Skocz do zawartości
Wyssany Paput

i7 3930K wysokie temperatury.

Rekomendowane odpowiedzi

Problem wygląda następująco, podczas grania temperatura procesora dochodzi do 82 stopni a karty grafiki 75. Ostatnio nawet ciężko było dotknąć chłodnicę z góry. Przy normalnej pracy komputera procesor ma około 40 stopni, grafika 38.
Obieg wody przebiega następująco:
Zbiornik (500ml) > pompka > karta grafiki > chipset > chłodnica x1 > procesor > chipset > chłodnica 3x

Tak to wygląda:
post-209980-0-45169100-1401733277_thumb.jpg

Procesor: Intel Core i7 3930K – chłodzenie: EK Supremacy Clean CSQ : Full Nickel
Grafika: EVGA GeForce GTX 770 Superclocked ACX – chłodzenie: EK FC770 GTX Full Cover Nickel Acetal + backplate
Płyta główna: Asus Rampage IV Extreme +  EK FB KIT RE4 CSQ Full Motherboard Waterblock: Nickel Plexi
Radiatory : XSPC RS Series 120mm + Thermochill PA120.3 +  4 wentylatory Akasa Apache Super Silent 120mm.
Obudowa: Lian Li PC-A71 + 2 wentylatory z przodu
Pompka: Swiftech MCP655 (ma około 5 lat)
Węże: XSPC 1/2" ID - 3/4" OD (13-19mm)

Pompka została mi ze starego systemu chłodzenia, ma ona 5 opcji prędkości. Podczas składania nowego chłodzenia próbowałem przestawić ją na szybsze obroty ale coś ‘strzeliło’ i niestety nie mogę już zmienić jej prędkości, dodatkowo nie wiem na jakim poziomie obecnie pracuje.
Myślałem by zakupić nową pompkę EK D5 Vario X-RES 140 Pump and Reservoir która mam nadzieje uciągnie całe chłodzenie i rozwiąże problem.
A może problem tkwi w niewłaściwym rozplanowani obiegu? Prosił bym o pomoc specjalistów (hydraulików :wink2:). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie: do ilu stopni nagrzewa się woda. Wnioskując z drugiego zdania twojego tematu, chłodnica jest ciepła?

Co jest dziwne, bo te chłodnice co masz nie powinny się zbytnio nagrzać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj podnieść prędkość na wentylatorach, daj wszystko na full. I jak temperatury się poprawią.

Mając te komponenty które masz i te chłodnice, na wysokich obrotach wentylatorów chłodnice nie mają prawa być wyczuwalnie ciepłe.

 

Kolejność elementów w obiegu nie ma  w zasadzie znaczenia.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja się podepnę, bo mam podobny problem. Też mam termochilla PA120.3, z tym, że do tego grubą chłodnicę EK 60mm (modelu nie pamiętam). Doszedłem do wniosku, że to wina po prostu złych wentylatorów (aktualnie mam dosyć stare fandery), które generują za niskie ciśnienie i słabo po prostu przepychają powietrze.

 

U mnie w ostatnich dniach jak było po 25* na dworze (w pokoju około 30*) podczas grania CPU dobijał do 80*, a grafika trzymała 67-70*. Chłodnica była bardzo ciepła (może z 50*?). Podkręcenie wentylatorów na maxa zbiło temp o jakieś 3*.

Edytowane przez Lanc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiar temp wody się przydaje.

Sporo tez np. zależy jak te chłodnice są umieszczone, tzn skąd ciągną powietrze, z zewnątrz czy z wewnątrz, i czy są jakieś filtry/siatki które dodatkowo blokują wentylatory.

 

Jest fajny temat na forum

 

http://forums.overclockers.com.au/showthread.php?p=15834219&posted=1#post15834219

http://forums.overclockers.com.au/showthread.php?t=1113356

 

gość daje radę schłodzić 3930k i 3 780ti jedną chłodnicą 280mm :) i to latem w australii.. ofc woda po 45 stopni w syntetykach, ale wentylatory których używa to nie są jakieś delty czy inne wynalazki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przypomniałem sobie, że mam termometr kuchenny  :grin:  .
W chwili obecnej temperatura wody to 40,1C, procesor 43C, grafika 39C.
Przy budowie nowego systemu wrzuciłem również przed wentylatory siatki przeciwkurzowe.
Wentylatory są nowe. Na górze obudowy zamontowane są przed chłodnicą (3x) i wyciągają powietrze na zewnątrz, z tyłu obudowy (1x) zamontowany jest za chłodnicą i również wyciąga powietrze.

