Skocz do zawartości
wotmaniak

Komputer za około 4000zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jak w temacie przymierzam się do poskładania pieca ~4000zł. Chciałbym równierz by był to komputer na długi czas, obecnego mam od 2007 roku i wymieniłem jedynie grafe z 8600GTS na HD5770.

Komputer oczywiście pod nowe gierki i tak jak w nicku do wota   W podanej przeze mnie kwocie ma być całą buda(bez RAMu)+OS. Gram w FHD. Przeglądając oferty na morele wstępnie myślałem nad takim czymś:

-i5 4690

-Asrock H97 Killer

-Crucial M500 120gb

-WD Caviar Blue 1TB

-Win 8.1 Box

-GTX770(nie wiem z jakiej firmy)

-Corsair Graphite 230T

-Be Quiet Shadow Rock Slim

-SilentiumPC Supremo M1

 

Oczywiśćie jak najmniej chciałbym wydać na PC zawsze mogę zrezygnować z HDD(tylko że mój Seagate wydaje głośnie tyrkotanie no i ma tylko 5400 obrotów -_- ) i  zasilacza(aktualnie mam jakiegoś Corsaira chyba 650W tylko chodzi mi o zużycie prądu, przy Platinium pobiera go mniej,tak?) Czekam także na wasze propozycje może z czymś tutaj przesadziłem :rolleyes: Raczej w OC nie będe się bawił.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I5 4690 + Asrock H97 Killer to lekka przesada , głównie z powodu ceny .

 

Za ~300 zł mnie możesz mieć równie dobre I5 4460 + Asrock B85 Pro4 , ew. jak chcesz mieć lepiej wyposażoną płytę to proponuję Asrock B85 Killer / Asrock H87 Fatalyty - 50 do 100 zł różnicy w stosunku do B85 Pro3 .

 

Przy tym procku dodatkowe chłodzenie możesz sobie odpuścić , te 150 zł dołożył bym do czego innego .

 

Co do GTX770 - warto brać konstrukcje Asusa , MSI lub Gigabyte - dobre chłodzenie i 36 m-cy gwarancji .

 

Zresztą przy powyższych zmianach można pokusić się o sporo mocniejszą R9 290 - takiego Asusa R9 290 4GB DDR5 DC2 możesz mieć już za 1 413 zł , 200+ zł więcej niż GTX770 a karta sporo szybsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie też brałem pod uwagę 4460 bo w sumie to ten sam proc tylko taktowania mniejsze. Co do tego chłodzenia to wybrałem inne bo mam złe doświaczenia po boxowych tylko że ja zawsze pracowałem na AMD a wiadomo jaki jets box od AMD  :p Co do płyty to jestem skłonny ku H87/97 Performance. A jak z zasilaczem? Sprawdziłęm dokładniej i mam model TX650W, da radę przy tej 290? No i jeszcze jedno jak to jest z tymi certyfikatami, czy na platinium jest faktycznie mniejsze zużycie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecne boxy intelowskie są w miarę ciche , choć jak chcesz to możesz dokupić lepsze i cichsze chłodzenie ale w przypadku I5 non-K to nie ma sensu brać tego BQ czy innych za tyle kasy , tutaj spokojnie starczy SPC Spartan za połowę ceny tego BQ .

 

Ten psu 650W da radę , ma 624W na linii +12V , choć jego sprawność nie powala - zaledwie 80% .

 

Co do certyfikatów i mniejszego zużycia mocy - zależy o jakieś mocy mówimy .

 

Co innego 200W dostarczone do sprzętu a co innego jak zasilacz ma dostarczyć 800+W - przy bazowej sprawności 80% zasilacz będzie musiał pobrać z sieci odpowiednio 250W i 1000+ W .

 

Więc jak widać różnica jest duża - im więcej mocy musi zasilacz dostarczyć do sprzętu to ta różnica będzie większa .

 

Przy zasilaczach z certyfikatem 80+ Platinum (90+% sprawności )  wygląda to tak - ~220W i ~890W .

 

Jak widać różnice są diametralne , przy dużej mocy szczególnie .

 

Powyższe obliczenia nie uwzględniają zależności sprawność zasilacza a jego aktualne obciążenie .

 

A zasilacze z certyfikatem 80+ Platinum to z reguły zasilacze dużej mocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać jak niektórzy czytają testy .

 

O ile pobór mocy ~390W jest możliwy to dotyczy on całej platformy testowej , z reguły sporo mocniejszej niż to co sobie sam złożyłem - I7 LGA 2011 po niezłym OC + zasilacz dużej mocy z certyfikatem 80+ Gold ( rzadziej 80+ Silver czy 80+ Platinum ) .

 

W dodatku to pobór z gniazda , uwzględniając straty na zasilaczu realny pobór będzie w okolicach 300W .

 

Do I5 4670K + GTX780 spokojnie wystarczy markowe 550W .

 

A wersje K to kupuje się aby kręcić ile wlezie , choć równie dobrze te 4,1 Ghz może być już granicą dla konkretnej sztuki .

 

Branie wersji K po to aby go kręcić za 2-3 lata to bezsens , za 2-3 lata to sobie kupisz nową platformę albo nowy lepszy procek np. I5 4690K lub coś z Broadwelli jak wyjdą na te płyty .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kolei i5-4670K wraz z R9 290 po bardzo mocnym OC mogą dobić do granicy 500W. Jest to możliwe, jeżeli ktoś kręci bez oporów. 

