Skocz do zawartości
Artuross

Podkręcanie AMD Duron - kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki stary komputer (już dobre 10 lat chyba ma) i od jakiegoś czasu używam go jako serwer w domu, teraz naszło mnie żeby podkręcić swój procesor, ale nigdy tego nie robiłem wcześniej, więc nie będę próbował na nim (o ile nie będę musiał). Stary komputer ostatecznie może pójść na śmietnik, bo jego wartość zapewne wynosi już nie więcej jak 100 złotych.

 

CPU-Z pokazuje to:

2agvo00.png

 

Teraz moje pytanie jest takie: techniki opisywane w tym artykule są takie same dla tego procesora czy z racji tego, że jest to już starszy typ podkręca się go inaczej (i czy się w ogóle da, ale czytałem, że tak)? Jeśli tak to poda ktoś ile można na tym wyciągnąć?

Edytowane przez Artuross

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo sobie nie pokręcisz - płyta to stary , badziewny Asrock .

 

W dodatku ma jeszcze gorszy chipset od SiS .

 

Z tego co widzę w manualu do płyty to ma ona regulację FSB ( ręcznie w biosie jak i zworkami na płycie ) , regulację taktowania ram i jakąś tam regulację Vcore ( choć na sztywno - 3% lub 6% więcej niż bazowe napięcie ) .

 

Do tego płyta prawdopodobnie nie ma blokady PCI/AGP - możesz sobie uszkodzić dysk i kartę przez OC .

 

Regulację FSB znajdziesz w zakładce Advanced  pod CPU Host Frequency .

 

Możesz je ustawić By Jumper ( domyślnie - wtedy FSB regulujesz zworkami na płycie ) albo Manual .

 

W trybie manual ustawisz FSB ręcznie - bazowe FSB dla twojego Durona to 100 mhz .

 

Ustawiasz nowe FSB skokami co 5-10 mhz i sprawdzasz czy komp się uruchomi i czy chodzi stabilnie .

 

Do sprawdzania stabilności polecam OCCT choć nie wiem jak najnowsza wersja programu będzie sobie radzić z tą płytą i prockiem .

 

Vcore regulujesz w sekcji Chipset Configuration / Over Vcore Voltage .

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duron Applebred, czyli ostatnie wypusty. Całkiem fajne procki, długi czas miałem takiego w wersji 1600MHz.

 

Bazowo miały one FSB 133MHz, nie 100MHz, więc w tym momencie masz zaniżone taktowanie. Do 166MHz powinieneś bez problemu podciągnąć magistralę, dalej już zależy od konkretnego przypadku.

 

Dodatkowo jak nie boisz się uwalenia procka poszukaj opisów odblokowania dodatkowej pamięci L2 - Applebred to wykastrowany rdzeń Thoroughbred B znany z Athlonów XP, zamalowanie lakierem przewodzącym lub ołówkiem odpowiedniego punktu na płytce procesora często (ale nie zawsze) poszerzało pamięć z 64KB do 256KB co dawało sporego kopa wydajnościowego.

Edytowane przez YogiCK
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...