Skocz do zawartości
Caleb

GeForce GTX 970 / GTX 980 - Temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra - zamontowałem referenta 970. Sprzęt na razie leży sobie rozłożony na stole - same podstawowe komponenty. W spoczynku nie mam zastrzeżeń (turbinka wolno się obraca, rdzeń ma 35*, cały komp ciągnie 33-34W, czyli tak jak powinno być).

 

Uruchamiam Unigine Valley, nieco ponad połowa testu, robi się 81* i karta zrzuca zegar do bazowych 1076MHz (i przy okazji napięcie też leci). W Wiedźminie 3 po kilku minutach gry też kwestia temperatury, zegar spada do ~1120MHz (napięcie też w dół, 1.08-1.1v i tak już zostają). Jeszcze nic nie grzebałem, wszystko jest ustawione fabrycznie - to poprawne zachowanie karty (że nie utrzyma boosta ze względu na przekraczanie 80*), czy z tym egzemplarzem jest coś nie tak?

No i jednak jak się nagrzeje, to szuuumiii ;) Na szczęście nie jest to irytujące buczenie, świszczenie, warkotanie, tylko po prostu szum. No i nie piszczy (po przyłożeniu ucha do karty coś tam ledwo słychać gdy jest > kilkuset fps na ekranie).

 

A może jednak większa buda i woda (cisza, spokój, więcej MHz), muszę przemyśleć... :)

 

To MSI ? Oni chyba tak mają, że ustawiają profile kart zbyt mało agresywnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zaodrze244

 

"

nie kupię 2x980ti. planuję kupić jedną kartę taką która będzie zjadała 2x970 na śniadanie. pewnie będzie to pascal Ti w numerologii nvidii.

 

poza tym na komfort nie narzekam gra się całkiem przyjemnie w wieśka 3, framerate utrzymuje się na poziomie 16-17 ms (muszę się jeszcze temu dobrze przyjrzeć) w połączeniu z nie za szybkim monitorem którego mam, płynność jest wystarczająca.

 

odnośnie "komfortu dla nie których" jak ktoś karty zabija MSAAx8 gdzie go tak naprawdę w ogóle nie widać (bo pewnie nie działa) to zawsze jeden Tx będziesz lepszy "

 

Tak się składa że SLI z 970 nie ma szans przy kręconym 980Ti.

Raz, że na tych kartach to się vram zapcha, dwa są po prostu za słabe.

Te teksty podchwycone od niejakiego kowala z innego forum o MSAAx8 to sobie daruj.

Bo jeżeli działa w jakiejś grze to warto to wykorzystać , ładnie aliasing usuwa, bez względu na to jakie opinie o tym krążą, zazwyczaj wystawione przez "ekspertów" którzy nawet MSAAx2 nie włączą ;-)

 

Wracając do tematu, polecam Ci sprzedać dwie 970 i brać jednego 980Ti, jakiegoś konkretnego niereferenta.

I tak, tak jak pisałem komfort grania nawet na jednym Titanie X, jest lepszy niż na 2x980.

Tak samo będzie na 980Ti, szczególnie vs 2x970. No chyba, że interesuje Cię TYLKO surowy maks fps, to inna sprawa. Ale co to za komfort gry przy dużym fps jak są przycięcia i wychodzi ewidentna słabość GPU?

 

Dopóki nie zobaczysz sam to nie uwierzysz, no ale rób sobie jak tam chcesz, jeżeli wolisz słuchać opini imbecyli z pclola co sprzętu na oczy nie widzieli ;-) Tworząc swoje wzajemne kółeczeko adoracji, imbecyli właśnie :)

Edytowane przez Gosu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra - zamontowałem referenta 970. Sprzęt na razie leży sobie rozłożony na stole - same podstawowe komponenty. W spoczynku nie mam zastrzeżeń (turbinka wolno się obraca, rdzeń ma 35*, cały komp ciągnie 33-34W, czyli tak jak powinno być).

 

Uruchamiam Unigine Valley, nieco ponad połowa testu, robi się 81* i karta zrzuca zegar do bazowych 1076MHz (i przy okazji napięcie też leci). W Wiedźminie 3 po kilku minutach gry też kwestia temperatury, zegar spada do ~1120MHz (napięcie też w dół, 1.08-1.1v i tak już zostają). Jeszcze nic nie grzebałem, wszystko jest ustawione fabrycznie - to poprawne zachowanie karty (że nie utrzyma boosta ze względu na przekraczanie 80*), czy z tym egzemplarzem jest coś nie tak?

No i jednak jak się nagrzeje, to szuuumiii ;) Na szczęście nie jest to irytujące buczenie, świszczenie, warkotanie, tylko po prostu szum. No i nie piszczy (po przyłożeniu ucha do karty coś tam ledwo słychać gdy jest > kilkuset fps na ekranie).

