Skocz do zawartości
Marucins

Łączenie chłodnic w bloki (ustawianie "wieży" - jedna na drugiej)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie

 

Jeśli pojawi się brak miejsca w obudowie na zwyczajny montażu chłodnic, to czy takie ustawienie (jak na poniższym obrazku) nie przeszkodzi i czy nie pogorszy odprowadzanie ciepła na zewnątrz obudowy?

 

post-116644-0-66000900-1405201274_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pewno pogorszy wydajność, bo chłodzisz dzięki różnicy temperatur pomiędzy powietrzem przelatującym przez chłodnicę a temperaturą wody (a więc i temperaturą chłodnicy).

 

Po przejściu przez każdą kolejną chłodnicę powietrze jest coraz cieplejsze, więc zmniejsza się różnica temperatur i efektywność chłodzenia. Zastanawiałbym się czy druga chłodnica coś wniesie do tematu a trzecia to już przerost formy nad treścią.

 

To takie moje przemyślenia, może niech się wypowie ktoś bardziej oblatany w temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj faktycznie widać przerost formy nad treścią.

 

W takim wypadku może odniosę się do moich zamierzeń.

 

TOP

rad 30 mm

wentyl

rad 60 mm

wentyl

 

 

PS sprawdzałem "specjalne" miejsce na budę i niestety nie mogę tam wstawić zbyt dużej skrzynki. To te zaczyna się dziwne kombinowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiązanie obniża wydajność, ale nie przesadzajmy, jeżeli dasz wentylatory pomiędzy te chłodnice, które zapewnią przepływ powietrza to będą one chłodzić. Każda kolejna chłodnica podniesie nieco temperaturę powietrza które przelatuje przez następną. Ale będzie to nieznaczna różnica, jeżeli np. jedna chłodnica podgrzewa przelatujące powietrze o 2 stopnie (względem otoczenia), to w "kanapce" z 3, nie będzie miał efektu że wylatujące powietrze z ostatniej chłodnicy = temperatura wody. O ile będzie niższa temperatura powietrza wylatującego z ostatniej chłodnicy, niż temperatura wody, każda z tych chłodnic w jakimś stopni będzie chłodzić.

Większym problemem niż kwestia wzajemnego się podgrzewania chłodnic, jest trudność w przepchaniu przez wszystkie powietrza. Taki układ ma sporą restrykcję dla przepływu powietrza właśnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całość chciałbym zamknąć w Caselabs Mercury S8 (ręce mi opadają - najpierw celowałem w LianLi D600 a teraz chyba rozsądniej będzie wziąć S8 - problemem jest "przygotowane" miejsce na budę, które jest stosunkowo małe - a szafa w postaci np. 800D odpada) 

 

Dwa radiatory na górze 320 w konfiguracji push-pull, a do tego opcja extended TOPu + 36mm - idealne miejsce na kolejne dwa radiatory.

Z przodu będzie solid i po bokach solid (planuję jeszcze to wygłuszyć - ale to taka niewiadoma). Wentyl z tyłu 140 będzie wdmuchiwał powietrze do środka oraz kolejna 140 z dołu.

 

TOP
rad 30 mm
wentyl
rad 60 mm
wentyl

Pogorszę tym osiągi czy może poprawię, oczywiście nie w taki sposób jakby chłodnice były oddzielnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze opcja ustawienia tak chłodnic, że pierwsza do której będzie wchodzić płyn będzie też ostatnią chłodzoną z układzie, więc teoretycznie, pierwsza będzie najlepiej chłodzona i z niej powinna wychodzić zimniejsza ciecz. Jednak najefektywniejsze rozwiązanie to rozmieszczenie tak chłodnic w układzie aby każda była chłodzona osobno i najlepiej każda po kluczowym bloku.

 

U mnie jest tak, że obie chłodice mam na końcu układu, więc do rezerwuara i do pompki wchodzi najbardziej schłodzona ciecz ale można jedną wpiąć gdzieś w środek.

Edytowane przez .PaVLo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.PaVLo., bardzo ciekawy układ.

W moim przypadku, nie chciałbym aby cokolwiek wystawało poza budę. Musze zastanowić się nad tym co mówisz, sposobem połączenie całości - 60 cm to moja maksymalna głębokość.

 

PS Chce schłodzić przyszły Haswell-E oraz 2 wydajne GPU.

 

 

Czy ktoś z tu obecnych forumowiczów jest w stanie przeprowadzić test "kanapkowej chłodnicy"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzieś był koleś który przeprowadził kompleksowy test, porównanie chłodnicy w trybie push, pull, pushpull i 2 chłodnic w kanapce... nie mogę go teraz znaleźć, jakieś angielskie forum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Elder!

Właśnie przed chwilką to samo znalazłem :)

 

Wniosek jest prosty TO NIC NIE DAJE!

 

//edit

Rozsądniejszym zakupem będzie jednak Lian Li D600.

2 x 420 (60mm w push-pull + 30mm push)

2 x 240 (2x 30mm w konfigu push)

Edytowane przez Marucins

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wniosek nie jest że nic nie daje, tylko że jest niewydajne, jak masz alternatywę w postaci umieszczenia kilku chłodnic zupełnie oddzielnie.

 

Ale robiąc kanapkę z chłodnic zyskujesz na wydajności, w stosunku do pojedynczej chłodnicy.

Tu ciekawy przykład, chyba najbardziej skrajny jaki widziałem, 4x 1x120 jedna na drugiej:

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?288178-9ine04

 

QPUwQQ1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...