Skocz do zawartości
montex

Haswell i RAM 1.65v?

Rekomendowane odpowiedzi

Siema!

 

Czy pamięci RAM o napięciu 1.6/1.65v są "zdrowe" dla Haswelli? Na morelach coraz trudniej można znaleźć RAM 1600mhz z cl9 + napięcie 1.5. Czy może lepiej wziąć Kingston HyperX Fury 1600, CL10 + 1.5v? Różnica w timmingach jest odczuwalna?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to pamięć ram na haswallach jest grozna bo powyżej 1.65v kontroler się zużywa szybciej i procka można uśmiercić. Ale jak narazie nikomu to się nie przytrafiło w internecie jest tego pełno ale żadnych dowodów nie ma. Ale ja to wolał już te 1.5v i dobrze spać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezłe głupotki , na haswellu prędzej uszkodzisz pamięci niż procesor od zbyt wysokiego napięcia na pamięciach. Na haswellu można traktować pamięci ponad 2v , więc te swoje teorie to zachowaj dla siebie.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezłe głupotki , na haswellu prędzej uszkodzisz pamięci niż procesor od zbyt wysokiego napięcia na pamięciach. Na haswellu można traktować pamięci ponad 2v , więc te swoje teorie to zachowaj dla siebie.

 

No to pokaż mi gdzie to pisze. Ja na stronie intela widziałem co innego.

i w ogóle każdy unika ramu na napięciu 1.65v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to pokaż mi gdzie to pisze. Ja na stronie intela widziałem co innego.

i w ogóle każdy unika ramu na napięciu 1.65v

Jak sobie wejdziesz w specyfikacje techniczną haswella to nic nie znajdziesz odnośnie max napięcia zasilania pamięci , w tabelce widnieje puste pole. Oznacza to , że ograniczeń nie ma lub nie sprawdzili tego. Mogli też udać głupa i nie podawać max wartości , ponieważ matołki mogłyby voltować pamięci bez umiaru. Co by się kończyło uszkodzeniem pamięci lub poważniejszymi uszkodzeniami. Na necie znajdziesz tabelkę i masz umowny max 2.2v dla pamięci.

 

W 1155 musisz tylko trzymać różnicę między napięciem kontrolera a napięciem pamięci do 0.65v , więc przy 1.1v vtt można spokojnie działać na 1.75v.

 

Kolejna rzecz to większość kości kończy się przy 1.85v , więc w sumie nawet starsze platformy nie stanowiły ograniczenia dla pamięci od strony zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawił mnie drugi link do artykułu który wrzucił zaodrze244:

 

A dokładniej końcówka tego artykułu:

"Na zakończenie trzeba dodać ,że wraz ze wzrostem taktowania pamięci rosną wyraźnie temperatury procesora oraz pobór mocy. Wyższa wydajność nie bierze się z "powietrza" i w połączeniu szybkimi pamięciami podkręcalność naszego procesora może nieco spaść ze względu na temperatury czy zbyt niskie napięcia zasilania etc. "

 

Prosiłbym o informację czy to prawda, bo rozważałem przy składaniu nowego zestawu wybranie pamięci 2133 cl9 zamiast jakiś 1600, lecz mam zamiar również podkręcać procka i nie spodziewałem się że prędkość ramu może podnosić temperaturę procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"nie spodziewałem się że prędkość ramu może podnosić temperaturę procesora" - co w tym dziwnego? Kontroler napięcia jest w procesorze, więc jak ma więcej do roboty (np. pamięci 2400/1.65V zamiast 1600/1.5V) to grzeje się bardziej, zwiększając temperaturę całego procesora.

 

Oczywiście nie są to wielkie wartości typu 10* do góry...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontroler napięcia nie ma nic z tym wspólnego , to samo dzieje się na starszych podstawkach. Skoro procesor szybciej "liczy" to pobiera przy okazji więcej energii , co przekłada się na wyższe temperatury. Najszybciej to sprawdzicie w prime 95 blend , różnica jest bardzo duża w szybkości przeliczania.

 

Poza tym w haswellu wewnętrzna sekcja zasila tylko cpu.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...