Skocz do zawartości
Zachariasz

Siedzę na s775 i nie zamierzam się stąd ruszyć, czyli nowy procesor na starą podstawkę

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

myślałem ostatnio o zmianie procesora. Aktulnie posiadam e84@4GHz. Dużo więcej już się z niego nie wyciśnie, góra 4.5, wiecej pamiątki nie wytrzymają.

Pojawia się więc pytanie: zmienić na co? Kandydatami są qx6850 i q9400.

Do extreme'a przyciąga mnie odblokowany mnożnik, ale z drugiej strony odpycha 65nm.

Najtańszy QX 9xxx jaki znalazłem kosztuje ~500zł co jest uważam nieco za dużo jak na procesor sprzed 5 lat :\

 

Słucham sugestii i przemyśleń ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Allegro jest sporo świetnych 9550 z 12 MB L2.

 

Do wyboru, do koloru :P

 

http://allegro.pl/listing/listing.php?a_mask[22189][128]=128&bmatch=s0-e-0718&category=4227&order=p&search_scope=category-4227&string=q9550&offerTypeBuyNow=1

 

Swego czasu miałem przyjemność pracować z Q9550@4.0 GHZ i byłem zadowolony.

 

Wczesniej miałem E 8400@4.0 GHZ.

 

Różnica w wydajności spora, szczególnie w grach.

 

To szybki procesor przy takim taktowaniu.

 

No ale trzeba mieć porządną płytę główną do tak wysokiego OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny dylemat do Twojego. Poważnie rozważałem opcję z 9550. Ale zdecydowałem się - ze względów kosztowych - na xeona. U mnie zestaw: płyta Asus P5Q + Xeon e5450 działa już od kilku miesięcy i chodzi bez problemu na 4 GHz. Jedyne co trzeba było zrobić to uaktualnić bios o kilka wpisów, aby rozpoznawał poprawnie typ procesora (opis w necie + 5 minut roboty) i lekko zmodyfikować podstawkę (wyciąć delikatnie plastikową wypustkę). Adapter 771 --> 775, czyli taki małe paseczek folii kosztuje kilka złotych i jest tego sporo np. na allegro. Do tego ostry nożyk i pewna ręka. Całość operacji, to ok. 15 minut. Satysfakcja spora. Wydajność w stosunku do ceny rewelacyjna. Problemem może być uaktualnienie biosu, bo nie na wszystkich płytach jest to możliwe i bezproblemowe. Poszukaj, może się okazać, że Twoja płyta jest ok.  

Edytowane przez asus4ever

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że te Zijony to niesamowicie kuszaca propozycja.

 

Nasuwa mi się tylko jeszcze jedna kwestia

Różnica w wydajności spora, szczególnie w grach.

No właśnie gry. To czy renderowanie w 3dsie będzie trwało 10min czy nawet 20 to niewielki zysk; ale to czy klatka gry będzie się renderowała 20 czy 25ms - tutaj różnica już ogromna.

Zależy mi na czymś co nie będzie tak strasznie ograniczało GTXa 660. Obecnie to wygląda tak że proc zasuwa na 100%, a karta na 30 :|

W każdym razie spotkałem sie kiedyś z opiną, że "Xeony to tylko dla serwerów, do normalnego użytkowania to nie, kupisz xeona do domywych zastosowań to będziesz miał halucynacje z głodu i mroźną łotewską zimę" etc.

 

Jak to wygląda z Waszej strony? Faktycznie jest różnica czy to tylko głupia propaganda?

Edytowane przez Zachariasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie sobie chwalą te przerobione Xeony.

 

Czytałem cały temat o tych procesorach.

 

U mnie, przesiadka z E8400@4.0 GHZ na Q9550@4.0  przyniosła ogromny wzrost wydajności i to przy jak dobrze pamiętam - GTX 580.

 

Muszę wtrącić... masz kiepskie pamięci RAM... taka zbieranina :P

 

Ja miałem KIT Dual 2x2 GB Mushkin 1066 mhz CL5 i to działało ślicznie.