 

A może jednak większa buda i woda (cisza, spokój, więcej MHz), muszę przemyśleć... :)

 

ja mam "refernta" od palita karta lekko podkręcona (patrz sig) i temp w stresie nie przekracza 79 stopni, ustawiłem jednak własny profil dla wiatraka bo ten oryginalny był o kant d...   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te najtańsze wersje od palita czy gainwarda z chłodzeniem turbinowym to nie są refernety, błędnie to ludzie interpretują bo widzą chłodzenie turbinowe. Już bliżej temu czemuś do chłodzeń z rynku oem.

 

Referent wygląda tak (i jest strasznie porządany i ciężko dostępny):

http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gtx-970/product-images

 

Na referenta wygląda turbinowy msi tylko ma inną obudowę.

http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-970-oc-4gb-gddr5-256-bit-dvi-hdmi-3xdp-gtx-970-4gd5-oc-695443/

Edytowane przez GeMtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gaiward i Palit to referenty, ale takie jakie były w 660ti/670/760. Jest też inna wersja palita z turibną z nieco lepszym radiatorem z ciepłowodami. O Msi temat był poruszany to też nie jest ref.

 

Zotac też robi niezły wynalazek, 980gtx "prawie" jak ref.

 

mzt9020510p1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie posiadam GTX 970 od MSI wersja ME100.

Czy to normalne że ten nieszczęsny backplate tak mocno się grzeje ?

Rdzeń niby dochodzi tylko do 70 stopni ale ustawiłem swoje obroty na wentylator (~1300) bo i tak w sumie nie słychać.

Ogólnie przez to podwyższa mi temp w obudowie :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie chłodzenie MSI się troszkę gotuje. Tył karty w GTX 770 też mam dość gorącą, a  temperatury nie przekraczają 76'C po dość mocnym OC. Chłodzenie od MSI nieco inne, bo starsze i bez Backplate. Ale widać niewiele się z tym zmieniło.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeszcze jedna rzecz.

Po przesiadce z radeona HD7790 czcionka jest dziwnie rozmazana.

Fakt że mam podłączone przez d-sub bo tylko takie wejście ma monitor ale na radku obraz był bardzo ładny tj. czcionka ostra, nierozmazana, kolory bardzo ładne naturalne. Na geforcie zdecydowanie słabsza jakość, a zwłaszcza ta czcionka.

Czy to normalne?

Próbowałem już nawet ustawiać clear type ale praktycznie nic się nie poprawiło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza próba z doborem parametrów i od razu strzał dziesiątkę. Żeby temperatura nie była ograniczeniem: zjazd z napięciem, 1300 rdzeń (i odpowiednio niżej l2c, xbar, sys), 1800 pamięć, 85* próg temperatury, delikatna korekta krzywej wentylatora - wyszło tak jak poniżej (tu akurat monitoring po dłuższej grze w Wieśka 3).

Karta jest stabilna, nie zrzuca zegarów, wyniki testów na poziomie niekręconych niereferentów (np. ~11700 graphics w fajerstrajku). Jest sporo szybciej od GTX960 @ 1450/2000MHz (40-55%), tyle że odczuwalnie głośniej :/

 

PrZ6STJl.gif

 

Jak się uda dogadać odnośnie zwrotu to pewnie oddam i kupię jakąś z normalnymi wentylatorami.

 

Edit: i jeszcze odnośnie zasilacza, bez problemu całość chodzi na BeQuiet L8 300W (w grach 150-180W, w testach dobija do 190, Furmark - 215W, niski PT ogranicza). Na kręconym 960 było 10-30W mniej, zależnie od testu/ustawień/vsync. No i w spoczynku 960 jadła ze 2W więcej.

Jak dłuższy E9/400W wejdzie do obudowy to zostanie, jak nie to L8 też może być, nie zmęczy się :)

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie:

Po co jest ten śmieszny backplate?

Byłem pewny że jest to wykonane z amelinium i założone w celu chłodzenia kości pamięci i pozostałych elementów karty graficznej ale widzę że jest to tylko kawałek tandetnego plastiku niewiadomego dla mnie przeznaczenia (ponoć usztywnia całą konstrukjcę).

Czy w ASUS GTX 970 4GB DirectCU II Black ten backplate też jest plastikowy i pełni jedynie rolę "usztywnienia" karty ?

Edytowane przez G73

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aluminiowe są na pewno, jak nie w standardzie, to do kupienia, np. http://www.amazon.com/EVGA-Backplate-Cooling-Case-100-BP-0972-B9/dp/B00OSAT62Q .

 

Jeśli to faktycznie ma polepszyć temperaturę zaledwie o 2-3* to jest sens? (Helps to reduce heat by up to 3 degrees Celsius)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpię że to da jakikolwiek spadek na rdzeniu.

