Skocz do zawartości
Caleb

GeForce GTX 970 / GTX 980 - Temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

A takie pytanko co do tych piszczących cewek. Czy takie piszczenie może spowodować uszkodzenie karty lub być wyznacznikiem "psującej się karty"? Czy jest to po prostu takie sobie piszczenie, które nic nie może spowodować tylko "utratę słuchu" (u maniaków cichych zestawów)?

Piszczenie/terkotanie to nic innego jak drgania pwsatające między rdzeniem a uzwojeniem , im lepiej cewka jest nawinęta(bardziej ściśle) lub ewentualnie została lepiej zalana klejem tym cewka będzie cichsza. Im więcej masz faz na karcie to prąd rozpływa na większą liczbę cewek i wypadkowy prąd na jednej cewce jest niższy, więc z nowu będzie ciszej. Poza tym cewki mogą być dobierane na styk i stąd większy hałas oraz wydzielane ciepło , cewka też ma swoje parametry m.in max nateżenie prądu, który moze przez nią przepływać.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już kwestia danej karty, niektóre słychać tylko jak masz ucho przy karcie. a część jest głośniejsza i słychać lekkie terkotanie z ok metra przy otwartej budzie.

 

Jak producenci chcą rozwiązać ten problem raz na zawsze niech stosują cewki powietrzne, tylko wymiarowo takie cewki trochę urosną i już karty tak ładnie nie będą wygladać co dla niektórych jest priorytetem.

 

Ps. poprawiłem stery odnośnie zwieszek w alien isolation, zobaczymy ile nv to zajmie.

Edytowane przez sideband
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie (Panie?) co łykać. MSI 980 Gaming czy Asusa 980 Strix? Od razu mówię, że i tak idzie pod wodę więc jakość śmigieł nie ma dla mnie znaczenia. Za MSI przemawia metalowa blacha przykrywająca pamięci, ale jakoś tej firmy nigdy nie lubiłem i raczej skłaniam się ku Asusowi, ale może są bardziej racjonalne 'za' MSI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie (Panie?) co łykać. MSI 980 Gaming czy Asusa 980 Strix? Od razu mówię, że i tak idzie pod wodę więc jakość śmigieł nie ma dla mnie znaczenia. Za MSI przemawia metalowa blacha przykrywająca pamięci, ale jakoś tej firmy nigdy nie lubiłem i raczej skłaniam się ku Asusowi, ale może są bardziej racjonalne 'za' MSI?

Chyba jeden pies... Patrząc po recenzjach, jeśli chodzi o OC jest różnie, pewnie w zależności od egzemplarza. MSI powinno mieć trochę niższą temperaturę. Nie ma za to backplate'a, który to w karcie za taką kwotę IMO powinien być :)

Ja wziąłem MSI, bo miesiąc temu Asusa jeszcze na rynku nie było.

 

Kiedyś to się hot glue zalewało cewki w PSU albo na płycie i problem znikał. Teraz jest lament i wymiany na gwarancji?... Świat się kończy :D

 

Może dlatego, że wydając średnią krajową na sprzęt chciałoby się mieć coś działającego przynajmniej "poprawnie" od razu po wyjęciu z pudła, bez kombinacji :)

Ingerencja fizyczna to utrata gwarancji, a gwarancja sama w sobie jest sporą wartością w dobie obniżania jakości przez producentów.

 

Oddawania na gwarancję nie potępiam, jak komuś to przeszkadza i ma czas... Natomiast "zwroty 10-dniowe" z tego powodu to już przegięcie. W ogóle ten cały przepis powinien dotyczyć tylko niedotykanych, fabrycznie zapakowanych towarów i sytuacji, gdy ktoś się rozmyśli lub znajdzie taniej w czasie oczekiwania na przesyłkę.

Teraz jest plaga towarów po zwrotach (oczywiście sprzedawcy nie informują o tym). Dochodzi do takich przegięć jak zakup telefonu przez kumpla (mocny android za prawie 2k) - dostał egzemplarz ewidentnie po zwrocie, bez folijek itd.

Edytowane przez Dziobak
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, że piszczące cewki w ładowarkach do telefonów (miałem ich bardzo dużo, więc mam porównanie) zdarzało się tylko w taniej chińszczyźnie. Ciekawe, że w niektórych kartach cewki nie piszczą. Wniosek nasuwa się tylko jeden - da się, ale producenci maja to gdzieś. Dlatego popieram ta całą falę cewko-hejtingu, bo może być jeszcze gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie cały czas  korci kupno 2x970 do sli, wciągnałbym 2x780ti używane ale 3GB pamięci zaczyna być problemem w najnowszych tytułach :/ 


 


Ciekawe  kiedy 980ti wyjdzie, miałbyć podobno 4 kwartał...


