Skocz do zawartości
HubiiDubii

Budowa Układu WC i związane z tym dylematy

Rekomendowane odpowiedzi

postanowiłem spróbować swoich sił w budowie systemu chłodzenia cieczą. Z tego względu że tego nigdy nie robiłem a teoria z praktyką nie zawsze idzie w parze prosił bym o podpowiedź. Na mój komputer składa się:

 

-CPU - I7-4770K,

-MB - Asus Maximus VI Gene

-GPU- GTX 780

-CASE- Antec P180m

 

Problem polega na tym że nie wiem jaką chłodnice wybrać, buda ma wymontowane wszytskie zatoki w górnej części i sanki pod koszyki na dyski więc na front może wejść chłodnica 2X120 myślałem o tej link drugą sztukę dałbym na górę. Drugą opcją jest chłodnica 2X140 link zamontowana na górze w miejscu gdzie obecnie jest duży wentylator.
Do kompletu są wiatraki NB BlackSilent Pro PLPS 120mm 3szt, oraz NB BlackSilent Pro PK1 140mm 2szt posiadna pompka  to Alphacool DC-LT Ceramic link. NIe mam również wybranego bloku na CPU tu kompletnie nie mogę dojść do porozumienia sam ze sobą :P

 

Nie zależy mi na OC, bardziej skłaniam się w stronę ciszy i ciekawego wyglądu. Bardzo proszę o sugestię którą wersje chłodnic wybrać ewentualnie które rozwiązanie jest bardziej opłacalne, z góry dziękuje za okazaną pomoc. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o CPU+GPU, ale jeśli to zbyt dużo to mogę ograniczyć się tylko GPU, CPU zostanie tak jak jest czyli VENOMUS X HEATSINK. Jaką w takim razie wilekość chłodnicy zaspokoiła by apetyt CPU+GPU dwie takie chodnice nie dadzą rady link? Nie zamierzam kręcić, CPU chodzi u mnie na sztywno 4.2GHz i więcej do szczęścia mi nie potrzeba, podobnie z grafiką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od tego czasu dużo się zmieniło, teraz układy z chłodnicą od kadeta to w muzeum, układy AC potrafią być tak wydajne, że LC jest głównie dla ładnego wyglądu :) Dużo taniej wychodzi kupić topowe chłodzenie AC, z dużymi wentylatorami które będą cichsze niż wentylatory High Pressure do chłodnic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę mała obudowa żeby tam więcej chłodnic zmieścić.

280tka pociągnie to co masz, i będą lepsze temperatury niż na ac, ale rewelacji jakiejś nie będzie.

 

Tutaj gość ciągnął 4 karty i ciepłe cpu na takiej chłodnicy.. ;d

http://forums.overclockers.com.au/showthread.php?t=1114781

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że buda mała, ale prezentów od żony się nie wymienia :] po za tym bardzo ją lubię. Na początek spróbuje z 280tką na górze, zobaczymy jakie będą efekty jak będzie słabo zawsze mogę zrobić układ otwarty i podpiąć się do kranu z zimna wodą :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak : jak chcesz stworzyć coś ładnego to ludzie z forum napewno Ci pomogą, jeśli jednak priorytetem jest wydajność i stabilność to jedyna sensowna opcja to waterchiller. Produkty tego typu marki Hailea  można w Polsce kupić w sklepie Angela.pl lub Darmacz.pl :