Edytowane przez Wyssany Paput

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No coś musi być nie tak z chłodzeniem samej chłodnicy, bo wodę masz ciepłą. Tak ciepła woda w idle, to jakby wentylatory nie pracowały w ogóle, a nawet gorzej (chłodnice zaizolowane).

Np. u mnie jak wyłączę całkiem wszystkie wentylatory (chłodnice w sumie 6x 120 grube), to nie dojdzie do takiej temperatury w idle.

Inny sprzęt, ale weź pod uwagę, że w idle, twój cpu jak i grafikę jest w stanie schłodzić zwykły cooler, czy na cpu box, latający na minimalnych obrotach.

A ten sam sprzęt nagrzał ci wodę do 40 stopni..

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompka jedynie jak ta co masz nie pompuje. Sam flow nie ma wielkiego wpływu na wydajność. 

Mocniejsza pompa na pewno nie zmniejszy ci temperatury wody, najwyżej ją podniesie (sama pompa też oddaje trochę ciepła do układu, im mocniejsza, tym więcej).

Na ten moment musisz rozwiązać problem ciepłej wody w chłodnicy. Nie powinna być taka ciepła jak masz, i mówimy tu o dużej różnicy. W idle powinieneś mieć poniżej 30 stopni wodę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezdenne głupi pomysł: wyłącz wentylator na pierwszej chłodnicy.

Nie bardzo rozumię. Kompletnie wyłączyć wentylator?

 

Problem został chyba rozwiązany. Jeszcze wczoraj zdjąłem filtry na kurz (oprócz jednego) i temperatury od razu spadły. Teraz temperatury w stresie to procesor 48C, grafika 44C, woda 35C.

W idle procesor 30C, grafika 29C, woda 27C.

Ostatni filtr zdejmę w weekend, niestety aby się do niego dostać muszę wymontować chłodnicę. Mam nadzieję, że temperatury spadną jeszcze bardziej.

Dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok nie sprecyzowałem :> . Nie polecam na chłodnicę, na cokolwiek innego pewnie się przydadzą.

Po co Ci filtry na chłodnicach? Wg mnie wystarczą filtry na wentylatory w obudowie komputera wdmuchujące chłodne powietrze do środka.

Co do Twoich wysokich temp. uważam, że to rozwiązałoby Twój problem :) 

post-188442-0-03751300-1401902618_thumb.jpg

Edytowane przez granat1166
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat tak się składa, że mam taki sam procesor jak autor tematu i u mnie procka schładza Thermallight macho HR02. Procek pracuje z częstotliwością 4700 MHz i pod pełnym obciążeniem osiąga max 82C. W grach jego temp. nie przekracza 70C. Pod Windowsem temp. to 35-40C. 

Edytowane przez granat1166

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat tak się składa, że mam taki sam procesor jak autor tematu i u mnie procka schładza Thermallight macho HR02. Procek pracuje z częstotliwością 4700 MHz i pod pełnym obciążeniem osiąga max 82C. W grach jego temp. nie przekracza 70C. Pod Windowsem temp. to 35-40C. 

 

I?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podsumowując,

 

- jeżeli chłodnica jest gorąca, to woda w układzie też musi być gorąca, więc nie ma wymiany ciepła procesor->woda z powodu braku różnicy temperatur

 

- jeżeli chłodnica jest gorąca, a elementy grzejące są gdzie indziej to woda w układzie krąży

 

- jeżeli chłodnica jest gorąca (dużo cieplejsza niż otoczenie) to znaczy że nie ma wymiany ciepła pomiędzy chłodnicą a otoczeniem, więc oczywistością jest problem z przewiewem

 

więc albo:

1. wentylatory są za słabe/zepsute

2. coś blokuje przepływ (kurz, wspomniane zapchane filtry)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...