Skocz do zawartości
leven

Czy można przyśpieszyć HDD z pomocą SSD ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Założyłem temat, ponieważ podobno można przyśpieszyć dysk HDD wykorzystując dysk SSD jako "cache".

 

Niestety w tych sprawach jestem słabo poinformowany, dla tego chciałbym prosić o pomoc tutejszych fachowców, bo w Google nie ma nic konkretnego na ten temat :P

 

Tak to wygląda  u mnie:

 

 

5448439600_1407325843_thumb.jpg

 

 

Mam SSD 60 GB C50 GoodRam, na którym jest tylko system operacyjny + reszta oprogramowania + HDD 500GB WD, gdzie są dane - gry, muzyka, parę filmów, magazyn na programy, itp.

 

Na dysku SSD jest jeszcze dobre 40GB wolnego miejsca, które się marnuje.

 

Nie chcę tam instalować moich gier, ponieważ musiałbym wybrać najwyzej dwie -  miejsca mało -  za to na HDD mam sporo wolnego miejsca, a sam dysk jest dość żwawy -  średnia odczytu według HD-tune = 98-100 MB/s.

 

Teraz prośba/pytanie:

 

Jak wykorzystać wolne miejsce na SSD, żeby przyśpieszyć dysk HDD ?

 

Ponoć się da, tworząc/przydzielając SSD jako cache dla HDD  :)

 

Jest to możliwe w mojej konfiguracji ?

 

Dane skrzynki w podpisie.

 

Dziękuję.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nie casche tylko cache :)

2. 40GB na cache to troszeczkę za mało. Szczególnie, że te małe pliki które najlepiej byłoby cachować masz właśnie na SSD. Zazwyczaj na cache przeznacza się dedykowany dysk, a już zdecydowanie nie systemowy.

3. Windows puchnie sobie powoli i to, że teraz masz 40GB wolnych w zasadzie nic nie znaczy.

4. Domowy desktop jest słabym przykładem systemu który mógłby zyskać na cache. Duże serwery plików/www gdzie przez 98% czasu korzysta się z 5% plików to przykład systemu gdzie ma to jakiś sensowny zysk. Na desktopie jeżeli często z czegoś korzystasz daj to po prostu na SSD, jeżeli nie masz konkretnego podzbioru danych z którego często korzystasz to cache i tak Ci nic nie da.

5. Cache "za darmo" nie jest i jakieś tam zasoby systemu zjada (proc, ram), a w wypadku domowego komputera z korzyściami słabo. No chyba, że z twojego domowego komputera korzysta naraz 10 osób :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już poprawiłem :wink2:

 

 

Ja tylko chciałbym, jeżeli to możliwe, przyśpieszyć wgrywanie map w grach, instalowanie gier, itp na HDD, bo tam mam sporo miejsca i z niego korzytam odnośnie gier.

 

Ale jeżeli się nie da, to trudno :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas instalacji się zazwyczaj... wydłuża jeżeli mamy cache (jest tam gdzieś jakiś test na konkurencyjnym portalu :)).

Dać się da, ale przy normalnym wykorzystywaniu komputera sens operacji jest dość słaby (tym bardziej, że sam system operacyjny i programy masz już na SSD). Jak często ładujesz tą samą mapę od nowa w grach (przy czym od nowa mam na myśli wyłączasz grę i włączasz na nowo - w przeciwnym przypadku i tak zapewne większość masz w RAMie)? Bo tylko w takim przypadku miałbyś zysk.

Jeżeli masz jakąś multiplayerówkę to daj ją na SSD i tyle.

 

Jeszcze o ile cachowanie ma powiedzmy jakiś tam sens w przypadku gdy masz HDD i wszystko na nim, a SSD chcesz wykorzystać do cachowania to gdy masz już system+programy na SSD i chcesz cachować dane do których rzadziej zaglądasz to traci to sens.

 

Oczywiście jeżeli chcesz się pobawić to jak najbardziej zapraszam i w sumie nawet zachęcam jeżeli zamierzasz się podzielić wynikami wykorzystywania na co dzień(nie benchmarki!) ;)

 

Z oprogramowania na Windowsa kojarzę FancyCache (shareware), przy czym nigdy nie korzystałem (jestem Linuksiarzem i tam mamy więcej fajnych rzeczy związanych z systemami plików ;)).

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel Smart Response jest tym, czego szukasz http://www.intel.pl/content/www/pl/pl/architecture-and-technology/smart-response-technology.html ale musisz poszukać, czy da się ją wykorzystać używając dysku SSD w dwóch rolach - jako cache i jako dysk systemowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taki opis:

 

 

 

Problem z SRT
 
Wczoraj próbowałem skorzystać z Intel Smart Response Technology u kolegi na Z68. Ponieważ rozmiar cache jest ograniczony do 64GB, a dysponujemy 115GB SSD, to system operacyjny powędrował na 90GB partycję na SSD. Pozostałe 24GB miało być przeznaczone na cache dla HDD
Zgodnie z instrukcją użytkownika SRT włączenie tzw. "akceleracji" polega na:
 
  1. Instalacji sterownika RAID dla kontrolera SATA
  2. Instalacji narzędzia Rapid Storage Technology Manager
  3. Przełączenia kontrolera SATA z trybu AHCI w RAID (Option ROM) w UEFI
  4. Reinstalacji systemu operacyjnego z użyciem sterowników RAID
  5. Włączeniu "akceleracji" w RSTM
Procedurę wykonałem, ale przycisku włączenia akceleracji nie znalazłem. Okazało się, że RSTM udostępnia go tylko wtedy gdy aktywny system operacyjny został uruchomiony z HDD do przyspieszenia oraz gdy SSD jest nieużywany. Ponieważ miałem OS uruchomiony z SSD, to dostałem "figę z makiem". Mam świadomość, że mogłem wykryć podobne problemy innych użytkowników na forum, ale naiwnie liczyłem na to, że instrukcje Intela wyraźnie zaznaczyłyby, kiedy to nie działa. Mea culpa!
Sytuacja była frustrująca, ale na szczęście miałem obraz pierwotny partycji pod ręką, więc uruchomiłem komputer z pendrive z sysrescuecd, założyłem nową partycję Gparted i odzyskałem obraz partimage. Raz jeszcze potwierdziłem, że warto mieć kopię zapasową.
Wnioski są smutne:
Intel ogranicza możliwość buforowania dysków mechanicznych do jednego szczególnego przypadku użycia (OS na HDD i czysty SSD). W praktyce oznacza to, że SRT ma sens tylko z dedykowanym SSD o pojemności do 64GB. Oczywiście wskazuje to jednoznacznie na karty mSATA. Mam nadzieję, że to się zmieni wraz z nowymi wersjami sterowników i narzędzi, bo w tej formie należy spodziewać się rosnącej grupy użytkowników, którzy poczuli się oszukani przez slogany reklamowe i opis w instrukcji obsługi

 
Czyli u mnie to nie zadzaiała :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...