Skocz do zawartości
jacobs242

Komputer do codziennej pracy [3000zł]

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

planuję złożyć sobie komputer do codziennej pracy (programowanie) i robienia zadań na studia. Szukam dość wydajnej maszyny w rozsądnej cenie. Nie gram, nie podkręcam. Ponieważ nie planuję dokładać tam dodatkowych kart rozszerzeń i zależy mi na wyglądzie, zdecydowałem się na mini-ITX, Moglibyście powiedzieć czy ten zestaw jest ok, ewentualnie co zmienić na lepsze/gorsze, co nie wytrzyma, co jest zbyt dobre?

 

Czy to dobry wybór?

 

- AsRock B85M-ITX

i5-4670 3.40GHz

- Plextor 128GB 2,5 SATA SSD M5S Series

- Patriot Viper3 Low Profile CL9 2x8gb

- Be Quiet L8 Pure Power 500W

- Obudowa Fractal Node 304

 

Zakładam że dołoże później jeszcze dysk HDD i karte graficzną.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procka weż i5 4440. Różnica w wydajności niewielka, a  w cenie owszem. Dysk Crucial M500 w zupełności wystarczy. Zaoszczędzisz troszkę kasy na kartę graficzną o ile bedzie w ogóle potrzeba jej kupna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz jakiego softu używasz. Dodatkowo pod ITX wrzuć zasilacz z modularnym okablowaniem, W dobrej cenie masz G450M z DC-DC oraz kulturą pracy na poziomie wybranego przez Ciebie BQ L8

 

Procesor faktycznie można zakupić tańszy, zszedłbym tutaj śmiało do i5 4570. Zastanów się też na dopłatą do dysku SSD 240 GB w postaci Crucial M500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Soft, raczej nic nadzwyczajnego ;) Edytory tekstu typu (Notepad++, Sublime), Pakiet Office, wirtualna maszyna z linuxem ;) Pewnie do tego wystarczyłby każdy komputer, ale jak już wydaje pieniądze, to chcę kupić coś, co sprosta także bardziej wymagającym zadaniom - np. jak będę musiał zmontować film w wakacji to renderowanie ma nie trwać wieki ;)

 

Zasilacze modularne odpadają. Obejrzałem sporo guidów apropo składania zestawu w tej obudowie i lepiej brać niemodularny i poupychać gdzieś nieużywane kable.

 

Co do zmiany procesora - różnica w cenie prawie żadna. Naprawdę, nie chodzi mi o oszczędność 100zł, tylko o wyduszenie tego co się da z kwoty bliskiej temu co podałem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz to bierz 4670, gorzej nie będzie a lepiej. Tylko że niezauważalnie lepiej. Już wolałbym tę stówkę dołożyć do ssd i brać http://www.x-kom.pl/p/175766-dysk-ssd-crucial-240gb-2-5-sata-ssd-m500-7mm.html

 

Jaką i po co chcesz dokładać kartę graficzną, jeśli nie grasz?

 

Edit, jak się czyta co drugi post, to wypisuje się rady, które padły już wyżej  :damage_wall:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Klaus co konkretnie daje mi większy dysk SSD? Czy wydajność będzie lepsza, czy chodzi tylko o rozmiar? Z opinii znajomych słyszałem, że przy SSD trzeba uważać z ilością zapisów, więc wszystkie dane i tak trzeba trzymać na innym dysku. 120GB na sam system to i tak chyba już na wyrost.

 

Karta graficzna - hmm, nie odciąży mi ona płyty głównej/procesora? (Nie chodzi mi o jakąś high-endową, tylko przeciętniaka). Ostatni komputer składałem z 10 lat temu i wtedy karty zintegrowane były złem ;)

 

@tesel monitor mam porządny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj większe pojemności mają trochę wiekszą wydajność. m500 240GB jest po prostu w dobrej cenie i warto wziąć wersje 240GB. Jeśli wystarczy Ci 120GB to tez będzie ok. 

