Skocz do zawartości
yodacki

nVidia czy Radeon - karta graficzna do gier

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 
kolega przymierza się do wymiany karty graficznej w komputerze swojego syna, ponieważ chłopak zaczyna mu marudzić że "nowe gry nie chodzą". 
Kolega i jego syn są typowymi użytkownikami komputerów.
Wiem, że ostatnio kupił synowi nowego Wolfensteina i Watch Dogs. Niestety chłopak nie może grać, bo karta nie wspiera tych gier. Obecnie ma nVidie GTS250 1 GB. 
Moje doświadczenia na polu kart graficznych do gier są dość małe dlatego zwracam się o pomoc do szanownych forumowiczów. 
W związku z kupnem nowej karty wystąpił odwieczny problem - nVidia czy Radeon. 
Kwota przeznaczona na zakup karty graficznej to 600 zł. Kolega dopuszcza ewentualne zwiększenie kwoty do 700 zł, jednak to absolutny maks. 
Karta ma wspierać DX11, z pamięcią 1 GB minimum. 
Jeśli to coś pomoże podam obecną konfigurację komputera. 
Płyta główna oparta o chipset AMD 870, 8 GB RAM DDR3 1600, procesor AMD Athlon II X3 450 3200 MHz. 

Bardzo proszę o Wasze sugestie. 

Pozdrawiam 

Edytowane przez yodacki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tym procku nie ma sensu pakować lepszej karty .

 

Za 600 zł to zmień platformę - Pentium G320 + Asrock H81M to koszt ~400 zł , ew. używane I5 2400 za ~400 zł + płyta na H61 za ~120 zł .

 

Potem jak będzie dodatkowa kasa to zmienisz kartę na lepszą .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz podaj nazwę zasilacza, oraz jak długo pracował.

Możliwe opcje:

1. Jeśli budżet jest zamkniętny to propnuje sprzedać Athlona i GTS-a- kupić Phenoma II X4 955/965 razem z R7 260X- np. Gigabyte R7 260X 1GB.

2. Można powoli zmieniać platformę, czyli zakupić Intel Core i5-4460+ płytę główną H81 i grać na integrze od Intela (jednakże proszę nie spodziewać się farejwerków)- a w przyszłości dokupić Radka R9 270X od Asusa/Msi/Gigabyte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz to Corsair 400W. Niestety kolega nie jest w stanie podać konkretnego modelu zasilacza, wie tylko że jest w czarnym kolorze :-)

Zasilacz kupił około 3-4 miesięcy temu.

Edytowane przez yodacki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być , Corsair to dobre zasilacze , w dodatku nowy .

 

Lepiej wypada opcja 2 , procek dużo lepszy a na razie ten GTS250 może zostać - tyle że tu by musiał dołożyć jakieś 155+ zł ( jak górny limit to 700 zł )

 

Po sprzedaży obecnych części można kupić lepszą kartę .

 

Jak kupi używkę I5 2400 to się zmieści w limicie 600-700 zł .

 

Ew. opcja z mojego posta - na razie kupno G3420 + Asrock H81 ,sprzedać części i kupić lepszą kartę - nawet jak to będzie R9 270 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, odświeżam temat, ponieważ kolega jednak nie dał się namówić na wymianę płyty oraz procesora. Zależy mu na wymianie karty graficznej, żeby mieć tzw. święty spokój.

Jego kasa, jego sprawa.

Jednak sprawa jest następujące. Są do wyboru 3 karty, a mianowicie: R7 265, GTX 750 oraz GTX 750Ti.

Jego konfiguracja sprzętowa: procesor Athlon II X3, 8 GB RAM 1600, nie znam producenta płyty głównej, wiem tylko że oparta jest o chipset AMD 870, Zasilacz to Corsair z serii CX 360W.

Jaką kartę z trzech wyżej wymienionych polecacie do tego zestawu ?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest szansa na odblokowanie 4 rdzenia i/lub cache L3 - choć z odblokowaniem cache jest mniejsza szansa niż poprawne odblokowanie 4 rdzenia .

 

Chipset dobry , płyta też powinna być - warto spróbować , nic to nie kosztuje a za firko można mieć mocniejszy procek .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w gre wchodzą tylko w/w karty , to do tego athlona zwykły gtx750 , choć i tak pewnie pełnej mocy nie rozwinie , no chyba że kolega będzie jednak zmieniał platforme  , np. pod koniec lub na początku roku , to można pomyśleć o najwydajniejszej opcji czyli - MSI ATI Radeon R7 265 2GB DDR5/256bit DVI/HDMI/DP (ver.OC).

