Skocz do zawartości
Caleb

GeForce GTX 970 / GTX 980 - Temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Co napisałeś poprzednio - max napięcie to 1.31v i do tego pisałeś o jakimś zabezpieczeniu. Skoro to nie ma nic wspólnego z prawdą, dlaczego mam tego korygować?

Max napięcie to 1.275v to ostatni aktywny vid  i nie ma żadnego zabezpieczenia, po co wbiłem 1.281v? By sobie roboty nie robić i przerabiać tablicy napięć od dołu, po wbiciu 1.281v i tak wbije się ostatni aktywny vid. Poza tym power target został podniesiony i wbite 1.281v dla p0, niektórzy mają problem ze zbijaniem taktowania w mało wymagających grach i to powinno rozwiązać problem przynajmniej częściowo.

 

@ zaodrze w sterownikach nie ma żadnego zabezpieczenia by karta obniżała taktowanie i napięcie w furmanie, wystarczy ustawić dostatecznie wysoko power target i karta będzie lecieć max-em w furmanie, tylko po co katować sekcje zasilania na karcie :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@N5 Chyba to tez zależy od timignow pamięci możliwe ze masz luźniejsze. Wygrywając biosa do gigabyte wersja f13 zamiast f3 ( jakoś tak ważne ze było 1x) to miałem dużo gorsze wyniki w 3dmarku na tych samych taktach karty. Obie wersje biosu są do samsungow różnia się chyba rewizja kary

 

 

@sideband wgralem do obu kart biosa ala twoje zalecenia i teraz karty latają na 1535/7800. Narazie testuje wyniki w smarkach podskoczyly ale w GTA czasami blysnie jakimś dużym kwadratem ale tylko raz potem lata dobrze.. Skrecalem to pamięci to GPU ale dalej to występuje pewnie muszę GPU skręcic bardziej... Nic pobawie się z tym pozniej

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz obniżyć temperatury karty lub zmniejszyć oc karty, gta mocno czułe pewnie ze względu na stery.

 

Masz asic poniżej 60% także realnie stabilnie będzie ~1516mhz , jeżeli tempy będziesz trzymał poniżej 60stopni to oc wzrośnie nieco i w tym oc pamięci.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co napisałeś poprzednio - max napięcie to 1.31v i do tego pisałeś o jakimś zabezpieczeniu. Skoro to nie ma nic wspólnego z prawdą, dlaczego mam tego korygować?

Max napięcie to 1.275v to ostatni aktywny vid  i nie ma żadnego zabezpieczenia, po co wbiłem 1.281v? By sobie roboty nie robić i przerabiać tablicy napięć od dołu, po wbiciu 1.281v i tak wbije się ostatni aktywny vid. Poza tym power target został podniesiony i wbite 1.281v dla p0, niektórzy mają problem ze zbijaniem taktowania w mało wymagających grach i to powinno rozwiązać problem przynajmniej częściowo.

Tak swoja droga po co zmiana 4 tabeli napiec, tej co jest od 0.6 do 1.6v ? Karta przy zmniejszonym power targecie trzyma 1.27v i zegary 200 mhz, bez zmiany i pozostawieniu jak jest lata na 800-900 MHz i 1.0v nie zawsze potrzeba full mocy ;) . Po za tym u mnie te 250 W TDP z oryginału wystarcza max co widziałem to 95% PT a w razie co można zapodać 280TDP. Grając w WT ustawiam 40% PT i tak mam 60 fps a karta łyka mniej prądu i mniej się grzeje. Wiec po co wymuszać stałe napięcie w P0 ? Mam jeszcze pytanie, za co jest odpowiedzialne napięcie z ostatniej linijki 1.200v ?

 

@zaodrze244

Tak swoja droga to mam hynixy własnie a u Ciebie jak to wypada ?

