Skocz do zawartości
LukasLizard

Komputer do 2500zł bez karty graficznej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was! Serwus!
Planuję zakup nowego komputera, od jakiegoś czasu starałem się zebrać wszystkie informacje, a teraz nadszedł czas, aby skonfrontować zdobytą wiedzę z Wami.
 
1. OBUDOWA
Jeśli chodzi o obudowę od początku postawiłem na model marki SilentiumPC Gladius M40:

  • dobry przepływ powietrza,
  • minimalistyczny design
  • funkcjonalność
  • bardzo atrakcyjna cena.

Tym kierowałem się przy wyborze. Ostatnimi czasy pojawił się nowy model Gladius M30, który zepchnął na dalszy plan dotychczasowego kandydata, przede wszystkim przez usunięte wady.
 
Udało się przeczytać od Was, że w M40 mieliśmy wadliwe JACKi, które wymieniono w modelu M30. Na korzyść młodszego modelu dodam jeszcze slot na karty pamięci i ograniczenie sterowania Coolerami (tył/przód). Z kontrowersji modelu M30 wymienić możemy wyłamywane śledzie z tyłu (w M40 były odkręcane) i nieznaczne zmniejszenie długości obudowy dla kart graficznych (M40= 420mm; M30= 400mm), co do śledzi, nie przeszkadza mi to, czy śledzia pod kartę graficzną wyłamie - czy odkręcę - jeden pies, może ta reszta odkręcanych może i atrakcyjniej wygląda, ale w zamian za to SilentiumPC serwuje nam sensowną obudowę za 180zł! Dodatkowo głębsze przetłoczenie blach z boku dodało miejsca na chłodzenie procesora i więcej miejsca na ułożenie kabli z 2-giej strony.



 

PODSUMOWANIE , obudowa: SilentiumPC Gladius M30

 

2. PŁYTA GŁÓWNA + PROCESOR
Płyta główna pod procesor Intel i5 4690K, postawiłem na chipset Z97 i tutaj mam problem, co prawda mam wybraną płytę MSI Z97-G43 GAMING, ale jest w niej kilka mankamentów, nie mogę się choćby nigdzie doczytać o wewnętrznym złączu USB 3.0 które mógłbym wyprowadzić na panel obudowy, jestem pedantyczny i chciałbym uniknąć sytuacji w której stworzony zestaw z jakichś przyczyn nie byłby w pełni funkcjonalny. Jeśli chodzi o płytę tutaj liczę na rady, opinie, chciałbym zmieścić się w budżecie i jednocześnie posiadać rozwojowy zestaw na przyszłość. Na pewno w przyszłości oprócz dodatkowego RAMu dojdzie karta graficzna, z pewnością coś od NVidia.



 

PODSUMOWANIE , płyta główna: MSI Z97-G43 GAMING

procesor: INTEL i5 4690K


3. ZASILACZ
Zasilacz również ze stajnii SilentiumPC: Deus G1 500W 80+ bronze PSU 120mm. Czarne oplecione kable, podwójna linia 12V i wysoka sprawność przypieczętowana certyfikatem 80PLUS®Bronze.
Dodatkowo zgodny z funkcją Intel C6/C7 procesora Intel Haswell.


 

PODSUMOWANIE , zasilacz: Deus G1 500W 80Plus Bronze

 

4. PAMIĘC RAM
Tutaj wielkiej filozofii nie ma, choć może się mylę, 1600 MHz na CL 9 i napięciu 1.65V 2x 4GB powinno na początku wystarczyć, w przyszłości oprócz karty graficznej dojdzie repeta takich samych kości dla docelowej ilości 16GB RAM. Wybór padł na pamięci Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 Intel XMP X2 Grey Series.


 

PODSUMOWANIE , pamięć RAM: Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 Intel XMP X2 Grey Series

 

5. DYSKI TWARDE
System + Programy + przestrzeń robocza = SSD tu myślę nad czymś tańszym, obecnie w laptopie posiadam Samsunga SSD840 128GB (rewelacja ale cena...), a pod stacjonarny wypatrzyłem dziś model Intel'a, który oprócz parametrów, 120GB przestrzeni i atrakcyjnej ceny daje mi 60 miesięcy gwarancji wewnętrznej w morele.net. Mowa tu o modelu Intel 530 Series 120GB SATA3 540/480MB/s 7mm Single Pack.
Jeśli chodzi o storage na projekty i całą resztę tutaj wybór dość standardowy Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache.


 

PODSUMOWANIE , dysk twardy 1: Intel 530 Series 120GB SATA3 540/480MB/s 7mm Single Pack

dysk twardy 2: Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache

 

6. Pozostałe

Na koniec napęd Samsung DVD -/+ R/RW 24x SH-224DB BLACK - SATA BULK - BEZ SOFTu BA SH-224DB/BEBE.

 

Tutaj podaje link do całego koszyka na morele.net, z racji, że procesory i5 4690K nie są jeszcze dostępne, znajduje się tam poprzednik, tak samo obudowa, nie ma jeszcze dostępnej nowej Gladius M30.

http://www.morele.net/inventory/info/h4F8Rq/
 

Czekam na rady i konstruktywne opinie, starałem się zebrać jak najwięcej informacji, aby mój zestaw był jak najlepszy w tym budżecie, im więcej informacji przybywało, tym więcej niewiadomych wypływało na wierzch, to skłoniło mnie do rejestracji i stworzeniu tematu. Mam nadzieję, że będzie on również pomocny dla kogoś kto tak jak ja szuka dla siebie zestawu.

