Skocz do zawartości
Tigro

Komputer do grania i ogólnego użytku, maksymalnie 3500zł

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję w najbliższym czasie zakup nowego zestawu do grania, ale też ogólnego użytku (czasem obróbka wideo, zdjęć). Do zestawu będzie monitor ultrawide więc musi umieć sobie poradzić z rozdzielczościami rzędu 2560x1080 w grach. Budżet to maksymalnie ~3500zł, przy czym im mniej tym lepiej i wolałbym trzymać się bliżej połowy dystansu między trzema tysiącami, a 3500 niż kupować każdy podzespół lepszy o te 2% od tańszego odpowiednika, byle tylko dobić do 3,5. Obowiązkowo dysk SSD i HDD przynajmniej 1TB. Po kolejnym przewertowaniu części, które mieściłyby się w moim budżecie, doszedłem do czegoś takiego:

Płyta główna: ASRock Fatal1ty H87 Performance - 345,00
Karta graficzna: XFX Radeon R9 290 - 947M DD Edition BF4 - 4GB DDR5 R9-290A-EDFD - 1399,00
Procesor: Intel CORE I5-4670K 3.4GHz LGA1150 BOX HASWELL - 838,00
Dysk SSD: Samsung SSD840 EVO 120GB SATAIII 2.5'' - 289,00
Dysk: Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache (ST1000DM003) - 200,00
RAM: Group Vulcan Gold - DDR3-1600 CL9 - 8 GB (2x4GB) - 259,00
Zasilacz: Thermaltake Smart SE Modular 530W - 195,36
RAZEM: 3525,36zł

Ogólnie wydaje mi się, że bardzo fajny zestaw, tylko parę pytań co do niego:

1. Jak wygląda sprawa z Radeonem z XFX? Po przeczytaniu testów i benchmarków, nie zauważyłem, żeby była ona wolniejsza/gorętsza/głośniejsza od np. Asusa mimo o wiele mniej "wybajerzonego" wyglądu. Czy można wobec niego spokojnie się na nią decydować? Cena jest bardzo kusząca jeśli nie byłoby różnicy wobec o 200zł droższych konkurentów i już przeżyłbym fakt, że nie ma chromowanych rur i tęczy na obudowie jak wersje za 1600 :)
2. Czy taki SSD to dobry wybór? Sugerowałem się prędkościami zapisu podawanymi przez producenta, ale nie orientuję w SSDkach więc nie wiem, czy to nie jest pic na wodę jak w przypadku kart pamięci chociażby. Więc może lepiej jakiś klasyczny Kingston/Crucial/Plextor?
3. Co sądzicie o tym zasilaczu? Wziąłem go, bo miał chyba najlepsze opinie jeśli chodzi o modularne ~550W, ale sugerowałem się co do tej modularności głównie tym, że ktoś mi kiedyś polecił, żebym do takiego zestawu brał zasilacz modularny. Nie wiem co prawda, w jaki sposób na tym skorzystam, bo moja wiedza co do modularności ogranicza się do tego, że mogę sobie jakieś kable powypinać, no ale tym się sugerowałem... :D

Z góry wielkie dzięki za rozwianie wątpliwości i jakiekolwiek komentarze co do sensowności powyższego zestawu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie - będziesz podkręcać?

 

1. Powiem szczerze, że jestem zaskoczony tą ceną XFX i nie zdziwię się jeśli jutro albo nawet dziś wieczorem się zmieni. Troszkę zbyt piękne, by było prawdziwe :P

2. EVO jest w miarę ok. Jeśli chciałbyś przyoszczędzić, a zdaje się że chcesz ;) to możesz wziąć Cruciala M500 120GB. Akurat od Kingstonów trzymałbym się z dala, zwłaszcza od serii V300.

3. Ten Smart jest ok, jednakże osobiście wolałbym do takiego zestawu wziąć coś z ciut wyższej półki. Czyli np. http://www.morele.net/zasilacz-cooler-master-g550m-atx-g550m-550w-rs550-amaab1-eu-612638/

Modularność polega właśnie na tym, że przypinasz tylko te kable, których potrzebujesz = mniejszy syf w obudowie :D

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mimaaacz - Dzięki wielkie za odpowiedź! Co do ceny XFX to też bardzo miło się zaskoczyłem i nie wiem, czy nawet jeszcze dziś jej nie wezmę, bo faktycznie jest znacznie poniżej cen gdzie indziej... Chociaż XFX ma podobno częste problemy z temperaturami w tych modelach więc to też może mieć tu znaczenie.

