Skocz do zawartości
bpos

Dziwny komputer

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Chciałbym zlecić złożenie dziwnego komputera.

Wytłumaczę dlaczego jest dziwny:

1. Nie gram

2. Nie kręcę

3. Nie będę go modernizował

4. Chcę go używać 5-7 lat

5. Chcę mieć mocną konfigurację 

6. Bez... karty graficznej, tzn. Intel 4600

 

Moje typy (mniej więcej):

1. Asrock Z97 Extr. 4

2. I5 4690

3. G.Skill? Crucial? Mushkin? 8, a nawet 16 GB

4. Plextor SSD 128Pro

5. WD Black 1GB

6. Zasilacz??? 400-450 W (be quiet, Seasonic)?

7. Fractal Design 3000. 

Win 7, jakiś napęd...

 

Ponieważ chcę ten komputer używać długo, mogę wydać kwotę nawet ponad 4k PLN -- wyjdzie 500-600-700 zł/rocznie. Dam radę. 

 

Czy to (powyżej) ma sens?

Co jest "nadmiarowe"?

Co za słabe?

Jesli ten zestaw jest bez sensu bez karty graficznej to coś minimalnego do zdjęć i filmów. 

Jakieś extra chłodzenie procesora (Raijintek, Noctua)?  

 

Proszę o radę, dziękuję

bpos

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co będziesz dokładnie robił na kompie ?

 

Net/programy biurowe/filmy HD itp. mało wymagające rzeczy czy robisz coś w wymagających programach ?

 

Bo okaże się że nawet I5 będzie za mocny a ram będzie leżał odłogiem .

 

SSD i HDD brane na wyrost , tańsze wersje sprawdzą się równie dobrze ( Plextor M5S czy inny tańszy SSD oraz WD Blue ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1, Jak nie kręcisz to wystarczy ci płyta na B85, chyba, że chipset z97 oferuje ci coś czego w b85 brakuje.

2. Procek OK, ale nie wiadomo do czego chcesz używać kompa (jakie oprogramowanie), może warto iść w i7/xeon.

3. Ram 1600MHz CL9, 1,5V, GB bierzesz ile ci potrzeba/najtańszy dostępny.

4. Plextor m5p lub Samsung 840 pro - bierzesz co tańsze.

5. OK

6. Zasilacz do tego zestawu starczyłby i 200W - napisz czego od niego oczekujesz - cisza, sprawność itp.

7. OK, choć można popatrzeć za budą i płytą matx, a nawet itx.

Integra starczy do filmów czy zdjęć.

Jak chcesz mieć ciszę to warto jakieś chłodzenie - np. fera2, chyba, że zdecydowałbyś się na mniejszą obudowę to trzeba sprawdzić czy się zmieści.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a potrzebujesz tej mobilnosci w laptopie? Za ta kase kupisz lapka na ktorym poczytasz <span style='color: red;'>[ciach&#33;]</span>ly w lozku i zlozysz stacjonarke pod multimedia. Aczkolwiek na twoim miejscu szedlbym w maksymalne wyciszenie sprzetu. Wystarczy ci i5 + ssd 240GB M500 i do tego albo NAS schowany w komorce albo jakis dysk twardy na gumkach od majtek ( nigdy nie uzywalem wiec nie wiem czy taki cichy ). Musisz sie dokladnie okreslic na czym ci zalezy. Od siebie dodam ze ten 

Fractal Design ARC MINI plus nawet boksowe chlodzenie na cpu powinien byc idealnie cichy. Kompa bym wzial takiego: 

http://www.morele.net/inventory/info/kAXznG/

 

No i jeszcze jakis twardziel ale to sam sobie dobierzesz co ci pasuje. Jedyne co by trzeba bylo sprawdzic czy jest naprawde nieslyszalny. Jesli jest wymiana wentylatorow w obudowie albo skrecenie ich regulatorem. Jak procek sie gotuje to jakis wolnoobrotowy wiatrak na radiator. Cala kase wiecej pakowalbym w akcesoria. Np karta dzwiekowa, zestaw glosnikow, sluchawki czy wygodny skorzany fotel. No i zapas sprezonego powietrza i raz na pol roku czyszczenie, albo i czesciej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady.

