Skocz do zawartości
Haakon

Klawiatura do gry (okolice 500 zł)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od jakiegoś czasu poszukuję nowej klawiatury dla siebie i spotkałem się ze sporym problemem. Od 6 lat jestem zadowolonym użytkownikiem Razer Lycosa, więc generalnie jestem przyzwyczajony do płaskich klawiszy. Rozpoczynając poszukiwania natknąłem się jednak na sporo głosów wywyższających klawiatury mechaniczne ponad płaskie membranowe i wydaje mi się, że mógłbym spróbować czegoś nowego. No chyba, że wyprowadzicie mnie z błędu.

Poniżej moje preferencje:
Cena: jak w temacie - okolice 500 zł. Wiadomo, że im mniej tym lepiej, ale w uzasadnionych przypadkach jestem w stanie dorzucić parę groszy.
Zastosowanie: gram przede wszystkim w gry FPS i PvP WoWa. Niestety nie będę jedynym użytkownikiem tej klawiatury - moja narzeczona lubi sobie "czatować" ze znajomymi i nie chciałbym, żeby połamała sobie palce Dołączona grafika
Kształt: klasyczny kształt
Klawisze: jak wspomniałem moja wysłużona Lycosa ma dość płaskie klawisze, ale chętnie spróbuję czegoś nowego. Po przeczytaniu specyfikacji przełączników Cherry MX z miejsca odrzucam Blue. Ten podwójny skok jakoś do mnie nie przemawia i zdecydowanie wolę cichsze. Nie miałem okazji widzieć żadnych na żywo (jedynie filmy YT), ponieważ w sklepach najczęściej dostępne są jedynie na zamówienie. Na podstawie opisów wybrałbym czerwone lub brązowe.
Podświetlenie: konieczne. Często siedzę po ciemku i lubię niebieskie podświetlenie mojej Lycosy. Kolor nie jest bardzo istotny, ale najmniej lubię czerwony. Jeśli w przedziale cenowym znajdziemy pełne RGB - dodatkowy duży plus.
Kabel: przewodowa. Pleciony kabel to dodatkowy atut.
Ilość przycisków: Lycosa nie ma niestety dodatkowych przycisków do makr, więc nie są one dla mnie koniecznością, ale gdyby były - chętnie znalazłbym dla nich zastosowanie. Najchętniej umieściłbym je pod małym palcem lewej ręki lub pod lewym kciukiem.
Dodatkowe: Przy takiej cenie nieporozumieniem byłoby dla mnie, gdyby wciśnięcie kilku klawiszy blokowało kolejne, czyli proszę o porządny anti-ghosting/rollover. Dobrze, gdyby była łatwa w czyszczeniu/nie brudząca się.

Do tej pory moją uwagę przykuły:
Membranowe (spokojnie łapią się w budżecie):
Steelseries Apex - ładne 5-strefowe podświetlenie RGB i bardzo ładny design. Bardzo dużo programowalnych przycisków makr.
Roccat Isku FX - do złudzenia przypomina moją Lycosę (co mi bardzo odpowiada) z tą różnicą, że ma dodatkowe przyciski makr. Ponadto 5-trefowe podświetlenie RGB.
Razer Deathstalker - super wygląd, dobre materiały, płaskie, wyspowe klawisze, brak klawiszów makr, podświetlenie jednobarwne. Mam sentyment do Razera Dołączona grafika

Mechaniczne:
Cooler Master CM Storm Trigger - w budżecie, minus za czerwone podświetlenie, są klawisze makr, solidna
Corsair Vengeance K90 - przekracza budżet, ale bardzo ładne podświetlenie, klawiszów makr aż za dużo. Solidny wygląd.
Roccat Ryos MK Glow - przekracza budżet, ale wydaje się być mechanicznym odpowiednikiem Isku. Za to plus.
TESORO Durandal Ultimate - MX Red - przekracza budżet, ale wygląda bardzo solidnie. Wada taka, że zwykła wersja nie ma podświetlenia, na którym mi bardzo zależy, a wersja Ultimate ma podświetlenie czerwone.
TESORO Lobera Supreme - Kailh Red - przekracza budżet, ale ma fajnie położone dodatkowe przyciski pod spacją. Poza tym jako jedyna mechaniczna podświetlona w RGB, co na pewno przypadnie do gustu narzeczonej Dołączona grafika Macie jakieś doświadczenia z przełącznikami typu Kailh? Chodzą słuchy, że to chiński badziew, a ja nie lubię kupować badziewia Dołączona grafika

