Skocz do zawartości
PCPure1991

Pentium G3258 + Gigabyte GA-B85M-D3H = słabe OC ;/

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zakupiłem sobie budżetowy komp z płytą GA-B85M-D3H oraz prockiem G3258 na pokładzie. Wspiera to kość pamięci Kingston HyperX 4 GB DDR3 1600 mhz BLACK oraz zasilacz SilentiumPC Vero L1 500W 80Plus. Liczyłem że na tej płycie ( dobre opinie-recenzje ) uda mi się podbić napięcie na 4,0 Ghz ( więcej nie chcę-nie chce katować sprzętu ) ale ku mojemu zdziwieniu ledwo na 3,6 mhz wchodzi proc i im wyżej to zaczynają się zawiechy i restarty kompa ;/ Bios do płyty wgrałem najnowszy F13. Nie jestem żadnym specem w podkręcaniu a i można powiedzieć że laikiem lecz czytalem ze osiągniecie 4,0 na tym procku to banał a jednak ja mam problem... Starałem się podbić napięcia procka ale praktycznie nic się nie da podbić... Jak by zablokowana możliwość. 

 

Dodam screeny jak u mnie wygląda bios: 

 

47aa04.jpg
a07de6.jpg
f5b031.jpg
d9b49b.jpg
a23199.jpg
68d5cc.jpg
981049.jpg

 

 

Napięcia procka praktycznie nie mogę podnieść, malo co mogę zmienić... Choć jak pisałem, jestem laikiem. Ktoś by mógł coś podpowiedzieć, doradzić? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest problem ze screenami. Pliki o ogromnym rozmiarze, trzeba pobierać na dysk, nie chcą się pobierać, operacją często kończy się błędem. Pobrałem chyba tylko dwa.

 

Screeny UEFI robi się F12 a nie aparatem.

 

Zerknij też tu http://forum.purepc.pl/topic/360436-podkrecanie-pentiuma-g3258-na-plycie-asus-h81/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest problem ze screenami. Pliki o ogromnym rozmiarze, trzeba pobierać na dysk, nie chcą się pobierać, operacją często kończy się błędem. Pobrałem chyba tylko dwa.

 

Screeny UEFI robi się F12 a nie aparatem.

 

Zerknij też tu http://forum.purepc.pl/topic/360436-podkrecanie-pentiuma-g3258-na-plycie-asus-h81/

 

Widzę że mam opcje pod f12 lecz gdzie sie to zapisuje? nie bardzo wiem. 

 

Co do tego tematu to czytalem go. Za dużo czegoś nowego się nie dowiedziałem;/ 

 

 

Co do zdjęć dodałem w formie załączników o mniejszej masie. Może teraz będą lepiej dostępne. 

post-211072-0-52460200-1405714287_thumb.jpg

post-211072-0-01321600-1405714289_thumb.jpg

post-211072-0-04131000-1405714290_thumb.jpg

post-211072-0-11475000-1405714291_thumb.jpg

post-211072-0-01287500-1405714292_thumb.jpg

post-211072-0-11828300-1405714293_thumb.jpg

post-211072-0-80710000-1405714293_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Screeny zapisują się na nośniku z systemem FAT16/32, najlepiej użyć pendrive.

 

Czy mi się wydaje, czy kręcisz BCLK? Przecież masz odblokowany mnożnik do tego.

 

W tamtym temacie jest info, że OC tego Pentiuma tak, jednak tylko na chipsetach "Z". Tylko Asus deklaruje OC na "H" oraz "B".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Screeny zapisują się na nośniku z systemem FAT16/32, najlepiej użyć pendrive.

 

Czy mi się wydaje, czy kręcisz BCLK? Przecież masz odblokowany mnożnik do tego.

 

W tamtym temacie jest info, że OC tego Pentiuma tak, jednak tylko na chipsetach "Z". Tylko Asus deklaruje OC na "H" oraz "B".

 

Nie kręce BCLK tylko zwiększałem CPU Clock Ratio. 

 

 

powyłaczaj najpierw oszczedzanie energii

dlaczego masz ram na 1400?

 

K OC masz na auto może przestaw to

 

Wyłączyć oszczędzanie energii czyli co i jak dokładniej? z K OC próbowałem i dalej to samo. Ram tak śmiesznie pokazuje i nie wiem dlaczego 1400 jest... Obok jest 1599 ale nawet na CPU-z pokazuje mi 700 mhz czyli = 1400... Nie wiem OCB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na drugim, trzecim i czwartym zdjęciu widać, jakby BCLK było 114MHz, stąd takie dziwne taktowanie cpu przy mnożniku x32 i pamięci przy x14.


