Skocz do zawartości
Hammer Fate

WZdG czyli Wydajny Zestaw do Gier

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Nikogo pewnie nie zaskoczę prośbą o skonsultowanie WZdG czyli wydajnego zestawu do gier :) Inspiracją był marcowy zestaw PurePc za ok. 4500 zł. Ponieważ jednak zależy mi i na wydajności i na zbiciu ceny postanowiłem go nieco zmodyfikować. Z góry nadmieniam, że najbardziej błądzę w temacie zasilacza i obudowy i szczególnie w tej kwestii liczę na pomoc.

 

CPU: Intel CORE I5-4670K 3.4GHz LGA1150 BOX - procesor chciałbym podkręcać, ale bez napinki, tak do 4.2 GHz (to będzie mój pierwszy OC procka, więc mam podejście nieco zachowawcze ;) )

 

Mobo: MSI Z87-G45 Gaming - pomijam jej piękno :), ale kusi mnie karta sieciowa i spadek ceny poniżej AsRocka Z87 Extreme 4; ponieważ w testach wyszło, że na potrzeby kręcenia i5 4670K wystarczy 8-fazowa sekcja zasilania uznaję, że G45 od MSI będzie OK

 

GPU: Gigabyte GeForce GTX 780 GHz Edition 3GB - wydajność na poziomie TI, cena już poniżej 2k (morele, Agito) no i pewne ryzyko z piszczącymi cewkami, ale taktowanie bazowe wyższe niż niektórych niereferentów w trybie boost kusi...

 

Chłodzenie CPU: SilentiumPC Fera 2 HE1224 - wybrany przy założeniu, że GPU drenuje budżet i trzeba zacząć cięcia; nie oczekuję kompletnej ciszy ale chciałbym, by było w miarę cicho i by dało się CPU wykręcić na owe 4.2

 

RAM: Geil DDR3 2x4GB 1866MHz CL9 EVO Leggera - marka oraz 1866 z CL9 i niski profil, co, mam nadzieję, wyeliminuje potencjalne kolizje z chłodzeniem CPU

 

SDD: z uwagi na ograniczony budżet na razie nie kupuję; to element, który można kupić bez wymiany innego podzespołu, więc odkładam go w czasie, aż 256 GB spadnie do rozsądnego poziomu a w kieszeni pojawi się kasa

 

HDD: Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB

 

Napęd optyczny: LG GH24NSB0 RBBB black bulk SATA

 

Zasilacz: SilentiumPc Deus G1 80Plus Bronze 600W - nie wiem jak ta marka radzi sobie z zasilaczami... rozważam też Be Quiet! Pure Power BQT L8-CM-630W, 80 plus BRONZE, activePFC bo to marka o większej renomie. Nie wiem, czy 600W to w ogóle nie za dużo przy tym zestawie

 

Obudowa: SilentiumPC Gladius X60 Pure Black - tanio, z 3 wentylatorami i filtrami przeciwkurzowymi i powinno pomieścić zarówno GPU jak i chłodzenie CPU. Zastanawiam się, czy ewentualnie nie brać 4 wentylatora (jeśli tak to jaki i gdzie najlepiej go zamontować - na górę?)

 

Co o tym sądzicie?

Edytowane przez Hammer Fate

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deusy mają na necie różne opinie ( zarówno pierwsze G1 , poprawione G1 z nowymi kondensatorami tajwańskimi czy najnowsza seria M1 ) - do dość skrajnych do dobrych jak na tą cenę .

 

Deusy ( przynajmniej seria G1 ) to chińskie zasilacze , choć dosyć udane , szczególnie nowa rewizja G1 z tajwańskimi kondensatorami w miejsce japońskich .

 

Spokojnie można je brać - jak możesz to dołóż do M1 650W , choć wersja 550W powinna także starczyć .

 

Moc na linii +12 V nie wiele mniejsza bo tylko 36W względem G1 600W a za to masz modularne kable i jedną linie +12 V .

 

Co do chłodzenia procka - lepiej zainwestować w coś wydajniejszego niż Fera ,dla Haswella to najlepiej HR-02 Macho .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

M1 650W akurat będę odradzał ze względu na własne doświadczenia. Miałem dwie sztuki, w obu, w bardzo uciążliwy sposób piszczały cewki.

Druga sprawa, to karta graficzna - nie patrzyłeś na ceny R9 290? W cenie 1650 PLN dostajesz kartę o podobnej wydajności, co GTX 780 GHz ;)

 

Dzięki temu będzie Cię stać na zakup 120GB SSD od Cruciala lub GOODRAM.

G45 Gaming? To przerost formy nad treścią. Bierz Performance na chipscie H87 od ASRocka. Też masz kilka bajerów w znacznie niższej cenie.

Edytowane przez piterr3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Wyjaśnię od razu, czym się kierowałem przy kilku wyborach:

 

1. Rozważałem przez pewien czas zakup radka r9 290, co prawda nie Aususa, ale MSI (podobne parametry a 80 zł taniej), ale zacząłem się kierować w stronę Nvidi z kilku powodów: AMD mnie podkurzył nie wydając aktualizacji sterów do Radka pod Vistę po premierze BF4, Nvidia ma PhysiX a nowy Wiedźmak, w odróżnieniu od 2. robionego pod Radeony, ma wykorzystywać tę technologię, Nvidia ma ciekawe technologie:  Adaptive Vertical Sync i tryby antyaliasingu FXAA i TXAA. Nie będę również ukrywał, że Nvidia pozwala zachować w budzie niższą temperaturę niż AMD. Nie obstaję jednak na 100% przy swoim wyborze - jestem otwarty na argumenty.