Bardzo chętnie przyjmę nowe sugestie, jak również wasze opinie na temat powyższych, jeśli macie z nimi doświadczenia. Ciekawi mnie zwłaszcza ten przełącznik Kailh.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://tweakers.net/ext/f/B8CkOEiR1oCjRPpXeGS81wqs/full.png

Z tego wynika, ze K90 nie ma wszystkich przyciskow mechanicznych.

 

Osobiscie polecilbym Cooler Mastera, znosna cena w stosunku do tego co oferuje.

 

edit: Switchy Kailh uzywa Zalman w swojej 'mechanicznej' klawiaturze i z tego co w internetach pisza, to padaka straszna jest.

Edytowane przez tukamon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam gigabyte'a k8100 - ma rewelacyjny antighost, chyba obecnie najlepszy na rynku (podczas różnych testów spokojnie dawała sobie radę nawet z 15-oma klawiszami naraz).

Apex też jest warty polecenia.

 

PS: jak Ci się ta lycosa sprawowała? Nie miałeś problemów z działaniem panelu dotykowego? Mój łapie ciągle jakieś ładunki elektryczne z powietrza i przez to potrafił blokować pojedyncze klawisze (np strzałkę w dół lub spację) - pomagało dopiero przetarcie go palcem w celu usunięcia tych ładunków lub też odłączenie na chwilę klawy z usb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tukamon

Widziałem tę klawiaturę Zalmana. To chyba najbardziej popularna klawiatura z przełącznikami Kailh - jednocześnie chyba najtańsza klawiatura mechaniczna na rynku i może dlatego nie przypadła wszystkim do gustu. Jeśli możesz - rozwiń myśl z tą straszną padaką :)

 

@Dammeron

Za Gigabyte K8100 niewątpliwie przemawia cena, ale jak rozumiem w końcu to membrana. Przyjrzę się jej bliżej.

 

Moja Lycosa jest już bardzo sfatygowana. Owszem - miałem problemem z panelem dotykowym, który w chwili obecnej w zasadzie nie działa. Ponieważ zarządza on podświetleniem klawiatury - ono w zasadzie też nie działa :) Tzn. zatrzymało się na podświetlonym WASD i tyle :) Po latach gumowa powłoka z klawiszy bardzo się zdarła - zwłaszcza w najbardziej eksploatowanych rejonach tj. WASD + QER + ZXC, środek spacji, LShift, LCtrl i LAlt. Ponieważ na klawiaturze nie ma żadnych nadruków, gdy owa gumowa powłoka się zdarła bardzo trudno jest na niej pisać osobom, które patrzą na klawisze. Mówiąc wprost - w ogóle nie widać który klawisz odpowiada za jaką literę. Ja nie mam z tym problemu, ale nikt inny, kto przychodzi nie umie na niej pisać :)

Z Lycosą miałem jeszcze jeden problem, który wydaje mi się, że opisujesz. Co jakiś czas klawiatura się "zawieszała" i reagowała tylko na pojedyncze wciśnięcia klawiszy. Tj. trzymany klawisz "A" został odczytywany jako pojedyncze "a". Celowo piszę małe "a", bo klawisza Shift też to dotyczyło, więc nie można było go trzymać. Rzeczywiście wyjęcie wtyczki USB załatwiało problem. Zjawisko obserwowałem na tyle rzadko, że nie przeszkadzało mi to bardzo. Średnio raz w miesiącu. Ale u mojego znajomego - również posiadacza tej klawiatury - występuje to co najmniej raz dziennie i jest naprawdę uporczywe. Wiążę ten problem z wadliwymi sterownikami.