http://www.darmacz.pl/index.php?main_page=index&cPath=1_4

http://www.angela.pl/k1040,chlodzenie-ciecza-waterchillers.html

Jakie są różnice w stosunku do tradycyjnego WC ? Zakup samej jednostki jest drogi, ale nie musisz kupować chłodnicy,rezerwuaru i pompek - wystarczą węże,pare przejściówek, bloki i płyn. całość może nie wygląda tak bajerancko jak profesjonalnie tworzone układy WC, ale sam układ jest prostszy,bardziej niezawodny,bardzo cichy i wydajny - jeśli dobierzesz odpowiednią jednostkę to twój sprzęt może działać 24H pod maksymalnym obciążeniem i nie będzie przy tym zbyt głośny(będzie nawet cichszy niż wydajny układ tradycyjny z chłodnicą np. 280 i kompletem wentylatorów). Ważne jest przy zakupie waterchillera aby dobrac jednostkę odpowiednią pod względem ilości wytwarzanego ciepła(każda ma opis parametru tzw. pojemności cieplnej), krótko mówiąc musisz wiedzieć ile Watt ciepła wytwarza twój podkręcony cpu i GPU i pod kątem tej wartości dobrac odpowiednią jednostkę. Wstępnie mogę stwierdzić że jednostka o pojemności 395 W na twoje potrzeby(schłodzenie cpu i gpu) powinna wystarczyć. Najtaniej taką jednostkę można zakupić w Angela.pl (model Hailea HC-300A za 1497zł).Niestety wszystkie dostępne na naszym rynku waterchilllery to model na rynek amerykański zasilane napięciem  110v więc potrzebny jest dodatkowo zakup reduktora lub konwertera napięcia. Do tego modelu waterchillera potrzebny będzie  konwerter/reduktor o mocy max 200w,osobiście polecam produkty firmy techtron(mają własny sklep online) reduktor(200w, trzeba sobie zaznaczyć opcję na stronie produktu) to koszt 60zł + wysyłka http://techtron.pl/p2486,reduktor-napiecia-230v-na-110v-vk.html

droższy model transformatorowy(na pewno stabilniejszy) to koszt 130zł + wysyłka http://techtron.pl/p2566,transformatorowy-reduktor-napiecia-230v-na-110v-200va.html.

 

Podsumowując ; jeśli masz zamiar w przyszłości stworzyć coś ładnego(zazwyczaj "artyści" w dziedzinie WC zaczynają od zwykłego prostego zestawu chłodzenia, a później ich projekty możemy ogłądać w galeriach na portalach o tematyce WC), jeśli jednak zależy Ci tylko na wydajności, ciszy i niezawodności oraz prostocie montażu to waterchiller będzie lepszą opcją.

Edytowane przez zriel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeszło mi to przez myśl, ale ze względu na fakt że lubie "ładne żeczy" chyba jak każdy i nie zależy mi na możliwość OC zdecydowałem się na tradycyjny układ chłodzenia w budzie; bardzo korcą mnie te akrylowe rurki zamiast węży, ale nie wiem czy porywam się z motyką na słońce i nie lepiej zacząć od standardowych połączeń. Zdolności manualne mam nie małe ale nie wiem czy wystarczające :] Projekt zaczyna pomału kiełkować w chwili obecnej SketchUp to moje główne zajęcie w wolnej chwili może znacie jakiś innych fajny program do takich zabaw? Na chwilę obecną rozdzieliłem plastikowy panel z górą obudowy i zastanawiam się nad montarzem chłodnicy jednocześnie czekając na jej dostarczenie. Co sądzicie o wycięciu w topie otworu ciut mniejszego od chłodnicy wykonaniu przewierceń pod śruby tak aby przypomocować ją do budy krótkimi śrubami poprzez shroud jako wypełnie ewentualnych odchyłek między blachą budy a shroudem użył bym taśmy samowulkanizującej się na zimno powstało by coś na wzór uszczelki a jednocześnie niwelowało by powstające drgania chłodnicy od pracujących wiatraków. Podobny otwór wyciął bym w plastikowym panelu i zabezpieczył drobno oczkową siatką link lub wykorzystał bym filtr przeciw pyłowy montowany na ramkę z magnsesami link. Muszę się też zastanowić gdzie umieścić Aquaero 5 LT. Kolejna sprawa i tu napewno będę potrzebował Waszego wsparacia chciałbym obecny kabel ATX przerobić tak abym uzyskać to coś link.  Kable mam w oplocie więc takie brzydactwo mi nie potrzebne chciałbym poprostu odrazu wyjść z wtyczki z kablami. Rozumiem że z pinu nr 7 i 8 wychodzę na podłączenie do Aquaero. Tylko co mam zrobić z tą zieloną pętlą z pinów nr 16 ktoś mnie oświeci?

Edytowane przez HubiiDubii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pierniczę, jak można polecać zakup choćby jednej śrubki u Darmacza...

Jak tylko słyszę tą nazwę, to mi się bebechy przewracają :angry:  Z resztą nie tylko mi.