 

Komputer potrzebny mi przede wszystkim do:

1. Net - nie ściągam.

2. MS Office (docx, xlsx, ppsx)

3. Obrobka zdjęć (Adobe Photoshop, RAW, jpeg)

4. Filmy -- HD oczywiście. Za ścianą mam  plazmę (Panasonic 50")

5. Szachy (gdy się nudzę).

 

Jestem człowiekiem starej daty -- komputer musi być cichy i trwały, bo nię będę go modernizować. 

Laptop odpada, bo  pracuję z niezłym monitorem (NEC Multisync P241W) i na 14" TN nie będę się gapić, ani kolan sobie parzyć.

 

Z dotychcazowych porad widzę, że:

1. Tańsza i prostsza płyta, choć zależy mi, by kondensatory się nie wylewały ;)

2. Nieprofesjonalny Plextor (oczytałem się, mało rozumiejąc, że Marvel jest lepszy od sterowników Samsunga)

3. WD niekoniecznie czarny. OK.

4. RAM 8?? (teraz mam.... 2 Gb i czasami mnie to, powiedzmy, irytuje)

5. Jaki zasilacz? Nie wiem. Ważne, żeby był trwały i cichy. Może byc nadmiarowy, byłeby nie warczał ani syczał.

6. Nie wiem, czy boxowe chłodzenie I5 (bo na to się chyba zdecyduję) wystarczy. Teraz mam Celerona i prawie go nie słyszę. Moze to kwestia wieku.

7. Buda powinna byc przewiewna i prosta (wygląd). Mój komputer i tak jest nie na widoku. Wyjmuję go sporadycznie spod blatu i okurzam radiatory i śmigła wentylatorów. 

 

Poproszę więc kolegów o propozycję sensownej dla mnie konfiguracji, biorą cpod uwagę moje preferencje: trwałość, cisza, wydajność (pod moje w sumie niewielkie potrzeby). Dzięki. bpos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do SSD zgadzam się, że możesz wybrać tańszy ale przy HDD optowałbym żebyś został przy serii Black, to naprawdę wytrzymałe dyski. Przykład: Jakieś pół roku temu kiedy zepsuł się time capsule który chodził non stop 3-4 lata robiąc backupy na bieżąco i służąc jako AP wyciągnąłem z niego dysk (WD Black) i sprawdziłem sektory... 100% zielonych nadal pracował jak nówka. Raczej wszyscy się zgodzą, że w tym wypadku cena idzie również z jakością.

 

No i oczywiście jakieś chłodzenie bo lepiej pracować przy cichym komputerze.

 

[EDIT]

No to tak:

Procesor: i5-4460 660,00zł

Mobo: Gigabyte GA-H81M-HD3 205,00zł

RAM: Crucial Ballistix 2x8GB 318,00zł

Chłodzenie:Thermalright HR02 Macho 185,00zł

Obódowa:Zalman Z3 PLUS 159,00zł

HDD: WD Black 1TB 275,01zł (ewentualnie WD Blue 1TB 224,00zł)

SSD: Plexor m5p 128GB 365,00zł

Napęd: dowolny ~50zł

Zasilacz: hmm może Aerocool VP-450 129zł

~2364zł

 

Zasilacz oczywiście jest na wyrost jako że komputer nie ma karty graficznej.

(a tak na marginesie wiecie coś o Vero L1 500W? bo znalazłem i wygląda dość ciekawie)

 

Ewentualnie można zmienić obudowę.

Edytowane przez Aesereht

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - ostatnio składałem kompa z Fractal Define R4 i boxowym wentylatorem (do tego WD Blue 500GB, Asus GTX660, Corsair VX 450W) i po przełączeniu wentylatorów w obudowie (standardowych) na 7V słychać tylko cichy szmer w niewielkiej odległości  w warunkach "laboratoryjnych" (środek nocy + pozamykane wszystkie okna).

