Jump to content
Piterix

Komputer włącza się za drugim razem ASRock z87 extreme4

Recommended Posts

Sprzęt:

Płyta: ASRock  z87 extreme 4

CPU: 4670k

RAM: 4x8GB

GPU: 680 GTX

HDD: SSD plextor M5s + 4 różne HDD od 0,5 do 2 TB.

PSU: Chieftec 650W

Windows 8.1

Problem:

Komputer wstaje za drugim razem. Od jakiegoś czasu po naciśnięciu na obudowie przycisku włączania komputer jakby wstaje... i po kilku sekundach wyłącza się. Chyba nawet nie próbuje wczytać systemu. Potestowałem i objaw wygląda dokładnie tak: Komp włącza się bios startuje, pojawia się niebieskie okienko Windowsa 8 ale zanim pojawi się kółko wczytywania pod okienkiem komputer wyłącza się.

Zamykając system też dziwnie to wygląda - Po ponownym wciśnięciu włącznika komp wstaje normalnie. Wybieram zamknij w Windows 8, potem system zamyka się, gaśnie ekran, słychać jak przestają pracować wentyaltory, potem znowu się włączają - jakby komp chciał się uruchomić i dopiero wtedy gaśnie.

Test RAM OK, GPU OK, CPU OK. Czasem komputer się zawiesza - wywala się explorer - za to winię sterowniki - chyba od wifi... albo wyświetlacz obudowy Antec, albo pilot od obudowy (2 ostatnie odinstalowałem w ogóle bo zwiechy miałem co kilka minut - ale fizycznie ekran i coś tam (podświetlenie/radio) są podłączone do USB)

Podejrzewam, że to coś w biosie tylko nie wiem co... albo jednak w Windowsie - wrażenie jest takie, że po kliknięciu przycisku zamknij - system wyłącza się, potem znowu próbuje wstać i wyłącza się/wchodzi w stan wstrzymania po wciśnięciu włącznika winda wstaje w 1/3 po czym wyłącza się bo była włączona/w stanie wstrzymania... ale ekran biosu jest widoczny za każdym razem po włączeniu... tylko winda wstaje co drugi raz...

Co sprawdzić ?

EDIT:

Przyjrzałem się uważniej systemowi i zauważyłem pewną prawidłowość: w podglądzie zdarzeń pojawia się błąd Kernell-Power identyfikator 41, kategoria zadania 63, System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia.

I ten problem pojawia się od 16.01.2014r. Kiedy został zainstalowany po raz pierwszy, potem walczyłem z częstymi zwiechami i problem zniknął 21.01.2014r, potem pojawia się w dniu 06.02.2014 i 09.02.2014, potem spokój i od 26.02.2014 do 28.02.2014 to samo, potem spokój i pojawia się dwukrotnie 15 i 16 marzec i znowu spokój do 13.04.2014r - gdzie od tego dnia pojawia się codziennie (przy każdym wyłączeniu kompa).

Identyczny problem tutaj:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2768120.html

EDIT2:

Zmieniłem kartę Wifi na zgodną z Win8, bo jak odłączałem sieć to komp wstawał notmalnie - ale nic to nie dało dalej się jakby dwukrotnie wyłączał i włączał. W końcu częściowo rozwiązałem problem:

- Po wyłączeniu szybkiego uruchamiania w opcjach zasilania w Windows 8 problem całkowicie ustąpił - komp wyłącza się i włącza za pierwszym razem - ale trwa to zdecydowanie DŁUŻEJ!

I teraz pytanie - co i gdzie pozmieniać, żeby jednak móc używać szybkiego uruchamiania w WINDOWS 8 ? W BIOSie jest ustawione na "fast" dla W8....

Edited by Piterix