Powinno być jakieś ostrzeżenie na forum, żeby nawet na kilometr się nie zbliżać do tego przebrzydłego oszusta.

 

BTW Kolego HubiiDubii, używaj proszę Enterów, bo Twoje wypowiedzi bardzo ciężko się czyta.

 

Wprawdzie nie miałem tego w rękach, ale w mojej ocenie waterchiller nie jest optymalnym rozwiązaniem do codziennego użytku, ze względu na głośność. To w końcu ma sprężarkę, no nie?

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc ja nie mogę powiedzieć nic złego na temat tego sklepu bo wszytskie moje zamówienia zostały zrealizowane bardzo sprawnie, ale opinie na forum nie są zbyt przychylne. Samo wykorzystanie linku do takiej osoby nie jest moim zdaniem złe przecież nikt nie każe nam tam robić zakupów a link do tego co ma się na myśli jest pomocny. Ktoś pomoże z tą zieloną pentelką o której pisałem wyżej :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest złe, bo robisz mu niepotrzebną reklamę.

 

Tzn. jasne, Twoje święte prawo, że możesz go wychwalać nawet pod Niebiosa. Ale skoro sam przyznajesz, że zdajesz sobie sprawę, że coś śmierdzi w sprawie tego sklepu, to po co potencjalnie narażać innych userów na kontakt z nim. To trochę nie w porządku.

 

Skoro są inni sprawdzeni sprzedawcy, to w mojej ocenie nie ma sensu bawić się w rosyjską ruletkę i ryzykować jakiekolwiek interesy z darmaczem.

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej z zagranicy ciągnąć graty, poczekać na większe zakupy i wtedy zamawiać. 

 

Z Darkiem nie miałem problemów ale to było za czasów jego "zdobywania rynku" teraz to kpina z ludzi i systemu prawnego w naszym kraju. A może z nieudolności i niefrasobliwości naszego aparatu represji. Co tu dużo pisać od kilku dni nagonka na "Bogu winnego" kolesia łamiącego ponad 80 przepisów i gnającego ponad 200km/h przez miasto... kpina z policji, a prokuratura nie wszczyna postępowania bo nie doszukuje się podstaw do postawienia mu jakiegokolwiek zarzutu... 

 

Ręce opadają...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest złe, bo robisz mu niepotrzebną reklamę.

 

Tzn. jasne, Twoje święte prawo, że możesz go wychwalać nawet pod Niebiosa. Ale skoro sam przyznajesz, że zdajesz sobie sprawę, że coś śmierdzi w sprawie tego sklepu, to po co potencjalnie narażać innych userów na kontakt z nim. To trochę nie w porządku.

 

Skoro są inni sprawdzeni sprzedawcy, to w mojej ocenie nie ma sensu bawić się w rosyjską ruletkę i ryzykować jakiekolwiek interesy z darmaczem.

 

 

Lepiej z zagranicy ciągnąć graty, poczekać na większe zakupy i wtedy zamawiać. 

 

Z Darkiem nie miałem problemów ale to było za czasów jego "zdobywania rynku" teraz to kpina z ludzi i systemu prawnego w naszym kraju. A może z nieudolności i niefrasobliwości naszego aparatu represji. Co tu dużo pisać od kilku dni nagonka na "Bogu winnego" kolesia łamiącego ponad 80 przepisów i gnającego ponad 200km/h przez miasto... kpina z policji, a prokuratura nie wszczyna postępowania bo nie doszukuje się podstaw do postawienia mu jakiegokolwiek zarzutu... 

 

Ręce opadają...

 

Panowie, nie bulwersujcie się tak :>  Link do Darmacz.pl podałem tylko dla tego że poza Wrocławskim Angela.pl (który bardzo sobie chwalę) tylko oni maja coś takiego w ofercie, co prawda angela ma mniejszą ofertę ale nie ma problemu żeby coś ściągnąć na zamówienie. Ewentualnie pozostaje jeszcze sklep aqatuning, ale ja osobiście wolał bym zakupić tego typu sprzęt w Niemczech lub UK, tylko reduktor/konwerter napięcia bardziej opłaca się w polsce kupić.

