Skocz do zawartości
spavatch

Pad Win7 po wymianie karty graficznej

Rekomendowane odpowiedzi

Do tematu chciałem podejść tak, jak miałem w zwyczaju to robić od lat - odinstalowuję sterowniki starej karty (ew. ustawiam ją jako standardową VGA), podmieniam kartę, instaluję sterowniki dla nowej. Coś mnie jednak podkusiło aby stosując się do tej instrukcji użyć dedykowanego narzędzia AMD do czyszczenia systemu ze starych sterowników (amdcleanuputility.exe), na które niechcący natrafiłem szukając paczki świeżych Catalystów. No i przedobrzyłem - po restarcie i podmianie karty system nie wstał. Po podmianie z powrotem na starą też nie wstaje.

 

Wygląda to tak: system zaczyna się ładować, jednak na ekranie Starting Windows nie pojawiają się elementy czterokolorowego logo. Po chwili planszę zastępuje komunikat Windows is loading files w trybie tekstowym, a następnie pasek ładowania znany z Visty. Zamiast systemu uruchamia się graficzny interfejs narzędzi przywracania systemu, które jednak nie są w stanie ani naprawić systemu ani wgrać brakujących sterowników. Nie można też przywrócić ostatniej znanej konfiguracji, lista systemów, których miałaby dotyczyć ta operacja jest pusta. Próba wejścia do menu wyboru sposobu uruchamiania F8 nie pomaga, bo nie ma opcji wyboru trybu awaryjnego.

 

Pomyślałem - huk tam, postawię nowego windowsa na innym dysku. To niestety też nie wychodzi, instalator nie widzi żadnego z czterech podpiętych dysków. Nie chcę na tym obszarze za dużo mieszać żeby nie rozwalić macierzy RAID1, na której dotychczas stał system, i na której nadal mam dane, dlatego wolałbym zreanimować stary system wraz ze wszystkimi ustawieniami i zainstalowanymi aplikacjami.

 

Na koniec dodam, że nie jest to problem z dyskami czy kontrolerem. Siedzący na jednym z dysków linuks nie dość że wstał na nowej karcie (z odchudzonym o efekty specjalne interfejsem graficznym), to po przywróceniu starej karty działa jak dawniej. Dostęp do partycji windowsowych na macierzy RAID mam, po prostu system przestał startować.

 

Od czego zacząć? Są jakieś sposoby na nadpisanie/uzupełnienie brakujących plików bez uruchamiania systemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bravo, 12 lat na forum, ponad tysiąc postów i brak opisu konfiguracji...

Czego więc oczekiwać od nowicjuszy?

To tyle formalnie.

 

 

Co do problemu, w związku z brakiem konfiguracji strzelam tylko, że jeśli płyta główna jest na chipie amd, wysprzątałeś też sterowniki od raidu tym programem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biję się w pierś i wyrażam swą skruchę, totalnie o tym zapomniałem! Dołączona grafika

 

W telegraficznym skrócie: Phenom II X6, M3A79-T Deluxe, dwa dyski w RAID1, trzeci luzem z linuksem, czwarty luzem pusty (dorzucony na świeży system), przesiadka z Radeona 5870 na 7970.

 

Co mnie podkusiło żeby ten program użyć to nie wiem, toć zawsze standardowy uninstall wystarczył...

 

Mówią, że poza płaceniem kartą w Biedronce nie ma rzeczy niemożliwych, więc pewnie system jest do odratowania. W tej sytuacji pewnie trzeba zacząć od sterowników chipsetu, w tym RAID. Można to jakoś zrobić bez odpalania systemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można więc przyjąć, ze system nie wstaje na skutek braku sterowników raid.

 

Spróbuj opcji naprawy z płyty instalacyjnej. Przygotuj pendrive ze sterownikami do raidu. Instalator powinien mieć na początku etap, na którym można podać mu sterowniki raid/ahci. Może instalator wykryje dyski i da radę dodać sterowniki do systemu.

 

Jak nie da się tak, googluj pod tym kątem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie nie dało rady. I może to i dobrze, był pretekst do kupienia SSD i postawienia systemu od nowa - tyle samo pracy co reanimowanie 5-letniej instalacji systemu, a efekt znacznie lepszy ;).

 

Dzięki za podpowiedzi!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...