Skocz do zawartości
Caleb

GeForce GTX 970 / GTX 980 - Temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

nvidia_geforce_gtx_980_11.jpg

 

W cieniu starszego brata debiutuje dzisiaj również GeForce GTX 970, który pomimo słabszej specyfikacji technicznej od flagowego GeForce GTX 980 prawdopodobnie zainteresuje szerszą publiczność, ponieważ będzie zdecydowanie atrakcyjniej wyceniony. Architektura NVIDIA Maxwell ujawniła namiastkę swoich możliwości już podczas premiery GeForce GTX 750, skutecznie rozbudzając wyobraźnię entuzjastów wypatrujących szybszych odmian nowych układów graficznych, oczekujących znacznego wzrostu wydajności przy jednoczesnym zredukowaniu poboru mocy. Chociaż lista życzeń spisanych przez niepoprawnych marzycieli jest zapewne dłuższa, spełnienie dwóch wymienionych wyżej postulatów byłoby mile widziane, zwłaszcza iż producent deklarował położenie silnego nacisku na kwestie energooszczędności. Natomiast jak wypadają niereferencyjne wersje GeForce GTX 970 sprawdzimy w niniejszym zestawieniu, a zapowiadają się bardzo ciekawie...

GeFoce_GTX_970.jpg

 

GeForce GTX 970 zgodnie z nomenklaturą NVIDII jest pełnoprawnym następcą GeForce GTX 770, którego rynkowy staż wynosi niespełna szesnaście miesięcy, dlatego najszybsza odmiana układu GK104 Kepler wydaje się stosunkowo młodym zawodnikiem. Jednak kiedy dokładnie przeanalizujecie rodowód tej konstrukcji zauważycie, że GeForce GTX 770 stanowił odświeżoną wersję GeForce GTX 680 dysponującą identyczną ilością procesorów CUDA, jednostek teksturujących itp. Podniesiono tylko taktowania rdzenia i pamięci GDDR5, dokonano kilku poprawek inżynieryjnych, wymieniono chłodzenie w wersji referencyjnej oraz skrojono konkurencyjną cenę względem Radeona HD 7970 GHz (ówczesnego rywala Keplera). Suma summarum GeForce GTX 970 zastępuje model wprowadzony do sprzedaży wczesną wiosną 2012 roku, aczkolwiek tym razem NVIDIA przygotowała zupełnie nowy układ graficzny. Cios wymierzony w kierunku Radeona R9 290 może okazać się zabójczo skuteczny, ponieważ sugerowana cena GeForce GTX 970 wynosi 1429 złotych, zaś poszczególni producenci mogą sprzedawać swoje modele poniżej tego poziomu. Jesteście mile zaskoczeni?

Edytowane przez Caleb
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pieprzyć to jak będzie się nazywało, ważne żeby było wydajne i się overclockowało, mam nadzieję że będzie to więcej jak 10% w stosunku do 780ti, to czym ostatnio nas karmi intel zakrawa o kpinę może chociaż producenci kart graficznych z swoimi nowymi modelami nie wystawią nas do wiatru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego staram się zmieniać kartę co 2 generacje bo zmiana co generacje nie zawsze ma sens. Dla mnie to ciągle odcinanie kuponów. Jak ktoś ma kasę to moze byc na bieżąco, ale niech to chociaż ma wzrost na poziomie 20% minimum by dało sie to odczuć. Myślę nad 880 ze względu na to że zmieniam monitor i z 1680x1050 do 2560x1440. Także różnica dość znaczna. Ale jak to Nvidia znów da swoje chore ceny. Trzeba poczekać co AMD odpowie, ale że bardziej jestem ku Nvidii z przyzwyczajenia to pewnie i tak wezmę wspomnianego GTX'a. Najwyżej odczekam aż podatek od nowości spadnie nieco ;)

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli pewnie 970 1450-1750 zł w zależności od wersji na start  :mellow:

Kupić na 99% pewnie i tak kupię, bo myślę, że czas odesłać moją 670 na bardzo zasłużoną emeryturę  :>

 

 

Czuję, że po premierze 960/970/980 będzie cisza do nowego roku, a później pełny maxwell 20nm jako TITAN II z czego kolejna seria przypuszczalnie 10xx to mogą być jego kastraty.

