Skocz do zawartości
kowalewski92

Dwa routery - jedna sieć

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam problem z właściwą konfiguracją routera.

 

Posiadam dwa routery - Linksys Cisco oraz TP-Link. Do Cisco podłączona jest bezpośrednio neostrada i adres tego routera to 192.168.1.1. Zakupiłem drugi router z który chciałem wykorzystać tylko do WiFi. Adres TP-Linka ustawiłem na 192.168.1.2 i włączyłem DHCP (zakres 192.168.1.100 do 192.168.1.199 + brama domyślna 192.168.1.1). Na routerze Cisco wyłączyłem całkowicie DHCP. Sieć z TP-Linka widzę dostępną, jednak po połączeniu się z nią, nie mam dostępu do internetu. Dodam, że oba routery połączone są Ethernetem przez porty LAN.

 

Proszę o pomoc w konfiguracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linksys - włącz DHCP, wszystko tak jak było poprzednio.

 

TP-link wyłącz DHCP po WAN i LAN, WAN nie konfiguruj w ogóle. IP LAN ustaw poza zakresem Linksysa ale 192.168.1.XXX. Na TP-linku ustaw tylko SSID i szyfrowanie WIFI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DHCP po stronie WAN może być uruchomione na Tp linku ( inaczej static IP musisz ustawić )

DHCP na lan też zostaw.

Jesli Linksys ma 192.168.1.1 

to TP-link musi miec LAN na 192.168.2.1  ( dhcp na lan 192.168.2.100 do 200 )

 

P.s Jak puscisz lan -lan to moze dojsc do fajnego kuriozium .. wszytkie adresy dostaniesz z linksysa a TP link bedzie działał jako swith lan i wifi. ( u mnie takie cos potrafi się zrobić -- pomimo załączonego DHCP etc )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lan w Lan moze nie zadzialac jesli w opcjach DHCP Tp-linka nie ma mozliwosci zmiany bramy domyslnej. Prawdopodobnie ustawia on brame (gateway) na siebie i nie mozna tego zmienic. A bramą jest przeciez Cisco/linksys.

 

Rozwiazaniem jest opcja podana przez Kwazora. Czyli tp-link WAN podlaczony do Cisco LAN. Ale wtedy tp- link i cisco musza miec inne adresacje, np. 192.168.1.1 i 192.168.2.1. No i wtedy kompy podlaczone do roznych routerow nie beda sie widziec nawzajem do przesylania plikow, grania po LAN itp. Bedzie za to dzialac Internet :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lan w Lan moze nie zadzialac jesli w opcjach DHCP Tp-linka nie ma mozliwosci zmiany bramy domyslnej.

O, to pewnie klucz do rozwiązania problemu. TL-WR340G ma taką możliwość, może w nowszych routerach tego nie usunęli. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...