Skocz do zawartości
sfinksred

Linux na 6letniego laptopa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

szukam dystrybucji Linuxa do zainstalowania na 6letnim laptopie - w domyśle jako alternatywa dla Win7. Używany ma być do internetu, filmów, pisania w "wordzie". Naprawdę podstawowe zadania =)

 

Wymagania:

- żeby jak najbardziej przypominał windowsa, tak żeby dla tej osoby przesiadka z Win nie była problemowa

- proste używanie, beż żadnych skomplikowanych rzeczy do robienia w trakcie używania

- bezproblemowe odtwarzanie filmów i pisanie dokumentów

 

Myślałem np. o Xubuntu.. są jeszcze jakieś alternatywy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porzuciłbym *buntu na rzecz Minta - bazuje i jest w 100% zgodny z ubuntu, a nie pali im się tak z każdą aktualzacją, przez co omija go 90% wtop ubuntu, nie idą w jakieś debilne mir'y etc. Rozsądna dystrybucja user-friendly.

Aktualnie do wyboru masz środowiska:

- mate (fork gnome 2.32 - proste, stabilne i funcjonalne),

- xface (w sumie podobne do mate)

- kde (moje ulubione, ale straszny bloatware, na notebooku z c2d i 3gb łazi, ale szybkie to to nie jest)

- cinnamon - produkt własny teamu minta - mnie strasznie nie pasuje i wciąż jest dziurawe, do tego imho brzydkie jak vista.

- oficjalnego wydania z lxde obecnie nie ma, ale łatwo doinstalować.

Używam minta na w sumie 3 maszynach od ~4 lat, generalnie wersja 13, czyli ubuntu 12.04 LTS jest bardzo udana i stabilna. Kolejna wersja LTS będzie lada chwila - jeśli już jej nie ma (ubuntu już jest).

 

Jeżeli jednak notebook ma być dla osoby, która jest niekomputerowa a zwłaszcza nie linuxowa, to zastanowiłbym się nad mintem LMDE, czyli bazującym na Debianie - obecnym testingu. Tam w ogóle w ciągu roku aktualizacje wychodzą rzadko i głównie security, raz do roku idzie jedno rolling update i tyle. Zasadniczo LMDE jest dobrze skonfigurowanym debianem i nie wymaga wielu czynności do wykonania po instalacji. Ewentualnie doklepać repo do przeglądarki, klienta poczty i libreoffice, żeby aktualizowały się częściej, niżdevs wstawiają nowe wersje do repozytoriów Debiana (bo robią to bardzo rzadko)

LMDE dostępne jest jak dobrze pamiętam z mate lub cinnamonem, ale w repozytoriach są wszystkie ważniejsze środowiska, acz niekoniecznie w najnowszych wersjach.

 

PS. Dla uniknięcia ciągłej walki z flashem jako przeglądarkę na linuxa polecam chrome - ma własnego flasha (dobrze działającego) i generalnie jest najszybszą linuxową przeglądarką. Ewentualnie chromium + pepperflash od google, ale po każdej aktualizacji chromium trza od nowa edytować jeden jego config, żeby pepperflash działał, więc robota głupiego.

 

PS2. Od siebie polecam szczerze mate - używałem go długo i długo używałem gnome 2.32. Jest proste i szybkie, ma fajne narzędzia. Lub xfce - jak wyżej, może trochę ładniejsze, więcej jednych konfiguracji, mniej drugich, ale równie świetne. Nie używałem, bo po prostu zacząłem z gnome 2.x. Lxde - miałem przez chwilę na bardzo słabym sprzęcie, działało naprawdę ok - zrezygnowałem, bo trafił mi się bug bardzo ściśle powiązany ze sprzętem i irytujacy, którego nie udało mi się rozwiązać.

 

PS3. Jeżeli wybierzesz coś bazującego na ubuntu, to niech ktoś raz na jakiś czas - najlepiej nie więcej, niż 2 miesiące - zaktualizuje system. Odkąd pamiętam, jeżeli odpuścisz ileśtam aktualizacji i pakiety przeskoczą o kilka wersji, to zawsze coś się pierdzieli przy aktualizacjach - po prostu nikt nie testuje upgrade z przeskokiem o kilka wersji.

 

Powodzenia.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przerobiłem już kilka linuxów : od ubuntu, kubuntu etc. właśnie przez minta (który mi bardzo podszedł [testowałem Mayę z MATE]) i ogólnie stwierdzam, że dla mnie nie ma lepszego linuxa niz OS Luna (http://elementaryos.org/).

 

Wiem, do windowsa wcale nie jest podobny (bo przypomina OSX) ale jest mega wygodny i łatwy w obsłudze. Silnik to Ubuntu 12 LTS więc masz support na kilka lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...