Skocz do zawartości
Caleb

Jakie pamięci RAM wybrać? Test DDR3 1333-2400 MHz w grach

Rekomendowane odpowiedzi

gskill_tridentx_ddr3_2400_5.jpg

Większość osób składających komputer wybór pamięci operacyjnej traktuje drugorzędnie, najczęściej marginalizując znaczenie szybkości ich taktowania, skupiając wyłącznie na kwestii pojemności. Takie podejście jest zupełnie zrozumiałe z praktycznego punktu widzenia, ponieważ generalnie lepiej posiadać 8GB moduły o niższym taktowaniu, zamiast 4GB demonów prędkości nie zapewniających odpowiedniego zaplecza roboczego. Jednak czy inwestycja w wydajniejsze DDR3 przynosi wymierne korzyści? Komu tak naprawdę potrzebne są superszybkie zestawy? Jakie ustawienia będą najbardziej optymalne i dlaczego statystyczny użytkownik bezrefleksyjnie wybiera standardowe 1600 MHz albo niższe? Żeby odpowiedzieć na postawione pytania przygotowaliśmy obszerne porównanie pamięci o taktowaniach 1333, 1600, 1866, 2133 i 2400 MHz, które powinno rozwiać wątpliwości oraz nieprawdziwe teorie uparcie powtarzane na forach internetowych. Zatem czy szybsze DDR3 poprawiają wydajność w grach? Jakie pamięci RAM wybrać?

Edytowane przez Caleb
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie potwierdziły się tylko polepszone wyniki w Aida64.

Z gier sprawdziłem tylko w Watch_Dogs i na moim sprzęcie nie ma absolutnie żadnej różnicy między 1333 a 1600. Jest dokładnie tyle samo klatek na sekundę i to za każdym razem. Sprawdzałem zarówno scenę statyczną jak i pokonanie tej samej trasy. Z ciekawości sprawdzę jeszcze w CS Go i może w Farcry3.

 

Aha mój RAM 1333 9-9-9-24 i takie samo 1600.

 

CS 1.6 Timedemo : tyle samo ~1200 fps dla 1333 i 1600, gra jest bardzo wrażliwa na wszelkie zabawy z procesorem. Przy tak wysokim fps nawet 1% różnicy było by widoczne.

CS GO Timedemo : tu już jest różnica : 286 vs 292 czyli 2%

Edytowane przez Polar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, panowie, jestem zdziwiony bardzo różnicą w pamięciach RAM i zgodnie z testem chcę zmienić pamięc ram w swoim kompie. Mam teraz Crucial BallistiX 2x8gb 1600mhz a chcę taką samą ilość czyli 2 x 8gb ale w 2133mhz i CL9. Co możecie polecić ?

Edytowane przez geforc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i5 4670k ◉ AsRock z87 Extreme6 ◉ Crucial BallistiX 2x8gb 1600mhz ◉ 2x1TB WD EZEX Blue ◉ OCZ Vector 128gb SSD ◉ Palit Nvidia GTX 780 Super JetStream ◉ Fractal Design Newton R3 600W ◉ Fractal Desing Arc Midi R2 ◉ CPU PHANTEKS PH-TC14PE ◉ Asus Xonar D1

 

 

wziąłbym G.Skilla TridentX w 2133mhz ale mam malo miejsca pod chłodzeniem...

Edytowane przez geforc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ w temacie OC jestem zielony jak trawa, chciałbym się dowiedzieć, jak to jest z pamięciami o wyższym taktowaniu (>1600MHz) na płytach obsługujących maksymalnie 1600 MHz. To się da ze sobą zgrać? Zwiększyć możliwości płyty odnośnie akceptowalnego taktowania RAM-u? Chodzi mi o prostą odpowiedź "tak" lub "nie". Choć ogólnymi, przykładowymi objaśnieniami nie pogardzę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w opisie płyty jest że maksymalnie obsługuje pamięci 1 600 mhz to na 99% tak będzie .

 

Co innego jak w specyfikacji masz że obsługuje ramy 1 866 mhz czy szybsze poprzez OC .

 

Dużo zależy tu od chipsetu płyty - B85 czy H87 mają max. 1 600 mhz , nawet wersje ze zdjętą blokadą OC ( jak Asrock H87 Fatalyty ) nie obsługują pamięci 1 866+ mhz .

 

Tylko płyty na Z87 czy Z97 mają obsługę ramów 1 866+ mhz poprzez OC .

 

Choć nie mam żadnej z nowych platform Intela ( SB + ) więc nie wiem jak dokładnie z pamięciami na tej platformie .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy 2133c9 i 2400c10 różnica wydajności jest naprawdę mała. I tak jak napisał Lanc, 2666c12 to raczej kiepski pomysł. Sam od około roku mam G.Skill Ares 2133c9, na LGA1156 były bardzo przydatne. Teraz na LGA1150 ustawione XMP.

