Skocz do zawartości
MT 01

Wybor optymalnego SSD do laptopa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zastanawiam sie nad wyborem optymalnego SSD do notebooka z Sata III, wysokosc najlepiej 7mm, pojemnosc 120-128G . Sposrod wielu(ale nie wszystkich) przetestowanych w waszym tescie ssd,wybralem kilka modeli:

 

1) Seagate 600 SSD ST120HM000

2) Crucial M550 CT128M550SSD1, ok 80zl drozszy od M500 120GB, ale i szybszy

3) Plextor M6S PX-128M6S, ok 20 tanszy od Crucial M500 240GB :(

4) Plextor M5S PX-128M5S, sprawdzony, tylko ok 40zl tanszy od M6S

5) Samsnug 840 Evo 120GB MZ-7TE120BW, cenowo pomiedzy M500 a M550

6) OCZ Vertex 460 VTX460-25SAT3, wyceniony identycznie do M550, Seagate oraz PX-128M5S.

 

Wszystki ceny zawieraja sie w przedziale ok 230zl za M500 a 350zl za M6S. SSD tylko do Windows 8.1, kilka malo wymagajacych gier + obrobka ponad 20MB plikow RAW, reszta dyski zewnetrzne na USB 3.0. Ceny z rynku niemieckiego- od ok 56€ za M500(pewnie zupelnie wystarczajacego do domowych zastosowan, a 85€ za M6s i 89€ za M500 240GB.

 

Po tym przyyydlugim poscie, chcialbym prosic uzytkownikow wymienionych SSD o pomoc w wyborze optymalnego dla mnie; z gory dziekuje MT 01

Edytowane przez MT 01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bierz M500 bo tani, nie patrz na transfery liniowe bo to tylko magia cyferek, nie jestem w stanie sobie wyobrazic  sytuacji w ktorej ktos by byl w stanie wykorzystac zapis czy odczyt powyzej 100 mega/s. Liczy sie czas dostepu. Dopiero w jakis serwerach czy stacjach roboczych do ktorych sie loguje wielu uzytkownikow i kazdy by potrzebowal dostep do ogromnych ilosci danych w tym samym czasie to mozna sie zainteresowac doplata do tych najszybszych. 

M500 240 za 90E wydaje sie bardzo dobra inwestycja.

Edytowane przez dw10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a w jakiej sytuacji to wykorzystasz? jak zapelnisz polowe dysku i skopiujesz ja na 2 polowe to oszczedzisz 10 s kupujac sporo drozszy dysk. Wez wersje 250 giga, jest juz prawie tak szybka jak te najdrozsze ( w codziennym uzytkowaniu ) a wciaz bardzo tania. 

 

Pisze ci to dlatego bo wiekszosc osob nie zdaje sobie sprawy z teko jaka jest relacja miedzy wynikami w benchmarkach a codziennym uzywaniem takiego dysku. Nawet testy na pure pc te realne, nie daja obrazu ktory dysk jest tak szybki ze przez 99% czasu uzywania go do tego czego chcesz, nie zauwazysz czy pracujesz na sredniaku czy na najszybszym teoretycznie. 

 

Do kazdego znajdziesz testy, jesli masz pojecie mozesz sprobowac zinterpretowac wykresy. Zasadniczo z kazdego bedziesz zadowolony, ktorego bys nie wzial. Z tym ze wersje pojemniejsze sa szybsze od mniejszych odpowiednikow wiec w mojej opini m500 240GB ca taka kase ma najlepszy stosunek ceny do pojemnosci i wydajnosci.

 

Dla ciekawostki powiem ze osobiscie mam ocz vertex plus 60GB krorego zapis  probki 4k wynosi jedynie 9MB/s a M500 ma ponad 70MB/s przy zwyklym twardzielu WD black ( czyli dosyc szybki ) 1,1 MB/s a w raid 1,8MB/s. Te drozsze ssd maja kolo 80MB/s. Przy odczycie 4k vertex ma 20MB/s, M500 25MB/s a twardziel 0,7MB/s. Wierz mi ze nie poczujesz zadnej roznicy miedzy m500 a tymi drozszymi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dw10, zgodze sie z Toba, ze Crucial M500 240GB za 89€ jest obecnie doskonala oferta, co nie zmienia faktu, ze wolalbym cos nieco tanszego. Kazdy z wymienionych przezemnie modeli jest wydajnosciowym conajmniej dobrym wyborem. Pytanie tylko czy warto doplacac do Cruciala M500 120GB przyslowiowa skrzynke piwa do szybszego "dysku", by w codziennym uzytkowaniu nie zaznac jakiejs spektakularnej roznicy w wydajnosci. Procentowa roznica cenowa rzadko odpowiada wzrostowi ceny. 

Edytowane przez MT 01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak nie widac roznicy ( bo nie zobaczysz ) to lepiej kupic browca;p ( i to cala skrzynke, nawet bym sie nie zastanawial :D ) z tego co widze po syntetykach wszystkie w podobnej cenie oferuja podobna wydajnosc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnice są, nie duże ale są i to wyczuwalne. Ale tylko jeśli długo masz jakiś SSD i znasz go dobrze i się przesiądziesz. Musiałby mieć oba na raz by to wychwycić. 