 

Zmierzam do tego, że przy dobrej obudowie chłodzenie boxowe też może być ciche. Oczywiście, pod obciążeniem już pewnie będzie je słychać, ale IMHO box teraz i box kiedyś to dwa różne światy i jak ktoś nie kręci, to spokojnie może przy boxie zostać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przemyśleniach i uwagach autora tematu skleciłem taki zestaw :

 

CPU : I5 4590 - 709 zł

 

MB : Asrock H97 Performance - 375 zł .

 

RAM : Crucial Ballistix 2x4GB DDR3 1 600 mhz CL9 - 285 zł .

 

VGA : Integra z CPU .

 

SSD : Crucial M500 240GB - 395 zł

 

HDD : WD Blue 1TB - 228 zł

 

DVD-RW : Samsung SH-224BB - 55 zł

 

Buda : Fractal Design Define R4 Black Pearl USB 3.0 - 379 zł

 

PSU : Be Quiet! Dark Power Pro 10 550W CM - 529 zł

 

Razem : 2 955 zł , ceny z morele.net .

 

Podany BQ to bardzo cichy zasilacz , wg, ich strony poziom generowanego hałasu nie przekracza 13 dB .

 

BOX z procka jest już miarę kulturalny , nie to co kiedyś jak pisze wyżej Costi .

 

Ale jak ci będzie jednak przeszkadzał to proponuję kupno chłodzenia pokroju SPC Fera Pro lub Raijintek Themis .

 

Ew. kupić jakiegoś potwora w stylu Prolimatech Megahalems , Prolimatech Armageddon czy Thermalright HR-22 i całość zostawić  bez wentylatora , te radiatory powinny utrzymać I5 przy pracy pasywnej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycję zestawu. 

 

Asrock H97 zaspokaja moją potrzebę spokoju ducha i jednak... snobizmu. Topowy producent, więc OK.

2955 to mi bardziej niż bardzo odpowiada :), ale będę niekonsekwentny: cena zasilacza trochę powala. Lecz poczytam i się pewnie zdecyduję.Za te 13 dB pewnie zapłące te 5 stów. Może kiedyś dokupię jakąś grafikę więc i watów powinno starczyć.

 

Poproszę jeszcze o komentarz: SSD ma być pod system, więc aż 250? Czy to dlatego, by dysk nie był w 80% zapchany?

Jeszce raz dziekuję za pomoc.

Z pozdrowieniami

bpos

PS. Zapytam jeszcze: jest wiele pamięci RAM pracujących z b. wysokimi częstotliwościami. Np. 2400. Czy mbs obsługujące takie pamięci  automatycznie "dostosowują się" do możliwości RAM-u, czy też trzeba w tym celu jakoś grzebać? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. strony Asrocka to ta płyta obsługuje max. pamięci 1 600 mhz .

 

Dopiero płyty na chipsetach ZXX obsługują 1 866 i wyżej , z tym że nie jako po "OC" - nie wiem czy musisz fizycznie kręcić czy po prostu wystarczy pozmieniać dzielniki dla pamięci i tyle .

 

Cena PSU wysoka bo jest on bardzo cichy , seria DP należy do najcichszych zasilaczy na rynku , cichszy chyba jest tylko  Seasonic XFL - w końcu nie ma wentylatora w ogóle .

 

Swoją drogą można go rozważyć - model 400W kosztuje 460 zł i ma certyfikat 80+ Platinum , przy tej budzie powinien się sprawdzić .

 

Dałem SSD 240GB bo ten Crucial to niezła oferta , za inne SSD o podobnej pojemności musiał byś zapłacić więcej chyba że wystarczy ci wersja 120GB to bierz takową .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reyden, chce dopytać:

 

A jaka jest Twoja opinia nt. zasilaczy Seasonic z serii Platinium FANLESS?

Tutaj jest taki:

http://www.morele.net/zasilacz-seasonic-bezwentylatorowy-x-400fl-400w-80-plus-platinium-retail-x-400fl-329579/

lub tu:

http://www.seasonicusa.com/Platinum_Series_FL2.htm

 

Jak to się ma  do proponowanego be quiet! Dark Power Pro?

 

pzdrw, bpos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...