Edytowane przez DyndaS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Quadroxxl
W Niemczech,największy dystrybutor kart nvidia podał ceny jakie sa najbardziej realne, " cena karty 980 będzie w tej samej cenie  

co 780Ti w naszym kraju(Niemcy) a 970 będzie w cenie nieco niższej niż  780. Nic nie jest potwierdzone, choć najbardziej prawdopodobne.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność GTX 970 nie rzuca na kolana. X3960 w 3DMark 11 ?? Ja mam na swojej niepodkręconej grafie w 3DMark FireStrike Extreme pod 4400.

Jaki macie wynik na niepodkręconym GTX 770 w 3DMark 11 Extreme??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maxwel ma asy w rękawie, ale nie w tej serii.

 

Miało być co najmniej 8MB L2 - jest 2 MB.

 

Miało być około 2800 SP - jest troszkę ponad 2000.

 

Szyna przy tak małym L2 jest za wolna, żeby zagrozić 780ti.

 

No i 780ti pracuje bez większych problemów na 1250mhz.

 

 

Spodziewałem się 30% przewagi 980gtx nad 780ti a tu lipa :(

 

Trochę narzekam, bo Nvidia zrobiła taką nagonkę na Maxwela, że każdy spodziewał się czegoś silnego, a tu najwyżej równa wydajność i cena z kosmosu :P

Edytowane przez leven
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ciekaw jestem jak się będzie wydajność tej karty przedstawiała względem 780 Ti albo SLI z 980 vs SLi z 780 Ti. Podejrzewam że generalnie te karty będą podobne wydajnościowo jednak z przewagą 780 Ti , która dostaje kopa po OC.

Tak czy inaczej osobiście zmiany nie planuje, przynajmniej do czasu 980 Ti.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie co wypada nieźle to współczynnik TDP 165W. Jeśli karta będzie przy tym wydajniejsza od 780 to i tak uznam to za sukces. Ale z drugiej strony dążenie do energooszczędności w najmocniejszych jednostkach jest dla mnie troszkę niezrozumiałe. Powód jest bardzo prosty. Ktoś kto kupuje najmocniejsze układy nie partzy tak bardzo na pobór mocy. Owszem to jest plus, ale nie kosztem wydajności. Więc jeśli dostaniemy +5% więcej wydajności to zmiana dla mnie jest zbędna. Przynajmniej dla osób mających karty 780.  Już wolałbym 200W i większą wydajność, by to miało sens. Do tego cena jak zwykle w stylu Nvidii 600$ co daje u nas jakies 1950 zł + podatek od nowości to wyjdzie pewnie z 2200-2300. Cena z kosmosu póki co. Ale poczekajmy na oficjalne testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szyna przy tak małym L2 jest za wolna, żeby zagrozić 780ti.

 

No i 780ti pracuje bez większych problemów na 1250mhz.

 

Spodziewałem się 30% przewagi 980gtx nad 780ti a tu lipa :(

Skoku wielkiego nie będzie, ale NV poszła w kierunku zbicia TDP i dodania wielu nowych funkcji. Wydajność... no tutaj zobaczysz sobie za kilka dni jak jest na def, bo źle nie jest jak na następcę GTX 780 :> Poza tym, to nie będzie (moim zdaniem) ostatnie słowo Maxwella, GTX 980 Ti po prostu musi być.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

980 Ti ma być za kilka miechów :) Tą informację dostałem jakieś kilka dni przed ogłoszeniem że zmiana numerka jest z 880/980.

Tak samo jak info o tym że 980 będzie wolniejszy od 780 Ti a dopiero 980 Ti pokaże klasę.

Póki co wszystko się sprawdza, do tej pory moje dobre źródło mnie nie zawiodło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak info o tym że 980 będzie wolniejszy od 780 Ti a dopiero 980 Ti pokaże klasę.

Nic się nie sprawdza, bo nie ma jeszcze wiarygodnych wyników, a obecne przecieki niekoniecznie są dobrym źródłem wiedzy  :>

Edytowane przez Caleb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie sprawdza, bo nie ma jeszcze wiarygodnych wyników, a obecne przecieki niekoniecznie są dobrym źródłem wiedzy  :>

Nie no chodzi mi o to że te info które dostałem , pokrywa się póki co z tymi nawet plotkami jakie ujrzały światło dzienne.

No ale zobaczymy na dniach. Według tego info 980 Ti ma mieć 3xxx rdzeni Cuda, Maxwellowych :D

Co będzie miazgą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...