 

A możesz zrobić tak ?

 

1. sprzedać pamięci, które obecnie masz.

 

2. sprzedać procesor, który obecnie masz.

 

3. kupić Xeona z tego linka:  http://allegro.pl/e5430-x9770-q9650-q9550-q9450-q6600-s-775-771-i4419301716.html 180 zł

 

4. kupić te pamięci: http://allegro.pl/2x2-gb-4gb-a-data-extreme-1066mhz-gwarancja-i4441042084.html  210 zł.   210 zł

To by miało, jak to się mówi... ręce i nogi :)

 

Pomyśl nad takim rozwiązaniem.

 

Płyta jest w obsłógiwanych  do przeróbki.

 

Na forum są ludzie, którzy znają się na tej konkretnej przeróbce, tak że masz wsparcie merytoryczne.

 

Pamięci 1066 mhz dadzą o wiele lepsze osiągi, niż obecne 667 mhz.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica będzie ze wzgłedu na 4 rdzenie. Poradnik jak to przerobić masz chyba nawet na tym forum. Poszukaj zadaj pytanie. Potem sobie walnij setke przed robota by sie ręce nie trzesły i jedziemy ;)

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę wtrącić... masz kiepskie pamięci RAM... taka zbieranina :P

Z tym to ja się akurat nie zgodzę. Po pierwsze nie "zbieranina", bo oba zestawy to Signature Line. A to jakie parametry mają domyślnie wpisane w SPD to mało istotne.

 

A po drugie nie "kiepskie"

Pamięci 1066 mhz dadzą o wiele lepsze osiągi, niż obecne 667 mhz.

No i właśnie cały pic polega. Te pamięci kręcą się do jakiś chorendalnych wartości (test na pewnym znanym nam portalu). Po zejściu z timingami na 6 nawet nie trzeba takiego zabójczego napięcia ustawiać.

Co by nie było, nie upieram się że jest to cud wydajności. Jedynie cud rozwiązań ekonomicznych ;)

Tak czy owak, pakowanie większej ilości pieniędzy w tą platformę uważam za bicie martwego konia (musze wymyśleć jakieś inne tłumaczenie, to brzmi perwersyjnie). Dawno powinienem przesiąść się na i-ileśtam, ale lubię tą płytę :) A że DFI umarło i na chwilę obecną nie żyje, trzymam się kurczowo starej.

 

Chyba faktycznie zdecyduję się na tego xeona.

 

Dzięki wszystkim za radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e5430 raczej ciężko będzie dociagnąć do 4GHz. Tak z tego co czytam i z tego co sam doświadczyłem widzę, że niższe modele kiepsko idą, tak jakby intel wybrał lepsze sztuki do wyższych modeli jak e5450.

 

Np. mój e5450 do 3.5GHz potrzebuje już 1.35V z BIOS. e5450 robi 3.6GHz przy 1.26V z BIOS ;) To jednak jest różnica, a oba to C0. Owszem że może i trafić się padaka i przy wyższych modelach ale IMO mimo wszystko mniejsza szansa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym to ja się akurat nie zgodzę. Po pierwsze nie "zbieranina", bo oba zestawy to Signature Line. A to jakie parametry mają domyślnie wpisane w SPD to mało istotne.

 

A po drugie nie "kiepskie"

 

Chyba faktycznie zdecyduję się na tego xeona.

 

Dzięki wszystkim za radę.

 

Nie chciałem, żeby to tak niegrzecznie zabrzmiało z mojej strony... sry :(

 

Wracając do procesora... w aukcji Allegro facet pokazuje CPU-Z  z wykręconym E5430 do ponad 4.0 ghz.

 

Napisz do niego, jak to w praktyce wygląda.

 

Za 200 zł miałbyś sporo szybszy procesor od obecnego, a właściwie po sprzedaży obecnego procesora wyszedłbyś na 0 (czytać - zero).

