Skocz do zawartości
Gumi Bear

Chłodzenie na procesor i inne.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem posiadaczem nowego komputera:

Płyta: Asrock z87 Extreme 4

RAM:GoodRAM 2x4GB 1866MHz

Procesor: Intel Core i5-4670K 3.4GHz

Karta: Sapphire r9 290

SSD: Plextor M5S

HDD:Seagate Barracuda 1TB

Zasilacz: Corsair 750 W 80 plus Bronze CX Series MODULAR

Skrzynka:Thermaltake Chaser A31 Thunder  (2 wentylatory 120mm jeden z przodu - wdmuchuje, drugi z tyłu - wydmuchuje)

 

Mam kilka pytań, z różnych dziedzin i nie wiedziałem gdzie umieścić temat.

1)Czy procesor potrzebuje jakiegoś coolera ponieważ osiąga temperatury około 81 stopni na każdym rdzeniu gdy gram w Crysis 3.

2)Czy jeśli podkręce procesor to przełoży się to na fps w w/w Crysisie czy zależy on głównie od karty, która według GPU-Z osiąga około 75 stopni na 38% mocy obrotów.

3)Jeśli potrzebny cooler, to jaki polecicie by zmieścił się do obudowy i pasował do procesora.

4)Czy trzeba wrzucić jeszcze jakiś dodatkowy wentylator do skrzynki?

5) Gdzie podpinać wentylatory jeśli na karcie są tylko 3 takie gniazdka.

6)Chciałbym zamonotwać jakieś niebieskie LEDY, poleci ktoś coś?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Potrzebuje.

2. Raczej nie zwiększy, może zredukować spadki fps.

3. Minimum fera, z drożyszch - zalman, macho 120.

4. Możesz jeszcze jeden na front i wyciągający na górze.

5. Rozgałęźnik lub regulator obrotów na front panel.

Edytowane przez Leon166

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko znaleźć? http://www.benchmark.pl/aktualnosci/thermaltake-chaser-a31-thunder-snow-edition-obudowa-galeria-cena-specyfikacja.html . Zobacz sobie dokładny wymiar macho bo nie jestem pewny i będziesz wiedział

Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam rowniez pytanie poniewaz wujek ma ten sam procesor na innych podzespołach i na boxowym chlodzeniu podkrecil do 4.2GHz przy czym temperatury dochodzą do max 50stopni przy stresie. Ma tez tylko dwie 120 w obudowie i mniejszy powiew od karty (gtx 760). Czy mam w takim razie wadliwą sztuke?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że wujek Cię nabrał. Ewentualnie nie wie co oznacza pojęcie stres.

 

Miałem ten procesor na 4.2 na boxie i 100 stopni o kwestia sekund a nie minut stresu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na chłodzeniu boxowym w stresia na fabrycznych ustawieniach proc będzie mieć ok. 80°C a co o podkręcaniu nie mówiąc czyli coś jest zepsute ;)

Obstawiam walnięty czujnik temperatury lub błedny odczyt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wczoraj wieczorem ustawiłem w BIOSie tryb 4GHz boost, pograłem około 30 minut w crysisa - temperatury około 70 stopni. Zrobiłem 3DMark 11, wynik 12745 (bez podkręcenia 11572.

Najwyższe odnotowane przez program Core Temp 0.99.8 temperatury na rdzeniach wynosiły  81,80,80,78. Może mi to ktoś wyjaśnić? Przypominam że na 3.4 GHz grzał się do 81 stopni na crysis 3 ( nie zmieniałem ustawień).

I jeszcze jedno pytanko, według 3DMark11 mój RAM działa tylko na 933 MHz, a powinien działać na 1866, prawda? Czy chodzi o to że każda z pamięci działa na 933 i suma daje 1866? Jeśli plete głupoty to przepraszam, ale jestem laikiem komputerowym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest normalne. Haswelle się tak grzeją. 3DMark 11 podaje prawidłowo taktowanie. Rzeczywiste 933, a efektywne 1866 mhz. Tak ma być.  Chcesz niższe temperatury to musisz zdjąć IHS (metalowa czapkę procesora) i wymienić z pod niego glut, który pakuje Intel i wymienić na jakąś dobrą paste ( tak oprócz tej na samej metalowej płytce pod radiatorem). Ale że jak sam wspomniałeś że jesteś laikiem to lepiej się za to nie bierz. Temperatury nie są tragiczne. Mój i5 2500K potrafi się grzać do takich temperatur i żyje.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to że osiągał porównywalne temperatury w trybie 3.4GHz, nawet wyższe niż na 4GHz i nie rozumiem tego.

Czy tą czapke zdejmuje się przy montowaniu coolera, czy to osobna operacja?  Ponieważ na dniach planuję kupic cooler macho 120 (czy pasta do niego dołączana jest odpowiednia czy dołożyć grosza na coś lepszego?)

Czym różni się ta rzeczywiste od efektywnego taktowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy tą czapke zdejmuje się przy montowaniu coolera, czy to osobna operacja?

naucz się korzystać z google bo głupka z siebie robisz

. taktowanie www.google.pl

 

Edit w odpowiedzi poniżej: uważam że forum jest od tego żeby pytać gdy się czegoś nie wie oczywiście ale zadając pytanie dotyczące tego ihsa lub wcześniej o chłodzenie czy się zmieści to nie musiałeś szukać rad "specjalistów" żeby sobie odpowiedzieć i to nie jest żadne wytłumaczenie. Mi byłoby wstyd takie pytania zadać. Nie chciałem Cie w żaden sposób obrazić po prostu jest mała chęć pomagania takiej osobie która liczy że wszystko będzie na gotowe, raczej chciałem przestrzec ;) Pozdrawiam

Edytowane przez michalelo
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co te słowa, korzystam z forum bo od tego jest. Skoro mam tutaj specjalistów, to po co mam sam szukać i natrafić na jakiś feler? Lepiej zapytać i dostać odpowiedź od doświadczonych osób, także kolego swoje stresy wyładowuj wyjściem na świeże powietrze a nie w internecie.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...