Skocz do zawartości
rambowski

Dokupienie dysku SSD do laptopa - jest sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Właśnie zacząłem ulepszać swojego słabego laptopa, jak na razie powiększyłem RAM z 3GB na 4GB, a teraz myślę o kupnie dysku SSD.

Zacznę od mojego komputera:


 

Generalnie chciałbym się was doradzić, czy ma to w ogóle jakikolwiek sens, żeby dokupić dysk SSD o pojemności 80GB lub 120GB, na tym dysku instalować system i najpotrzebniejsze rzeczy + jedyne gry w które grywam, a na aktualnym (500GB) trzymać różnego rodzaju śmieci dokumenty itp.

Najważniejsze pytanie, czy jest w ogóle taka możliwość żeby do tego laptopa dokupić taki dysk i go podczepić i żeby wszystko grało. Zupełnie się na tym nie znam dlatego was pytam. BO szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie jakby to miało wyglądać. W obudowie nie ma miejsca na dodatkowy dysk, słyszałem coś że dysk można wsadzić w miejsce napędu tylko jak wtedy go podłączyć? Czy może wyjąć stary dysk i podłaczać go w jakiś sposób zewnętrznie, a nowy SSD włożyć na miejsce starego?

 

Proszę was o pomoc i czekam na odpowiedzi,

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne że można - wszystko jest zestandaryzowane. Każdy dysk 2.5" ma wymiary zgodne z normą a czy to HDD czy SSD nie ma znaczenia.
Sens jest jak najbardziej, jak do każdego komputera. Daje zwiększenie płynności działania, szybkość uruchamiania i w ogóle ogólny komfort z korzystania z komputera wyraźnie rośnie.

Na miejsce starego HDD wstawiasz nowy SSD. W biosie ustawiasz AHCI i instalujesz od nowa system.
HDD możesz wstawić w miejsce napędu DVD za pomocą adaptera. Dysk wkręcasz w adapter który idealnie pasuje zamiast napędu.
Druga opcja, HDD montujesz w kieszeń zewnętrzną i podłączasz po USB. Wadą jest że masz USB 2.0 i prędkości transferu nie przekroczą 30MB/s. Jak nie robisz częstego przerzucania danych da się przeżyć.

Ile chcesz przeznaczyć na SSD? 128GB to absolutne minimum i mniejsze się nie opłacają.
Do Twojego laptopa możesz zamontować np coś niedrogiego ale o wystarczającej wydajności np GoodRam C50 120GB lub Crucial MX100 128GB. 

 

BTW

Czytałeś? http://forum.purepc.pl/topic/270332-wszystko-o-ssd-faq-1-strona/

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja może dopnę się do tego wątku by nie zaśmiecać nowymi. Niestety padł mi dysk HDD 500GB w laptopie (tam jest chyba SATA 2) i zastanawiam się nad kupnem SSD. Czy Crucial MX 100 128GB będzie wąskim gardłem dla mojego Sony Vaio z podpisu? Z góry dziękuje za pomoc. :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Crucial MX 100 128GB będzie wąskim gardłem dla mojego Sony Vaio z podpisu? Z góry dziękuje za pomoc. :)

?

 

Nie miałeś aby na myśli czy reszta notebooka nie będzie wąskim gardłem dla MX100? Nie chce mi się szukać, ale Ty powinieneś sprawdzić jaki kontroler HDD jest na Twoim notebooku - najprawdopodobniej SATA II, i wówczas maksymalna teoretyczna prędkość transferu między dyskiem a kontrolerem wynosi 300MB/s, gdzie teoretycznie dysk jest w stanie wyciągnąć 550MB/s. Ale nie przejmowałbym się tym zbytnio. Jeżeli nie planujesz w najbliższym czasie zmiany notebooka, możesz spokojnie kupić tańszego MX500 lub SanDisk Ultra Plus lub goodram C50. Na SSD każdy komputer przyspieszy i w chwili obecnej praktycznie wąskim gardłem są interfejsy SATA III. U Ciebie będzie nim SATA II prawdopodobnie, teoretycznie możesz mieć nawet SATA I.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...