Skocz do zawartości
Kwazor

Elektrownia słoneczna by Kwazor

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Ten regulator to jakiś inteligentny step down transformer ? Bo rozumiem że zawsze chcesz wyciągać 12V.

Pozatym po ile my teraz mamy prąd - 60gr/Wh ?

Kalkulacja daje nam że 350zł (twój koszt) to daje ~580 Kwh.

Czyli przy 50W (zakładając że cały czas tyle mamy, tak naprawdę wiadomo że trzeba byłoby policzyć średnią z dnia) - to nam daje 11600 godzin pracy aby się zwróciło :) (483 dni) - średnio opłacalny biznes zważywszy że kalkulacja obejmuje dni całe (a w nocy słońce nie świeci ;p) , + fakt że ciągle mamy te 50W.

 

Obliczenia oparte są na 50W a nie na 90W jak masz w poście ale zakładam że nigdy tyle nie wyciągasz.

 

Ekonomicznie -do kitu,

hobbystycznie -fajne cacko .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ekonomicznie -do kitu,

hobbystycznie -fajne cacko 

 

Uderz w stół a nożyce się odezwą .. ok masz rację i nie .

Ty nie pamiętasz co to jest 4 stopień zasilania ( ja też nie ) ale jak przypominam sobie minę sąsiadów gdy oni NIE MIELI prądu a u mnie świeciło się normalne światło to było coś zabawnego. A prądu nie było 3 dni... a mi to ryba  3 dni akumulatory wytrzymały.

 

z 2 strony jest jeszcze 1 aspekt bo chcę robić to co lubię a nie pracować u kogoś... może kiedyś pojawi się : Wyprodukowano w Polsce z ceną niższą niż od skośnookich...

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozum mnie źle, też jestem hobbystą i lubie się bawić w takie rzeczy. Po prostu ogniwa słoneczne mają kiepską sprawność , pewnie wiatrak lepszy.

Mówię o samym ciągnięciu prądu ze słońca, ekonomicznie nieopłacalne. Ale ty tutaj masz jeszcze baterie ala UPS, więc jesteś przygotowany na brak prądu (ale przecież nie zawdzięczasz tego jednak bezpośrednio ogniwom, bo przecież możesz je równie dobrze ładować z sieci).

Komentuje same ogniwa ;p.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozum mnie źle, też jestem hobbystą i lubie się bawić w takie rzeczy. Po prostu ogniwa słoneczne mają kiepską sprawność , pewnie wiatrak lepszy.

Mówię o samym ciągnięciu prądu ze słońca, ekonomicznie nieopłacalne. Ale ty tutaj masz jeszcze baterie ala UPS, więc jesteś przygotowany na brak prądu (ale przecież nie zawdzięczasz tego jednak bezpośrednio ogniwom, bo przecież możesz je równie dobrze ładować z sieci).

Komentuje same ogniwa ;p.

 

Pozdrawiam

 

Bo z założenia wytworzona przez fotoogniwo w czasie korzystnych warunków (świeci słońce) energia elektryczna   musi być magazynowana w bateriach. Nie możesz liczyć na to, że to co wytworzą ogniwa wystarczy do zasilenia jakichś urządzeń ponieważ fotoogniwo jest źródłem chimerycznym (podobnie zresztą jak elektrownia wiatrowa). A Kwazor bardzo dobrze robi zgłębiając wiedzę i projektując swoje rozwiązania bo jak podskoczy sprawność ogniw i ich wytrzymałość to nagle okaże się to opłacalnym biznesem a jak się nauczy na poli/mono/cigs to będzie mu łatwiej w przyszłości. Grunt to dobry pomysł i samozaparcie w realizacji.

 

Kwazor planujesz (bądź myślałeś nad tym) by zrobić ogniwo śledzące ruchy słońca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do trwałości Ogniw to podaje się spadek o 20% w ciągu 25 lat więc szybciej je uszkodzi mechanicznie niż odczuję spadek mocy. Co do sprawności to SL2 to druga generacja CIGS więc to jest dosyć nowe ( tj 2009 rok je wprowadzono )

Ogólnie :  Mono : 18-22% Poli 14-18%  Amorfiki : 6-10% CIgs :12-14% Telurek Kadmu : 10-12%.

Są info o 26 i więcej % sprawności ( ogniwa wielowarstwowe ) ale narazie wszystko w labolatorkach..o cenie nie wspomnę -- CIGS np ma 6-10x cieńszą warstwę P-N co powoduje niski koszt produkcji.

 

Poczekamy zobaczymy..

 

Co do Trakera solarnego nie było by to trudne ( nawet 3d ) ale już mechanika to większe wyzwanie (ale nie dla mnie technika mechanika ) ale na balkonie tego nie zamocuję :D.

 

Napisano z energii odnawialnej : 12.6V 1A ( pochmurno dziś )

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zainstalowany na chwilę 2 panel użyczony przez kolege :

2930529300_1404642775_thumb.jpg 

 

105W pokazało w szczycie.. ale 8 amper cisneło ostro...

 

No i Regulator po przeróbce na 15A ( 30 pln wiecej ) :

 2915470300_1404643848_thumb.jpg

 

Śmiga aż prąd huczy w kablach..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie nic z drzewem nie mogę zrobić ... ale do czasu aż wichury przyjdą to znowu ją połamie.

Co do zmiany kąta-- stelaż leży i kwiczy- brak spawarki aktualnie.

Co z pomiarów :

Wyciśnięcie 30 Ah dziennie to żaden problem ( ~ 360 -400Wh )

Takie tam 86W ( lekke cirrusy )

 3935375600_1407076403_thumb.jpg

 

A tak to na mierniku 102- 105W już się pokazywało.

 

Post napisany z :12.8V 1.16A ~14.8W

 

Edit 2.0  : Takie "tam" 144W się pojawiły ... 14.1V i 10.1A....

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update po 2 latach.

Regulator w nowej rewizji z złączem sterowalnym ( odcięcie obciążenia przy 11.3V ) wykonany w 2015 roku.

Dodatkowe 16 akumulatorów 7.2Ah EUROPOWER wyrwane za grosze z UPS-a który chciał być łodzią podwodną.

Czyli 150Ah pojemności jest, 

Narazie zabudowa w biurku. Musze zrobić "power bank" do tych akumulatorów. Waga całkowita ~50kg..mły lekki i poręczny może raz naładuje mi mp3 ;)

 

Moc :

7943758900_1478086904_thumb.jpg

 

Zestaw Aku :

4438086000_1478085659_thumb.jpg 
 
By wydoić ten zestaw do końca mój laptop musiał by być włączony non stop 48H. A jeszcze router /ładowarka do telefonu itd... 
 
2053073200_1481476530_thumb.jpg 
Edytowane przez Kwazor
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...