@Kavix

Szybkim pamięciom można obniżyć opóźnienia w niższych częstotliwościach, np moje pamięci chodzą stabilnie w 1600MHz na 7-8-8-18,1t, 1.65V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W G.Skill TridentX tak - zobacz zdjęcie w pierwszym poście tego tematu. Widzisz małe śrubki z boku? Odkręcasz dwie i grzebień zdejmujesz. Mnie takie pamięci weszły pod kobylasty cooler be quiet! Dark Rock Pro 2 na ASUS Maximus VI Formula. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W super pi wyniki będą niemal identyczne dla 1333 i 2133.

Żebyś się nie zdziwił :P W 1M nie będzie (zbyt widocznej) różnicy, ale gwarantuję Ci, że w 32M jak najbardziej.

 

Pamiętajcie, że liczy się nie tylko taktowanie i opóźnienia.

Ważne jest to, czy kości są jednostronne, czy dwustronne, i na jakich modułach je oparto.

Obecnie najlepszą wydajność mają dwustronne kości na Samsungach HCH9.

W sensownej cenie są np. te.

Jak ktoś chce szaleć, to na wypasie są te. Sam mam w sumie cztery takie kości do platformy OC na LGA 2011 i dają niezłego boosta nawet w porównaniu do PSC X (które są uważane za wydajne) :)

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żebyś się nie zdziwił :P W 1M nie będzie (zbyt widocznej) różnicy, ale gwarantuję Ci, że w 32M jak najbardziej.

 

 

Sprawdziłem na 4M i różnica była w granicach błędu pomiarowego 49.421s vs 49.412 bardziej stawiam na to że jakiś inny proces użył procesora więcej.

Dalej oponuje że to ma w ogóle jakiekolwiek znaczenie tylko jeśli program masowo kopiuje dane w pamięci. Tylko takie testy wykazują różnice.

Druga sprawa że mam płytę Sandy Bridge może w nowszych to ma większe znaczenie.

RAM to komponent PC najbardziej opierający się modzie na  zmiany. Wszystko inne jest już "dla graczy". RAM też musi ! :)

IMO to ostatnie chwile świetności i ddr3 jest tego jeszcze sporo na magazynie i trzeba sprzedać, zanim wejdzie ddr4. Test wybornie trafia w temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO to ostatnie chwile świetności i ddr3 jest tego jeszcze sporo na magazynie i trzeba sprzedać, zanim wejdzie ddr4. Test wybornie trafia w temat.

Nietrafina prognoza i błędne wnioski :) Strzelaj dalej.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, to jest niby 2%, ale 12s w SPI to gigantyczna różnica, bo tam się walczy o setne części sekundy :P

 

Widzę, że ludzie nie pamiętają, jak było na przełomie DDR - DDR2, a później DDR2 - DDR3 ;)

Przecież za każdym razem nowa technologia była dużo droższa i dużo wolniejsza od starej :ploom:

Dopiero po dłuższym czasie ceny oraz wydajność się wyrównywały. Nie ma podstaw, by twierdzić, że tym razem będzie inaczej.

 

 

Z tego co pamiętam płyty LGA775 DDR3 były znacząco droższe od odpowiedników na DDR2. Nie mówiąc o pierwszych dobrych kościach pamięci DDR3, które kosztowały kosmiczną kasę :P

 

Z kolei pierwsze kości DDR2 to było tak masakryczne dziadostwo wydajnościowe, w porównaniu z porządnymi DDR1, że aż strach było na to patrzeć :P

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ivanov i Caleb

 

To na jakim etapie swojego technologicznego życia są pamięci DDR3? Bliżej początku, środka czy końca? 

Zaliczyły już 3/4 trasy do mety :) Ich żywcie trwa i tak znacznie dłużej niż poprzednich generacji, a skoczy się dopiero wtedy, gdy ceny poszybują wysoko i memki przestaną być opłacalne. Oczywiście "dziwnym" trafem zbiegnie się to pewnie z ekspansją nowych platform wspierających DDR4, Jednak nawet jak wejdzie DDR4 na drogie LGA 2011 albo bardziej przystępne LGA 1151 (tylko niektóre modele), to DDR3 będą się trzymać mocno na pozostałych frontach. Zresztą z DDR4 na razie nie pokazano nic ciekawego.

Edytowane przez Caleb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może mi wyjaśnić po jaką holibkę testowano ramy na lga 2011?? Znaczy rozumiem, pomysł autora etc ale nijak ma się on do obecnej sytuacji na rynku w sensie nadal ludzie kiszą się głównie na SB, IB i teraz ew migrują na haswelle w jakimś stopniu.

