Skocz do zawartości
walkar24

Zestaw komputerowy pod Photoshopa CS6

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Rozpoczynam nową działalność gospodarczą, w której będą musiał rozpocząć korzystanie z programu Photoshop i Lightroom do obróbki dużej ilości zdjęć, skorzystałem z bezzwrotnych środków z PUP i mam do wydania dość sporą kwotę do przeznaczenia na zestaw komputerowy do tego właśnie celu. Jaki zestaw byście mi zaproponowali tylko pod Photoshopa?

Aktualnie posiadam już ze starego zestawu:

- zasilacz Be Quiet! L8 CM-630W
- Geil DDR3 Enhance Corsa 8GB (2x4GB) 1600 Mhz CL9 
- dysk twardy WD Caviar Blue 1TB SATA III
- obudowę Fractal Design Define R4
- Monitor ASUS Designo MX239H

Kwota która pozostała do rozliczenia na zestaw to ok. 5000 zł i w tej kwocie chciałbym się zmieścić a nawet lekko przekroczyć, ponieważ różnicę będą musiał oddać do urzędu. Proszę o sugestie - dopiero zaczynam pracę z PH a chciałbym żeby zakupiony komputer bardzo dobrze służył mi przez jakiś czas. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ciężko będzie tak zrobić, bo masz już dobry zestawik i niewiele potrzeba dokupić. Tak naciągając na siłę, zainwestować można oczywiście w i7 pod normalną lga1150, dużo pamięci tej samej firmy co już masz, płytę, spory SSD. Do tego lepszy cooler na procka, żeby ciszej to śmigało i... pomysły się kończą. Można dołożyć kartę graficzną żeby zapchać budżet i monitor, albo kilka jak trzeba wydać jak najwięcej.

Zestaw:

http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__konfigurator/action__2/laptop__/data__eJx1kE0OgjAQhe8ya2LagZbWOxiXLoyLBrogIBgKMWq8u53xjxBYvL72m2beZB5w6btyrAfYHkEpYyABlQsbLTWoowkiJpXRslxrrkskQ2U$9bmUVUv4rVMCVdOFghKp61dicp!yudY4dy5866gx8gBSIhv!BmOc8lvr$7mYg6sljgrjOUZBZjNCvRvcvu59iIjXQ2BX!VD54t7yRy03gvZ3rRtXHhoX2lvEAp4vxaZPXg**

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co monitor zostanie ten co mam. Co do samej pracy na PH to praca będzie tylko dla mnie ponieważ będzie to obróbka zdjęć głównie do sklepu internetowego i aukcji Allegro, więc tylko dla mnie - kwestią jest to że tych zdjęć do obrabiania (gorszego lub lepszego) będzie bardzo dużo w skali miesiąca. Obróbka nie będzie super wymagająca jednak chodzi o szybkość. 


To może dużo RAMu i 2 dyski SSD? Jeden system a druki do pracy z PH ? Karta Graficzna chyba nie jest ważna przy pracy z PH ? 


Monitor który posiadam nie nadaje nic a nic ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor który posiadam nie nadaje nic a nic ? 

Oczywiście, nadaje się. Przecież jak to na aukcje, zdjęcia będą oglądane najczęściej na gorszych wyświetlaczach. 

Dowiedz się lepiej, czy możesz mieć fakturę na te pojedyncze elementy, czy musi być na kompletny komputer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak uważasz. Ale jeśli zamierzasz drukować, to jednak polecam zainwestowanie przede wszystkim w monitor, dobry starczy na wiele lat. Jeśli jednak ten typ fotografii który wykonujesz ludzie oglądają raczej na monitorach... wtedy nie masz co się przejmować.

 

edit: aaa, allegro. OK, nieważne, drogi monitor zdecydowanie nie potrzebny :D

Edytowane przez krzyssp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyświetlane 80% Allegro i 20 % mój sklep internetowy, to samo na fanpage'u i w dodatku głównie kobiety. Drukowane nie będzie nic z tych zdjęć. Co z kartą graficzną, mocna jest potrzebna czy tutaj głównie opierać się na szybkim SSD, i7 i np 16GB (32?) RAM ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie warto pchać się w większe dyski SSD, przecież Photoshop i tak nie zrobi zrzutu przy takich małych plikach (szacuję, że nic większego niż 3000x2000 nie będziesz tam obrabiał). 16GB/32GB RAMu to podstawa i już.