Jak zmieniasz mnożnik, cpu, zmienia się w ogóle taktowanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na drugim, trzecim i czwartym zdjęciu widać, jakby BCLK było 114MHz, stąd takie dziwne taktowanie cpu przy mnożniku x32 i pamięci przy x14.

Jak zmieniasz mnożnik, cpu, zmienia się w ogóle taktowanie?

 

Tak, zmienia się. Teraz na 3,8 GHZ nawet do pulpitu mi nie doszło ;/ Napięcia Vcore mogę zwiększyć jedynie z 1.190 na 1.195... Nie rozumiem ocb... 

Starałem się przynzjamniej ustawić te pamięci na 1600 tak jak powinny pracowac ale się nie da... Oo... max 1400 i koniec... xD

Edytowane przez PCPure1991

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Resetnij bios bo jest burdel we wszystkich ustawieniach. Później ustawiaj jedno po drugim, czyli najpierw daj pamiątki, zapisz, wejdź do windy, sprawdź programami co i jak pokazuje, sprawdź stabilność. Następnie kręć procka i tak jak wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a te pamięci czasem nie potrzebuja 1,65v do działania na 1600?

 

Jak ustawie profil 1 czyli XMP to obok zmienia się 1599 i z 1,5v na 1,65v, zmienia się samo, z tym że dalej pokazuje w programach jako 1400 a nawet na 1 stronie biosu... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj skrina z cpu-z/hwinfo z windy. Spróbuj też wyciągnąć kostki ram, włóż najpierw jedną, odpal i posprawdzaj. Później drugą kostkę.

Może być kostka któraś nie teges, bios sprawdź inny ( ale to na końcu ).

 

Btw, a po zmianach w biosie, zapisujesz ustawienia? :D Banał, ale czasami przy nawet najprostszych rzeczach człowiek się potrafi pomylić.

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie wie w czym problem? Może problem jest w tym że obecnie używam zintegrowanej grafiki gdyż na dedykowaną dopiero czekam? 

 

Na next tydzien będę miał MSI R7 260x 2 GB. 

 

Ale dziwią mnie też te pamięci, że max pokazuje 1400 mhz... ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cpu-z nie do końca rozpoznaje procka. Na samej górze jest owszem G3420, ale poniżej na środku już daje info o G3258. Moim zdaniem, raczej kwestia ograniczeń chipsetu. Dla innych procesorów są maksymalne pamiątki 1600 MHz, a można używać i 2400 MHz jeśli płyta pozwala ( musi być chipset Z ).

 

Btw, dlatego też nie jest zwolennikiem kombinowania. Skoro oficjalnie Intel daje możliwość @ tylko na "Z", to tego się trzymać. Wszystko co uda się dodatkowo osiągnąć na innych modelach, trzeba traktować jako bonus, a nie gwarancję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To było do przewidzenia - zabawa trwała do czasu Devil's Canyon i odblokowanego Pentiuma. Teraz zwyczajnie nie wiadomo która płyta z B85/H87/H97 pozwala na podkręcanie nowych procków, poza tymi sprawdzonymi, ale to kropla w morzu potrzeb. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JEDNAK MOŻNA PODKRĘCAĆ :) Kilka rzeczy robiłem źle no i 4.0 Ghz bez problemu na boxowym chłodzeniu mam :D Więcej nie potrzebuje. 

 

Wyszło mi tak: 

 

CPU ratio: 40x
Core Voltage: 1,2V

Vcore Offset: Auto
Ring ratio 32x
VCCIN(VRIN): 1.90V

K OC: Enable

EIST: Disable

C1E: Disable

 

Temperatura maksymalna po 20 min w OCCT to 71 stopni na boxowym chłodzeniu a więc nie jest źle :)

 

Tylko pamięci musiałem ustawić na 1333 mhz 9/9/9/24 CL się wtedy same ustawiły przy napięciu 1,5V. Nie wiedząc czemu 1600 mhz ustawić nie mogę. Ale koniec końców i tak jestem zadowolony :)