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem, żeby to tak niegrzecznie zabrzmiało z mojej strony... sry :(

To dobrze, bo nie zabrzmiało, nie ma za co przepraszać. Nie jestem, aż tak przewrażliwiony żeby fochnąć się bo ktoś "obraził" mój RAM (no chyba, że znieważysz moje MOBO, wtedy nie ma zmiłuj :D ). Zdaje sobie sprawę, że demonem wydajności on nie jest: już sześć lat temu SL było ekonomiczną alternatywą dla LK; a z upływem czasu na pewno na jakości nie zyskał. "Kiepski RAM" kojarzy mi się bardziej z jakąś firmą krzak bez radiatora etc.

Tak, masz rację, jakbym chciał koniecznie iść w wydajność RAM trzeba by zmienić. Wolałbym trzymać się jednak wersji ekonomicznej tj. "jeżeli jest szansa, że wystarczy to niech zostanie".

 

 

Np. mój e5450 do 3.5GHz potrzebuje już 1.35V z BIOS. e5450 robi 3.6GHz przy 1.26V z BIOS ;) To jednak jest różnica, a oba to C0.

Wiedziałem, zawsze musi być jakieś "ale". Hah, cudów nie ma :(

Też się generalnie bardziej przychylam ku e5450 z racji mnożnika. Niestety ten jest już sporo droższy (~200zł). Coś musi chyba być z tymi "lepszymi sztukami" tak jak mówisz.

 

 

Napisz do niego, jak to w praktyce wygląda.

Ta, a koleś mi szczerze odpowie :D Z drugiej strony zapytać nic nie kosztuje.

 

 

Za 200 zł miałbyś sporo szybszy procesor od obecnego, a właściwie po sprzedaży obecnego procesora wyszedłbyś na 0 (czytać - zero).

Nie sądzę aby udało mi się opchnąć e84 za więcej niż stówę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że to, że u kogoś - wg relacji w necie - procesor poszedł na 4.5 GHz, nie oznacza, że chodzi stabilnie i wytrzymuje z takim taktowaniem kilka godzin nasiadówki w wymagającego FPS'a lub że letnie upały nie spowodują dodatkowych problemów. Overclockerzy są często jak wędkarze, łowią taaaaaakie ryby. Ja osobiście cenię sobie odpowiedni stosunek ceny do wydajności, stabilność pracy i względną ciszę. Mój zestaw (Asus P5Q i E5450) chodzi stabilnie jak skała na 4 GHz, przy zamkniętej obudowie i nieco lepszym niż standardowe chłodzeniu (Arctic Cooler AC7, o ile pamiętam). Maksymalna wydajność czyli jakieś 4.5 GHz jest możliwa przy podniesieniu napięcia, i poprawieniu chłodzenia. Ale po pierwsze musiałbym zainwestować w nowe chłodzenie, po drugie wzrósłby poziom hałasu, a tego nie lubię. Ta platforma dożywa już swoich dni i inwestowanie w nią większych pieniędzy nie ma już chyba sensu. Mój zestaw składałem gdzieś koło roku 2007 i wydaje mi wymiana procesora na E5450 to bardzo udany, ale też jego ostatni upgrade. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny dylemat do Twojego. Poważnie rozważałem opcję z 9550. Ale zdecydowałem się - ze względów kosztowych - na xeona. U mnie zestaw: płyta Asus P5Q + Xeon e5450 działa już od kilku miesięcy i chodzi bez problemu na 4 GHz. Jedyne co trzeba było zrobić to uaktualnić bios o kilka wpisów, aby rozpoznawał poprawnie typ procesora (opis w necie + 5 minut roboty) i lekko zmodyfikować podstawkę (wyciąć delikatnie plastikową wypustkę). Adapter 771 --> 775, czyli taki małe paseczek folii kosztuje kilka złotych i jest tego sporo np. na allegro. Do tego ostry nożyk i pewna ręka. Całość operacji, to ok. 15 minut. Satysfakcja spora. Wydajność w stosunku do ceny rewelacyjna. Problemem może być uaktualnienie biosu, bo nie na wszystkich płytach jest to możliwe i bezproblemowe. Poszukaj, może się okazać, że Twoja płyta jest ok.  

