Skocz do zawartości
fenfir

Problem z temperaturami/chłodzeniem na i5 2500k

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzęt posiadam od 3 lat, zawsze temperatury były jakie były, ale nie chciało mi się tego ruszać bo nie bawiłem się w mocniejsze podkręcanie. (Na samym dole specyfikacja komputera).

 

Niżej temperatury po 15 min obciążenia OCCT:

 

core1  52*C

core2  61*C

core3  59*C

core4  59*C

 

W pokoju podczas wszystkich testów temperatura wynosiła 21-22*C.

Jak widać temperatury mocno średnie, ale bezpieczne dla procesora więc przez długi czas nic nie kombinowałem.

Temperatury przy stockowym taktowaniu, napięcie podczas obciążenia 1.21V

Wiatraki przy każdym teście pod obciążeniem były puszczone na maksymalne obroty.

 

W weekend chciałem się pobawić w OC za sprawą m.in. Watch Dogs i przetestowałem proca na 4,5ghz.

 

Efekt niżej, temperatury po 25 min OCCT:

 

core1  65*C

core2  74*C

core3  74*C

core4  71*C

 

Napięcie 1.34V przy czym przy okazji trafiłem chyba na lipną sztukę bo nawet przy takim napięciu po 50min wywalił błąd OCCT.

 

Jako, że wtedy pierwszy raz montowałem cały zestaw czyli również zakładanie chłodzenia i nakładanie pasty to pomyślałem, że teraz wymienię pastę, sprawdzę czy chłodzenie dobrze przylega do proca.

Kupiłem nową pastę artica mx-2, wyczyściłem jak trzeba powierzchnię chłodzenia i proca, nałożyłem nową pastę. Skręciłem i temperatury są gorsze niż przed wymianą...

W zależności od rdzenia 1-2*C więcej po dniu korzystania z komputera.

 

Czego to może być wina? Chłodzenie przy zdejmowaniu przylegało dobrze, na moje laickie oko pasty też było w sam raz, ani nie brakowało ani nie było jej dużo.

Widać, że pierwszy rdzeń jest wyraźnie chłodniejszy od reszty.

Przy włączeniu OCCT temperatura w ciągu pierwszych 2s wzrasta o przynajmniej 10*C, przy wyłączeniu również szybko opada, w 2s po wyłączeniu jest 10*C mniej.

 

 

W idle temperatury też dość wysokie:

 

core1  30*C

core2  41*C

core3  38*C

core4  37*C

 

Sprawdziłem ręką czy radiator się nagrzewa to specjalnie ciepły nie był, mógłbym powiedzieć, że letni w dotyku. Wskazywałoby na to, że ciepło nie jest przekazywane do radiatora jednak tak jak już wspominałem pasta nałożona, chłodzenie dociśnięte. Radiator z karty graficznej (gtx 570) przy obciążeniu też gorący nie jest, fakt, że cieplejszy od radiatora z cpu, ale wielkiej różnicy nie ma a grafika ma bardzo dobre temperatury.

 

Nie mam niestety jak sprawdzić tego chłodzenia w innym komputerze.

Proszę o jakieś rady, sugestie.

 

Na koniec specyfikacja komputera:

 

cpu:        i5 2500k

mobo:     gigabyte p67-ud4

buda:     fractal r4

 

chłodzenie cpu: prolimatech armaggedon

wiatraki: x3 noiseblocker pl-2, z czego jeden na radiatorze cpu

pasta wcześniej był zalman stg-2, teraz artic mx-2.

Edytowane przez fenfir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz takie tempy w idle'u i radiator przy obciążeniu jest tylko letni, to wybitnie coś schrzaniłeś przy montażu. Na Twoim miejscu rozłożyłbym to i sprawdził wszystko jeszcze raz: czy pasta równo rozłożona i nie jest jej zbyt dużo, czy radiator dobrze docisnięty (mam na myśli "naprawdę dobrze") itp...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekam na razie na wypowiedzi innych osób bo do teraz myślałem, że faktycznie może coś źle zamontowałem za pierwszym razem, ale wszystko jest zrobione według instrukcji a przy zdejmowaniu było czuć, że radiator był przyssany do proca więc docisk był. To nie jest jakaś wielka sztuka i nie chce mi się wierzyć, że dwa razy popełniłem gdzieś błąd. Choć oczywiście na 100% tego nie wykluczam i jak nie będzie innych pomysłów to sprawdzę to kolejny raz.

 

Co do nałożenia pasty to na tym gtx 570 sam zmieniałem chłodzenie i nakładałem pastę i tam wszystko gra, temperatury bardzo dobre.

Najbardziej mi chodzi po głowie, że może od nowości sam radiator jest zwalony tylko nie mam za bardzo jak tego sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slaba wentylacja fractala, jak wylacze wszystkie wentyle i zostawie 2 to tez mam takie temp. Jak wlacze wszystkie nawet na min to temp jest taka jak w starym dziurawy elite 430. Zrob lepszy przeciag a temp spadnie.2 wentyle w tej budzie to stanowczo za malo

Edytowane przez kaijitsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kaijitsu -> przeciąg jak przeciąg, w budzie gorąco nie jest, w idle temperatury też nie zadowalają a bez obciążenia to powietrze z budy wypada ledwo ciepłe. Gtx 570 w tych warunkach sobie radzi elegancko, idle 31*C, pod obciążeniem ma maks 65*C a to nie jest specjalnie chłodna karta.

 

Zapuściłem OCCT na 15 min przy zdjętym boku budy jak i oczywiście wentyle na maksa i temperatury o 3*C mniej czyli wielkiej różnicy nie ma, mam jakieś stare wentyle to włożę je wieczorem i jeszcze sprawdzę.

 

radiergummi -> jak na stockowe taktowanie, wydajne chłodzenie i dobrą pastę to wydaje mi się, że temperatury mocno średnie, zarówno pod obciążeniem jak i w idle. Jak możesz to zapodaj jakie masz temperatury w idle. Chociaż nie ma jak tego specjalnie porównać bo według stopki masz na swoim i5 5ghz więc wiadomo, że temperatury niskie nie będą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam mam podobny problem z moim procesorem/coolerem.

Bez OC w spoczynku po około 30 minutach temperatura około 40st na rdzeniach...Po OC do nawet 4.2GHz w stresie temperatura leci nawet pod 80st...

Kolega miał ten procesor (ta sztuka, kupiłem od niego) tylko na innej płycie głównej podkręconego do 4.0GHz i w spoczynku nie przekraczało mu 40stopni z chłodzeniem Megahalem ... W stresie po największym obciążeniu nawet kilkugodzinnym zawsze temperatura kręciła się w okolicy 72st.

Nie wiem w czym jest problem. Czy procek coś się sypie?! Pasty zmieniałem chyba ze 3 różne. Chłodnice mam porównywalną do Megahalema. Myślę też że to może być wina płyty głównej. NB i SB jak i sekcja (połączone HP) zasilania grzeje się i to znacznie i w stresie dochodzi do 60st.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...