Backplate to raczej ozdoba.

Zresztą ktoś nawet pisał, że potrafi podnosić temperatury w multigpu, dlatego w 980ti referent nie ma backplate, a np. tańsze 980 ma.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z tym backplate który się bardzo mocno nagrzewa pod obciążeniem przez co podnosi się temperatura w całej obudowie.

Nie wiem czy tak ma być czy karta jest jakaś wadliwa. Mam 10 dni na zwrot.

Temp. GPU nie przekracza 70 stopni ale co z tego jak cała karta jest gorąca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta się grzeje, to i tył też. Myślisz że bez backplate gołe PCB będzie chłodne? Nie, nie będzie.

 

Karta przecież wydziela ileś ciepła, czy będzie backplate, czy nie, to wnętrze obudowy podgrzeje tak samo.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna recka. Niezły ten Hybrid. Przy okazji widać jak 980Ti vs Titan X radzi sobie zegar w zegar. TX i po 10 fps więcej wyciąga, to jest sporo :)
A na TX owe chłodzenie jest również, miazga

 

 

Też fajny teścik :)

 

 

R9 290X Matrix vs GTX 980 Classified vs GTX 980Ti vs GTX TItan X

Edytowane przez Gosu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ma się grzać :)

Żałuję że nie wziąłem ASUSA DirectCU II, ponoć chłodniejsza jest od MSI ME100.

Przesadzasz.

 

 

Fajna recka. Niezły ten Hybrid. Przy okazji widać jak 980Ti vs Titan X radzi sobie zegar w zegar. TX i po 10 fps więcej wyciąga, to jest sporo :)

A na TX owe chłodzenie jest również, miazga

 

Też fajny teścik :)

 

R9 290X Matrix vs GTX 980 Classified vs GTX 980Ti vs GTX TItan X

obiecał jescze wrzucić porownanie 2x970 vs 980ti

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ma się grzać :)

Żałuję że nie wziąłem ASUSA DirectCU II, ponoć chłodniejsza jest od MSI ME100.

 

Masz jeden 60mm wentylator wyciągający w budzie że narzekasz na grzanie? Backplate to ułamek ciepła samej karty niereferencyjnej. Ale tego nie odczuwasz bo wentylatory dmuchają na radiator GPU.

Edytowane przez Orgiusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jeden 60mm wentylator wyciągający w budzie że narzekasz na grzanie? Backplate to ułamek ciepła samej karty niereferencyjnej. Ale tego nie odczuwasz bo wentylatory dmuchają na radiator GPU.

120mm. Po prostu chcę się upewnić czy z kartą wszystko ok bo pierwszy mój zakup od MSI to była płyta główna która na 2 dzień nie wstała od tak po prostu więc proszę o zrozumienie. Karta pomimo tego że dmuchają na nią wentylatory jest cała gorąca dosłownie w każdym miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm dziwne fetysze. Ja swojego Strixa zamontowałem i odpaliłem benche z monitorem temperatur na dzień dobry. Po tym jak stwierdziłem że wszystko jest OK mam gdzieś jaką temperaturę ma laminat i backplate. 

edit: 

Jak chcesz żeby nie parzył kup na allegro najtańsze radiatory aluminiowe i taśmę termoprzewodzącą. 

Edytowane przez Orgiusz
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm dziwne fetysze. Ja swojego Strixa zamontowałem i odpaliłem benche z monitorem temperatur na dzień dobry. Po tym jak stwierdziłem że wszystko jest OK mam gdzieś jaką temperaturę ma laminat i backplate.

edit:

Jak chcesz żeby nie parzył kup na allegro najtańsze radiatory aluminiowe i taśmę termoprzewodzącą.

Dzięki ale chyba zdecyduję się na bardziej przewiewną obudowę :)

Wnioskując chyba jednak z kartą jest wszystko ok, dzięki ;)

 

edt:

Co ona taka biała pod backplate?

d5129278d35ab91562bc755a76459f72.jpg

Chińczyk wylał pot?

Edytowane przez G73

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I po co to panika... Już Ci napisałem w innym temacie że te karty się tak grzeją. Nie ma co panikować. Rzadko co prawda gram, ale swoje moja GTX 770  przeżyła i to po dość wysokim OC. Podejrzewam że moja jest jeszcze cieplejsza od Twojej i nie ma do tego backplate...

 

To jakiś osad. W sumie nie wiem czy od zastosowania jakiegoś środka przed montażem Backplate. Cieżko stwierdzić. Masz gwarancję. Ogólnie dzisiaj nie ma co za bardzo ufać żadnej z firm. Czy to MSI, czy ASUS czy Gigabyte. Każda może paść. Taka jakość dzisiaj.

Edytowane przez Devil
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...