Skocz do zawartości
Sebaa

Sebaa - nowa rev. (chyba) 3.0

Rekomendowane odpowiedzi

Hello,

 

w końcu w bólach powstał nowy układ. Założenie było takie, żeby przejść z wysłużonego s. LGA 775 na coś nowszego. Wybór padł na s. LGA 1150. Miało być w miarę tanio, ale wydajnie. Część gratów zatem została kupiona jako używki, a część jako nowe. Do układu LC wykorzystałem moje stare części, dokupiłem trochę używanych, nowe są jedynie złączki i wąż. W skócie wygląda to tak:

- obudowa Phanteks Entho Primo - niestety nowa, ale miałem już dość czekania, czy na znanym portalu aukcyjnym się pojawi coś fajnego czy nie

- procesor I5 4670K, grafika GTX 770 Asus, mobo Asus Z87 Deluxe, ram Kingston HyperH 2400

- klocki WC:

- pompka DD CPX pro  - ma już kilka lat i nadal działa wyśmienicie

- blok CPU - EK Supremacy

- blok GPU - EK - FC770 GTX DC II

- rez EK Bay Spin

- chłodnice 2 x 360 - 1 gruba, druga chudsza ;)

 

Fotki słabe, bo ciemno w pokoju. Muszę wyprowadzić sprzęta na spacer i wtedy zrobię więcej i lepszych ;)

 

komp_001.jpg

komp_002.jpg

komp_003.jpg

 

Kilka luźnych spostrzeżeń. Obudowa jest świetna, ale mimo wszystko parę spraw mogłoby być inaczej. Boczny panel, ten bez okna jakoś tak słabo pasuje. Niby obudowa ma miejsca aż nadto, ale dolna chłodnica posiada opcjonalne korki na frontowych ściankach i przez to jest o dosłownie milimetr za długa i podstawka koszyków pod HDD będzie musiała być podfrezowana, chyba, że przerobię/dorobię korki, które nie będą wystawały na zew. chłodnicy. Obudowa posiada dość rozbudowane okablowanie, które ogarnąć też nie jest tak łatwo. No i brak zatoki zew. na 3,5 cala, przez co nie mam jak zamontować czytnika kart.

Temperatury raczej znośne, na procu w idle 35 - 39, w stresie do 82 - 84. Na GPU w Aidzie max. było chyba 54 stopnie. W grach jeszcze specjalnie nie testowałem. Póki co mam zagwozdkę z napięciami. Płyta wali po 1,36 V na rdzeń w stresie i nie mogę tego likwidować.

Łącznie mam 8 wentylatorów. 3 oryginalne ładują powietrze od góry przez chłodnicę na topie, 2 kolejne pompują od frontu, ostatnie 3 na dolnej chłodnicy wyrzucają powietrze na zewnątrz. Ktoś powie, że to nienaturalne, bo konwekcja działa odwrotnie, ale ja nie widzę większych różnic. W poprzednim układzie miałem tak właśnie zrobione i potem to zmieniłem na taki układ jak teraz i żadnych negatywnych zmian nie zauważyłem. Myślę, że dorzucę jeszcze jeden wentyl na tył obudowy, żeby zwiększyć przewiew, choć z drugiej strony nie jest to chyba konieczne.

Kombinowałem jeszcze z jakimś blokiem na chipset, ale długość i położenie karty graficznej skutecznie zablokowało tą opcję - musiałby być bardzo cienki, a i tak nie wiem czy dałoby radę to zrobić.

 

W planie jest poprawa okablowania i oploty oraz dostosowanie długości kabli bo większość jest za długa - szczególnie zasilanie HDD, panelu sterującego i pompy. W przyszłości druga karta graficzna pod SLI jak znajdę okazyjnie taki sam blok i może też kartę. Karta miała także oryginalny backplate i kombinuję nad drobną konwersją, żeby zamontować do obecnego układu. Rezerwuar montowany w zatoce - niby fajna sprawa, ale nie wiem czy przy jakiejś modyfikacji nie powrócę do klasycznej tuby. Rez jest niby na 2 zatoki, ale tak naprawdę to zajmuje 3 ponieważ korek do napełniania wystaje powyżej linii obrysu reza. Potem jeszcze podświetlenie środka.

