Skocz do zawartości
Gość Łukasz Tkacz

Zasilacz do energooszczędnego kompa

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Łukasz Tkacz

Hej,


chciałbym dobrać zasilacz do dosyć energooszczędnego komputera. Ogólnie mówiąc to i5-4460 oraz zintegrowana grafa lub GF GTX 750Ti.


Mierzone miernikiem, max na prime95 + furemark bierze 155W, więc nic mocnego nie jest tu potrzebne, bo tylko marnowanie mocy.


 


Co możecie doradzić? Szukam modeli jak najbardziej cichego. Corsairy VS odpadają - kupiłem raz model 450W, wentyl terkocze, więcej się w to nie bawię.


Poza tym, taka moc na takie wymagania to chyba kiepska efektywność. 


 


Jaki budżet? Trudno powiedzieć, zależy, co będzie do zaoferowania. Mile widziane modularne okablowanie, choć nie wiem, czy w ogóle są takie w modelach 300-430W. 


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Hm.. ten 750Ti nie jest referencyjny, wymaga wtyczki 6pin. Przez adapter da radę, bo z tego co widzę, to ten Fortron nie ma takiego złącza?

Edytowane przez Łukasz Tkacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie branie zasilacza o mniejszej mocy nie da Ci mniejszego poboru mocy. Bo w teorii komp i tak pobierze tyle energii  ile potrzebuje. Czyli mniej więcej tyle samo pobierze na zasilaczu 350W i tyle samo 450. Także można pomyśleć o czymś takim:

 

http://www.morele.net/zasilacz-thermaltake-smart-se-modular-530w-sps-530mpcbeu-549804/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Niby tak, ale efektywność tez jest ważna. Zdecydowałem się na Bequiet 350W.

 

Wysłane z telefonu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie branie zasilacza o mniejszej mocy nie da Ci mniejszego poboru mocy. Bo w teorii komp i tak pobierze tyle energii  ile potrzebuje. Czyli mniej więcej tyle samo pobierze na zasilaczu 350W i tyle samo 450. Także można pomyśleć o czymś takim:

 

http://www.morele.net/zasilacz-thermaltake-smart-se-modular-530w-sps-530mpcbeu-549804/

 

Nie mogę się z tym zgodzić. Sam komputer pobierze tyle samo energii z zasilacza, jednak na mocniejszym będą większe straty ponieważ będzie pracował z mniejszym obciążeniem, przy którym ma mniejszą sprawność i z gniazdka pociągnie więcej. Przykładem mogą być testy energooszczędnych platform na zagranicznych serwisach. Potrafią testować takiego Athlona 5350 na zasilaczch 800W+.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się z tym zgodzić. Sam komputer pobierze tyle samo energii z zasilacza, jednak na mocniejszym będą większe straty ponieważ będzie pracował z mniejszym obciążeniem, przy którym ma mniejszą sprawność i z gniazdka pociągnie więcej. Przykładem mogą być testy energooszczędnych platform na zagranicznych serwisach. Potrafią testować takiego Athlona 5350 na zasilaczch 800W+.

Zasilacz ze sprawnością gold będzie w każdym wariancie pobierał mniej energii niż bronze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

 

Masz na myśli te same moce (wtedy to jasne), czy ogólnie? Bo jak ogólnie to zgodzić się nie mogę, Fortron 200W brąz przy małym obciążeniu (i3+gtx750+ssd+hdd) żre kilka W mniej niż goldy - Seasonic G360 czy Fortron 60EGN. Przy większym obciążeniu te 3 zasilacze uzyskują prawie ten sam wynik.

Jeszcze ciekawiej jest z Pico - bo według norm testowania to nawet 80+ by nie dostał :), a przy niewielkich obciążeniach najbardziej sprawny. Za to przy wyższych odwrotnie - pociągnie nieco więcej niż powyższe zasilacze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz ze sprawnością gold będzie w każdym wariancie pobierał mniej energii niż bronze.

 

To byś się zdziwił. Gdybym dysponował mocnym zasilaczem z goldem to z chęcią zrobiłbym testy. Przykładowo mój konfig zasilany przetwornicą DC i zewnętrznym zasilaczem ciągnie ze ściany ok. 15W w IDLE. Przy tak niskim obciążeniu 450W z goldem będzie o wiele mniej sprawna od chociażby 200-250W z Bronze. Im większe będzie obciążenie tym bardziej te różnice będą się zacierać, taj jak to napisał powyżej rzymo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Dlatego zdecydowałem się na właśnie taki. Do golda trzeba dopłacać, a niekoniecznie oferują one wsparcie dla ATX 2.4. Mogłem brać 300W, ale jednak lepiej mały zapas mieć gdybym zdecydował się na mocniejsze GPU

 

Wysłane z telefonu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Jankarp

Nie chce zakładać nowego wątku, więc zapytam tutaj:

 

A co powiecie o tym modelu http://www.skapiec.pl/site/cat/37/comp/5407995

W ubiegłym roku składałem PC-ta i trochę zażydziłem na zasilaczu i teraz żałuję, ponieważ jest głośny - szczególnie w tak upalne dni jak obecnie. Warunek nr jeden to cisza - czy ten sprzęt mi ją zapewni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Nie wiem jak w modelu 600W, ale u mnie w 450W wentylator terkocze. Dlatego zmieniam Corsaira na co innego.

 

Wysłane z telefonu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...