Edytowane przez PCPure1991

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie jest tak różowo ;/ Przy OCCT na 40 min jednak komp się resetuje. Gdy zmienię na 3,8 GHz to przechodzi test 40 min w OCCT komp bez problemu. Gdy ustawione jest 4.0 Ghz to jednak komp się resetuje. Problem leży na pewno w napięciu gdyż mam 1,2V lecz problem w tym że nie mogę ustawić go wyżej... Przy 1,25V na pewno miał bym stabilne te 4,0 Ghz ale nie mogę ustawić ani grama więcej niż 1,2V jak daje np 1,21V to od razu wartosć zmienia się na Auto. Z " palca " czyli jak jade po kolei zwykłym " + " na klawiaturze to również dochodze do 1,2V i ani grama więcej... Wie ktoś w czym przyczyna? Dziwne ale wygląda to tak jak by wartość powyżej 1,2V miał zablokowaną... To samo z VCCIN(VRIN), powyżej 1.9V ani grama, nie da się... 

Edytowane przez PCPure1991

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pclabie, gość na tej płycie podawał, że bez podnoszenia napięcia pojechał na 4.2. Były screeny, a linka nie daje, bo nie chce naruszać regulaminu itp. Może miał inną rev. płyty czy może Twój egzemplarz procka jest uparty. Sam mam tą płytkę, więc jak cena g3258 się ustabilizuje, to zobaczę co to wszystko jest warte. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Same kwiatki ostatnio na forum... a nikt nie wpadl na tak genialny pomysl, ze taki procesor potrzebuje znacznie mniej niz 1.2V do dzialania na 4GHz? I jeszcze dalej bys podbijal, zeby uzyskac 4GHz na boxie. Kompletnie nie znam sie na podkrecaniu, ale 1.2V to tak ~>4.5GHz raczej.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Same kwiatki ostatnio na forum... a nikt nie wpadl na tak genialny pomysl, ze taki procesor potrzebuje znacznie mniej niz 1.2V do dzialania na 4GHz? I jeszcze dalej bys podbijal, zeby uzyskac 4GHz na boxie. Kompletnie nie znam sie na podkrecaniu, ale 1.2V to tak ~>4.5GHz raczej.

Było by fajnie, ale nawet G3258 ES-y nie chciały na 1.3V wstawać przy 4.5 GHz. Dwie pozostałe sklepówki to samo. 

  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Caleb, to badz na tyle uprzejmy i zapoznaj sie ze zjawiskiem "skalowania", ale ze w tytule dalej macie "wiemy co sie kreci" to tylko pokazujesz swoja niewiedze w temacie o/c - ostatnie recki pokazywaly to dobitnie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Caleb, to badz na tyle uprzejmy i zapoznaj sie ze zjawiskiem "skalowania", ale ze w tytule dalej macie "wiemy co sie kreci" to tylko pokazujesz swoja niewiedze w temacie o/c - ostatnie recki pokazywaly to dobitnie.

Marcinie, jak zwykle strasznie się napinasz jakbyś czuł się lepszy od innych, więc zluzuj odrobinkę bo jeszcze popuścisz. Tutaj nikomu wybujałym ego nie zaimponujesz :> Kiedyś miałeś okazję pisać dla PPC, jednak nikt z rozrzewnieniem nie wspomina tamtych czasów. Chyba zapominasz, że testy CPU to nie tylko OC, a przede wszystkim pomiary w grach i aplikacjach pozwalające określić wydajność jednostki.

 

Spoko, jesteś overclockerem, inaczej patrzysz na sprawy i dogłębniej badasz pewne tematy, ale sam dobrze wiesz, że wiele zależy od egzemplarza, BIOS (na testy często są wersje Beta), itp, itd. Skalowanie nie jest nikomu obce, ale dziwnym trafem większość redakcji na świecie kręciła G3258 do 4.5-4.7 GHz na napięciu 1.30-1.37V. Może twoja sztuka zrobiła 4.5 GHz na 1.2V, super i winszuję, ale nasze nie były równie wyrozumiałe. 

 

Jak już chcesz komuś na forum faktycznie pomóc, pokazać lub udowodnić, to proszę odpowiadaj w cywilizowany sposób takiemu pacjentowi - zapewniam że doceni to bardziej, niż podkreślanie iż kompletnie się nie zna na podkręcaniu... bo się nie zna, dlatego pyta na forum. Zmiana postawy przysłuży się Tobie, forum i użytkownikom.

