Skocz do zawartości
wrozansk

Wybór procesora pod wirtualizacj e

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Potrzebuję pomocy z wyborem procesora, który najlepiej będzie się nadawał do wirtualizacji. Dylemat mam między:

- Core i7 4790

- FX-9590

 

Istotne informacje:

- sprzęt nie będzie miał zastosowania produkcyjnego i będzie chodził max 4 godziny dziennie (w weekendy może trochę więcej)

- główną ideą jest zbudowanie domowego laboratorium, na którym mógłbym się podszkolić z Windows Server i np. VMware

- ciężko mi określić ile maksymalnie maszyn będzie naraz odpalone, może z 10?

- gry nie są priorytetem, karty graficznej nie planuję kupić (chociaż w przyszłości nie wykluczam)

- kręcenie mnie nie kręci

 

Na korzyść AMD przemawia liczba rdzeni fizycznych, co w sumie jest dość istotne w przypadku wirtualizacji. Na korzyść Intela lepsza wydajność w "codziennych" zadaniach i znacznie mniejsze zużycie prądu.

 

Na chwilę obecną jestem bliżej kupna i7, głownie ze względu na TDP, aczkolwiek z chęcią poznam wasze opinie.

 

Pozdrawiam,

 

Wojciech

Edytowane przez wrozansk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie testy jeśli chodzi o wirtualizacje maszyn na Intelach i AMD. Myślę że warto zainwestować w Intela. Gdyby jednak nagle Cie naszła ochota na granie. Tu masz nasz test. Nie wiem dokładnie czy jest tam test w wydajności na kilku wirtualnych maszynach. W każdym razie dowiesz się że niektórych zastosowaniach AMD wygrywa, a w innych Intel

 

http://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_amd_fx9590_centurion_fabryczne_5_ghz_peklo?page=0,4

 

Ten FX ma tak naprawdę 4 fizyczne rdzenie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten FX ma tak naprawdę 4 fizyczne rdzenie ;)

Nie ma, AMD nigdy nie używało HT. Ma 4 moduły/8 fizycznych rdzeni, moduły mają współdzielone cache L1 dla instrukcji pomiędzy dwa rdzenie i niezależne cache L1 dla danych na rdzeń. Rdzenie są fizyczne, ale... nie jestem pewien, czy daje mu to przewagę przy wirtualizacji - sam jestem ciekaw, bo profesjonalnych testów jakoś nie znalazłem.

 

Różnica w cenie, której nie widać (poza TDP) jest taka, że FX potrzebowałby pamięci 1866MHz, a i7 1333MHz, co przy 16GB (zakładam, że to minimum przy 10 VM) zrobi jakieś ~200pln różnicy.

 

Myślę, że jeden i drugi CPU da radę, tak naprawdę największym problemem będzie storage, bo przy konwencjonalnych talerzykach IOPS jedenego dysku wystarczy góra na 3 VM, o ile żadna z nich nie będzie generować wysokich IO, a komfortowe to i tak nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...