 

 

ps jedni wolą przepić inni zainwestować w sprzęt, własne preferencje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafa, piszac o roznicy w cenie wynoszacej przyslowiowa skrzynke piwa mialem na mysli, ze nie jest na tyle duza, aby nie doplacic iles tam procent kasy wiecej, otrzymujac mniejszy zysk w wydajnosci :> Jest rzecza oczywista, ze np taki Crucial M550 120GB jest szybszy od swojego poprzednika, czy roznica bedzie wyraznie odczuwalna, to juz inna sprawa :>  Jednak sprawa brniecia w kierunku czystej oplacalnosci pozbawilaby nas posiadania roznego rodzaju skarbow ukrytych w naszych sprzetach. Nie mam tutaj na mysli przeplacania by tylko miec cos bardziej "eksluzywnego" ani tylko checi posiadania czegos "na zapas".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

różnice są na pewno i na pewno transfer powyżej 100MB/s dyski wykorzystują i nie chodzi tylko o kopiowanie, bo i o ładowanie systemu czy cache i inne, prędkość max to część składowa ogólnej wydajności, no może powyżej 200-300MB/s różnice są mniejsze, co do wydatku to nie wiem jak inni ale ja kupując dysk na kilka lat nie żałuje paru groszy i kupuję "pewniaki" firmowe, aby cieszyć się bezproblemowa pracą i stabilną wydajnością w każdych warunkach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obijak, 

nie mam niestety wolnego mSATA, a jedynie standardowe SATA. 

 

TSRules,

oczywiscie zakupiony SSD bedzie w uzytku jakis czas i zawsze lepiej doplacic do bardziej pewnego modelu. Mnie interesuje, ktory z wymienionych przezemnie bedzie szybszy. Kazdy w swojej cenie zapewnia dobrze skalkulowana wydajnosc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że każdy ssd 128gb zrobi miazge z HDD pod sata3, więc nie warto się aż tak kłócić o konkretne modele :D Ze swojej strony polecam Plextora M5S, od ponad roku trochę go katuję i nie mam żadnych zastrzeżeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bruce Lee,

przewaga szybkosci SSD nad HDD jest "oczywista oczywistoscia", niemniej idac dalej takim tokiem myslenia, to mozna zawiesic funkcjonowanie forum, czy tez samej glownej strony, gdy zbedne sa testy i forumowe dywagacje co jest lepszym wyborem.

Plextor jest sprawdzona firma i cala poprzednia linia-5 jest udana; pytanie tylko jak bedzie sprawowal sie nowy model. Zapewnienia producenta o 50% zwiekszeniu predkosci zapisu mniejszego dysku w porownaniu do poprzednika, przy zblizonej cenie, jest lakomym kaskiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci że przez te lata firmy takie jak Crucial, Plextor i Samsung pokazały że wszystko co wypuszczają na rynek jest godne zaufania i solidne. Do tego szybko reagują na ewentualne niedoróbki w firmware.

 

Na chwilę obecną jest jeszcze jedna, bardzo ciekawa alternatywa. OCZ Vector150 (na kościach Toshiby) obecnie jest tylko odrobinę droższy od tych ww a zdecydowanie z górnej półki wydajnościowej w której konkuruje z Samsung 840pro czy Plextor M5P.

http://www.ceneo.pl/26928941

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodze sie, wymienione przez Ciebie firmy pokazuja, ze chciec to moc. Znam ten model-Vector 150; od jakiegos czasu poluje na niego na aukcjach. Cenowo niestety 20zl taniej od M500 240GB. Wydajnowsc oczywiscie lepsza, ale cena jednostokowa za GB zupelnie inna. Poraz kolejny otwiera sie kwestia priorytetow. W tescie calkiem z dobrej strony pokazal sie Seagate 600 120GB. Tanszy od 840 Evo 120GB, a w wielozadaniowosci nawet od niego lepszy. Niestety niewiele testow w sieci potwierdzaja jego wyniki. 

Edytowane przez MT 01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seagate 600 jest zbudowany na tym samym kontrolerze (LAMD) co Corsair Neutron GTX. Jego wydajność jest dość dobrze znana. Jak widzisz sam taki dysk również używam.

 

http://forum.purepc.pl/topic/270332-wszystko-o-ssd-faq-1-strona/

Przejrzyj sobie tą liste, przemyśl priorytety i dokonaj wyboru. Tak na prawdę z każdego z nich będziesz zadowolony. +/- 5% co jest bardzo małą tolerancją i jednocześnie gwarancja że nie wtopisz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 240GB M500 najpewniej nie, ale przy 120GB wersji można będzie wyczuć przy pewnych operacjach. 

Ja to najbardziej widze przy instalowaniu czegoś przy ściąganiu pliku instalacyjnego z serwera.

Plik trafia najpierw do temp gdzie oczywiście decyduje prędkość pobierania łącza internetowego. Potem jest odczytywany i jednocześnie zapisywany w docelowym miejscu instalacji i to już zależy od SSD i CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na starych ICH8 i ICH9 jest podobnie więc dość porównywalnie z laptopem. Też każdy ma inne poczucie (subiektywne) i dla jednego szybko nie musi oznaczać tego samego dla kogoś innego.

Do dziś są ludzie którzy twierdzą że komp na HDD chodzi szybko.

 

Ja tylko pisze z mojego punkty widzenia żeby pomóc w wyborze. Bo sie chłopak nie zdecyduje do przyszłego roku :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zadnego cisnienia czasowego w wyborze SSD; co rusz pojawia sie jakas okazyjna cena. Nie kupie dzis "dysku" X, kupie jutro "dysk" Y w podobnej cenie, wydajnosci, warunkach gwarancji. Odbiegajac od tematu- zeby wybrancy narodu poswiecali tyle czasu przy wyborze sciezek rozwoju dla kraju, co niektorzy przy wyborze jakiejs czesci do kompa, jednej z wielu, praktycznie identycznych, to moze zycie Kowalskiego wygladaloby i odrobinke inaczej- taka mala dygresja do egzystencjalnych wyborow, skad beda wplywac przelewy na emeryture pod palmami :wink2: Ps obecnie 20zl wiecej od M500 kosztuje wyraznie szybszy naped typu Segate 600 SSD. Najwidoczniej to przeplacanie. 

Edytowane przez MT 01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...