Edytowane przez Ns5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od góry masz napięcia, które odpowiadają za boosta. Wymuszenie stałego napięcia powoduje, że karta nie trotluje po przekroczeniu 60stopni i trzyma to samo napięcie i nadane taktowanie. P0 dajesz wyższe napięcie, ale nie musisz jak potrzebujesz wysoki fps w mało wymagających grach, poza tym w biosie jest ustalone niskie taktowanie dla p0. To jest bios do referenta 980gtx, który zbija taktowania nawet bez kręcenia, ponieważ ma tylko 180wat power target. 980 podkręcona potrafi pobierać 275wat na 1.275v, 970gtx trochę mniej ~230wat. 0.6v do 1.6v to masz zakres napięć jeżeli zostawisz tak jak w biosie to od asic będzie zależne wbite napięcie, to samo jest przy boost. Im wyższy asic tym karta z automatu wyżej boostuje i przy okazji gpu jest zasilane niższym napięciem. To ostatnie napięcie nie wiem za co odpowiada np. może to być napięcie przy bootowaniu karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz obniżyć temperatury karty lub zmniejszyć oc karty, gta mocno czułe pewnie ze względu na stery.

 

Masz asic poniżej 60% także realnie stabilnie będzie ~1516mhz , jeżeli tempy będziesz trzymał poniżej 60stopni to oc wzrośnie nieco i w tym oc pamięci.

trafiłeś, karty przy 1.275v same wkręcają się na 1519mhz i tutaj działają stabilnie. jednakże po przekroczeniu 1530mhz przełamuję barierę 10k w firestrike extreme :P na 1519 jest poniżej 10k :(

 

jedną kartę mam z 59,9% drugą z 75,2%. w valley mam odpowiednio max  68C i 64C także nie jest chyba najgorzej.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety są bardzo duże rozbieżności w asic kart, ta gorsza sztuka troszkę blokuje tą drugą. Ale to nie są duże różnice, tracisz ok 50mhz.

 

Wkręcają ci się na 1519mhz, ponieważ max boost w tablicy to 1519mhz :>  Jak nadal nie będzie stabilnie to trzeba wejść w boost states i gpc w p0/p2 zmniejszyć do 1506mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety są bardzo duże rozbieżności w asic kart, ta gorsza sztuka troszkę blokuje tą drugą. Ale to nie są duże różnice, tracisz ok 50mhz.

 

Wkręcają ci się na 1519mhz, ponieważ max boost w tablicy to 1519mhz :>  Jak nadal nie będzie stabilnie to trzeba wejść w boost states i gpc w p0/p2 zmniejszyć do 1506mhz.

 

dzięki za radę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz iść jeszcze dalej i obniżyć napięcie w karcie z wyższym asic, przykładowo możesz przełożyć ją na górę jeżeli górna karta bardziej się grzeje to gorsza sztuka będzie łapać niższe tempy. Takie kombinacje alpejskie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz iść jeszcze dalej i obniżyć napięcie w karcie z wyższym asic, przykładowo możesz przełożyć ją na górę jeżeli górna karta bardziej się grzeje to gorsza sztuka będzie łapać niższe tempy. Takie kombinacje alpejskie.

po modyfikacji biosu to teraz będzie miało to sens. 

 

na 1,24v karta z wyższym asic sypała się powyżej 1506. robić kroczek dalej na 1,256v czy olać to i od razu ładować w nią 1,27v? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyższy asic to nie potrzebuje tyle napięcia, pewnie wystarczy 1.25 lub 1.256v. Tylko będziesz musiał zmodyfikować tabele napięć, od clk 59 do 74 musisz górną granicę napięcia ograniczyć do 1.25v lub 1.256v w zależności jakie napięcie chcesz, jeżeli tego nie zrobisz to karta będzie wbijać tylko do 1316mhz :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamieniłem karty, AF podkręciłem je na 1518/7800 górna (lepszy asic) leci na 1,243v dolna na 1,275v. - valley temperatury takie same jak przed zamianą :P

 

AF na wykresie pokazuje że karta górna osiągnęła GPU voltage limit 1. 

 

biosa do górnej wgrałem fabrycznego.

 

 

musiałem karty przełożyć z powrotem gdyż obraz w gta zaczął migotać na niebiesko - chgw?

 

na 1518/7800 przebiły 10k w firestrike extreme http://www.3dmark.com/3dm/6811092?