 

SB-E ma wydajniejszy kontroler pamięci ale co z tego skoro liczbę ludzi ją posiadających można pewnie policzyć na palcach jednej ręki  ;).

 

Tak, mam ból [gluteus maximus] ponieważ jak dla mnie ten artykuł to sponsorowany art co by kościom Tridenta podskoczyła nieźle sprzedaż(i widząc opinie w necie  oraz komentarze pot artykułem to tak właśnie się dzieje). Na stronę wejdzie ziomek co nie czyta artów od deski do deski, kliknie sobię stronę z wynikami z BF4 i nagle szok, pędzie do sklepu po nowe ramy bo przecież 20% wzrost wydajności będzie miał! 

 

Guzik a nie wzrost wydajności:

http://www.anandtech.com/show/4503/sandy-bridge-memory-scaling-choosing-the-best-ddr3/6

 

Serio, po co robić test pamięci na lga 2011? Nie macie pomysłów na inne arty to mogę wam podesłać.

 

Ten test (z annandtecha) jak praktycznie wszystkie inne testy na SB pokazują, że na SB taktowanie ramu w grach praktycznie nie ma żadnego znaczenia i można jechać na 1333 co najmniej do wymiany platformy. A póki co platformy raczej zmieniać się nie opłaca...

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może mi wyjaśnić po jaką holibkę testowano ramy na lga 2011?? Znaczy rozumiem, pomysł autora etc ale nijak ma się on do obecnej sytuacji na rynku w sensie nadal ludzie kiszą się głównie na SB, IB i teraz ew migrują na haswelle w jakimś stopniu.

Ponieważ założenie testowe jest takie, aby niebawem sprawdzić Single vs Dual vs Quad. Zrób takie porównanie na LGA 115x. Skrócone wyniki z Haswella masz w artykule. Zapraszam do lektury. Czterokanałowy kontroler o jakim wspominasz nie był w pełni wykorzystywany, testowy zestaw to 2x 4GB.

 

Tak, mam ból [gluteus maximus] ponieważ jak dla mnie ten artykuł to sponsorowany art co by kościom Tridenta podskoczyła nieźle sprzedaż(i widząc opinie w necie  oraz komentarze pot artykułem to tak właśnie się dzieje). Na stronę wejdzie ziomek co nie czyta artów od deski do deski, kliknie sobię stronę z wynikami z BF4 i nagle szok, pędzie do sklepu po nowe ramy bo przecież 20% wzrost wydajności będzie miał! 

 

Guzik a nie wzrost wydajności:

http://www.anandtech.com/show/4503/sandy-bridge-memory-scaling-choosing-the-best-ddr3/6

Najpierw sprawdź kto w kraju sprzedaje takie pamięci... Uuuuu... nie ma ich w dystrybucji, a to peszeek. Producent się nie nachapie :D Taki mi przykro... Proszę cię, apeluje, błagam, nie podpieraj się artami z Anandtecha - ten portal upadł na pysk w kwestii testów. Spokojnie znajdziesz tam porównania, gdzie Pentium G3220 jest równie wydajny jak Core i7-4770K w grach... które testują na 3-Way Crossfire HD 7970. Litości.

 

 

Serio, po co robić test pamięci na lga 2011? Nie macie pomysłów na inne arty to mogę wam podesłać.

 

Ten test (z annandtecha) jak praktycznie wszystkie inne testy na SB pokazują, że na SB taktowanie ramu w grach praktycznie nie ma żadnego znaczenia i można jechać na 1333 co najmniej do wymiany platformy. A póki co platformy raczej zmieniać się nie opłaca...

 

 

Bo mamy taki kaprys :) Pomysły na arty możesz podesłać wraz z podpisanym czekiem in blanco hehe. Swoją drogą, pewnie nie rozumiesz że wszystko zależy od miejsca testowego i użytych aplikacji. Ten wielce wspaniały artykuł z AA pokazuje w z gier tylko Crysis i Metro, które wiadomo co będą pokazywać - nic (akurat obydwa sprawdzałem pod tym kątem).

Edytowane przez Caleb
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podałem annandtech jako przykład, równie dobrze można skorzystać z testów innych portali(polskich i zagranicznych). Tomshardware już bodajże krótki czas po premierze pokazał testy porównane na różnych modułach ddr3 na Haswellu. 