Radziłbym w tej sytuacji zakup zasilacza o mocy 600-650W. G550M czy Corsair CX500 mogą okazać się zbyt słabymi jednostkami dla takiej konfiguracji ;)

Edytowane przez piterr3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem zamiar kupować coś z K ale pomyślałem tak samo że za te parę lat wejdzie nowa technologia i po prostu sprzęt wymienię. A co myślicie o obudowie? Można tu zaoszczędzić ale przy tym mieć dobrą obudowę? Mam także zapytanie o dyski,nie lepiej zastąpić SSD+HDD tym hybrydowym? Samo SSD planowałem przeznaczyć na OS a SSHD znów przyspieszy mi zarówno system jak i wszystkie aplikacje

Edytowane przez wotmaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejżałem na morelach, poczytalem, pooglądałem testy na yt i tak, pewniakiem jest że wezme:

-R9 290 Asusa

-I5 4460

-H87 lub H97 od ASrocka-powiedzcie mi tylko, ten czały Killer to jakiś chwyt marketingowy że rzeczywiście jest o wiele lepszy od standardowej?

-Crucial M500 120gb pod system

-Win 8.1 BOX

-Seagate 1 TB

Doradźcie mi co do zasilłki i obudowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wotmaniak

 

Przy wszelkich testach tego typu ważna jest konfiguracja sprzętowa - najbardziej to jaki procek i zasilacz zastosowano .

 

Także ważne jest czy dany procek i karta lecą na stock czy całość jest kręcona .

 

A między poszczególnymi prockami jakie są dostępne w sklepach rozrzut jest ogromny jeżeli chodzi o pobór .

 

Najmniej pobierają procesory Intela a najwięcej seria FX od AMD , ich ostatni model zwany Centurion pobiera najwięcej ( TDP 220W ) .

 

Różnica w poborze mocy pomiędzy FX 9590 a I7 4770K to ~160 W bez OC .

 

Nawet starusieńaki C2Q 9550 ma mniejszy pobór mocy niż FX .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc nie musze się obawiać potwora chętnego na prąd pod biurkiem? Przemyślałem sprawe zasilacza(również jakieś wykresy znalazłem na temat mojego modelu i pod obciążeniem 50% osiągał około 85% sprawnośći), skoro Waszym zdaniem da radę to nie zmieniam go, jeszcze tylko kwestia procesora i dysku sprawa będzie jasna, czy między 4690 a 4460 są jakies większe różnice i SSD+HDD vs SSHD pod wszystko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 95W to TDP tego FX6300 , ni jak ma się to do jego realnego poboru mocy - to samo tyczy się I5 .

 

Do tego dochodzi inny sposób pomiaru TDP u AMD i u Intela .

 

Teraz kwestia tego testu - FX to niestety prądożerny procek , a po OC już szczególnie .

 

Do tego w linkowanym teście pobór mocy jest prosto z gniazdka - uwzględniając sprawność zasilacza ( ~88 % ) wychodzi realny pobór mocy na poziomie  ~470 W .

 

Swoją drogą ten test można do kosza wrzucić - użyty zasilacz ma moc 456 W na linii +12V , a wg. powyższych wyliczeń pobór mocy przekroczył jego moc maksymalną na linii +12V .

 

Kolejny minus to nie podane w czym test poboru mocy był prowadzony - Furmark czy jakaś gra ?

 

Dla porównania test GTX780 od Asusa na PPC .

 

Procek to I7 3960X@4,6 Ghz a do tego PSU o mocy 1 200 W .

 

GTX780 w BF3 bierze ok. 400W , uwzględniając sprawność zasilacza wychodzi realny pobór mocy na poziomie 360W .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

up^reyden

Mnie również zasatanowiło dlaczego zasilacz dostarczył więcej energii niż zmierzył watomierz. Albo ten watomierz mierzy wiatr (w co wątpię) albo zasilacz dostarcza więcej energii niz zadeklarował jego producent (viva la China!)

Pleciesz bzdury, wypowiadasz się w kwestii, o której nie masz bladego pojęcia. Trzeba było uważać na fizyce w szkole a nie yt oglądać.

 

Nie wiesz co to sprawność.

 

Moc znamionowa zasilacza to moc, którą on może oddać.

 

Watomierz podłączony pomiędzy ścianą a zasilaczem mierzy moc pobraną przez zasilacz, nie dostarczoną przez zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd taka różnica w poborze prądu pomiędzy jednym a drugim testem - to proste , I7 3960X nawet po niezłym OC jest mniej prądożerny niż wszystkie FX-y ( o Centurionie już nie mówię ) .

 

A TDP nie ma tu niż do rzeczy , zresztą sprawdź sobie co to jest TDP bo to na pewno nie jest realny pobór mocy danego układu .

 

To samo tyczy się danych od NV - 250W to TDP GTX780 a nie rzeczywisty pobór mocy karty .

 

Teraz pobór z gniazda bo wydaje mi się że nie rozumiesz tego do końca , pobór z gniazda to nie to ile potrzebuje sprzęt ale ile musi pobrać sam zasilacz z sieci .

 

Dopiero na podstawie jego sprawności można wyliczyć przybliżony pobór mocy danej konfiguracji .

 

Wracając do użytego w tamtym teście BQ 480W - napisane jest tylko co to za seria , nie ma podane dokładnego modelu - czy to model E7 , E8 czy najnowszy E9 .

 

Bo tutaj mamy rozrzut jeżeli chodzi o sprawność - E7 ma certyfikat 80+ Bronze , E8 ma już 80+ Silver a dopiero E9 ma 80+ Gold .

 

Teoretycznie jeżeli w teście jest BQ E7 to całość miała szanse działać , sprzęt potrzebował by wtedy ~440W , choć zasilacz pracował by na granicy przeciążenia .

 

Przy BQ E8/E9  nie ma już na to szans .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...