 

2. Jeśli chodzi o RAM to specjalnie wybierałem maksymalne taktowanie 1866 bo to najwyższa wartość, przy której można mieć CL na poziomie 9, a internet donosi, że CL bardziej ma wpływ na wydajność niż taktowanie, chyba że wykorzystuje sie zintegrowaną grafikę.

 

3. Jesli chodzi o zasiłkę to radzicie wybrać SilentiumPC czy jednak dołożyć grosza na coś bardziej markowego np. Be Quiet!. Jeśli na coś bardziej markowego, to który zasilacz powinien być szczególnie dobry przy rozsądnej cenie?

 

4. Jeśli chodzi o cooler to bałem się, że macho nie wejdzie mi do obudowy - jest chyba trochę większy niż SilentiumPC Fera. Uznałem też, że przy założeniu, że nie będę bił rekordów OC procka "Dzikus" wystarczy mi do chłodzenia CPU.

Edytowane przez Hammer Fate

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łudzisz się, że GTX 780 pociągnie Ci "ufutrzenie"? Stopień nagrzewania niereferentów R9 290 i GTX 780 jest zbliżony, co jest na swój sposób zaskakujące ;) Na DCUII z fabrycznym OC są to różnice 3-4C, czyli niewiele więcej. Otwartą sprawą jest... poziom obr./min.

Edytowane przez piterr3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łudzisz się, że GTX 780 pociągnie Ci "ufutrzenie"? Stopień nagrzewania niereferentów R9 290 i GTX 780 jest zbliżony, co jest na swój sposób zaskakujące ;) Na DCUII z fabrycznym OC są to różnice 3-4C, czyli niewiele więcej. Otwartą sprawą jest... poziom obr./min.

 

No trochę się łudzę :) Poziom obr./min. czyli hałas emitowany przez GPU - dobrze rozumiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przez samo GPU ale przez układ chłodzenia .

 

Ilość RPM to jeden z czynników wskazujących na poziom hałasu , choć tutaj sporo zależy od konstrukcji wentylatorów i łożysk , także ich wielkości .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zagranicznych forach jest już dość sporo użytkowników R9 290 i najwyższe noty za kulturę pracy i tempy , uzyskały poniższe karty:

http://techplanet.pl/produkty/karty-graficzne/sapphire-radeon-r9-290-tri-x-4gb-ddr5512bit-dvihdmidp-pci-express,46030.html

http://techplanet.pl/produkty/karty-graficzne/asus-ati-radeon-r9-290-4gb-ddr5512bit-dvihdmidp,46104.html

http://techplanet.pl/produkty/karty-graficzne/msi-ati-radeon-r9-290-gaming-4gb-ddr5512bit-dvihdmidp-pci-express,44206.html

 

Dobrze oceniany był jeszcze XFX Radeon R9 290 Black Edition , ale tutaj na razie było zaledwie kilku użytkowników .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem zamiast obudowy SilentiumPC (za wysoka do wneki biurka) wybrać Corsair Carbide Series 300R. Tej samej firmy postanowiłem wziąć zasiłkę - Corsair CS 550W 80 Plus Gold (z góry zaznaczam, że wiem, że za kilkadziesiat złotych więcej miałbym RM z wiatrakiem 140 mm)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem się odezwać w wątku ostatni raz, sądząc, że może osoby zadające pytania w tym wątku zainteresują wrażenia z zestawu już kupionego.

 

Zestaw został zakupiony z bebechami, o których pisałem wyżej, z kartą Gigabyte 780 OC.

 

Na razie komputer wymiękł jedynie na benchmarku Mafii II przy maksymalnych ustawieniach PhysyX - albo, zgodnie z doniesieniami netowymi, ten benchmark jest ustawiony tak, by klęknął przed nim każdy normalny zestaw komputerowy, albo zaawansowana fizyka wymaga dwóch kart Nvidii.

 

Poza Mafią II wszystkie inne tytuły chodzą płynnie na maksymalnych ustawieniach w rozdzielczości 1920x1080. Przykładowo BF3 w liczbie ponad 100 klatek, BF4 w 60 klatkach, benchmark Total War Rome II (gratis do procka - gra, nie benchmark :) średnio w 53 klatkach, ze zjazdem w jednej scenie do 23; GTA IV non stop płynie z występującymi raz na 0,5h - 2h gry przycięciem w okolicach 20 klatek.

 

Cooler SilentiumPC chłodzi zestaw do 32-33 st. C przy przeglądaniu netu, w grach zaprzęgających wszystkie rdzenie na maksymalnych ustawionych zegarach dobija do 60. Maksymalną temperaturę jaką osiągnąłem to 62 st. Te 58-60 st. osiąga przy użyciu procka na poziomie 90% i więcej.

 

Procesor chodzi na zegarach 4 GHz - przy użyciu biosowego "przycisku" OC Genie.

 

Zestaw jest jak dla mnie baaardzo cichy, ale być może dla większych pcpurystów to byłaby jakaś wiertarka albo helikopter :)

 

Ja w każdym bądź razie jestem bardzo zadowolony z zestawu i polecam go innym.

 

PS: Komputer kupiłem w Agito, chwilę trwało zgromadzenie podzespołów do wysyłki, ale wszystko przyszło sprawne i odpowiednio zapakowane. Karta na moje ucho nie wydaje żadnych pisków, jedynie trzeba było pokombinować z ułożeniem kabelka zasilania chłodzenia karty bo po wyjęciu z pudełka kabelek tak leżał, że jeden wentylator go trącał i przez to karta trochę hałasowała.

Edytowane przez Hammer Fate

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...