Skocz do zawartości
Zielok

Win 8.1 SSD defragmentacja

Rekomendowane odpowiedzi

System już to zrobił automatycznie podczas instalacji systemu.

 

*wskazówka - nie trzeba, ale nie ma potrzeby jego funkcjonowania na SSD więc się wyłącza to co zbędne

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Win. 8.1 nazywa się to optymalizacja.

Kliknij- Ten Komputer-następnie PPM na "C" wybierz "Właściwości" - Narzędzia- Optymalizuj --- i zobaczysz że "Dyski nie są optymalizowane automatycznie "

Edytowane przez olddog
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygląda identycznie, z tym, że ja nie mam tej malutkiej partycji z zarezerwowanym miejscem (usunąłem przy instalacji systemu).

 

Niestety nie  wiem, jak wyłączyć z opcji defragmentacji dysk SSD, dla tego po prostu klikam na "optymalizuj" i po sekundzie jest po wszystkim :P

 

Dysk chyba nawet nie przeprowadza tej operacji, tylko zeruje dni od ostatniej optymalizacji.

 

Prawdę mówiąc, denerwuje mnie to, że w oknie defragmentacji widnieje SSD.

 

Chciałbym się tego pozbyć, żeby mnie nie kusiła optymalizacja SSD, ale nie wiem jak to zrobić :sad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z okna nie udało mi się pozbyć, bo i pewnie się nie da (pokazuje dyski aktualnie podłączone do komputera, więc dlaczego by miało pomijać SSD?).

 

Mam podobnie jak u Ciebie - optymalizacja wyłączona, mogę ją uruchomić ręcznie w każdej chwili. Wywołałem przed chwilą:

 

fkkHF3T.jpg

 

wcześniej przy każdym dysku miałem "Never run" (z przyzwyczajenia od razu po instalacji wyłączam sporo usług, w tym te związane z dyskami).

Przy włączeniu automatycznej optymalizacji można wybrać dyski, których będzie to dotyczyć (i tu SSD można zostawić "odptaszkowane").

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie :)

 

Będę dalej szukać sposobu na pozbycie się SSD z okna defragmentacji.

 

Musi być za to odpowiedzialny jakiś wpis w rejestrze ?

 

Na razie dzięki, a jak coś znajdziesz, proszę o wskazówkę :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież dla SSD to jest optymalizacja, a nie defragmentacja jak dla HDD. Poprzez tą optymalizację uruchamiana jest komenda TRIM dla SSD, a nie defragmentowanie. To jest nowe narzędzie w windows 8. Nie ma sensu usuwać z niego SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TRIM nie jest już zaimnplementowany w WIN 8.1 ?

 

Ja i tak klikam na "optymalizuj" przy SSD i trwa to sekundę.

 

Wiem, że to nic nie daje, ale nie lubię, gdy przy SSD pisze, że dysk był optymalizowany iles tam dni w stecz.

 

Tylko wizualnie mi to przeszkadza :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TRIM nie jest już zaimnplementowany w WIN 8.1 ?

 

Ja i tak klikam na "optymalizuj" przy SSD i trwa to sekundę.

Ale jak Ty to wydedukowałeś z powyższej wypowiedzi antona?

W tej zakładce właśnie:

2479866500_1407069531.jpg

 

Wyłączyłeś sobie trimming. Windows rozróżnia dyski SSD od talerzowych. Dla SSD wykonywana tam akcja to trimming, a dla talerzowców defragmentacja.

 

http://www.tweakhound.com/2013/11/02/windows-8-1-ssd-settings-etc/

 

win8ssdtrim_1.jpg

 

widać?

 

Pozbycie się SSD z tego okna = pozbycie się trimmingu. Wyłączenie optymalizacji ze schedulera = wyłączenie okresowego trimmingu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to teraz nie wiem, czy mam ten TRIM załączony, czy nie, bo zawsze tak samo jest wyświetlone okno dafragmentatora.

 

Ja mam WIN 8.1 PRO 64 bit.

 

Fotka od Ciebie dotyczy 8.1, czy 8 ?

 

Ja nie mam tam żadnego TRIM wyświetlanego.

 

3319249400_1407244205_thumb.jpg

 

EDIT: dobra... zostawmy to, bo i tak nic nie zdziałam jak widzę, a niepotrzebnie robi się bałagan :P

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotka od Ciebie dotyczy 8.1, czy 8 ?

 

Ja nie mam tam żadnego TRIM wyświetlanego.

opis obrazka - kliknąłbyś linka, którego podałem, to byś nie musiał pytać.

A view of Windows 8 defrag optimizing (running Trim command) on an SSD.

AFAIK pomiędzy 8 a 8.1 nic się nie zmieniło, ale nie używam windows na ssd więc nie wiem.

 

Jeżeli przyjrzysz się screenowi, jednym okiem, a drugim zerkniesz do google translatora, a później dodasz jedno do drugiego, to stwierdzisz:

a) w kolumnie poprzedzającej napis trimming, jest napis running

b) ing w angielskim oznacza formę ciągłą

c) co sugeruje pośrednio, że napis trimming pojawia się tam tylko podczas wykonywania operacji - co sugeruje też cyfra 9 i znak % obok niej, jako że jest to procent wykonania operacji.

 

Zapisz sobie cały dysk plikami o wielkości <= wielkości clustra ntfs, skasuj je a później puść optymalizacje, pewnie zobaczysz napis.

 

Jeżeli Twój dysk jest trimmed, to napis nie zdąży się pokazać zanim operacja zostanie ukończona. Na linux wykonanie jej na dwóch partycjach dysku 120GB, wypełnionych sumie 50GB danymi, użytkowanymi w normalny sposób (niewiele dodawane, niewiele usuwane) gdy nie była wykonywana od tygodnia, zajmuje mniej niż 1s - ale nie wiem, jak ma się trimming ext4 do trimmingu ntfs

 

EDIT: dobra... zostawmy to, bo i tak nic nie zdziałam jak widzę, a niepotrzebnie robi się bałagan :P

Problemem jest przede wszystkim to, co chcesz zdziałać, a co jest bez sensu.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn. u mnie jest włączony cały czas TRIM, bo optymalizacja SSD wykonuje się w sekundę

Nie jest, bo na dole okna masz jak byk "Zaplanowana optymalizacja - wyłączone". Dopiero włączenie tej opcji wrzuca optymalizacje do windowsowego schedulera i będzie się ona okresowo wykonywać automatycznie.

 

Trim będzie się wykonywał zawsze szybko, jeżeli z dysku nie były usuwane i/lub usuwane żadne dane w większej ilości od momentu ostatniego trimmingu.

 

Chyba, że windows dla ssd wykonuje to poza kolejnością - nie wiem, trzebaby doczytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale to jest dodatkowa komenda ale i tak podczas zwyczajowego usuwania danych dysk Trim'uje te komórki. Tak czy siak SSD będzie działał w dobrej czystej kondycji i spadków wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...