Skocz do zawartości
L3t94

PC ~4500 zł ocena

Rekomendowane odpowiedzi

Zestaw ma się składać z jednostki centralnej bez napędu (nie potrzebuje).

Komputer będzie wykorzystywany głównie do grania. Nie wykluczam, że przyda się jeszcze do jakiegoś oprogramowania.

Zamierzam przeznaczyć ~4500, ewentualnie więcej jeśli procesor devil's canyon będzie droższy.

Części nowe <- z morele.net.

W przyszłości zamierzam podkręcać (w tej chwili nie widzę potrzeby).

Moja rozdzielczość to 1680x1050.

 

Oto ZESTAW, który zamierzam kupić, nie uwzględnia on procesora i7-4790k (bo nie ma go jeszcze w sprzedaży :wink2: ).

 

Wybrałem i7, ponieważ w przyszłości mam zamiar grać w gry MMORPG w których (niestety w dalszym ciągu) procesor jest kluczowy. Preferuję również grafikę od nVidii ze względu na lepsze sterowniki. które potrafią zniwelować różnicę w wydajności do ATI (choć nie zawsze). Geforca GTX 770, uważam za rozsądny wybór. Lepsze karty posiadają już słabszy stosunek ceny do wydajności. Mój zakup jest raczej długoterminowy...

Najtrudniejszy wybór szczerze mówiąc miałem z wyborem obudowy. Potrzeba niskiej 48 cm max lub ewentualnie usb 3.0 z przodu (a nie z góry). Może jakaś lepsza alternatywa?

Jestem otwarty na modyfikacje od tych szczegółowych, aż po lepsze propozycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie obraź się, ale dla mnie ten zestaw jest bardzo dziwny. Z jednej strony zasilacz Seasonic za 470 PLN, z drugiej karta graficzna za 1200 PLN, która wcale nie wyróżnia się najwyższą wydajnością wśród dzisiejszych tytułów. Sam przyznałeś, że nie zawsze nV umie zniwelować stratę do R9 290. Pisanie, że GTX 770 dogania R9 290, to zaklinanie rzeczywistości. Obojętnie, czy spojrzymy na testy, gdzie silniej obciążany jest CPU czy GPU, tam R9 290 będzie się plasować przez kartą zielonych.

 

No i do tego jeszcze ta i7, które MMORPG wykorzystuje moc i7? 

Aaa no i gratulacje, zestaw za 4500 PLN pod 1680x1050  

 

Skoro nie zamierzasz podkręcać, to weź Xeona lub i5-4690. No i do tego obowiązek tą R9 290:

Karta graficzna Asus Radeon R9 290, 4GB GDDR5 (512 Bit), HDMI, 2xDVI, DP (R9290-DC2OC-4GD5) 

Do zmiany idzie też płyt na ASRocka B85 PRO4:

Płyta główna ASRock B85 PRO4 LGA1150 ATX : HDMI+DVI+VGA+SATA3 IN (B85 PRO4) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do komentarzu mojego przedmówcy. Budżet jest spory i to na tyle by myśleć o nowym monitorze. Stary można zostawić, z pewnością się przyda. a na mocną i5/xeona i na r9 290 wciąż powinno starczyć. Ale jeśli nie masz mocno gamingowego zacięcia żeby grać na najwyższych detalach w najbardziej wymagające produkcje (metro, crysis 3) to z pewnością radziłbym składać kompa biorąc pod uwage aspekty takie jak kultura pracy czy pobór prądu. Zwłaszcza że jak będziesz katować mmorpg to komputer będzie pewnie pracował długo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD to nie tylko szybsze ładowanie systemu...   GTX 780 to strata pieniędzy. Przy tym budżecie nie ma co szaleć. Spokojnie można sobie pozwolić na i5 4690K + R9 290 + SSD 120GB + HR-02 + jakaś tania płyta za Z97.

Edytowane przez Devil
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę, że ten zestaw jest dziwny i należy coś zmodyfikować, dlatego napisałem abyście mi poradzili bo jesteście w temacie i cenię sobie wasze rady. Tego i7 kosztem grafiki to za namową kuzyna, który uważa, że bardziej opłaca się dopłacić do procka (bo przejmuje część obliczeń z karty geforca)... bo droższa grafika to znowu nie taki duży przyrost w %, a i tak wszystko pójdzie mi na full (z opcją sprzedaży karty graficznej, dopłaceniu i kupieniu w przyszłości nowej, ale szczerze mówiąc nie chcę tak robić). Zmieniłem zdanie, bo macie racje. Wcześniej w tym zestawie miałem r9 290x i i5 (tą co wyjdzie) <-5k wyszło ale chyba jednak nie warto.

W każdym bądź razie, żeby nie mieszać, sprecyzuje bardziej o co mi chodzi i prosiłbym o nie wchodzenie już głębiej w temat procesora, dysków itp. bo zaraz się "doprecyzuje".