 

Fajnie, że w planach macie testy dual vs quad channel aczkolwiek testów "quadów" raczej nie brakuje(toms hardware zrobił to "wieki" temu). No i moim zdaniem to sztuka dla sztuki. Nie dość, że mobasy potwornie drogie to dodatkowo nikt przecież na taką platformę nie zmigruje bo nagle jest jakiś tam boost w porównaniu do dual channel. Pewnie jest jakaś zajebiście niewielka grupa ludzi, która nagle rzuci się lga 2011 i SB-E, ceny na alledrogo podskoczą i w ogóle nastąpi boom. 

 
Co do SB... którego sam jestem posiadaczem :P.
Powszechnie wiadomo, że na SB pomiędzy modułami 1333 a nawet 2133 różnica jest niewielka. SB po prostu nie robi to różnicy. W Ivy bridge i Haswellu jest oczywiście zupełnie inaczej ale trudniej spodziewać się czegoś innego. IB zadowalało się pamięciami 1600 także nic dziwnego, że haswelle robią użytek z modułów 2133. Ewolucja.
 
Rozumiem co ten test miał pokazać ale nie rozumiem dlaczego właśnie na taki art się zdecydowaliście. Przetestowany procek i podstawka gości zapewne u znikomej ilości ludzi. Zamiast katować te pamięci na "martwej" platformie, lepiej było zrobić test pokazujący czy obecnie warto przesiadać na hasswela np w stosunku do posiadania SB czy  IB albo wysilić się na coś bardziej kreatywnego. Tutaj niestety odstajecie kilka dekad w stosunku do PCLaba(bez obrazy).  Stare testy na SB i IB imo nie są już tak wiarygodne bo jednak sterowniki od grafik też pełnią ważną role w uzyskanym końcowym wyniku FPS. No i ważny jest fakt, ze premierę miały nowe karty od AMD oraz NVIDI. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Lepiej było zrobić test pokazujący czy obecnie warto przesiadać na hasswela np w stosunku do posiadania SB czy  IB albo wysilić się na coś bardziej kreatywnego. Tutaj niestety odstajecie kilka dekad w stosunku do PCLaba(bez obrazy).  Stare testy na SB i IB imo nie są już tak wiarygodne bo jednak sterowniki od grafik też pełnią ważną role w uzyskanym końcowym wyniku FPS. No i ważny jest fakt, ze premierę miały nowe karty od AMD oraz NVIDI. 

No na pewno odstajemy od serwisu, który nie przeprowadził nawet takiego testu :smoke: Widocznie pasmo dla RAM zajęły kreatywne artykuły telefonów, tabletów, laptopów i wpisy z bloga. Trochę chyba dramatyzujesz.

 

Co do SB... którego sam jestem posiadaczem  :P.

Powszechnie wiadomo, że na SB pomiędzy modułami 1333 a nawet 2133 różnica jest niewielka. SB po prostu nie robi to różnicy. W Ivy bridge i Haswellu jest oczywiście zupełnie inaczej ale trudniej spodziewać się czegoś innego. IB zadowalało się pamięciami 1600 także nic dziwnego, że haswelle robią użytek z modułów 2133. Ewolucja.

Że jesteś posiadaczem SB domyśliłem się od razu, po tonie wypowiedzi i roszczeniowej postawie. Sprawdzałeś wpływ taktowania RAM sam czy powielasz forumowe mądrości? Jeszcze niedawno "powszechnie" było wiadomo że szybszy RAM na żadnej platformie nic nie daje łącznie z LGA 2011 i LGA 1150. Takie krążyły opinie zbudowane na koślawych testach jak z Ananda. A tutaj zonk, jest inaczej. Jak znajdę czas to przejadę też inne platformy z LGA 1155 na czele. Wtedy się przekonamy ile były warte zagrabaniczne testy. 

 

 

Rozumiem co ten test miał pokazać ale nie rozumiem dlaczego właśnie na taki art się zdecydowaliście. Przetestowany procek i podstawka gości zapewne u znikomej ilości ludzi. Zamiast katować te pamięci na "martwej" platformie, lepiej było zrobić test pokazujący czy obecnie warto przesiadać na hasswela np w stosunku do posiadania SB czy  IB albo wysilić się na coś bardziej kreatywnego.

Chyba jednak pojmujesz go inaczej - to jest test PAMIĘCI, nie CPU wszelkiej maści + RAM, więc platforma została dobra specjalnie pod te podzespoły z możliwością sprawdzenia każdej konfiguracji (Quad, 64 GB itp). Z twoich postów wynika, że chciałbyś aby wyniki wyglądały inaczej tzn.: pokazywały zerowe różnice między 1333 i 2400, bo pewnie masz kości 1333. Drugiej części tego zdania zupełnie nie rozumiem, testów CPU mamy w bród i pokazują dokładnie czy warto migrować z SB,IB na Haswella: 

 

http://www.purepc.pl/artykuly/procesory

Edytowane przez Caleb
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...