 

Rozpisałem się o Lycosie, a to generalnie nie o tym temat. Dalej proszę o opinie związane z klawiaturami oraz doświadczeniami z przełącznikami Kailh.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

a myślałeś o razer blackwidow ultimate ? używałem takiej przez 4 lata super klawiatura tylko że trochę głośna bo mx cherry blue  :)

Szczerze mówiąc też się nad nią zastanawiałem - poszukiwania zacząłem od Razera :) Ale trochę mnie te niebieskie switche od niej odepchnęły. Głośność to pół biedy, ale nie wiem jak ten mechanizm się sprawdza w szybkich grach FPS. Podobno jest najlepszy do pisania, ale co w przypadku, gdy trzeba bardzo szybko po sobie przyciskać jeden klawisz?

Możliwe, że poczekam aż w sklepach pojawi się Razer Blackwidow Ultimate 2014 z autorskimi przełącznikami Razera (lub jak chodzą słuchy właśnie z Kailh). Jeśli cena będzie dobra - kto wie - może to będzie właśnie odpowiedni wybór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tukamon

Widziałem tę klawiaturę Zalmana. To chyba najbardziej popularna klawiatura z przełącznikami Kailh - jednocześnie chyba najtańsza klawiatura mechaniczna na rynku i może dlatego nie przypadła wszystkim do gustu. Jeśli możesz - rozwiń myśl z tą straszną padaką :)

Osobiscie nie mialem stycznosci z niczym co uzywalo Kailh, wiec wiem tylko tyle, co pisza w internetach. Tutaj: http://imgur.com/a/7ujle jest opis tego skad sie wziely i jakie sa ich typy. Oczywiscie wszystko zalezy od Ciebie, ale ja bym nie zaufal firmie krzak co trzepie te klawy dla 5/10/15 roznych "producentow" o ktorych nigdy nie slyszalem zmieniajac tylko logo naklejone na pudelko.

 

Zreszta one sa w dosc dziwnym miejscu jesli chodzi o cene. Ani nie sa specjalnie tanie, a pozostawiaja mnie z wrazeniem, ze jest jakis powod dlaczego sa tansze niz konkurencja. Wolalbym doplacic do jakiejs co nie powoduje, ze kazdego dnia jak siadam do niej to zastanawiam sie czy to dzisiaj bedzie ten dzien kiedy cos sie wylamie albo czy literka M cos luzno chodzi i chrupie czy mam zwidy.

Jesli cena jest priorytetem to lepiej celowac w cos do 20zl i przynajmniej nie bedzie szkoda jak sie zepsuje.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie nie mialem stycznosci z niczym co uzywalo Kailh, wiec wiem tylko tyle, co pisza w internetach. Tutaj: http://imgur.com/a/7ujle jest opis tego skad sie wziely i jakie sa ich typy. Oczywiscie wszystko zalezy od Ciebie, ale ja bym nie zaufal firmie krzak co trzepie te klawy dla 5/10/15 roznych "producentow" o ktorych nigdy nie slyszalem zmieniajac tylko logo naklejone na pudelko.

 

Zreszta one sa w dosc dziwnym miejscu jesli chodzi o cene. Ani nie sa specjalnie tanie, a pozostawiaja mnie z wrazeniem, ze jest jakis powod dlaczego sa tansze niz konkurencja. Wolalbym doplacic do jakiejs co nie powoduje, ze kazdego dnia jak siadam do niej to zastanawiam sie czy to dzisiaj bedzie ten dzien kiedy cos sie wylamie albo czy literka M cos luzno chodzi i chrupie czy mam zwidy.

Jesli cena jest priorytetem to lepiej celowac w cos do 20zl i przynajmniej nie bedzie szkoda jak sie zepsuje.

