Skocz do zawartości
Gość Łukasz Tkacz

Monitor 23-24", do laptopa / stacjonarki, raczej biurowy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Łukasz Tkacz

Witam,

rozglądam się za monitorem do lapa z podpisu. Taki eksperyment, czy jednak zmienię całość na stacjonarkę, czy starczy wrzucenie odpowiedniej "oprawy" do lapa. No ale przejdę do rzeczy.

 

Graczem jestem raczej niedzielnym. Od czasu do czasu coś, ale raczej rzadko, więc to nie jest priorytet.

Sporo za to czytam i pisze, więc do pracy biurowej musi być sensowny.

Sam nie jestem pewien, czy lepiej 23 czy 24"... niby tylko cal różnicy, poza tym mam biurko kątowe, więc jakiś gigant może nie wejść zbyt daleko. 

 

Mile widziane coś więcej niż to porobione 16:9 tj. Full HD, sądzę, że np. 1900x1200 jest lepszym wyborem.

No ale mogę się mylić :)

 

 

Budżet, sądzę, że maksymalnie 750zł... co możecie w tej cenie polecić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też będę kupować monitor pod laptopa więc rozpoznanie rynku już zrobiłem. Co do rozdzielczości - zgadza się. 1920x1200 to 120 linii więcej w pionie i to się odczuwa przy przeglądaniu internetu/pracy biurowej/oglądaniu zdjęć.

 

Jest tylko jedno ale, dobry monitor 23...24 cale 1920x1200 to koszt 850zł (np. LG na matrycy IPS). A dobry monitor tej samej wielkości ale FullHD to tylko 500zł (np Philips na matrycy IPS). Czy dopłacić prawie 400 stówki za trochę więcej linii w pionie? Też mam ten dylemat.

 

Co do wielkości to powiem tak, w pracy jako informatyk mam 22" FullHD i dobrze mi się na tym pracuje. Nie wydaje mi się, żeby wielkość czcionki była za mała. Gdybym miał wybrać dla siebie do domu to 23" byłoby optymalne. Cena jest jeszcze rozsądna, natomiast za 24 cale jest już spora dopłata więc sam musisz ocenić.

 

Dlaczego wszędzie Ci mówię o IPS? Bo w zdecydowanej większości monitorów oznacza to idealne kolory zgodne z rzeczywistością i bardzo szerokie kąty widzenia. Jeżeli raz zobaczysz dobry IPS to się w nim zakochasz i nie będziesz już chciał żadnego innego ekranu.

Edytowane przez comfort

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Dzięki za rady! 

Sądzę, że niemal 2x większy koszt za te 120 pikseli więcej to jednak zbyt wiele... podobnie i cal więcej. 

Nie jestem jeszcze pewien, czy IPS to na pewno dobry wybór. Nie miałem okazji używać, tylko na telefonach i tabletach (tam jest bajka, coś świetnego). 

 

Hm.. a masz już jakieś określone typy? Jak szukałem to właśnie rzuciły mi się w oko IPSy od LGka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jest właśnie ten sam typ matrycy co w smartfonach i tabletach, możesz się spodziewać podobnej jakości obrazu.

 

Jeżeli chodzi o monitory o rozdzielczości 1920x1200 to faktycznie IPS od LG są naprawdę w dobrej cenie. Przykładowo model LG 24EB23PM-B kosztuje w granicach 850zł.

W przypadku rozdzielczości 1920x1080 nie do pobicia cenowo są monitory Philipsa na IPS np. Philips 234E5QSB za 500zł.

 

Jeżeli zależy Ci na dodatkowej funkcjonalności typu więcej portów czy funkcje pivota to te same monitory są też w wyższych wersjach przy czym trzeba dopłacić 50...100zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od potrzeb w jaki sposób planujesz z zewnętrznego monitora korzystać. Jeśli będą to głównie multimedia: filmy, gry i doraźna praca biurowo-graficzna to jak najbardziej format 16:9 będzie lepszym wyborem. Tak pod względem ceny panoramy 16:9 są bardziej atrakcyjne niż 16:10.

 

Z kolei jeśli więcej czasu spędzasz nad Wordem, PDFami, programowaniem, obróbką grafiki - to zdecydowanie format 16:10 będzie znacznie lepszym wyborem.

 

Prosty przykład: 16:10 jest bardziej optymalne w zastosowaniach kiedy musisz pracować "z dwiema pełnymi stronami jednoczośnie" np. na jednej połówce Word, a na drugiej otwarty PDF lub z dwiema stronami jednocześnie na ekranie:

 

 

16:10 1920x1200 - czytanie książek, praca w Wordzie:

 

 

3SwzP4I.png

 

 

 

ZfONspw.png

 

 

 

iayCsBM.png

 

 

Dlatego po prostym porównaniu 16:9 do 16:10 już wiedziałem jakie proporcje będą dla mnie lepsze. Dodatkowe 120 linii wyraźnie poprawia komfort pracy. Ja wybrałem Della U2412M jako wariant budżetowy do 1000 zł.

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...