Jump to content
rambowski

Dokupienie dysku SSD do laptopa - jest sens?

Recommended Posts

Witam,

 

Właśnie zacząłem ulepszać swojego słabego laptopa, jak na razie powiększyłem RAM z 3GB na 4GB, a teraz myślę o kupnie dysku SSD.

Zacznę od mojego komputera:


 

Generalnie chciałbym się was doradzić, czy ma to w ogóle jakikolwiek sens, żeby dokupić dysk SSD o pojemności 80GB lub 120GB, na tym dysku instalować system i najpotrzebniejsze rzeczy + jedyne gry w które grywam, a na aktualnym (500GB) trzymać różnego rodzaju śmieci dokumenty itp.

Najważniejsze pytanie, czy jest w ogóle taka możliwość żeby do tego laptopa dokupić taki dysk i go podczepić i żeby wszystko grało. Zupełnie się na tym nie znam dlatego was pytam. BO szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie jakby to miało wyglądać. W obudowie nie ma miejsca na dodatkowy dysk, słyszałem coś że dysk można wsadzić w miejsce napędu tylko jak wtedy go podłączyć? Czy może wyjąć stary dysk i podłaczać go w jakiś sposób zewnętrznie, a nowy SSD włożyć na miejsce starego?

 

Proszę was o pomoc i czekam na odpowiedzi,

 

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jasne że można - wszystko jest zestandaryzowane. Każdy dysk 2.5" ma wymiary zgodne z normą a czy to HDD czy SSD nie ma znaczenia.
Sens jest jak najbardziej, jak do każdego komputera. Daje zwiększenie płynności działania, szybkość uruchamiania i w ogóle ogólny komfort z korzystania z komputera wyraźnie rośnie.

Na miejsce starego HDD wstawiasz nowy SSD. W biosie ustawiasz AHCI i instalujesz od nowa system.
HDD możesz wstawić w miejsce napędu DVD za pomocą adaptera. Dysk wkręcasz w adapter który idealnie pasuje zamiast napędu.
Druga opcja, HDD montujesz w kieszeń zewnętrzną i podłączasz po USB. Wadą jest że masz USB 2.0 i prędkości transferu nie przekroczą 30MB/s. Jak nie robisz częstego przerzucania danych da się przeżyć.

Ile chcesz przeznaczyć na SSD? 128GB to absolutne minimum i mniejsze się nie opłacają.
Do Twojego laptopa możesz zamontować np coś niedrogiego ale o wystarczającej wydajności np GoodRam C50 120GB lub Crucial MX100 128GB. 

 

BTW

Czytałeś? http://forum.purepc.pl/topic/270332-wszystko-o-ssd-faq-1-strona/

Edited by rafa

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ja może dopnę się do tego wątku by nie zaśmiecać nowymi. Niestety padł mi dysk HDD 500GB w laptopie (tam jest chyba SATA 2) i zastanawiam się nad kupnem SSD. Czy Crucial MX 100 128GB będzie wąskim gardłem dla mojego Sony Vaio z podpisu? Z góry dziękuje za pomoc. :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy Crucial MX 100 128GB będzie wąskim gardłem dla mojego Sony Vaio z podpisu? Z góry dziękuje za pomoc. :)

?

 

Nie miałeś aby na myśli czy reszta notebooka nie będzie wąskim gardłem dla MX100? Nie chce mi się szukać, ale Ty powinieneś sprawdzić jaki kontroler HDD jest na Twoim notebooku - najprawdopodobniej SATA II, i wówczas maksymalna teoretyczna prędkość transferu między dyskiem a kontrolerem wynosi 300MB/s, gdzie teoretycznie dysk jest w stanie wyciągnąć 550MB/s. Ale nie przejmowałbym się tym zbytnio. Jeżeli nie planujesz w najbliższym czasie zmiany notebooka, możesz spokojnie kupić tańszego MX500 lub SanDisk Ultra Plus lub goodram C50. Na SSD każdy komputer przyspieszy i w chwili obecnej praktycznie wąskim gardłem są interfejsy SATA III. U Ciebie będzie nim SATA II prawdopodobnie, teoretycznie możesz mieć nawet SATA I.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.