Skocz do zawartości
WebCM

Okulary przeciwsłoneczne - ochrona czy moda?

Rekomendowane odpowiedzi

@Aurora001: Od dawna wiadomo, że Luxottica kontroluje większość rynku i zawyża ceny. Podobnie jest w innych branżach. Na przykład prezes Zary jest najbogatszym Hiszpanem, prezes H&M drugim najbogatszym Szwedem, a odzież szyją w Azji i Afryce. Tak samo w motoryzacji. Dodajmy modę i poczucie pseudoluksusu, a zawsze znajdzie się ktoś, kto kupi produkty po cenie 5x wyższej niż jest warty. Często to są produkty wysokiej jakości, ale mają złą opinię ze względu na grupę docelową (czyt. galerianki). Gorzej, gdy nie ma wyboru, bo globalne koncerny opanowały galerie handlowe i markety.

 

Powróćmy do tematu. Testuję Testuję „zabawkowe” okulary przeciwsłoneczne za 15 zł. Niestety psują oczy. Soczewki szybko brudzą się, odbijają światło, a kontrast jest słaby. Nawet po chwilowym użyciu i zdjęciu bolą oczy. Nie wiem, ile % UV blokują. Na foliowym worku znajdują się znaczki UV400 i CE, ale na oprawkach brak takich oznaczeń. Antyrefleks zmył się po pierwszym umyciu. Chcę kupić prawdziwe okulary przeciwsłoneczne. Czasami idę rano do pracy, a słońce mocno na... po oczach. Jeśli wayfarer, to z naciskiem na antyrefleks także od wewnątrz. Niestety producenci nie podają pełnej specyfikacji. Napiszą tylko UV400 i polaryzacja, a co do innych cech rozbieżne informacje podają sami sklepikarze. Wystarczy przyjść w inny dzień, kiedy klientów będzie obsługiwać inny pracownik. Oto wiedza użyteczna:

 

1. Antyrefleks jest niezbędny. Można go uszkodzić mechanicznie, np. czyszcząc soczewki na sucho. To powłoka nanoszona na soczewkę. Droższe modele z prawdziwym antyrefleksem bardziej wytrzymują mycie i wycieranie. W okularach nieopływowych typu wayfarer konieczny jest także po wewnętrznej stronie. Podobno raybany mają taką powłokę. Nie wiem jak w tańszych modelach.

2. Filtr UV - podobno poliwęglan zapewnia 100% ochronę, trójoctan celulozy (TAC) tylko 40%. Nie jestem chemikiem i nie mogę potwierdzić ani zaprzeczyć. TAC wykorzystuje się w okularach polaryzacyjnych.

3. Jakość widzenia i kontrast - ważna jest jakość wykonania soczewek i utrzymanie ich w czystości. Są powłoki chroniące przed zabrudzeniem - hydrofobowe, oleofobowe, antystatyczne, hydrofilowe. Nie wiem, w jakim przedziale cenowym. Niestety 90% sklepów ma w asortymencie tylko to, co na wystawie, nawet przez kilka sezonów - mierzone 1000 razy, szkła brudne i zamazane paluchami, czyszczone chusteczką, a więc czy takie okulary będą mieć sprawny antyrefleks i inne powłoki?

4. Kolor soczewek - najlepsze są takie, które nie zmieniają kolorów obrazu. Ewentualnie takie, które eliminują część widma niebieskiego, ale to temat do dyskusji.

5. Polaryzacja - jeśli inwestujemy więcej kasy, nie żałujmy na coś, co poprawi pole widzenia. Filtr eliminuje tylko odbicia od powierzchni płaskich, więc zagadnienie eliminacji intensywnych promieni społecznych padających wprost pozostaje zagadką.

 

Znalazłem artykuł sceptyczny: Common Myths About Sunglasses That Can Hurt You - zaleca, aby nie nosić okularów przeciwsłonecznych na co dzień, ponieważ potrzebujemy pełnego widma światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

@Aurora001: Od dawna wiadomo, że Luxottica kontroluje większość rynku i zawyża ceny. Podobnie jest w innych branżach. Na przykład prezes Zary jest najbogatszym Hiszpanem, prezes H&M drugim najbogatszym Szwedem, a odzież szyją w Azji i Afryce. Tak samo w motoryzacji. Dodajmy modę i poczucie pseudoluksusu, a zawsze znajdzie się ktoś, kto kupi produkty po cenie 5x wyższej niż jest warty. Często to są produkty wysokiej jakości, ale mają złą opinię ze względu na grupę docelową (czyt. galerianki). Gorzej, gdy nie ma wyboru, bo globalne koncerny opanowały galerie handlowe i markety.

Dla uściślenia: Zara i H&M to jest masowa budżetówka, tylko w Polsce nie wiedzieć czemu robi się z szamba perfumerię.

 

 

 

Polaryzacja - jeśli inwestujemy więcej kasy, nie żałujmy na coś, co poprawi pole widzenia. Filtr eliminuje tylko odbicia od powierzchni płaskich, więc zagadnienie eliminacji intensywnych promieni społecznych padających wprost pozostaje zagadką.

Nie jest żadną zagadką, działanie filtrów polaryzacyjnych jest dobrze poznane i opisane - polecam publikacje dla fotografów. Aha, filtr polaryzacyjny nie poprawia pola widzenia (tego może dokonać tylko soczewka), a jedynie służy zmniejszeniu kontrastu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...