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem czy 3gb vram to problem, zalecane w Shadow of Mordor 6gb vram w 1080p u mnie ma się nijak do rzeczywistości - na full z texturami hd śmiga w około 70fps bez przycięć na 780ti...Na ten moment jeszcze Ryse,Dead Rising3,Watch Dogs,Wolfenstein  pochłaniają 3gb vram, miejmy nadzieje że to max dla full hd :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Shadow of Mordor w 1600x1200 z HD teksturami ustawionymi na very high, błagał o pamięć windowsowskim alertem. Dopiero oczko niżej, high, załatwiło sprawę braku pamięci na moim sprzęcie.

Ale nie o pamięć GPU przecież :)

Plik stronicowana wyłączony masz jak widzę.

U mnie przy 16gb ramu i wyłączonym pliku stronicowania 1080p ze wszystkim na maksa jest grywalne dokładnie tak samo na 780Ti jak i na 980 - Trzyma 60 fps.

Zarówno 780Ti SLI jak i 980 SLI w 1440p z teksturami na ultra, nie trzymają sztywno 60 fps...

Edytowane przez Gosu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem czy 3gb vram to problem, zalecane w Shadow of Mordor 6gb vram w 1080p u mnie ma się nijak do rzeczywistości - na full z texturami hd śmiga w około 70fps bez przycięć na 780ti...Na ten moment jeszcze Ryse,Dead Rising3,Watch Dogs,Wolfenstein  pochłaniają 3gb vram, miejmy nadzieje że to max dla full hd :)

 

Zaczyna być problem przy 3gb vram, zobacz sobie wymagania wychodzących gier - zmuszą ludzi do przejścia na 4gb... w 970sli jest w takiej samej cenie jak 780ti w sli używane, tylko właśnie ból [gluteus maximus] że ma wyłącznie 3gb co przy np. 1440p zaczyna być już sporym problemem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna być problem przy 3gb vram, zobacz sobie wymagania wychodzących gier - zmuszą ludzi do przejścia na 4gb... w 970sli jest w takiej samej cenie jak 780ti w sli używane, tylko właśnie ból [gluteus maximus] że ma wyłącznie 3gb co przy np. 1440p zaczyna być już sporym problemem. 

 

Wymagania podawali a potem jak sie okazywało często zawyżone np Battlefield4 i Cod Ghosts i RAM i VRAM przesadzili żeby ludzie łykali nowe sprzęty :)

na ten moment 3gv vram daje radę do 1080p, owszem do 1440p już zaczyna się problem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymagania podawali a potem jak sie okazywało często zawyżone np Battlefield4 i Cod Ghosts i RAM i VRAM przesadzili żeby ludzie łykali nowe sprzęty :)

na ten moment 3gv vram daje radę do 1080p, owszem do 1440p już zaczyna się problem...

W 1440p to i na GTX 980 potrafi być nieciekawie z pamięcią (jak się AA dorzuca) ale to już jest kwestia tego jak developerzy "optymalizują" gry.

Przykładowo takie Metro Redux Last Light jest na SLI z 980 (780Ti też) grywalne bardzo komfortowo w 4k a pamięci nie zjada zbyt dużo.

Crysis 3 też daje radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymagania podawali a potem jak sie okazywało często zawyżone np Battlefield4 i Cod Ghosts i RAM i VRAM przesadzili żeby ludzie łykali nowe sprzęty :)

na ten moment 3gv vram daje radę do 1080p, owszem do 1440p już zaczyna się problem...

 

zobaczymy w AC: Unity, Far Cry 4, a jutro sprawdzę COD: AW jak działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maxwell z tego co widzę to udana generacja, jest wydajniej, chłodniej, ciszej. Udało się nvidii obniżyć pobór modyfikując samą architekturę. Ale mimo wszystko ciężko powiedzieć, że to normalny, technologiczny krok w przód. Gtx'y wyglądają jak kastraty, przez tą 256 bitową szynę, dobra - było to już wcześniej, ale nie w takiej postaci. Kupujesz drogą kartę highendową, a wiesz, że to tylko próbka możliwości. Duży minus ma ode mnie nvidia za to.

PS. Zaraz usłyszę o ulepszonej kompresji textur, ale spójrzcie na pc lola, gdzie jak wiadomo wielbią nvidię:

http://pclab.pl/art59998-11.html Gtx 980 dostaję bęcki od r9 290x(mantle).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maxwell z tego co widzę to udana generacja, jest wydajniej, chłodniej, ciszej. Udało się nvidii obniżyć pobór modyfikując samą architekturę. Ale mimo wszystko ciężko powiedzieć, że to normalny, technologiczny krok w przód. Gtx'y wyglądają jak kastraty, przez tą 256 bitową szynę, dobra - było to już wcześniej, ale nie w takiej postaci. Kupujesz drogą kartę highendową, a wiesz, że to tylko próbka możliwości. Duży minus ma ode mnie nvidia za to.

PS. Zaraz usłyszę o ulepszonej kompresji textur, ale spójrzcie na pc lola, gdzie jak wiadomo wielbią nvidię:

http://pclab.pl/art59998-11.html Gtx 980 dostaję bęcki od r9 290x(mantle).

No i masz rację, jest to przedsmak mocniejszych kart.

