Skocz do zawartości
Majes86

Kupno używanego komputera na gwarancji, a ważność gwarancji?

Rekomendowane odpowiedzi

Nie widziałem gdzie umieścić post. Chcę kupić komputer kupiony przez osobę prywatną 3 miesiące temu. Kupujący dostał od sklepu paragon imienny, gdzie są wyszczególnione komponenty komputera oraz adnotacja, że zapłacono gotówką. Taki paragon wygląda identycznie jak faktura. Czy jeżeli kupie od niego komputer gwarancja będzie ważna? Czy będę mógł w razie czego reklamować towar jako niezgodny z umową? Czy potrzebuje umowy cywilno prawnej ze sprzedającym? Najlepiej chyba jakby to była faktura/paragon bez danych nabywcy? Proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaję mi się, że zależy to od treści samej gwarancji dotyczących takich  właśnie regulacji. 

W sytuacji gdy komputer uległby awarii podlegającej gwarancji, a gwarant nie respektowałby gwarancji od osoby innej niż opisanej na dokumencie, masz prawo do rękojmi, na mocy której osoba od której odkupiłeś sprzęt ma obowiązek domagać się swoich(a raczej już twoich) praw u gwaranta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz, jest to równoznaczne z zawarciem umowy cywilno pranej kupna-sprzedaży. Warto oczywiście sporządzić ją w formie pisemnej. Wiąże się to z PPC w urzędzie skarbowym.

Co do gwarancji, można poza umową sporządzić pełnomocnictwo, w którym sprzedający upoważni ciebie do realizacji swoich uprawnień gwarancyjnych / z tytułu niezgodności z umową. Na podstawie pełnomocnictwa będziesz mógł realizować uprawnienia pierwszego właściciela, tak jakby to on był dalej właścicielem komputera. To na wypadek, gdyby ktoś rzeczywiście robił "schody" w przypadku realizacji gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma karty gwarancyjnej. Jest paragon imienny z datą zakupu i są w nim wyszczególnione wszystkie podzespoły. Umowa cywilno-prawna jest wymagana? Czy wystarczy tylko pełnomocnictwo, w którym sprzedający upoważni ciebie do realizacji swoich uprawnień gwarancyjnych / z tytułu niezgodności z umową? Jeżeli umowa jest wymagana, to czy mogę sporządzić dwie lub trzy takie umowy po 1000 zł, zamiast jednej 3000 zł? Kwota wolna od podatku, to właśnie 1000 zł. Najbardziej by mi odpowiadało samo pełnomocnictwo. Czy ktoś takowe posiada? Jeszcze jedna sprawa, jeżeli sprzedający załatwił by fakturę bez danych nadawcy i podpis w polu uprawniony do obioru byłby mój, to wtedy gwarancja jest na mnie tak? Znaczy się chodzi mi cały czas o niezgodność towaru z umową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, napisz samo pełnomocnictwo.

 

Na miejscu sprzedawcy po miesiącu walę co ciebie z żądaniem zwrotu sprzętu, którego reklamację miałeś mi załatwić. Oczywiście sprzętu mi nie oddajesz, idę więc na policję i zgłaszam przywłaszczenie mienia.

 

Masz jeszcze ochotę coś kombinować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...