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od góry masz napięcia, które odpowiadają za boosta. Wymuszenie stałego napięcia powoduje, że karta nie trotluje po przekroczeniu 60stopni i trzyma to samo napięcie i nadane taktowanie. P0 dajesz wyższe napięcie, ale nie musisz jak potrzebujesz wysoki fps w mało wymagających grach, poza tym w biosie jest ustalone niskie taktowanie dla p0. To jest bios do referenta 980gtx, który zbija taktowania nawet bez kręcenia, ponieważ ma tylko 180wat power target. 980 podkręcona potrafi pobierać 275wat na 1.275v, 970gtx trochę mniej ~230wat. 0.6v do 1.6v to masz zakres napięć jeżeli zostawisz tak jak w biosie to od asic będzie zależne wbite napięcie, to samo jest przy boost. Im wyższy asic tym karta z automatu wyżej boostuje i przy okazji gpu jest zasilane niższym napięciem. To ostatnie napięcie nie wiem za co odpowiada np. może to być napięcie przy bootowaniu karty.

Karta zwodowana max temp po oc 45 stopni wiec u mnie lepiej sprawdza się opcja z odblokowany napięciem w 3D. Musze pokombinować z obniżeniem jeszcze power targetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@update

 

Założyłem blok wodny na moją nową 970 (ekwb GTX 980 full cover acetal + nikiel).

 

PCB wygląda tak:

 

post-15596-0-72900200-1430492601_thumb.jpg

 

ASIC to 67.7% czyli chyba nie jest źle.

 

Temp. maksymalne jakie zaobserwowałem po OC to 48*C. 

 

OC:

- pamięci bez ruszania rdzenia: 8200 MHz

- sam rdzeń bez ruszania pamięci: ok 1600MHz (boost) powyżej 1640MHz wykrzaczył się sterownik.

 

Kompromis gdzie wydajność nie spada to (ten pik to moment włączenie narzędzia wycinania przez to zmieniła się wartość maksymalna Vgpu i power limit, przez cały czas wartości utrzymywały się na 1.17xV i power limit 107.7 )

 

post-15596-0-85369200-1430492024_thumb.jpg

 

Chociaż np. Haven, przechodzi bez problemu bez straty wydajności (jednak zauważyłem że Haven nie obciążał tak pamięci przez co większe takty na gpu) na takich ustawieniach:

 

post-15596-0-63227000-1430492092_thumb.jpg

 

Więcej na pamięciach niż 8000MHz nie ma sensu, bo przez power limit obcinało rdzeń do 1480MHz i Vgpu do 1,15xV. Natomiast sam rdzeń na 1550-1600MHz z pamięciami na 7850-7900MHz wychodziło gorzej niż 8000MHz pamięci i 1480-1520 MHz na rdzeniu.

Edytowane przez mak888

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edytuj bios a pójdzie dalej ;)

 

Myślałem o tym jeszcze wczoraj po zainstalowaniu bloku i pierwszych wrażeń z osiąganej temperatury ok 41*C w Dirt Rally. Ale dzisiaj po pierwszych zabawach z OC jestem zadowolony. Zwłaszcza że bez modyfikacji rdzeń przebija 1500MHz a pamięci 8000MHz.

 

Poprzednia 970 Inno3D na referencyjnym PCB. Miała maksymalne OC na poziomie 1360 boost GPU i pamięci 7850MHz. Szkoda że nie sprawdziłem wtedy jaki jest ASIC, miałbym teraz porównanie. Bynajmniej Vgpu nigdy nie było większe niż 1,209V. Także 28 dniowa rozłąka z 970 została zrekompensowana :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił moda ala sideband uwolnij napięcie na GPU i szukał Maxa karty zwłaszcza ze masz ja zwodowana. Nie wykorzystanie tego potencjału to marnotrawstwo i nie przystoi użytkownikom tego forum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił moda ala sideband uwolnij napięcie na GPU i szukał Maxa karty zwłaszcza ze masz ja zwodowana. Nie wykorzystanie tego potencjału to marnotrawstwo i nie przystoi użytkownikom tego forum

 

Może kiedyś, jak ulepszę resztę kompa. Bo narazie i tak kartę ogranicza wiekowe CPU i słaby RAM :(. Poza tym już jedną kartę na gwarancje wysłałem, nie chce się pozbywać kolejnej. Zwłaszcza że widocznie trafiłem na dobrą sztukę. Dziwny fakt, z tego co czytałem wcześniej karty dla Overclokers UK produkowało Manli. Ja natomiast dostałem produkcji ZOTAC. I moja ma trochę wyższe def. zegary a reszta jest taka sama. Bynajmniej polecam, warta swojej ceny. 