Pytanie 1. Czy warto skupić się na obecnej wydajności, czy tego co może być za rok, dwa, trzy. Oczywiście nie chodzi o zabawy w wróżkę. Dokładnie chodzi mi o to czy warto kupować dobry zasilacz (ten w moim zestawie jest pro według mnie) i płytę, gdzie za parę (3-5) lat zestaw będzie nadawało się do modernizacji. Czy drugi scenariusz, że wyjdzie nowa podstawka i w zasadzie nie będzie się opłacało nic modernizować. Drogi zasilacz, drogie mobo, a ostatecznie wszystko do wymiany. Chciałbym mieć taką solidną podstawę, którą warto byłoby modernizować w przyszłości tylko czy to realne?

Z tego co zauważyłem rynek komputerów już powoli stopuje i możliwe, że nie będzie sytuacji gdzie ten komputer co teraz kupie za parę lat już nie będzie całkiem nic wart. Zgodzicie się z tym stwierdzeniem?

Zostaje przy budżecie 4500 max.

Co do MOBO to ma gadżety, które kuszą takie jak niższe pingi czy lepsze odświeżanie myszki. Dla gracza bajka. Ale ostatecznie można z tego zrezygnować.

Co do grafiki to podoba mi się r9 290, na chwilę obecną bez zmieniania reszty w moim zestawie jest najwydajniejsza.

Procesor i5 4690k i będę go kręcił.

SSD musi być.

Jeśli chodzi o monitor to lubię swój monitor, różnica między nim a 1920x1050 to 10ppi (ja tego nie wychwycę, nie robi mi to różnicy) natomiast mój monitor ma czas reakcji 2ms i tu już mi się przydaje :). Przy mojej niższej rozdziałce będę miał więcej klatek (nawet w przyszłości), a znowu na tym monitorze wygląda to naturalnie... większego nie chcę.

 

Edit. Tasba, w chwili obecnej to tak jak piterr3, KapitaZ czy Devil radeony za tą cenę lepiej sobie radzą w obecnych grach (cena/wydajność). Ale chyba zawsze będzie ten problem ATI vs nVidia, bo jedna gra będzie lepiej chodzić tu a druga tu...

Edytowane przez L3t94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tasba, pleciesz jak potłuczony. Nię będę cię przekonywał do SSD, chcesz się męczyć na hdd, męcz się. Chcesz się pocieszać filmikami z yt, pocieszaj się. Nie skazuj jednak nikogo na pracę na HDD, jeśli ktoś może pracować na ssd. Autor tematu niczym ci nie zawinił. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam SSD choć mi go sugerowano. Stwierdziłem, że jest mi on niepotrzebny. Nie znalazłem racjonalnych argumentów, które by mnie przekonały do zakupu takiego dysku poza jednym - system szybciej wstaje o 15 sekund. Jednak dopłacenie do SSD nie jest tego warte, bo problemem jest koszt jednej sekundy. Zakładając, że jest to SSD 120 GB za 250-300 zł, wychodzi 17-25 zł ze sekundę. SSD - tak, ale tylko w laptopie, gdzie komponenty są wolniejsze od ich odpwiedników w komputerach stacjonarnych i wąskim gardłem staje się dysk.

 

 

 

L3t94 wydaje mi się, że nie zmieścisz się w kwocie 4500 zł nawet jeśli będzie to R290. Raczej nastaw się na 4800.

A rozpakowywanie gier? Taki wiedzmin zainstaluje Ci się w ok minutę, na hdd w ok 10, oszczędzasz 9 min. Ładowanie systemu 2-3 razy dziennie. Oszczędzasz jakieś 45 s dziennie, może nie wiele, ale zawsze lepsze to niż czekanie...

Najbardziej opłacalny w tym pułapie cenowym jest i5-4690k (jeśli do gier) i r9 290

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! 

Nie przedłużając, chciałbym przedstawić swój punky widzenia\siedzenia co do w/w tematu, a więc:

 

Pytasz "Chciałbym mieć taką solidną podstawę, którą warto byłoby modernizować w przyszłości tylko czy to realne?"

Biorąc pod uwagę post-202145-0-91053400-1403604595_thumb.jpg

jest to bardzo ciekawe pytanie i najpierw musisz zdecydować którą platformę (podstawkę) wybierzesz.

Teraźniejsze podstawki montażowe (popularne "sockety") nie będą (nie są biorąc pod uwagę premierę na Computex'ie 2014 platformy X99)

kompatybilne z pamięciami DDR4, więc JUŻ SAMO WYBRANIE 1150 BĘDZIE KROKIEM WSTECZ. Dopiero platforma Skylake 1151 (ok. druga połowa 2015)

przyniesie pierwsze płyty główne z DoubleDataRate 4. Aczkolwiek wybranie w nadchodzącej przyszłości platformy X99 (High-End Desktop)

będzie wiązało się z naprawdę dużym wydatkiem złotówek. Tak więc jak widzisz na "drogowskazie" Intela "solidna podstawa do modernizacji" nie istnieje

ponieważ tak naprawdę życie podstawki 1150 (i równeż pamięci DDR3) już powoli się kończy....