Być może zmienię też węże lub zastosuje jakieś adaptery bo nie układają się one tak jakbym chciał. Jak sobie coś przypomnę/ wymyślę to dopiszę. W najbliższych dniach postaram się dorzucić lepsze fotki.

 

Pozdrawiam i zapraszam do komentowania.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No buda jest ewidentnie pomyślana pod lc, bierze do środka dużo bez najmniejszego moda.

Żebyś tylko z czasem nie zaczął myśleć, czy potrzebujesz do tego co chłodzisz, takiego zestawu (miałem podobnie).

Np. teraz i7 sandy @ 4.8, niskie napięcie, mimo upałów idle 30-32, benchmarki ~65, normalny stres ~55. I to wszystko za sprawą jednego wentylatora 140mm (firmowe macho) zablokowanego na 650RPM. Wiem że inny cpu i nie można porównywać temperatur, ale mimo wszystko.

Wcześniej tą samą robotę robiło 8 wentylatorów, pompa, gigantyczna obudowa, i kłębowisko węży :)

Oczywiście dochodzi tutaj gpu i ale jest jedno i też nie najcieplejsze jakie istnieje, więc podołałby mu jakiś dobry aftermarket na grafikę.

Generalnie po własnych doświadczeniach, do jednej karty bym lc już nie robił, ale kto wie może kiedyś zmienię zdanie.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hello,

 

@ xDCriss - tak, węża są matowe, tak kombinowałem, czy będzie to w miarę wyglądać. Mogłby mieć jednak troszkę grubsze ścianki, albo może ja jestem przewrażliwiony, starałem się nie robić dużych łuków, ale czasem mam wrażenie, że są na granicy załamania ( a ja załamania nerwowego ;) )

 

@ Aerial - generalnie wiem, że jest spory zapas do tego co mam, ale powoli rozglądam się i jak trafie drugi używany blok na gpu to takowy do układu dołączy. Druga sprawa, to gdzieś widziałem kartę zamontowaną równolegle do płyty, tak, że widać cały blok FC, wtedy dorzuciłbym coś na chipset, bo zrobiłoby się miejsce.

Podejrzewam, że na idle/load do 50 - 60% ten układ dałby radę pasywnie. Wszystkie wentylatory na chłodnicach chodzą na minimum obrotów jakie się da ustawić. Przez moment cały układ chodził na jednej chłodnicy na topie ( 3 wentylatory) i drugiej na dole z mojego poprzedniego układu ( cienka 3 x 120) która była całkiem pasywna, bo nawet nie chciało mi się jej przykręcić :P - różnica w porównaniu do teraz - jakieś 3 do 5 stopni. Z obudowy generalnie jestem zadowolony, ale coś tam pewnie w końcu poprawie. Na razie to zostaje kwestia okablowania i zrobienia czegoś z napięciem procesora - to mnie wkurza najbardziej. Może jeszcze zrobie jakąś regulacje pompy, bo wydaje mi się, że mogłaby chodzić na 50 - 60% tego co teraz.

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny układzik :)

 

BTW. podwójny lcd poster? Wow, nie wiedziałem nawet tylko w jakim celu? Wyświetla jeszcze coś innego jak kody i temp.?  

Hello,

 

dzięki :)

 

Co do LCD - jest w/g instrukcji kilkanaście kodów, które wyświetla przy pomocy 2 pól. Większość jest jednak 2-cyfrowa i wtedy pozostałe dwa pola wyświetlają 00. Niestety nic więcej on nie "umi" - to nie Asus OC panel ;)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...