 

Zamiast w większy dysk SSD zainwestowałbym w kartę graficzną, niekoniecznie mocną, ale może np. w GeForce'a 750Ti - mało prądu żre, a swoje w Photoshopie doda. Ważne, żebyś po zakupie ustawił opcję "Advanced" w wspieraniu przez GPU w ustawieniach. 

 

Procesor ? Postawiłbym na i7. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obrabiane będą zdjęcia 4928×3264. Może taki zestaw:
- i7 4770K                                                                                                      ---> 1200 zł
- 2x Plextor M5S 128GB - jeden systemowy a drugi na PH - pliki projekty itp. ---> 650 zł
- Dysk który mam WD 1TB na archiwum i ogólny skład
- płyta główna może tak jak purepc poleca ASRock Z87M Extreme4              ---> 420 zł 
- zamienię mój RAM (2x4GB) na zestaw (4x8GB)                                           ---> 1000 zł po sprzedaży moich
- GPU może GTX 780 GHZ lub GTX 770                                                        ---> 1900 zł / 1200 zł
- chłodzenie mam Thermaltake Contac 29 BP więc chyba mogę je przeszczepić do nowego zestawu

Razem wychodzi 5170 zł / 4470 zł (ewentualne dokupienie 3 dysku SSD żeby dobić do 5 tys w 2 opcji i połączenie 2 SSD w RAID?)


Może delikatne OC ale nie chce zagrzać budy, a Fractal R5 nie lubi gorących podzespołów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie pomyślałem, dla mnie to głupota. Sprzedaj swoje aktualne części, skoro możesz za nie mieć jakieś pieniądze, a za 5 tys. z dotacji kup kompletny sprzęt bez wsadzania "na siłę" komponentów, których nie potrzebujesz...

 

Jeden dysk 128GB SSD na PS i 1TB na archiwum i jak to sobie wyobrażasz ? Kopiując z karty pamięci, będziesz kopiował na SSD, obrabiał, a potem znów przenosił na HDD ? Strata czasu i kombinowanie na siłę. Pliki na których pracujesz wczytywane są do pamięci RAM i nie zyskasz za wiele wczytując je z SSD, a potem przenosząc na HDD. Mówię Ci to z własnego doświadczenia, a nie np. z tego, że nie stać mnie na np 512GB SSD - po prostu to się mija z celem.

 

GeForce 780 do PSa ... Przyznaj się, że chcesz grać w gry na tym sprzęcie - racja ? 

 

Co do obrabiania 4928×3264   ... Co za marnotrawienie czasu. Po pierwsze, skoro to zdjęcia na aukcję, rób je w zdecydowanie niższej rozdzielczości - 10 Mpix wystarczy. Jeśli jednak nie chcesz z góry zakładać rozmiaru (a bo może coś wytniesz) , to w pierwszej kolejności po zrzucie na HDD rób konwersję wsadową do 10Mpix. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn zależy jak się obrabia. Inna szkoła może być taka, że tak: zgrywa się zdjęcia na SSD, potem obriabia w LR gdzie SSD pomaga bo zdjęcia szybciej się wczytują. Wywala się niepotrzebne, a potem gdy już się ich nie podszebuje to to co zostało out na HDD. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porobiłem kilka obróbek w PS'ie i wychodzi na to, że zdjęcia obrabiane są szybciej jak nie zalegają na dysku systemowym/ U mnie minimalnie szybciej obrabiają się na mechanicznym dysku na dane niż na systemowym ssd. Co do procka to im więcej rdzeni tym lepiej. Zrobiłem mały test. Obróbka 14 zdjęć raw waży ok. 20MB rozdziałka 18mpix i czasy jakie uzyskałem to:

- przy czterech rdzeniach z ht @4.8GHz jakieś 33s.

- przy czterech rdzeniach bez ht @4.6GHz jakieś 35s.

- przy dwóch rdzeniach bez ht @4,8GHz jakieś 53s.

- przy dwóch z ht @4,8GHz jakieś 47s.

Widać jak na dłoni, że im więcej rdzeni tym lepiej. Jak chcesz grać na tym zestawie to już Twoja sprawa, czysto do PS'a brałbym sześć rdzeni, ssd na system, ssd na dane i jakiś mechaniczny na archiwum/backup :) pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...