 

Reasumując - albo zakup platformy 1150 DRR3 i późniejsza wymiana płyty głównej, pamięci i procesora

albo (sz)czekanie na X99 2011-3 DDR4 (koniec 2014 w sklepach) lub Skylake'a 1151 DDR4. Planów Intela na przyszłość (>2015?)

nie znamy jak na razie, ale średni okres życia platformy to ok. 3 lata, i zapewnie kalifornijski gigant już coś nam wszystkim pichci...

 

Gdybyś jednak zdecydował się na platformę 1150 Intela (biorąc pod uwagę budżet ok. 4500zł) oto moja propozycja:

post-202145-0-13873900-1403610669_thumb.jpg

 

Uwagi co do mojego zestawu:

- zestaw jest zoptymalizowany pod kątem CENY tak więc możnaby pokusić się o wymianę np. płyty na taką

z chipsetem Z97, lub lepszego (czytaj trwalszego) dysku marki WD, procesora i7-4770K, szybszej pamięci RAM etc.,etc....

- z mojego własnego doświadczenia OBECNIE niewielki dysk SSD (80-120GB) służacy tylko i wyłącznie na system i programy ew. jedną/dwie gry 

TO podstawa teraźniejszego komputera (pomijając szybkość pracy systemu operacyjnego i działanie programów, dysków SSD nie trzeba defragmentować

co zabiera w miesiącu kilka-kilkanaście ładnych godzin);

-zapewne zauważyłeś że rozsądna byłaby również rotacja chłodzenia Nzxt kraken G10 + kupno słabszego (cenowo i jakościowo) powietrznego chłodzenia 

na procesor za cenę lepszego procesora z rodziny i7-....(opcjonalnie).

 

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa i dobra analiza. Mam jedną uwagę do chipa H87. Wyczytałem gdzieś, że w przeciwieństwie do Z87 uniemożliwia on podkręcanie zagara taktujacego prcoesor. Czy to prawda?

Kolega natomaist chce w przyszłości zabawić się w OC. Czy to dobra sugestia z tym chipem?

 

Polecam doczytać na naszym portalu artykuł http://www.purepc.pl/plyty_glowne/test_asrock_fatal1ty_h87_performance_oc_nie_tylko_na_z87?page=0,0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OldSnake, dzięki za zainteresowanie i tą oś czasu od intela. Jeśli chodzi o to co na niej jest w przyszłości to faktycznie założenie, że można mieć podstawę jest nierealne. Jednak podstawka 1155 trzyma się już bardzo długo, a 1150 Haswell, czy 1150 Haswell Refresh bardzo mało wnoszą co do wydajności. I tak osoby, które mają podstawkę 1155 siedzą sobie na niej spokojnie i siedzieć mogą dalej i modernizować... DDR4 mogą dużo zmienić tylko teraz pytanie czy będzie to na zasadzie różnicy między procesorami Ivy Bridge a Haswellami, że praktycznie dużo do wydajności nie wnoszą . Zakładam, że DDR4 i płyty będą nieziemsko drogie i to będzie taki bajer dla bogatych przez jakiś czas. Twórcy gier już teraz mają politykę zaniżania możliwości PCetów, żeby je równać graficznie z konsolami... I szczerze mówiąc na możliwości twórców gier (według mnie oczywiście) już ciężko obciążyć PCta takiej klasy dobrym kodem gry. No chyba, że polityka taka jaką stosuje Activision, czyli masz za mało ramu to nie grasz :).

Czy to teraz ma być taki przełom w PC w tych cenach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dotyczyło tego, czy teraz w drugiej połowie 2014 mają być DDR4 na wszystkie PCty w cenach DDR3. Oczywiście same pamięci, drożej może być z procesorem który je obsłuży i płytą główną.

 

Tak 1150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dotyczyło tego, czy teraz w drugiej połowie 2014 mają być DDR4 na wszystkie PCty w cenach DDR3. Oczywiście same pamięci, drożej może być z procesorem który je obsłuży i płytą główną.

Nie znam ceny, ale strzelam że NA PEWNO będzie kosmiczna (przynajmniej na początku). 

W każdym razie taki zestawik za 4500k na pewno pozwoli ci bawić się do czasu

kiedy ceny i asortyment nowych płyt głownych, pamięci i procesorów już (znowu) się ustabilizuje;

i wtedy zmienisz platformę zapewne na duzo lepszą. 

Edytowane przez OldSnake

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie taki zestawik za 4500k na pewno pozwoli ci bawić się do czasu

kiedy ceny i asortyment nowych płyt głownych, pamięci i procesorów już (znowu) się ustabilizuje;

i wtedy zmienisz platformę zapewne na duzo lepszą.

 

Takie podejście będzie najzdrowsze :> . Jak wejdą te Devil's Canyony to napiszę co ostatecznie wziąłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...