Skocz do zawartości
humanoidal

Nowa płyta nie bootuje

Rekomendowane odpowiedzi

Mój brat wpadł na pomysł zmiany płyty głównej i procesora - kupiliśmy Gigabyte GA-H81N-HD3 i Pentium G3220. Namęczyłem się ze składaniem tego do kupy, a teraz mamy trupa:

 

Początkowo myślałem, że wczyta się stary system, wyczyści się sterowniki i zainstaluje nowe - niestety od razu jest bluescreen. No to konieczny format, trudno. Podłączyłem pendrive z systemem, wczytało go od razu. Stwierdziłem, że nie chce mi się do końca bawić z formatem, może wystarczy naprawa systemu. Po jakimś czasie wypluło komunikat, że nie udało się naprawić. Trudno. Bootujemy z pendrive'a i formatujemy. I w tym momencie niestety zonk.

 

Nie chce już bootować z pendrive'a. Wyskakuje błąd, że zmieniłą się konfiguracja sprzętu i konieczna jest naprawa systemu. :huh: Wyskakuje to samo, nawet jak dysk systemowy jest odłączony. Jest też komunikat, że nie ma dostępu do urządzenia. To samo się dzieje na integrze jak i na dedykowanej karcie. 

 

I co teraz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze przed napisaniem tego tematu zacząłem na nowo robić pendrive'a, tym razem przy użyciu portu usb 2.0. Podłączyłem i oczywiście działa... Nienawidzę komputerów :D


Wiedziałem, że to nie może być takie proste... Zainstalował się system, przy instalacji sterownika chipsetu komp się zawiesił. Po resecie nie wykrywa dysku (SSD Kingston V200), na żadnym z 3 kabli SATA. Już wcześniej wydawało mi się dziwne, że nie wykrywa talerzowca, ale myślałem, że mu przejdzie, a teraz nie chce współpracować z SSD. O co chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zwariuję...

 

Podłączyłem ten dysk do swojego kompa, w miejsce swojego SSD. Normalnie załadował się system, więc wyłączyłem, podłączam swojego SSD i teraz U MNIE na kompie wyskakuje informacja o braku bootowalnego dysku!! 8 resetów nie pomogło, mój komp nagle nie widzi dysku, nie da się nawet wejść do UEFI bo od razu wyskakuje komunikat o braku bootowalnego dysku!!

 

Komp od mojego brata też nadal nie widzi tamtego dysku, ale jak się załaduje instalator z pendrive'a to nagle go widzi w instalatorze!! WTF!?


Mają miejsce jakieś totalne jaja... Odłączyłem dyski u siebie w kompie, to pozwoliło mi wejść do UEFI. Powłączałem SATA Hotplug na wszystkich portach, zapisałem i teraz po włączeniu kompa mam komunikat:

 

Cannot find required map name.

 

I nie działa nic. Jutro będę wyciągał bateryjki w obu płytach, dzisiaj już nie mam do tego nerwów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, tak więc zrobiłem clear cmos na obu płytach. Mój komp od razu wstał po tym zabiegu, natomiast z kompem brata nie było już tak różowo. Dalej nie bootował tego dysku, ani nie widział go w biosie. Podczas instalacji windowsa dysk był widoczny, ale wyświetlił się komunikat, że nie można na nim instalować, bo płyta nie pozwala na bootowanie z niego. Zainstalowałem więc sterownik sata intela z poziomu tego instalatora, komunikat zniknął, zainstalowałem windowsa do końca, po czym po restarcie płyta znowu przestała widzieć dysk :D Już miał komp polecieć oknem, ale znalazłem w biosie opcję secure boot. Wyłączyłem ją i normalnie wszystko śmiga :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jest jakaś masakra... Zainstalowałem system, wszystkie sterowniki, wszystkie aktualizacje, programy i nagle po restarcie płyta znowu nie widzi dysku, jedynie napęd DVD. Pogrzebawszy trochę w biosie włączył się startup repair, zrobił się, zrestartował i system ładowal się przez 20 minut, zawieszony na logo. Po resecie znowu nie widzi dysków. Bios i firmware w dysku są najnowsze. Da się coś z tym jeszcze zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakim systemie to meczysz? Od Visty (chyba) i wyzej, system ma sterowniki do AHCI, wiec nie potrzeba nic dogrywac. Byc moze problem jest z tym sterownikiem od Intela albo z samym SSD.

 

U mnie po wlaczeniu AHCI w biosie, tez "nie widzi" dyskow. Poza tym mam taka opcje, ze 4 sloty dzialaja na AHCI a reszta IDE. Sprawdz czy nie masz czegos podobnego ustawionego.

 

Zobacz czy pamieci sa dobrze ustawione - timingi i volty (glupota, ale mozna sprawdzic, jak znowu bedziesz grzebal w biosie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows 7.

 

SSD jest raczej ok, bo do tej pory działał bez zarzutu, w innym kompie bootuje bezproblemowo.

 

Pamięci na Auto, wszystko zgodnie ze specyfikacją (1333, 1,5V, 9-9-9).

 

Wszystko jest ustawione na AHCI, raz bootuje, raz nie. Ostatnio się wczytało, więc nie wyłączamy kompa tylko usypiamy :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili masz zainstalowany intelowski sterownik AHCI?

 

Sprawdz czy SMART nie pokazuje jakis bledow na tym SSD. Odpal jeszcze benchmarka i zobacz czy wydajnosciwo wszystko jest ok.

 

Zrob cos takiego, jak dysk bedzie niewidoczny przy starcie kompa: przelacz na IDE, zapisz, zrestartuj i znowu na AHCI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...