 

Tak jak kolega napisał upewnij się czy będziesz mógł dograć mikrokody do biosu (w AMI nie ma problemu, w AWARD trzeba specjalisty).

Xeon na tę chwilę to najlepsza opcja pod względem wydajność / cena, aby móc jeszcze na max wykorzystać s.775.

 

Lista Xeonów - http://ark.intel.com/pl/products/series/33905/Intel-Xeon-Processor-5400-Series#@All , L54xx - TDP 50W, E54xx - TDP 80W, X54xx - TDP120W.

Moim zdaniem minimum to L5420 , E5420 (mnożnik 7,5x), a nawet L5430, E5430 (mnożnik 8x). Najlepszy jednak jest E5450 (mnożnik 9x) zwłaszcza SLBBM, ponieważ rewizja E0 w każdym wydaniu tego procesora będzie się lepiej kręciła. Najtaniej w tej chwili na allegro - http://allegro.pl/e5450-qx9770-q9650-q9550-q9450-q6600-s-771-775-i4449185593.html , brałem od gościa już kilka sztuk, więc mogę go polecić.

 

Wszystkie E5450 SLBBM na dobrej płycie zrobią ponad 4.0Ghz -

Edytowane przez barthelemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega napisał upewnij się czy będziesz mógł dograć mikrokody do biosu (w AMI nie ma problemu, w AWARD trzeba specjalisty).

O, a tu mnie zaskoczyłeś. Możesz rozwinąć temat na czym polega trudność w modyfikacji awarda? Mam phoenix'a, a to mniej więcej jedno i to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kody to ja sobie sam wgrałem, jakoś wyjątkowo trudno to to nie było (stąd moje zdziwienie skąd ta wzmianka u barthelemiego o specjaliście), co prawda na razie na sucho do pliku, biosu jeszcze jako tako nie flashowałem.
Ale masz rację, lepiej żeby ktoś ogarnięty zerknął na to wcześniej. Teraz pozostaje mi tylko czekać na weryfikację

Edytowane przez Zachariasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, a tu mnie zaskoczyłeś. Możesz rozwinąć temat na czym polega trudność w modyfikacji awarda? Mam phoenix'a, a to mniej więcej jedno i to samo.

 

W AWARD mikrokody trzeba wgrać po przez CBROM - http://www.overclock.net/t/1431723/mod-lga775-support-for-lga771-xeon-cpus

 

Gdybyś miał trudności to kolega @Foh_23 dobrze Ci radzi :

 

Zawsze możesz zagadać do Tajwańczyka:

http://genius239239.....hinet.net/771/

 

W razie czego dogra Ci mikrokody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic mi nie dogra, kitajec nawet nie raczy na maila odpowiedzieć.

To, że narzędzie nie posiada GUI nie oznacza jeszcze że trzeba do tego specjalisty.

 

Nie mniej jednak:

nsCVq1h.png

Dzięki wszystkim jeszcze raz, wygląda na to  że się udało.

 

Parę linków dla potomności:

http://www.delidded.com/how-to-update-cpu-microcode-in-award-or-phoenix-bios/

http://www.bios-mods.com/forum/Thread-How-To-Update-Award-CPU-Microcode

BIOS do DFI LP DK P35 T2RS; na razie działa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zostałeś szczęśliwym (mam nadzieję) posiadaczem xeona? Daj ewentualnie znać, jak ci się sprawuje oraz czy i z jakim skutkiem go podkręcałeś. U mnie chodzi bez problemów z magistralą  450 MHz, ale powyżej już trochę za bardzo rosła mi temperatura, a nie chciałem zmieniać chłodzenia, żeby nie powiększać i tak sporej dziury budżetowej :-( W normalnym użytkowaniu, czyli bez zastosowań ekstremalnych, optymalna wydaje się magistrala 400 MHz, która daje w efekcie 3.6 GHz i nie żyłuje sprzętu, a wydajność jest aż nadto wystarczająca...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...