 

Tak czy siak kolega stwierdził że bardziej zależy mu na wyglądzie niż na wydajności i ciszy więc temat uważam za zamknięty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląd i cisza błoga cisza to mnie interesuje najbardziej.

Wygląd owszem,ale błoga cisza to już nie bardzo - żeby schłodzić płyn w chłodnicy do której podłączony jest układ majocy schłodzić taki zestaw jak Twój wentylatory będą musiały się sporo napracować(biorąc pod uwagę pracę pod pełnym obciążeniem ofc.) Przy dzisiejszym poziomie OC i ilości generowanego przez sprzęt ciepła tradycyjne WC też musi się napracować więc o ciszy nie ma mowy. Było by lepiej gdybyś miał starszego 2700K, bo należy pamiętać że od premiery Ivy Bridge Intel pod czapkę(ihs) zamiast lutu na bazie cyny i indu ładuje kiepskiej jakości glut udający pastę termoprzewodzącą co znacząco podnosi temperatury i ogranicza OC. Jeśłi tak jak piszesz masz zdolności manualne to możesz swój cpu "oskalpować"(wiąże się to z utratą gwarancji) i zaaplikować pastę coolaboratory pod czapkę(albo też zrezygnować z niej wogóle, są do kupienia nakładki na cpu umożliwiające montaż chłodzenia na oskalpowanym procesorze). Ale taką operację należy wykonać starannie - raz że przy zdejmowaniu ihs można niechcąci "wciąć" się w laminat i poprzerywać ścieżki, dwa że pasta coolaboratory to tzw. "ciekły metal" (jest ona zrobiona tak samo jak wcześniej stosowane przez intela spoiwo na bazie cyny i indu), a metal jak wiadomo przewodzi prąd. Ogóolnie to na oskalpowaniu cpu(od Ivy Bridge wzwyż) można zyskać nawet ponad 20 stopni, że o wyższym taktowaniu nie wsponę. Żeby było śmieszniej to raczej jest celowy zabieg intela majacy ograniczyć OC(ich nowe cpu są robione bardziej pod względem energooszczędności), a Intel już zapowiedział że dopiero nowa seria EE(lga2011) będzie miał pod ihs ponownie spoiwo zamiast tandetnego gluta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mnie OC nie interesuje !!! Na CPU mam ok 35-50C, na GPU już gorzej bo ok 60-70C, jeśli będą te same temperatury ale nie będzie szumu wiatraków z grafiki to będę zadowolony buda jest wyłożona matą wygłuszającą oprócz łożysk w wiatrakach nie mam ruchomych elementów no może napęd Bluray i przednie drzwiczki :]. Zasilacz chodzi pasywnie, prędkość wentyli to ok 700 - 800 obr dwa z przodu zaciągają, górny i tylny wyciągają ciepłe powietrze, MSI tak zrobiło TF IV że karta zaciąga zimne powietrze z zewnątrz  do środka przez co podgrzewa się całość, dlatego chciałbym się go pozbyć na poczet WC a jak już WC to ładnie ma to wyglądać i cieszyć oko właściciela :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no cóż, jeżeli na top wejdzie ci 30mm chłodnica 280 no to moim zdaniem będziesz miał kłopot, może być ciężko cicho to schłodzić, ale jak pokazuje link zarzucony przez aerial'a, nie ma rzeczy niemożliwych.

 

W najgorszym razie zostaje Delta 4.8A :D o ile robią wersje 140mm


 

 

50960957.jpg
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie tylko .... 57 dBA :] chodź wyniki imponujące. Na chwilę obecną nie ma co wymyślać będę miał chłodnicę w domu wówczas zaczniemy poszukiwania "łopatek" teraz prosił bym o pomoc przy modifikacji kabli w ATX pod twrady swicht off o czym pisałem wyżej.

Edytowane przez HubiiDubii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UWAGA! NINIEJSZY POST PRZEDSTAWIA MOJĄ WIEDZĘ NA TEN TEMAT! NIE JESTEM EKSPERTEM, A DŁUBANIE W OKABLOWANIU MOŻE SIĘ SKOŃCZYĆ POWAŻNYM USZKODZENIEM PODZESPOŁÓW!