 

Po 1h gry w GTA 5. Ale w Star Citizen te takty były już niestabilne, bo sterownik graficzny się wykrzaczył. Musiałem zejść do 1550MHz.

post-15596-0-52869100-1430513172_thumb.jpg

 

Ale pamięci to mnie zaskakują. W Inno3D miałem Samsunga, i na wodzie ich maks to było 7950 MHz powyżej już artefakty się pojawiały.

 

Natomiast tutaj po 3Dmarku FireStrike 8164MHz a chodzą nawet powyżej 8200MHz. Tylko że przy takich wartościach ograniczają już rdzeń i nie ma to sensu bo wynik był gorszy. A i pamięci to Hynix.

 

post-15596-0-12411600-1430513388_thumb.jpg

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak w temacie zrobiłem Benchmarka Fire Strike i oto wyniki http://www.3dmark.com/3dm/6822813 i wydaje mi się ze to słaby wynik mam racje ? i jesli tak to dlaczego ?

 

wynik cząstkowy - graphic score masz jak ppc http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_geforce_gtx_970_sli_vs_radeon_r9_290x_crossfire?page=0,5także za pozostałą część wyniku odpowiada twój procek. jednym słowem można to olać. 

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak w temacie zrobiłem Benchmarka Fire Strike i oto wyniki http://www.3dmark.com/3dm/6822813 i wydaje mi się ze to słaby wynik mam racje ? i jesli tak to dlaczego ?

 

A to mój wynik na def ustawieniach. http://www.3dmark.com/3dm/6821932. Wynik zbieżne więc jest ok.

 

PS. O dziwo wiekowe Q9550 @3.5GHz aż tak mocno nie odstaje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ważne pytanie, ten GTX 970 faktycznie jest taki świetny? Dałem się namówić i zamówiłem dziś sobie MSI 970 Gaming 4G. Czy jakiś wróż jest w stanie mi wywróżyć czy karta da sobie radę przez najbliższe 3-4 lata w połączeniu z wykręconym do ~4.5GHz i5 2500K ?(nie mówię o full detalach ale wysokie byłby miłe). Nie była taka droga (po odliczeniu vat, kodu promocyjnego x-kom, sprzedaży myszy o ile dostanę i sprzedaży obecnej grafy wyszło/wyjdzie jakieś 800pln).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz liczne testy również na 2500K. Proc nie odstaje zbytnio od najnowszych Haswell'i więc spokojnie wystarczy na 2-3 lata. Zwłaszcza że przyszłe karty i gry mogą mieć mniejszy narzut na procka co będzie skutkowało tym że rola procka w grach będzie troszkę mniejsza co wydłuży jeszcze jego żywotność.  Ale to się okaże jak nowe gry pod nadchodzące DX12 będą pisane i jak wykorzystają nowe biblioteki. Czas pokaże.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie nad kupnem gtx970. Mysle nad palitem jetstream i msi gaming, różnica pomiędzy tymi modelami to blisko 200zl a za to mogę wymienić obudowę i kupic chłodzenie na i5 2500k. Zastanawia mnie czy warto dopłacić 200zl do msi żeby miec troche mniej stopni w stresie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

warto dopłacić choćby tylko z powodów które podałeś. poza tym kultura pracy takiego msi a tego palita to niebo a piekło :P te parę stopni to różnica między kartą która wpada w throttling a taką która go nie doświadcza. 

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak nawiasem mówiąc jak wygląda temat z piszczeniem cewek w tych 970 Gaming? Ma ktoś i może podzielić się swoimi spostrzeżeniami ?

 

EDIT: Mam na myśli karty kupione w ciągu ostatnich 2-3mscy, bo ponoć MSI miało wyeliminować problem piszczących cewek trapiących pierwszą serię.

Edytowane przez FredPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...