Edytowane przez gando

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko ze w przypadku Radeon'ów można powiedzieć "good bye" PhysX'owi. Chyba że to zbędny gadżet. Jak myślicie ?

Proszę pamiętać że to karta do komputera dla 15-latka, dla którego liczy się ogólnie pojęta grafika w grach - niestety.

Edytowane przez yodacki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PhysX na tej karcie i tak trzeba będzie wyłączyć by zyskąć te parę FPS wiecej. To są karty z niskiej półki.  Co prawada sama karta odciąża PhysX, ale różnica w FPS jest zawsze jakaś. Po za tym dzisiaj się korzysta z innych rozwiązań niż PhysX w  wiekszości gier. Także spokojnie można brać Radeona.  Z Geforców obecnie opłaca się brąc jedynie GTX 770.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie czasem Corsair CX 430W , bo nigdzie nie widzę wersji które by miały 365 lub 385 W .

 

Biostar swego czasu robił nawet sensowne płyty , może na tej da się odblokować 4 rdzeń i/lub cache L3 .

 

Będzie trochę lepiej niż na stockowym X3 , warto też procka podkręcić .

 

Możliwe że za to odpowiadają funkcje Core Leveling i Core 0/1/23/4/5 w bosie płyty , Sekcja Advanced > CPU configuration .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim chciałbym Wam WSZYSTKIM podziękować za pomoc. Nie sądziłem, że spotka się to z takim odzewem i fachowymi poradami.

Przechodząc do meritum.

Pojechałem wczoraj wieczorem do kolegi bo ni jak nie mogłem się z nim dogadać telefonicznie. Zrobiłem mały rekonesans.

@reyden - miałeś 100% rację. Zasilacz to jest Corsair CX430.

Płyta główna (faktycznie Biostar TA870U3+) ma funkcje BIO-Unlocking, pozwalającą odblokować 4 rdzeń w procesorze. Zrobiłem to. Początkowo wydawało się, że się udało. Nawet pokazała się informacja, że 4 rdzeń jest odblokowany. Jednak podczas ładowania system (Windows 7 Pro 64-bit) w czasie animacji logo Microsoft'a nastąpiła zwiecha systemu. Nie BSOD tylko po prostu totalne zamrożenie.

Nie miałem czasu na analizowanie przyczyn. Wybieram się jutro na dłuższe posiedzenie.

To tyle nie w temacie :-)

 

Natomiast co do głównego tematu. Kolega jednak dał się namówić na zmianę platformy, ale... dopiero w czerwcu przyszłego roku. Wymieni tylko płytę główną i procesor.

W związku z powyższym czy faktycznie brać tego R7 265 do obecnego zasilacza ?

Może uczepiłem się jak rzep psiego ogona tego zasilacza, ale naczytałem się że R7 265 ma dużo większy pobór mocy od 750/750Ti i obawiam się o stabilność systemu.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez yodacki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw z 750ti/R7 265 , pobierze pod obciążeniem jakieś ~180/230W , przyjmijmy że niech nawet sięgnie 300W , to i tak markowe ~400W , da sobie rade .

http://www.pcper.com/reviews/Graphics-Cards/NVIDIA-GeForce-GTX-750-Ti-Review-Maxwell-Architecture-debuts-150/GTX-750-and-
Platforma testowa:
PU     Intel Core i7-3960X Sandy Bridge-E
Motherboard     ASUS P9X79 Deluxe
Memory     Corsair Dominator DDR3-1600 16GB
Hard Drive     OCZ Agility 4 256GB SSD
power.png

http://www.anandtech.com/show/7764/the-nvidia-geforce-gtx-750-ti-and-gtx-750-review-maxwell/10
Platforma testowa:
CPU:     Intel Core i7-4960X @ 4.2GHz
Motherboard:     ASRock Fatal1ty X79 Professional
Hard Disk:     Samsung SSD 840 EVO (750GB)
Memory:     G.Skill RipjawZ DDR3-1866 4 x 8GB (9-10-9-26)
Case:     NZXT Phantom 630 Windowed Edition
61475.png

http://techreport.com/review/26050/nvidia-geforce-gtx-750-ti-maxwell-graphics-processor/4
Platforma testowa:
Processor     Core i7-3820
Motherboard     Gigabyte X79-UD3
Chipset     Intel X79 Express
Memory size     16GB (4 DIMMs)
Audio     Integrated X79/ALC898
Hard drive     Kingston HyperX 480GB SATA
power-load.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...