Jeśli obecnie posiada się GTXa 980, to warto obserwować rynek i na około miesiąc przed premierą 980Ti (czy czego tam NV nie wymyśli) sprzedać kartę/karty.

Tak to już jest z high endowym sprzętem.

Natomiast jako posiadacz 980ki (a wcześniej 780Ti SLI oraz 980 SLI) przyznam że to 780Ti już bym nie wracał do użytku normalnego.

Maxwelle są bardzo udanymi kartami, ale tak jak napisałeś są to póki co kastraty, nawet po PCB widać że miejsce na dodatkowe sekcje czeka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnej ulepszonej kompresji textur :lol:, pclab może sobie kochać co tam chce i tak mam większe różnice na rzecz maxwella niż u nich względem 780gtx. Jak już pisałem póki co stery pod maxwella lezą i kwiczą. Zamiast piszczeć to trzeba kręcić pamięci, przy 2100mhz jest już 270gb/s i wąskie gardło będzie znikome.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnej ulepszonej kompresji textur :lol:, pclab może sobie kochać co tam chce i tak mam większe różnice na rzecz maxwella niż u nich względem 780gtx. Jak już pisałem póki co stery pod maxwella lezą i kwiczą. Zamiast piszczeć to trzeba kręcić pamięci, przy 2100mhz jest już 270gb/s i wąskie gardło będzie znikome.

Tylko że Maxwelle mają Samsungi i one średnio chcą robić te 2000/2100 zazwyczaj.

Z tego co zauważyłem to latają tak po 1900/1950, czasem i mniej.

Samsungi mają lepsze timngi od Hynixów, przykładowo te same takty w 780Ti Matrixie (miał Hynixy) a w 780Ti Lightingu (Samsungi), i lepsze wyniki dla Lightninga.

 

Chyba tylko w GBT G1 tak dobrze się pamięci kręcą, nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam od dwoch dni Palita GTX970 jeststream i niestety cewki piszcza, po wlaczeniu v-sync w bf4 cichna, zastanawiam sie czy oddac/wymienic karte

 

też się zastanawiam , zgłosiołem to do agito.pl i kazali mi przysłać kartę , jak znam życie dostane nową też piszczącą bo nikt nowej nie sprawdzi.

Edytowane przez masin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeprowadziłem ciekawą rozmowę w jednym z wrocławskich sklepów. Powiedziano mi, że na piszczenie kart może mieć wpływ konfiguracja zasilacza i płyty głównej, bo mieli przypadki gdzie po wymianie karty do innego zestawu piszczenie ustało.

Druga sprawa, to zamiast MSI polecił mi Gigabyte jako bardziej pewnego i szybszego w gwarancjach. Sam nie wiem, G1 jest jednym z szybszych i droższych 970, ale też najgłośniejsze w spoczynku. O tańszej wersji OC jest mało info w necie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kryzys piszczących cewek na forach niczym kryzys ebola. Tymczasem to "zwykła opryszczka".

Od wczoraj mam msi 970, nic nie piszczy.

Bardziej przejmuję się tym, że sterownik wywala się w 3dmarku przy ustawieniu +200 dla gpu/mem, ale już +200 gpu +400mem przechodzi, ale tylko jeden raz. Kolejne odpalenie to crash (nawet na domyślnych zegarach). Chyba faktycznie sterowniki 344.48 są skopane.

Z gier sprawdzałem póki co WoT, podkręcenie +200gpu nie daje absolutnie nic. Dziś potestuję BF4.

pzd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kryzys piszczących cewek na forach niczym kryzys ebola. Tymczasem to "zwykła opryszczka".

Od wczoraj mam msi 970, nic nie piszczy.

Bardziej przejmuję się tym, że sterownik wywala się w 3dmarku przy ustawieniu +200 dla gpu/mem, ale już +200 gpu +400mem przechodzi, ale tylko jeden raz. Kolejne odpalenie to crash (nawet na domyślnych zegarach). Chyba faktycznie sterowniki 344.48 są skopane.

Z gier sprawdzałem póki co WoT, podkręcenie +200gpu nie daje absolutnie nic. Dziś potestuję BF4.

pzd

Z tym że "kryzys ebola" to sztucznie napędzana panika po to żeby jeszcze bardziej trzymać w ryzach nieświadome szare masy, a następnie sprzedawać "wynalezioną" "szczepionkę" . Tak to działa.

A w kwestii piszczących cewek to zwykła fanaberia i owczy pęd.

Modne się to stało jak widać i tyle.

Fakt, jeśli komuś karta MEGA głośno piszczy i to zawsze - Wtedy jest problem, natomiast większość tych płaczków, płacze bo zobaczyli że inni tak robią. Nic więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam o tych cewkach po raz n-ty to mnie szlak trafia, ludzie chyba większych problemów nie mają. Jednak nvidia szybko wypuściła fixa przynajmniej do aliena, nowe stery 344.60 dostępne.

Moja rada to zamiast pisać o cewkach to gnieść nvidie jak się da za spartaczone stery, przynajmniej mają realny wpływ na to, a na cewki nie.

Edytowane przez sideband
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...