 

Z opinii znajomych słyszałem, że przy SSD trzeba uważać z ilością zapisów, więc wszystkie dane i tak trzeba trzymać na innym dysku. 

 

Bzdury.

 

Karta graficzna - hmm, nie odciąży mi ona płyty głównej/procesora?

 

Nie

Edytowane przez kaijitsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siłą rzeczy większy dysk ma większy zapis, ma więcej komórek w których zapis jest dokonywany. Najczęściej dyski większe są szybsze od mniejszych.

Pracując na ssd, szlag człowieka trafia, gdy trzeba uzyskać dostęp do danych na HDD.

 

Nie ma najmniejszego uzasadnienia pakować do takich zastosowań osobnej karty. Nic ona nie odciąży. Jedyne uzasadnienie to fobia wynikająca z wiedzy nieaktualnej 10 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to mam kolejne pytanie. Skoro mogę na SSD trzymać wszystko, łącznie z danymi, to czy w ogóle jest mi potrzebny drugi dysk? W 250GB spokojnie się mieszczę, więc może to bez sensu kupować jeszcze HDD.

 

Co do karty graficznej to pewnie tak jest jak piszesz Klaus. Obecnie pracuję na już dość leciwym ThinkPadzie i w 90% mi on wystarcza. Gdyby nie to że pada dysk i przez to laptop miewa straszne zawieszki to pewnie bym go nie zmieniał. Więc i tak wymiana będzie dla mnie dość dużym skokiem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to mam kolejne pytanie. Skoro mogę na SSD trzymać wszystko, łącznie z danymi, to czy w ogóle jest mi potrzebny drugi dysk? W 250GB spokojnie się mieszczę, więc może to bez sensu kupować jeszcze HDD.

Dokładnie tak. Jedynie można kupić dysk usb na backup ważnych danych. To jednak warto robić bez względu na to, gdzie trzyma się pliki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku M500 warto dopłacić do wersji 240GB. Wersja 120 GB ma zapis na poziomie zwykłego HDD. Oczywiście na dysku systemowym bardziej liczy się odczyt niż zapis, więcej się wczytuje niż zapisuje. 

 

Podaj jak wygląda zestaw na chwilę obecną. Spokojnie możesz jechać na HD 4600, wrzuć zasilacz modularny, do wirtualnych maszyn warto zakupić więcej pamięci RAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw się nie zmienił, oprócz dysku

 

- AsRock B85M-ITX
- i5-4670 3.40GHz
- Crucial M500 240GB
- Patriot Viper3 Low Profile CL9 2x8gb
- Be Quiet L8 Pure Power 500W
- Obudowa Fractal Node 304
 
@Banqq, modularnego zasilacza nie będzie z powodu który pisałem wyżej - gdybym jednak kiedyś zdecydował się na k. graficzną, to nie da się zainstalować dłuższej przy modularnym zasilaczu.
 
Czy warto inwestować w taki dobry ram jeżeli nie podkręcam, czy kupić jakiś inny 2x8GB (jaki?)
 
 
Mam jeszcze pytania apropo dysku:
- Czy podział SSD na partycje nie wpłynie negatywnie na jego żywotność? Wiem, że dyski aktualnie kontrolują zapis, tak aby odbywał się równo na wszystkich komórkach. Czy przy partycjonowaniu komórki przypisują się na sztywno do partycji? Jeżeli tak, to niektóre będą zużywały się szybciej.
- Czy przy tym zestawie warto się przesiąść na Windows 8? Używam obecnie Windowsa 7 i szczerze mówiąc nie jestem przekonany do nowego interfejsu. Czy W8 ma lepszą obsługę SSD i jakoś wpłynie to na wydajność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Banqq, modularnego zasilacza nie będzie z powodu który pisałem wyżej - gdybym jednak kiedyś zdecydował się na k. graficzną, to nie da się zainstalować dłuższej przy modularnym zasilaczu.

 

Nie rozumiem ....  odpięte kable będą stanowić jakiś problem dla wsadzenia GPU ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...