układ ? W sensie jak podniesiesz ręką i ściśniesz to ciszej nie jest ? :)

 

Jeszcze mychę wymień na bezprzewodową. ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko schludnie i elegancko, a do tego relatywnie tanio. Bardzo mi się podoba. Teraz, jak sam zauważyłeś, pozostała Ci kwestia oświetlenia ... Może jakoś punktowo, niż całościowo ? :) Ja bym się z tym pobawił, bo efekty mogą być nieziemskie.

 

Kolor węży jest przyjemny, a top pompki rewelacyjny. Mówisz, że to overkill ? 670 + i7@ 4.8 ? Jak rozumiem, masz 6 wentylatorów na chłodnicach + 1 wyciągający ? 

 

Głośność pompki wynika z jej głośności samej w sobie, nie z przenoszenia drgań na układ ? W sensie jak podniesiesz ręką i ściśniesz to ciszej nie jest ? :)

 

Jeszcze mychę wymień na bezprzewodową. ;)

 

Oświetlenie będzie z taśmy led normalnie, myślę z 1m starczy, paski przy panelu z oknem, będą dobrze zamaskowane. 40cm dół, 30 tył i 30 góra, powinno załatwić sprawę.

Jeżeli chodzi o chłodnice, to zapas jest szczególnie do realnych zastosowań, tzn. nie syntetyk który daje 100% na cpu i gpu jednocześnie, w normalnym użytkowaniu, nigdy takiej sytuacji nie ma. Wentylatorów mam 6, na chłodnicach, + 1 gelid na wyciąg, ale to jest raczej do ozdoby. Mogę zostawić nawet 1 wentylator na tych chłodnicach i odpalić crysisa jakiegoś, woda dalej jest dość zimna.. a że nie gram w takie rzeczy, to już w ogóle układ się nudzi.

Pompka nie jest aż taka głośna jak początkowo się wydawało. Jest to faktycznie dźwięk samej pompy, bo jak ją podniosę do ręki, to właśnie dźwięk się nie zmienia. Ten kawałek filcu na którym stoi izoluje obudowę od drgań pompy idealnie. Jak układ się już całkiem odpowietrzył zrobiło się ciszej, do tego zamknięte panele robią jednak wyraźną różnicę, no i brak naprężeń na wężach, pompka nie jest jak początkowo chciałem idealnie równolegle do tacki, tylko obrócona tak o 15 stopni, przez co węże są mniej naprężone. W odległości tak 0.5m od pompy (z zamkniętym panelem), jest akceptowalne cicho cicho, słychać lekki "metaliczny" szum. Jakby postawić obudowę pod stół, to już w ogóle by było cicho. Chociaż jakby już się czepiać, to poziom ciszy bencha, w którym latało te kilka wentylatorów na minimum był lepszy. Ale tam znowu, jak karta graficzna zaczęła piszczeć (cewki) pod obciążeniem.. :) mankament otwartych konstrukcji.

 Co do myszy, nie uznaję bezprzewodowych konstrukcji :)

 

Czy plyn to czyste petrygo? Nowe oringi do zlaczek gdzie kupiles? Pytam o to gdyz glikol zle wplywa na najtansze oringi dostepne w sklepach typu Castorama itp. Oringli z czasem kruszeja i pekaja.

 

Płyn to "Petrygo Q", nie koncentrat, normalny płyn bez rozcieńczania. W składzie jest glikol.

Uszczelki to są ze sklepu hydraulicznego, takie jak do kranu.. akurat takie pasowały idealnie na złączki, z tym że są grubsze niż te oryginalne.

Raczej nie boję się problemów, bym to pewnie musiał na kilka lat zostawić bez ruszania. Znając życie za kilka miesięcy już tego układu w ogóle nie będę miał :) a jak będę to będę coś przy tym robił, więc będę na bieżąco widział czy coś niedobrego nie dzieje się z oringami.

 

edit:

 

Dołączona grafika

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Chociaż jakby już się czepiać, to poziom ciszy bencha, w którym latało te kilka wentylatorów na minimum był lepszy.