 

Podkręcać będę, ale nie wiem, czy od razu po zakupie. Niemniej, od niepamiętnych czasów procesory kręciłem więc i tutaj wziąłem sobie wersję z odblokowanym mnożnikiem "na ciężkie czasy" ;)

 

Co do SSD - czy sugerować się prędkościami podanymi przez producentów? Ten Crucial na przykład ma podany zapis 130MB/s, a EVO - 410. Prawda to czy raczej bajka i są porównywalne?

 

A co do zasilacza - warto do niego dołożyć? W sensie - czy poza firmą dałby on jakiś zysk (typu: cichszy, stabilniejszy albo coś)?

 

I dzięki za wytłumaczenie sensu modularności :)

Edytowane przez Tigro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No od razu nie podkręcisz, na pewno nie bez chłodzenia :D Dokupisz sobie za jakiś czas, na razie boxowe.

 

Co do SSD - zależy czy potrzebujesz większego zapisu. Jeśli jest to PC przede wszystkim pod gry to raczej nie ma sensu dopłacać. Ten Crucial jest bardzo dobrym dyskiem opartym na niezawodnym kontrolerze czyli Marvellu. EVO jest w miarę ok, jednak zastosowano w nim kości TLC, odznaczające się mniejszą trwałością niż MLC. Z drugiej strony, jeśli nie wykonujesz dużej ilości zapisów to i tak nie ma to praktycznie znaczenia. Osobiście jeśli miałbym brać coś droższego niż M500, to byłby to Plextor M6S/Crucial M550. Albo nawet M500 w wersji 240GB za ~400zł. Jednak na pewno nie ma sensu dorzucać do SSD kosztem wydajności podzespołów bazowych.

 

Co do zasilacza - tu nie o logo producenta chodzi ;) Ten CM jest po prostu lepszą elektrycznie konstrukcją i z wyższą sprawnością. Również modularny.

 

 

@Edit.

Tak jak myślałem, cena Radka nieaktualna. :/

Edytowane przez Mimaaacz
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta cena Radka, to chyba była pomyłka. 

Niemożliwe, żeby sprzedawali R9 290 po takiej cenie.

 

XFX DD jest cholernie głośnym chłodzeniem, nawet bez robienia OC. Za to jej wygląd, to po prostu bajka. Wiem o czym mówię, bo dysponowałem tę kartę przez tydzień czasu.

Rozdzielczość 2560x1080 ma tylko nieco większe wymagania od 1920x1080, tak więc spokojnie wystarczy tu kręcony R9 280X/GTX 770. Niestety, ale z R9 290 nie zmieścisz się w budżecie (no chyba, że kupisz zestaw bez SSD).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Zgadza się, XFX po tej cenie zniknął - nie żebym jakoś płakał, bo tak jak mówiłem, jakkolwiek bezsensownie (w końcu od wyglądu mocy nie przybywa) to nie zabrzmi, lubię mieć kolorowo (dla niektórych pewnie "tandetnie") w obudowie, a XFX tego akurat nie zapewnia (choć wygląd zdecydowanie elegancki - co kto lubi :)).

 

@Mimaacz - ok, dzięki za świetne wytłumaczenie :)

 

@piterr3 - też z testów wywnioskowałem, że do tej rozdzielczości na dzień dzisiejszy dawałby radę spokojnie GTX770, ale jednak chciałbym komputer potrzymać parę lat i nie musieć - przynajmniej w początkowym okresie - martwić się, że gra, która wyjdzie za kilka miesięcy będzie już musiała chodzić na poobniżanych detalach, bo karta nie wydoli. Liczę na to, że coś rzędu R9 290 da chociaż te parę dodatkowych miesięcy do okresu grania na ultra :)

 

A co do budżetu to na escu bodajże dawało się zmieścić podobny zestaw z R9 290 z MSI w okolicach 3570zł więc nie tracę nadziei ;)

Edytowane przez Tigro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej ciężko będzie, musiałbyś trochę dołożyć lub rzeczywiście zrezygnować z SSD.

 

Jeszcze jedno - w zestawie nie uwzględniasz obudowy, czyli rozumiem że masz coś w miarę sensownego? Bo jednak przy takim zestawie bez przewiewnej budy ani rusz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa minionej epoki :)

Z przodu powietrze będzie blokowane przez koszyki, u góry nic nie zamontujesz. Jedyne opcje to bok + tył. Przygotuj się na to, że będzie gorąco ;)

 

Plus jest taki, że karcie na pewno pomoże instalacja bocznego, 120mm wentylatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja się domyślam, że minionej epoki, skoro razem z całym komputerem kupowana była 6 lat temu :D Myślałem, że akurat w temacie obudów nie nastąpił taki postęp, żeby w jakimś znaczącym stopniu się zdezaktualizowała.

 

Tzn. może podnieść temperatury w nieakceptowalnym stopniu? Czy z biedą, ale jednak powinna dać radę? :)

Edytowane przez Tigro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...