Jump to content
Piterix

Komputer włącza się za drugim razem ASRock z87 extreme4

Recommended Posts

Sprzęt:

Płyta: ASRock  z87 extreme 4

CPU: 4670k

RAM: 4x8GB

GPU: 680 GTX

HDD: SSD plextor M5s + 4 różne HDD od 0,5 do 2 TB.

PSU: Chieftec 650W

 

Windows 8.1

 

 

Problem:

 

Komputer wstaje za drugim razem. Od jakiegoś czasu po naciśnięciu na obudowie przycisku włączania komputer jakby wstaje... i po kilku sekundach wyłącza się. Chyba nawet nie próbuje wczytać systemu. Potestowałem i objaw wygląda dokładnie tak: Komp włącza się bios startuje, pojawia się niebieskie okienko Windowsa 8 ale zanim pojawi się kółko wczytywania pod okienkiem komputer wyłącza się.

 

Zamykając system też dziwnie to wygląda - Po ponownym wciśnięciu włącznika komp wstaje normalnie. Wybieram zamknij w Windows 8, potem system zamyka się, gaśnie ekran, słychać jak przestają pracować wentyaltory, potem znowu się włączają - jakby komp chciał się uruchomić i dopiero wtedy gaśnie.

 

Test RAM OK, GPU OK, CPU OK. Czasem komputer się zawiesza - wywala się explorer - za to winię sterowniki - chyba od wifi... albo wyświetlacz obudowy Antec, albo pilot od obudowy (2 ostatnie odinstalowałem w ogóle bo zwiechy miałem co kilka minut - ale fizycznie ekran i coś tam (podświetlenie/radio) są podłączone do USB)

 

Podejrzewam, że to coś w biosie tylko nie wiem co... albo jednak w Windowsie - wrażenie jest takie, że po kliknięciu przycisku zamknij - system wyłącza się, potem znowu próbuje wstać i wyłącza się/wchodzi w stan wstrzymania po wciśnięciu włącznika winda wstaje w 1/3 po czym wyłącza się bo była włączona/w stanie wstrzymania... ale ekran biosu jest widoczny za każdym razem po włączeniu... tylko winda wstaje co drugi raz...

 

Co sprawdzić ?

 

EDIT:

Przyjrzałem się uważniej systemowi i zauważyłem pewną prawidłowość: w podglądzie zdarzeń pojawia się błąd Kernell-Power identyfikator 41, kategoria zadania 63, System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia.

I ten problem pojawia się od 16.01.2014r. Kiedy został zainstalowany po raz pierwszy, potem walczyłem z częstymi zwiechami i problem zniknął 21.01.2014r, potem pojawia się w dniu 06.02.2014 i 09.02.2014, potem spokój i od 26.02.2014 do 28.02.2014 to samo, potem spokój i pojawia się dwukrotnie 15 i 16 marzec i znowu spokój do 13.04.2014r - gdzie od tego dnia pojawia się codziennie (przy każdym wyłączeniu kompa).

 

Identyczny problem tutaj:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2768120.html

 

EDIT2:

Zmieniłem kartę Wifi na zgodną z Win8, bo jak odłączałem sieć to komp wstawał notmalnie - ale nic to nie dało dalej się jakby dwukrotnie wyłączał i włączał. W końcu częściowo rozwiązałem problem:

- Po wyłączeniu szybkiego uruchamiania w opcjach zasilania w Windows 8 problem całkowicie ustąpił - komp wyłącza się i włącza za pierwszym razem - ale trwa to zdecydowanie DŁUŻEJ!

I teraz pytanie - co i gdzie pozmieniać, żeby jednak móc używać szybkiego uruchamiania w WINDOWS 8 ? W BIOSie jest ustawione na "fast" dla W8....

Edited by Piterix

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...