No i tego właśnie obawiam się w całej zabawie WC, że wcale to cichsze nie jest. ;)

 

Co do myszy, nie uznaję bezprzewodowych konstrukcji  :)

Z powodu tego, że lubisz jak się coś ciągnie za myszą ? Chyba nie powiesz mi, że w jakikolwiek sposób odstają jakościowo/precyzją, zwłaszcza, że chyba nie grasz zawodowo w CSa, czy LoLa. ;)

 

 

Raczej nie boję się problemów, bym to pewnie musiał na kilka lat zostawić bez ruszania. Znając życie za kilka miesięcy już tego układu w ogóle nie będę miał  :)

TOP bym odkupił :mrgreen: , wiesz może, gdzie można dostać sam TOP do LL ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Topów już takich nie ma, za stara konstrukcja. Właśnie to był powód dla których kupowałem tą obudowę, ze względu na akcesoria. Jakbym miał się bawić w wycinanie, to raczej bym się zdecydował na co innego.

 

Co do myszek, zawodowo nie gram, ale grywałem dużo w szybkie fpsy typu promod itd. miałem dziesiątki myszek i podkładek, generalnie "interesowałem" się tematyką, i nie jestem w stanie wytrzymać z bezprzewodową cegłą, albo z jakąś laptopowi myszą. Musi być 0 input laga, mysz maksymalnie lekka i bez baterii. 

A to że do normalnej pracy bezprzewód  wystarczył to się kłócić nie będę :) To co robię na komputerze bym mógł w praktyce robić na laptopie, więc budowanie samego lc jest daleko bardziej idącą ekstrawagancją niż upieranie się przy przewodowej myszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to jest ten cylinder przy myszce? nurtuje mnie to od pierwszego zdjęcia z nim ^^ wygląda jak świeczka, ale domyślam się że to ma coś wspólnego z kablem myszy.

 

Nie wierzyłem że układ na cienkich wężach w takiej ogromnej obudowie da się coś ładnego złożyć, ale muszę odszczekać. Jak zwykle wysoka poprzeczka :) Noi oczywiście kot musi być :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te węże mają jakieś 3cm odstępu, takie ujęcie jest, że wydaje się, że są blisko.

Przy zamianie miejscami, nie da się puścić tego węża na cpu, bo się załamie, za ostry łuk. No a wąż na grafikę, by szedł też praktycznie prosto, i dziwnie to wyglądało.

Próbowałem takiego połączenia. Z tygonem by szło, z wężami do paliwa za 1zł, nie :) Ale mówię, ten wąż krzyżuje się tak samo jak ten z cpu na przedniej chłodnicy, kilka centymetrów odstępu. Zrobię raz lepsze foty bardziej od tyłu obudowy to będzie widać.

 

edit:

 

Dołączona grafika

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj wezy Gutasyn (albo Guttasyn), jakos tak to szlo, tez za 1zl, ale jak znajdziesz, to bedziesz widzial, ze jest fajniejszy niz te paliwowe ;) Zlaczka 45* albo troche dluzszy waz od cpu i dalbys rade zrobic to bez zalamywania go.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może kiedyś zmienię, ale nie widzę za bardzo powodu. Starałem się trzymać zasady, że węże łączą 2 punkty z różnych "planów" tzn. złączki po stronie panelu bocznego (czyli obie na gpu, i po jednej na chłodnicach) vs złączki po stronie płyty, na chłodnicach, cpu, rez i pompa, i każde połączenie idzie z jednych do drugich, i powstają takie łagodne łuki. Nie dało się tego zrobić tylko w przypadku połączenia mała chłodnica->rez, bo jest 1 złączka więcej po "stronie" płyty.

Łącząc w sposób jaki mówisz łamię tą zasadę i układ wygląda mniej symetrycznie, już pomijając fakt że trzeba bardziej giętki wąż mieć. Masz bardzo ostry łuk z górnej chłodnicy na cpu, i praktycznie prosty wąż z tej chłodnicy na grafikę.

Kątówek nie miało być w układzie, i tego się trzymam.

Mam nadzieję że moje wytłumaczenie ma sens :)

Chociaż nie wykluczam że jeszcze się temu przyjrzę. 

 

edit:

 

Patent na wyprostowanie karty:

 

Dołączona grafika

 

Zaczepione o róg karty i górny prawy narożnik płyty:

 

Dołączona grafika

 

Prosto (przed):

 

Dołączona grafika

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Następny krok - podświetlenie.

Myślę uwinąć się z około 1m taśmy. Nie chcę puszczać taśmy od samych rogów obudowy, żeby nadmiernie ich nie oświetlić, ale też nie oświetlić za mocno, np. zasilacza, czy górnej chłodnicy.

Dwa paski by były na "pierwszym planie" a górny, dla lepszego oświetlenia mobo, za chłodnicą górną.

 

MVGyEqb.png

 

7ZSkYyh.png

 

gO3DmJw.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...