Edytowane przez LukasLizard

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co te foty ? My wiemy jak to wygląda.  Daj sobie spokój z Seagatem i weź WD Blue 1TB . Co do USB to jestem pewien że takowa możliwość istnieje. Poszukaj ew Manula do płyty na stronie MSI czy idzie podłaczyć USB 3.0 z przedniego panelu.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. strony MSI to płyta ma 2 wewnętrzne porty USB 3.0 .

 

Zasilacz zmień na modularnego TT Smart SE 530W - tańszy , odpinane kable i wyższa moc na linii +12V .

 

Ramy zmień na tańsze i lepsze Crucial Ballistix 2x4GB DDR3 1 600 mhz CL9 za 285 zł.

 

SSD zmień na Cruciala M500 120 GB za 245 zł , ew. nieco droższy Crucial MX100 128GB .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co te foty ? My wiemy jak to wygląda.  Daj sobie spokój z Seagatem i weź WD Blue 1TB . Co do USB to jestem pewien że takowa możliwość istnieje. Poszukaj ew Manula do płyty na stronie MSI czy idzie podłaczyć USB 3.0 z przedniego panelu.

Foty usunięte, chciałem się przyłożyć do tej prezentacji ;) Nie jestem jednym z tych, którzy po prostu chcąc coś kupić pytają CO?

 

Dlaczego WD? Czym one się różnią? W porównaniu wychodzą tak samo http://www.morele.net/porownaj/479659,432403

Wg. strony MSI to płyta ma 2 wewnętrzne porty USB 3.0 .

 

Zasilacz zmień na modularnego TT Smart SE 530W - tańszy , odpinane kable i wyższa moc na linii +12V .

 

Ramy zmień na tańsze i lepsze Crucial Ballistix 2x4GB DDR3 1 600 mhz CL9 za 285 zł.

 

SSD zmień na Cruciala M500 120 GB za 245 zł , ew. nieco droższy Crucial MX100 128GB .

Ram oprócz nieznacznej ceny i braku dożywotniej gwarancji chyba nie różni się niczym innym, parametry takie same, nie lepiej zainwestować w klasyka pamięci RAM, firmę Kingston?

 

Co do SSD Crucial'a wiem, że w testach jego prędkości odbiegają znacznie od tego co podaje producent, no i 36 miesięcy gwarancji (Intel 60 miesięcy), przy żywotności tych dysków to jest coś co wydaje mi się ważne.

 

W zasilaczu zaś brakuje mi certyfikatu sprawności, chciałbym, aby zestaw był cichy i nie brakowało mu mocy, dziękuję za każdą odpowiedź!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że ta firma dziś spadła niemal na dno , sporo innych firm wyprzedziło ich ( m.in. nasz Goodram ) .

 

Żywotność SSD nie jest już tak dużym problemem .

 

Co do zasilacza - faktycznie nie ma certyfikatu 80+ ale nie wiem czy to czasem nie kwestia tego że certyfikowanie podnosi cenę PSU a zasilacz w rzeczywistości ma sprawność 80+ % , tak np. robi Fortron z niektórymi swoimi zasilaczami .

 

Mocy raczej nie zabraknie , TT Smart ma 496W na linii +12V ( vs. 462 W w Deus G1 ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Problem w tym że ta firma dziś spadła niemal na dno , sporo innych firm wyprzedziło ich ( m.in. nasz Goodram ) .

 

Żywotność SSD nie jest już tak dużym problemem .

 

Co do zasilacza - faktycznie nie ma certyfikatu 80+ ale nie wiem czy to czasem nie kwestia tego że certyfikowanie podnosi cenę PSU a zasilacz w rzeczywistości ma sprawność 80+ % , tak np. robi Fortron z niektórymi swoimi zasilaczami .

 

Mocy raczej nie zabraknie , TT Smart ma 496W na linii +12V ( vs. 462 W w Deus G1 ) .

 

Dziękuję @reyden, czyli wg. Ciebie mój zestaw należałoby poprawić o:
RAM:
http://www.morele.net/pamiec-crucial-ballistix-8gb-2x4gb-ddr3-1600mhz-cl-9-9-9-24-unbuffered-non-ecc-1-5v-bls2cp4g3d1609ds1s00ceu-472804/

jedynie zastanawia mnie brak wsparcie płyty głównej dla tych pamięci?

http://www.msi.com/support/mb/Z97G43_GAMING.html#support-mem

 

SSD:
http://www.morele.net/dysk-ssd-crucial-m500-120gb-sata3-2-5-500-130-mb-s-7mm-9-5mm-adapter-ct120m500ssd1-pk01-575942/
ZASILACZ:
tutaj Twoja propozycja do mnie jednak nie przemawia, brak oplotu na kablach i 80+, póki co zostaje przy Deus G1 500W 80+

:)
 

Edytowane przez LukasLizard

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja koszyka:
http://www.morele.net/inventory/info/awShBb/

Zmieniono dysk1 na SSD 840PRO 128GB (przeloze z laptopa)

dysk2 na Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB

i zasilacz na modularny SilentiumPC Deus M1 550W PSU 80Plus Bronze

 

Chyba tak już zostanie, teraz tylko czekam INTEL i5 4690K na stock'ach morele.net :)

W przyszłości dojdzie grafika od NVIDIA + repeta RAM + SILENTIUMPC Grandis XE1236 i na jakieś 3-4 lata powinien być spokój...

Edytowane przez LukasLizard

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...