Sporo racji w tym co mówisz. Mam bardzo złe doświadczenia z klawiaturami kosztującymi 50 zł, a od takich zaczynałem. Rozpadały się po prostu w ciągu kilku miesięcy :) Lycosa za którą zapłaciłem wtedy o ile dobrze pamiętam 250 zł wystarczyła mi na 6 lat, więc wychodzi na to, że była tańsza od kiepskich, tanich klawiatur. A komfort gry/pracy nieporównywalnie wyższy. Teraz też planuję zakup na co najmniej 5-6 lat i stąd moje wahania. Twój argument, żeby nie wydawać kasy na podejrzaną, niesprawdzoną rzecz przemawia do mnie, mimo że ta kolorowa klawiatura od Tesoro bardzo mnie kusi :) Myślę, że dopóki nie pojawią się recenzje użytkowników i serwisów na temat tych przełączników nie ma co ryzykować dla kolorowych diodek ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stwierdziłem ze wypowiem sie w tym temacie. 2 tygodnie temu zakupiłem sobie właśnie Razer BlackWidow 2013 ultimate. Jesli chodzi o sama klawe.. Hmm wieczorem musze zamykac drzwi do pokoju bo glosna jest cholera jak maszyna do pisania ale jesli chodzi o miodnosc uzytkowania to najlepsza klawiatura, jakiej bylo mi dane korzystac. Pytasz o reakcje przelacznikow na szybkie naciskanie, nie grywam w FPSy, glownie dota 2 i diablo 3, ale gra sie na niej niesamowicie przyjemnie i z racji samych przełączników nie zawiodla mnie w zaden sposob. :)

 

Wysłano z Galaxy Note 3

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie w moim rankingu prowadzi TESORO Durandal Ultimate - MX Red. Znalazłem ją za 450 zł, więc cena też do mnie trafia jak za taką klawiaturę :) Gdyby tylko miała podświetlenie RGB - byłaby pełnia zadowolenia.

Nadal zastanawiam się nad wyborem przełączników. Muszę koniecznie znaleźć jakiś sklep, gdzie samemu można wypróbować różne ich rodzaje. Inaczej będzie to "randka w ciemno" :) Znalazłem w necie bardzo fajną rzecz od firmy Max: Max Keyboard Keycap. Kosztuje to niestety dość sporo, bo 10$, a i tak nie znalazłem tego w Polsce - nawet na Allegro. Nie znacie może odpowiedników takiego urządzenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie w moim rankingu prowadzi TESORO Durandal Ultimate - MX Red. Znalazłem ją za 450 zł, więc cena też do mnie trafia jak za taką klawiaturę :) Gdyby tylko miała podświetlenie RGB - byłaby pełnia zadowolenia.

Nadal zastanawiam się nad wyborem przełączników. Muszę koniecznie znaleźć jakiś sklep, gdzie samemu można wypróbować różne ich rodzaje. Inaczej będzie to "randka w ciemno" :) Znalazłem w necie bardzo fajną rzecz od firmy Max: Max Keyboard Keycap. Kosztuje to niestety dość sporo, bo 10$, a i tak nie znalazłem tego w Polsce - nawet na Allegro. Nie znacie może odpowiedników takiego urządzenia?

Nie za bardzo - tego typu wynalazki to dosc niszowe produky.

 

Kolega wyzej mial szczescie i dorwal jeszcze ostatnie sztuki razera z Cherry. Moze jakis wiekszy media markt albo inny komputronik ma modele wystawowe ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze jakis wiekszy media markt albo inny komputronik ma modele wystawowe ;)

 

Klawiatury czy myszki z ekspozycji bym nie brał, cholera wie, co musiała ona znieść... A co do nówek, to ciekawe, czy pozwoliliby sprawdzić rodzaj przełączników. Podejrzewam, że nie.

 

Haakon - uważaj na zakupy ze stanów, można się nieźle przejechać na cle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klawiatury czy myszki z ekspozycji bym nie brał, cholera wie, co musiała ona znieść... A co do nówek, to ciekawe, czy pozwoliliby sprawdzić rodzaj przełączników. Podejrzewam, że nie.

Zle sie wyrazilem - moze bedzie model na ekspozycji, ktory bedzie mozna potestowac. Zreszta nawet zapakowane mozna potestowac, jest tam cos w stylu demo sekcji - w przypadku black widow razera jest dziura w opakowaniu, zeby mozna bylo sobie powciskac strzalki bez rozpakowywania pudelka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klawiatura zamówiona. Wybór padł na Tesoro Durandal Ultimate Cherry MX Red :) Mam nadzieję, że w tym tygodniu do mnie dotrze - długo to trwało :) Bardzo wszystkim dziękuję za pomoc. Jak tylko ją podepnę, podzielę się wrażeniami z użytkowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...