Skocz do zawartości
slawekt433

Płyta do i5-4690K, PRO4, EXTREME 3, GAMING 3, G55

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Poszukuje porad odnośnie wyboru płyty głównej do komponentów:

2x 4GB G.Skill 2133 MHz CL9

Intel Core i5-4690K BOX

WD Blue 1TB

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 2 XE1226

TT Smart SE Modular 530W (

Zalman Z3 PLUS - USB3.0

Radeon 7850 1GB - do podkręcenia

Chętnie przyjmę porady również co do zasilacza. Szczególnie, że musi udźwignąć rozsądnie podkręconą kartę i procek.

 

Do wydania na płytę główną  do ok. 450 zł

Do wydania na zasilacz powiedzmy około 270 zł

Przeznaczenie: Głownie gry, programy Atocad, Photoshop itp.

 

Postanowiłem wybór zawęzić do chipsetu Z97. W czym problem? Przeglądając sklep morele zauważyłem, że w interesującym mnie przedziale cenowym jest naprawdę sporo płyt. Do części z nich znalazłem testy i recenzje, również testy zbiorowe płyt głównych na chipsecie Z97 PClab link   PurePC link - (bardziej przegląd niż test).

Oto co znalazłem:

ASRock Z97 PRO4 - 383 zł (polecana w zestawach PurePC oraz w teście PClab)
MSI Z97-G43 GAMING - 399 zł
MSI Z97 U3 Plus - 402 zł
MSI Z97-G55 SLI - 419 zł
ASRock Z97 EXTREME3 - 430 zł
Gigabyte GA-Z97X-Gaming 3 -438zł - polecana w PClab
Gigabyte GA-Z97X-SLI - 439 zł
Asus Z97-K - 439 zł
MSI Z97 GAMING 3 - 439
ASRock Fatal1ty Z97 Killer Z97 - 464 zł
 
Przede wszystkim interesuje "złoty środek" - chciałbym, żeby było w miarę chłodno , stabilnie ale i wydajnie , zatem ważne dla nie jest ilu fazowe zasilanie posiada płyta oraz jak skuteczne są radiatory na tej sekcji oraz czy poradzi sobie z podkręceniem procka do rozsądnych MHz.
Po przemyśleniach postanowiłem, że dużo mniej ważne będą dla mnie bajery w postaci:
1) Promowanej kary sieciowej Killer obecnej w wielu modelach - ponieważ mam 10 MBit/s internet ze starym routerem od NEO zatem obawiam się, że ta karta mi nie pomoże.
2) Lepszej karty dźwiękowej ALC1150 bo standard to ALC892 - ponieważ posiadam głośniki 2.1 oraz słuchwki Logitech G230, zatem nie wiem czy rozpoznałbym różnice (spotkałem się z komentarzami, że wszystkie zintegrowane i tak są do bani, tylko dedykowane dają naprawdę dobrą jakość dźwięku). Ciekawostka - ASrock Pro4 w teście PClab z ALC892 ma lepszą jakość dźwięku od tych z układem ALC1150.
3) dużej ilości złącz USB - jasne, że fajnie aby było ich więcej ale nie jest to najważniejsze.
4) złącze M.2. bądź SATAExpres również mile widziane odnośnie przyszłej rozbudowy/modyfikacji
5) SLI/CrossFire -  nigdy nie używałem i w mojej opinii mało opłacalne, poza tym obudowa nie należy do największych.
Kolejnym planowanym wydatkiem jest monitor, także nie proponujcie dużo droższych modeli. Zatem jaki model płyty głównej i zasilacza polecacie?
Edytowane przez slawekt433

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...