Skocz do zawartości
Kapela

Problem ze zdjęciem chłodzenia z Gigabyte 7600GS

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi o dokładnie tą kartę http://www.vgamuseum.info/index.php/component/content/article/156-nvidia-geforce-7600-gs

Nie mogę w ogóle odkręcić śrubek ponieważ kręcą się one w backplate, ktoś miał podobny przypadek z tym chłodzeniem i wie jak sobie z tym poradzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o dokładnie tą kartę http://www.vgamuseum.info/index.php/component/content/article/156-nvidia-geforce-7600-gs

Nie mogę w ogóle odkręcić śrubek ponieważ kręcą się one w backplate, ktoś miał podobny przypadek z tym chłodzeniem i wie jak sobie z tym poradzić?

 

Masz przekręcone wszystkie gwinty w backplate ?

 

Widzę, że w backplate śrubki wychodzą na wylot, to można je wypychać i jednocześnie wykręcać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, jedną udało mi się wykręcić tylko dlatego że jest normalna tzn nie kręci się w backplate. Nie jest to typowa śrubka, tylko bardziej nakrętka którą się nakręca na taki cienki bolec. samego bolca nie da się wysunąć przez backplate nawet na pozostałych, one po prostu się kręcą w miejscu i nawet na milimetr nie da się ich wysunąć. Podważanie tych nakrętek w górę też nic nie daje, zresztą ciężko to wykonać bo radiator cały lata i tylko nacisk robię na gpu więc nie będę tak kombinował bo może się uszkodzić.

Kilka zdjęć: http://imgur.com/a/VyzIO

Edytowane przez Kapela

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przecież masz tam piękny krzyżak w nakrętce, a jak nie da się przytrzymać krzyżakiem tej nakrętki w backplate, to użyj drastyczniejszej metody, tzn. chwyć łebek nakrętki cięciami bocznymi (szczypce) jak pokazują strzałki i kręć śrubokrętem od drugiej strony.

 

 

Dołączona grafika

 

To są cięcia boczne:

 

 

Dołączona grafika

 

Oczywiście cięcia boczne muszą być odpowiedniej wielkości, żeby pasowały do tej nakrętki.

 

p.s.. co masz gwint uszkodzony, czy farba weszła ?

 

Możesz podgrzać mocną lutownicą punktowo tą nakrętkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opiszę co przyszło mi do głowy. Sposób trochę hardkorowy, nie powinno się stać nic złego.

1. Śrubokręt dobrze dopasowany do śrubki umocować pionowo w imadle. Imadło musi być stabilne, śrubokręt złapany za metalowy pręt.

2. Kartę nakładasz śrubką na śrubokręt, musi być trzymana ładnie poziomo.

3. Druga osoba bierze w dłonie punktak i młotek. Punktak centralnie na pręcik i puk zdecydowanie młotkiem w punktak.

 

Powinno się to trochę rozbić w tym backplate i usztywnić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@level

Chyba nie rozumiesz o co chodzi, cała nakrętka kręci się razem z bolcem który powinien się trzymać w backplate a się nie trzyma tylko się kręci w nim. Jedną co mi się udało wykręcić to tam bolec trzyma się poprawnie w backplate i nie kręci się w nim

 

@Klaus

Bardzo ciekawa koncepcja, skonsultowałem się z jednym znajomym, ma odpowiednie narzędzia żeby coś takiego wykonać, ale to nie w najbliższym czasie.

 

Dzięki za pomoc, jak nie zapomnę to napiszę jak przebiegła "operacja" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz zajarzyłem :biggrin:

 

Nie ma żadnej śrubki z łebkiem, tylko jest wpuszczona szpilka do bacplate, a z drugiej strony jest zakończona gwintem + nakrętka.

 

Nakrętka ciasno siedzi na gwincie i szpilka kręci się w raz z gniazdem w aluminium backplate ?

 

Na fotce jest strzałka... miejsce wskazuje zewnętrzną ząbkowaną stronę tulejki, która jest wpuszczona w aluminium backplate.

 

To w tym miejscu występuje problem ?

 

To jest objechane ?

 

Jeżeli tak, proponuję użyć małej wiertarki i zrobić otworek zaraz przy tej tulejce i wkręcić tam nieco szerszą śrubkę blachowkręt.

 

To zablokuje tulejkę i może pozwoli na odkręcenie nakrętki ze szpilki.

 

Najlepiej zrób dwa/trzy otworki i wkręć blachowkręty.

 

Niestety backplate będzie do wyrzucenia, ale nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem... zrobisz sobie nowy, lub użyjesz zwykłych podkładek bakelitowych/plastikowych.

 

Stukanie może ukruszyć rdzeń, ale nie neguje sposobu Klausa.

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, właśnie ta ząbkowana częśc tulejki jest zjechana i przez to kręci się razem z nakretką. Akurat twój sposób raczej odpada, nie chce niszczyć backplate, jak się nie uda no to cóż, grafa będzie tylko używana do wyświetlania pulpitu bo ma 70*C w idle przy otwartej obudowie bez wentylatora z tyłu, a jak tylko Unreal Tournament 3 odpaliłem (akurat tą miałem pod ręką) to kilka sekund w menu i zwiecha :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz - jak już wcześniej pisałem - podgrzać łebek nakrętki lutownicą transformatorową.

 

To spowoduje rozszerzenie się łebka nakrętki i może wtedy puści.

 

Jak wolisz metodę młotkową, można użyć rurki stalowej o średnicy 0.5 mm większej od średnicy kołków wchodzących do aluminium backplate i uderzyć z podparciem (to opisał Klaus).

 

Aluminium jest miękkie i powinno zacisnąć wieloklin stalowej tulejki w backplate.

 

Tylko ostrożnie z tym młotkiem, bo rdzeń nie lubi takich akcji - jest bardzo twardy i kruchy.

 

Wiesz o co mi chodzi z stalową rurką ?

 

p.s... nie uderzaj raz a mocno,. tylko staraj się to delikatnie rozklepać.

 

Obszar pomiędzy stalową rurką a stalową tulejką w backplate powinien się przesunąć do stalowej tulejki, wejść w rowki  i ją zablokować.

 

Wtedy dodatkowo podgrzewasz łebek nakrętki i odkręcasz.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...