 

PS: Odnośnie ekstremalnego OC, może niedługo na PPC będziesz mógł podziwiać efekty pracy swojego kolegi po fachu, niejakiego Michała Vobożila :>

Edytowane przez Caleb
  • Upvote 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oceniam Wasza prace, nie jego ;) Nawet, gdyby Wasz procek robil 4.5GHz 1.3V ok, czy ja cos mowilem, ze tutaj jest zle? Nie ;) Moze byc, ale uwierz mi, 4GHz 1.2V nie jest mozliwe (a jesli jest, to polece autorowi granie w totka)? To nawet najgorsze Haswelle (bez HR/DC) nie potrzebowaly takiego napiecia do poprawnego dzialania. Dlatego zapytalem Ciebie o znajomosc skalowania - widze ze chyba jednak nie znasz tego tematu, co bylo pokazane w reckach.

 

 

PS. A jak nie wiesz, co macie zle zrobione w reckach - poczytajcie komentarze, specjalnie sie nie wypowiadalem, bo dostalbym taka sama odpowiedz jak powyzej. Hint - problem z wydajnoscia, co przeklada sie na niekompetencje testowe. Ale komentarze pokazaly, ze nie tylko ja to widze, ale innych mogliscie olac.

Edytowane przez ryba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oceniam Wasza prace, nie jego ;) Nawet, gdyby Wasz procek robil 4.5GHz 1.3V ok, czy ja cos mowilem, ze tutaj jest zle? Nie ;) Moze byc, ale uwierz mi, 4GHz 1.2V nie jest mozliwe (a jesli jest, to polece autorowi granie w totka)? To nawet najgorsze Haswelle (bez HR/DC) nie potrzebowaly takiego napiecia do poprawnego dzialania. Dlatego zapytalem Ciebie o znajomosc skalowania - widze ze chyba jednak nie znasz tego tematu, co bylo pokazane w reckach.

 

 

PS. A jak nie wiesz, co macie zle zrobione w reckach - poczytajcie komentarze, specjalnie sie nie wypowiadalem, bo dostalbym taka sama odpowiedz jak powyzej. Hint - problem z wydajnoscia, co przeklada sie na niekompetencje testowe. Ale komentarze pokazaly, ze nie tylko ja to widze, ale innych mogliscie olac.

Nie przeprowadzaliśmy testów na 4 GHz w wykonaniu G3258, więc mówiąc szczerze nie wiem co ocenisz. Ja opisuję tylko naszą sytuację z 4.5-4.7 GHz, potwierdzającą wyniki innych redakcji, a ty uparcie wracasz do swoich 4 GHz i skalowania. Nie pisałem także czy redakcyjne G3258 robiło 4 GHz na 1.2V, 1.1V czy 1.0V dla potwierdzenia znajomości tej arcytajemnej zależności, tylko ile sztuka faktycznie zrobiła maksymalnie i ile do tego potrzebowała papu. Nie wiem dlaczego rozmawiamy o dwóch zupełnie różnych scenariuszach. W sumie to mogliśmy się pokusić o wybadanie rozsądnej granicy MHz/VCore.

 

Odnośnie testów wydajności, w relacji między CPU po OC i bez OC wyniki wyglądają na poprawne, biorąc za punkt odniesienia do Devil's Canyon stare Haswelle. Skoro (4-jajowe) DC 4.7 GHz zawsze przegania Hansa 4.5 GHz, będącego przed IB 4.5 GHz, które z kolei wyprzedza SB 4.5 GHz, to faktycznie same dziwy :> Ciężko się ustosunkować do zarzutów "wiem, ale nie powiem", aczkolwiek takie są najbardziej intrygujące. Lektura komentarzy wskazuje tylko na relatywnie słabo obciążający test stabilności w LinX (będzie niebawem wymieniony), chociaż jak procek przetrwa testy w Crysis 3 to niewiele jest w stanie go rzucić na kolana w realnych zastosowaniach. Spytaj Ivanova to Ci powie jak fajnie to wygląda :>

Edytowane przez Caleb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blisko, blisko, ale ciagle tak daleko ;) Opanujesz teorie i praktyke skalowania procesorow, to ogarniesz i moze znajdziesz buga w arcie. Ale nie martw sie, to przychodzi z wiekiem. To dojdziesz to takiego wniosku, ze ladowanie 1.2V na 4GHz to lekka glupota, a ew. problem lezy gdzie indziej i chec ladowania jeszcze wiekszego V na boxie dla 4GHz to przeciwienstwo tego, co powinien autor tematu sprawdzic? Dam jeszcze Tobie troche czasu na namyslunek, kiedys napisze PMke i wypunktuje dokladnie czego nie widzisz, a jest oczywiste i opisane zarazem.

Edytowane przez ryba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...