 

Jak rozumiem cała ta przejściówka jest po to aby aquaero mogło z kopa wyłączyć komputer jeżeli nastąpi awaria pompy. W takim razie prawdopodobnie operuje na 2 pinach: PS_ON (najczęściej jedyny zielony kabel) i którejś masie (którykolwiek czarny). Po wykryciu zaniku sygnału RPM z pompy, następuje zwarcie tych dwóch pinów przez kilka sekund (jak przytrzymanie długo guzika włączenia) i wyłączenie kompa z pominięciem całego software'u.

 

1. Pytanie po co ci to? Ja na core i5-4670K i dwóch grafikach GTX660 zrobiłem test i wyłączyłem pompę. Zupełnie woda stoi, null. Komputer w idle, patrzyłem uważnie na temp. proca z wtyczką w ręku żeby odpowiednio szybko zareagować, stoper chodził. Po 5 minutach mi się znudziło, proc w idle produkował tak mało ciepła że temp nie rosła. Włączyłem przeglądarkę, kilka zakładek, jakiś youtube, temp. wyniosła ok 56-58 stopni i stała. Byłem w szoku, procesor oskalpowany ale bez OC.

 

Jeżeli jednak awaria pompy nastąpiłaby w trakcie ciężkiego obciążenia to inna rozmowa, u mnie GTX660 w furmarku po wyłączeniu pompy dochodził do 80 stopni w jakieś 10sek. Jednak uważam że wtedy masz zabezpieczenia overheat, które po prostu same z siebie wyłączają komputer i nie jest potrzebna do tego przejściówka do aquaero.

 

2. Piny do wtyczki ATX wyglądają tak: http://www.modding.bit-tech.pl/sklep/pl/piny/12-piny-do-zlacz-zeskich-atx-i-vga-mini-fit-awg-18-22.html

Do środka wchodzi kabel AWG18 i teoretycznie nic grubszego nie powinno się tam ładować, bo przy zaciskaniu połamiesz pin. Mi się udało w tym pinie ścisnąć 2 kable AWG17, ale nie wyglądało to estetycznie to raz, dwa że trzymało się na słowo honoru, trzy że ledwo to wcisnąłem do wtyczki ATX24. Nie polecam ładowania 2 kabli do tego pina, z własnego doświadczenia. Jak trzeba to można, jak nie trzeba, to nie robić. Do tego potrzeba dobrych kabli, bo ja kupiłem do bani kabel i jest sztywny jak koci ogon i śednio się nim operuje :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli Waszym zdaniem mogę z tego gadżetu zrezygnować co nawet mnie cieszy, jeden element zawsze mniej. Teraz co do chłodnicy to mam trzech faworytów ale nie mogę się sam zdecydować może coś podpowiecie?

 

1. Magicool Double 180

2. Hardware Labs Black Ice Nemesis Radiator GTS 280

3. Black Water Advenced 142-280

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób z jakiegoś sztywnego kartonu makietę takiej chłodnicy i przyłóż, żeby się upewnić że wejdzie

 

- pamiętaj że musisz liczyć 25mm dodatkowo na standardowej grubości wentylatory. Sprawdź czy ci nie koliduje z niczym.

 

-2x180 będzie najwydajniejsza, tylko patrz że jest grubsza niż te 2 pozostałe, ma 35mm, z jednej strony to dobrze (wydajność) z drugiej gorzej (rozmiary)

 

- 2x180 ma śrubowanie wentylatorów na gwinty UNC 6-32, amerykański standard, nie kupisz takich śrub w castoramie, musisz kupować w sklepach z częściami do LC (drogo)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem i muszę zmienić kandydatów prezentuje się następująco:

 

1. Magicool Slim 280 MC

2. Hardware Labs Black Ice Nemesis Radiator GTS 280

3. Black Water Advenced 142-280

 

Mieliście do czynienia z tymi chłodnicami? Czy naprzykład wybierając z dwustronnym shroudem mogę go wykorzystać jako "stelarz do jej montarzu w budzie? Pisałem o tym już wcześniej, wówczas między shroud a bude dałbym "uszczelkę" i od góry złapał śrubami przez blachę obudowy. Co sądzicie o tym pomyśle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...